شرایط و دریافت اقامت کانادا با جدیدترین روش های 2024

اقامت کانادا یکی از دستاوردهای بزرگی است که هر فرد می‌تواند به آن دست پیدا کند. اگر تصمیم به مهاجرت دارید باید بگوییم که کانادا می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌های پیشنهادی برای شما باشد. این کشور مقصدی بسیار مناسب برای زندگی، کار و در کل اقامت خواهد بود زیرا تمامی امکانات رفاهی را برای مهاجران مهیا ساخته است. در این مطلب قصد داریم به انواع اقامت کانادا و شرایط آن بیشتر بپردازیم و تمام جوانب مهاجرت به این کشور را باز نماییم.

کانادا - اقامت

مهاجرت و زندگی در کشور کانادا یکی از رویاهایی است که هر ایرانی می‌تواند داشته باشد و البته افراد زیادی هستند که به آن دست پیدا کرده‌اند. در حال حاضر حدود 400 هزار ایرانی اقامت کانادا را کسب نموده‌اند و در این کشور زندگی می‌کنند.

خوشبختانه طبق آماری که در حال حاضر از کشور کانادا وجود دارد در سال‌های پیش رو 2023 و 2025 این کشور سعی دارد پذیرای افراد مهاجر زیادی باشد که دولت کانادا آن را 1 میلیون و پانصد هزار نفر اعلام کرده است. احتمالا با شنیدن چنین خبری شما نیز وسوسه مهاجرت به این سرزمین خوش آب و هوا و مدرن را خواهید شد.

همانطور که پیش بینی می‌شود تا به اینجا به مهاجر پذیر بودن کانادا پی برده باشید، باید بگوییم که این کشور سختگیری‌های دیگر کشورها را برای مهاجرت نداشته و می‌توان به شکل ساده‌تری اقدام به اخذ اقامت نمود. حتی با وجود داشتن ویزای اقامت دائم کانادا بعد از چند سال اقامت دائم را به شهروندی کانادا تبدیل نمایید. شهروند کانادا بودن به این معنی است که فرد از تمام حق و حقوق شهروندی در این کشور برخوردار است و به عنوان یک کانادایی شناخته می‌شود.

کانادا
پایتختزباندینواحد پولآب و هوا
آتاواانگلیسی / فرانسهمسیحیتدلار کاناداسرد سیر

اقامت کانادا، دست نیافتنی نیست!

کانادا کشوری است که برای پیشرفت اقتصادی خود نیاز به افراد خارجی با مهارت‌های شغلی مختلف و همچنین تحصیل کرده‌هایی با توانایی و استعدادهای مختلف دارد از این رو مهاجر پذیر است و از این افراد با روی باز استقبال خواهد کرد. هر چند که روش‌های مختلفی برای مهاجرت به این کشور وجود دارد که برخی از این روش‌ها به صورت مستقیم شما را به کشور مقصد هدایت می‌کند و برخی دیگر غیر مستقیم هستند اما در نهایت منجر به گرفتن اقامت کانادا می‌شوند.

در حال حاضر از جمله بهترین روش‌های کسب اقامت در کانادا مواردی همچون ویزای تحصیلی، جاب آفر، انجام سرمایه گذاری، گرفتن ویزای توریستی و غیره است که این موارد تنها به چند مورد خاص ختم نمی‌شود. اما در خصوص اینکه کدام روش می‌تواند بهتر و موفق‌تر عمل نماید بستگی به شرایط متقاضی دارد زیرا هر فرد به نوبه خود دارای شرایط خاصی است که انتخاب بهترین روش‌ مهاجرتی را متمایز می‌سازد. این موضوع بدین معنی است که اگر دوست و نزدیکان شما یک روش مهاجرتی خاص را دنبال کرده‌اند، قطعا برای شما هم موثر باشد صحیح نیست زیرا هر شخصی شرایط مخصوص خود را دارد.

اقامت در کانادا

گام ابتدایی دیگری که باید در پیش گیرید جمع‌آوری اطلاعاتی خاص در خصوص مهاجرت و دریافت اقامت کانادا است. این موضوع به شما کمک زیادی خواهد کرد و در این جریان باشید که هر چه اطلاعات شما در خصوص کشور مقصد بیشتر باشد در نتیجه به نفع خودتان خواهد بود.

قدم آخر اینکه از مشاوره و خدماتی که مشاوران مهاجرتی ارائه می‌دهند استفاده نمایید. این موسسات افرادی را در اختیار دارند که به صورت کاملا دلسوزانه و تخصصی شما را راهنمایی خواهند کرد. موسسه مهاجرتی homeandhome یکی از حرفه‌ایی‌ترین و کاربلدترین افراد را در اختیار دارند که با در نظر گرفتن شرایط شما بهترین مسیر را برایتان انتخاب می‌کنند.

اقامت در کانادا

نخستین گام برای مهاجرت این است که شما تصمیم گیری نمایید و بر روی تصمیم خود مسر باشید! این گام بسیار مهم خواهد بود زیرا ممکن است برخورد با کوچکترین مشکلی شما را از تصمیمتان منصرف سازد.

گام بعدی می‌تواند برنامه‌ریزی برای اهدافتان باشد اما ابتدا باید این را در نظر داشته باشید که زبان انگلیسی را در حد مطلوب یاد بگیرید. متاسفانه بدون دانش زبان انگلیسی برای سفر به کانادا موفقیتی کسب نخواهید کرد و چه بسا موجب شکست شما نیز شود. دانستن زبان می‌تواند نصف راه را برای شما هموار نماید.

اقامت در کانادا

همه چیز درباره شرایط مهاجرت به کشور کانادا

برای اخذ اقامت دائم کانادا راه‌های مختلفی وجود دارد و افراد مهاجر می‌توانند با توجه به شرایطی که دارند اقدام به تصمیم گیری جهت مهاجرت نمایند. پاسپورت کانادا اعتبار بسیار زیادی دارد. با در اختیار داشتن پاسپورت این کشور می‌توانید به بیشتر از 180 کشور از جمله آمریکا، فرانسه، آلمان، ژاپن، انگلستان و غیره بدون ویزا سفر کنید.

 شرایط اقامت در کانادا به موارد مختلفی بستگی دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد. این موارد ممکن است هر ساله و یا چند سال یکبار دچار تغییراتی شود اما چیزی که به صورت عمومی برای سال 2023 اعلام شده است شامل:

داشتن تمکن مالی

ارائه گواهی تمکن مالی یکی از مدارکی است که بایستی آن را از بانک تهیه نمایید. این گواهی خبر از میزان موجودی حساب شما خواهد داد و البته باید بگوییم برای هر کدام از روش‌های اخذ اقامت می‌تواند متفاوت باشد به عنوان مثال تمکن مالی برای ویزای توریستی می‌تواند کمتر از ویزای تحصیلی باشد. برای تهیه این گواهی قوانین مختلفی وجود دارد که بهتر است با فردی خبره و متخصص در این زمینه صحبت نمایید.

داشتن دانش زبان کافی

در صورت تصمیم به مهاجرت، یکی از شرایط اقامت کانادا داشتن مدرک آیلتس زبان است البته مدارک دیگری همچون تافل نیز می‌تواند موثر باشد اما نوع عمومی آن مدرک آکادمیک آیلتس است که شامل reading, writing,listening, speaking خواهد بود. اگر شرکت کننده در تمام این موارد نمره مطلوب را کسب نماید؛ می‌تواند گواهی قبولی در آزمون آیلتس را داشته باشد.

اغلب راه های اخذ اقامت کانادا از جمله

 • کاری
 • استارتاپی
 • اتلانتیک (توانایی و مهارت ویژه)
 • خوداشتغالی
 • تحصیلی و غیره نیازمند داشتن مدرک زبان آیلتس هستند.

شرایط سنی مناسب

در برخی موارد خاص یکی از شرایط گرفتن اقامت کانادا سن متقاضی است اما بصورت کلی سن برای مهاجرت به کانادا محدودیتی خاص ندارد و در هر سنی می‌توان به این کشور مهاجرت داشت اما موضوع اینجا است هنگامی که فردی با داشتن 35 سال سن برای ویزای تحصیلی اپلای می‌کند، ممکن است این سن برای مقطع کارشناسی مناسب نباشد و درصد قبولی را پایین بیاورد اما برای مقطع دکتری می‌تواند بدون مشکل باشد.

در کانادا کودکان از 6 الی 18 سالگی به مدرسه می‌روند و محصل هستند همچنین در ادامه وارد دبیرستان شده و تحصیلات را ادامه می‌دهند. دوران تحصیلی در کانادا دقیقا مشابه ایران است که بعد از گذراندن مقطع متوسطه وارد دانشگاه می‌شوند. هر کدام از مقاطع دانشگاهی دارای سن بخصوص خود است.

بر اساس قانونی که در این کشور وجود دارد افراد شهروند در هر سنی می‌توانند اقدام به تحصیل نمایند اما این موضوع برای افراد خارجی متفاوت خواهد بود زیرا قبولی درخواست برای ادامه تحصیل با سن بالای 50 سال می‌تواند بسیار مشکل باشد مگر در مواردی بسیار نادر! اما بهترین سن برای اخذ اقامت کانادا از طریق تحصیل سن 18 سالگی و برای مقاطع دکتری 35 سالگی خواهد بود.

مسئله دیگر در خصوص سن lock in date است به این معنی که فرضا متقاضی در سن 20 سالگی درخواست اقامت و مدارک مورد نیاز را ارائه می‌دهد اما ممکن است کارهای اقامتی وی سه سال طول بکشد و فرد 23 ساله شود در این بین سازمان مهاجرت بعد از دریافت اطلاعات کامل؛ lock in date را به متقاضی اعلام کرده تا مشکلی در خصوص اهمیت سن برای برخی ویزاها اعم از تحصیلی، کاری و غیره برای فرد به وجود نیاید البته این توضیح کلی درباره lock in date  بود زیرا جزئیات زیادی در این باره وجود دارد و تنها با کمک گرفتن از فردی متخصص می‌توانید به آنها دست پیدا کنید.

گواهی سلامت بدنی

کشور کانادا برای جلوگیری از ورود افراد بیمار و سلامت جامعه خود، برنامه مدیکال را در نظر گرفته است. مدیکال کانادا برای افرادی که تصمیم به مهاجرت دارند بایستی به صورت صحیح و در شرایطی خاص انجام و گواهی آن ارائه شود.

متقاضی برای دریافت کارت مدیکال بایستی فاقد بیماری‌هایی خاص از جمله مشکلات روحی روانی، ایدز، هپاتیت، مشکلات جسمی، قلبی، مغزی و غیره باشد از این رو تمامی آزمایشات و معاینات از قبل بایستی انجام داده شود.

گواهی سوء پیشینه

گواهی سوء پیشینه برای اقامت تحصیلی کانادا و همچنین ویزای توریستی نیازی ندارد مگر اینکه از روش‌های دیگری برای دریافت اقامت درخواست داده باشید که نیازمند ارائه این گواهی باشد. اگر در ایران حضور دارید برای دریافت گواهی سوء پیشینه می‌توانید به دفاتر پلیس +10 مراجعه نمایید.

ارائه مدارک شناسایی و هویتی

برای درخواست اقامت کانادا بایستی یکسری مدارک هویتی ارسال شود. این مدارک شامل پاسپورت، عکس، اطلاعات شخصی، اسناد و غیره است. وجود و ارسال این مدارک برای کودکان خردسال و افراد زیر سن قانونی نیز واجب خواهد بود. نکته مهم قبل از اقدام به جمع آوری مدارک حتما با موسسه مهاجرتی ما در ارتباط باشید.

نکات مهم اقامت کاناداتوضیحات
ارائه مدارک لازممدارکی همچون پاسپورت، عکس، مدارک تحصیلی و غیره
دانش زبانداشتن مدرک آیلتس برای اقامت کانادا لازم و ضروری است.
داشتن تمکن مالیتمکن مالی اهمیت ویژه ایی دارد و نداشتن آن باعث رد شدن متقاضی خواهد شد.
نداشتن سوء پیشینهداشتن جرایم مختلف و سوء پیشینه می‌تواند مانع خروج متقاضی از کشور شود.
شرایط سنی لازممتقاضی برای هر نوع فعالیتی که می‌خواهد انجام دهد بایستی سن خاصی داشته باشد.
گواهی ازدواجدر صورت متاهل بودن ارائه گواهی ازدواج ضروری است.
همه چیز درباره شرایط مهاجرت به کشور کانادا

مزایا و معایب مهاجرت و اقامت کانادا

زندگی در کانادا با مزایای زیادی همراه بوده و نکته اینجا است که هر گاه حرف از مهاجرت می‌شود؛ کانادا بهترین گزینه برای تصمیم گیری است اما واقعا چرا؟! دلیلی اصلی که می‌توان بیان کرد؛ کیفیت بالای زندگی در این کشور است همچنین از لحاظ کاری و شغلی این کشور موقعیت مناسبی دارد که باعث شده افراد مهاجر از اقدامی که انجام داده‌اند یعنی مهاجرت به این کشور احساس رضایتمندی داشته باشند. کشور کانادا شهرهای پهناوری دارد و همیشه جزو اولین کشورهایی بوده که مهاجران علاقه زیادی به آن دارند. در میان تمامی کشورهای مهاجر پذیر شرایط اقامت در کانادا برای ایرانیان آسان‌تر بوده و به همین دلیل است که طبق آماری که این کشور ارائه داده است سالانه بیش از 6 هزار ایرانی توانسته‌اند وارد خاک این کشور شوند البته این ایرانیان نیستند که صدرنشین جدول اخذ اقامت کانادا خواهند بود بلکه چینی‌ها، هند و فیلیپین رکورددار مهاجرت به کانادا بوده‌اند.

مزیت‌های مهاجرت و اقامت کاناداتوضیحات
پیشرفت و توسعهکانادا یکی از بهترین مقاصد برای رشد و پیشرفت از لحاظ شغلی و اجتماعی است.
کیفیت زندگیکیفیت زندگی در کانادا یکی از ویژگی‌های حائز اهمیت بوده که طبق نتایج بدست آمده از تحقیقات این کشور یکی از بهترین‌ها برای زندگی است.
وجود امنیتطبق گزارش‌ها کانادا یکی از امن‌ترین کشورهای دنیا بوده است.
سیستم آموزشی مناسببرای افرادی که تصمیم به تحصیل و آموزش در این کشور دارند، کانادا یکی از بهترین کشورهای برای تحصیل و آموزش در هر مقطعی است.

قوانین کشور کانادا به نحوی است که بیشترین نرخ تابعیت را در میان دیگر کشورها دارد اما این موضوع که کانادا از مزیت‌های دیگری همچون سیستم آموزشی عالی، امنیت بالا و غیره برخوردار است را نمی‌توان چشم پوشی نمود از این رو باید بگوییم که مزیت‌های مهاجرت به کانادا بسیار زیاد است در ادامه به برخی دیگر از این مزایا می‌پردازیم.

بهداشت و درمان

هزینه بهداشت و درمان موضوعی بوده که از اهمیت ویژه‌ایی برخوردار است و همیشه در جوامع مهم بوده است. معمولا هزینه‌های درمانی در اغلب کشورها بالا است اما در مقایسه با دیگر کشورهای جهان باید گفت که در کانادا هزینه کمتری بابت درمان پرداخت می‌شود. ممکن است در نگاه اول حق بیمه سالانه کانادا برابر با آمریکایی‌ها باشد اما اینگونه نبوده و با بررسی‌های بیشتر بسیار ارزان‌تر خواهد بود.

خدمات پزشکی کانادا medicare نامیده می‌شود و کاملا دولتی است از این نظر دسترسی به تمامی خدمات درمانی برای مردم فراهم بوده و حتی در اغلب استان‌ها برنامه‌هایی برای افراد مسن قرار داده شده است که مراقبت‌های پیشگیرانه از انواع بیماری‌ها را انجام دهند و از آسیب‌ها به دور باشند و یا آموزش ببینند.

70 درصد از نیازها را medicare بر عهده دارد و 30 درصد باقیمانده خدمات خصوصی خواهد بود که شامل خدمات درمان دندان، چشم، اتاق بیمارستان و غیره است.

امنیت بالای کانادا

میزان جرم و جنایت در این کشور پایین است و طبق آمار در رتبه 53 قرار گرفته شده و دلیل این نرخ نیز بیشتر مصرف مخدر اعلام شده که سبب پایین آمدن درصد نسبت به سایر کشورها بوده است. اما در مجموع میزان آزار اذیت، دزدی و در کل امنیت کشور در حد مطلوب بوده و همین امر باعث شده تا مهاجران زیادی را جهت اقامت کانادا به خود جذب نماید. قطعا کشوری که در آن جرم و جنایت بیشتر است کمتر کسی تمایل به زندگی در آنجا خواهد داشت.

شغل و کسب درآمد

کشور کانادا از جمله مکان‌هایی است که برای توسعه شغلی و درآمدی پلن‌های ویژه‌ایی داشته و دارد! ما در زمانی زندگی می‌کنیم که رشد کسب و کار کمتر شده و نرخ بیکاری در اکثر کشورها رو به افزایش است با این حال کشور کانادا سعی داشته همیشه اوضاع را پایدار نگه دارد تا این میزان روند کاهشی داشته باشد.

امروزه در ایران اقامت پرستاران در کانادا بسیار رواج پیدا کرده و باعث شده این افراد تمایل بیشتری به مهاجرت داشته باشند زیرا دولت کانادا از آنها استقبال می‌کند. کانادا اقتصاد بالقوه‌ایی دارد و خوشبختانه با وجود چنین اقتصادی فرصت‌های شغلی زیادی در این کشور وجود خواهد داشت. بسیاری از کارفرمایان با جذب نیرو نیز باعث شده‌اند تا اقدامات مهاجرتی زیادی برای مهاجران کسب شود و متقاضی همراه خانواده امکان زندگی، کار و تحصیل در این کشور را داشته باشد.

آموزش و تحصیلات

یکی از دلایل مهم برای دریافت اقامت کانادا آموزش در این کشور است. برنامه مورد نیاز کانادا برای تحصیل و رشد و آموزش طبق امریکا چیده شده است. آموزش دانش آموزان بدون کمک و احتیاج به والدین در مدرسه‌های دولتی و خصوصی امکان پذیر است. در خصوص دانشگاه‌ها نیز تعداد دانشجویان این نقطه از جهان کمتر از سایر کشورهای اروپایی است و دریافت مدرک دانشگاهی از بسیاری از دانشگاه‌های آمریکایی بسیار ساده‌تر بوده است.

خوشبختانه در خصوص بحث آموزش کانادا جزو رتبه‌های برتر جهان است و آمار ارقام این موضوع را به خوبی نمایش می‌دهند. از جمله دانشگاه‌های برتر این کشور شامل دانشگاه مک گیل، تورنتو، بریتیش کلمبیا و غیره است. کانادا از نظر سطح دانش یکی از 10 کشور برتر در دنیا است.

دانشجویان نیز شرایط مطلوبی برای تحصیل در این کشور دارند و علیرغم کیفیت دانشگاه و سطح آموزش بالا باید گفت که دوره‌های آموزشی؛ کوتاه مدت هستند و همین امر باعث رضایت و تمایل به تحصیل در دانشجویان شده است. اگر اقامت دائم کانادا را داشته باشید تحصیل تا مقطع دبیرستان کاملا رایگان بوده و در زمان دانشگاه نیز با دریافت وام‌های کم بهتره؛ آموزش فرق چندانی با رایگان بودن نخواهد داشت.

مهاجر پذیر

کشور کانادا کاملا مهاجر پذیر است و این موضوع اهمیت زیادی برای افراد مهاجر دارد. در شهرهای بزرگ کانادا از جمله تورنتو جمعیت قابل توجهی از مردم جزو اتباع خارجی هستند و متولد شده کانادا نیستند از این رو موضوع مهاجر بودن کاملا عادی رواج داده شده و مردم به آن عادت کرده‌اند. در این شهر به بیشتر از 140 زبان صحبت می‌شود و افراد با ملیت‌های متفاوت در آنجا حضور دارند و این نشانه از مهاجر پذیر و مهربان بودن مردم بومی کانادا دارد. آنها فوق‌العاده انسان دوست، مودب و آداب معاشرت خوبی با یکدیگر دارند.

طبیعت مجذوب کننده کانادا

کانادا طبیعت فوق العاده زیبایی دارد. بخشی از این طبیعت انواع رودخانه‌ها، رشته کوه‌های زیبا و غیره است. این سرزمین دارای خرس‌های زیبایی هستند که سالانه توریست‌های زیادی به بازدید از آنها می‌روند. 20 درصد از آب‌های شیرین جهان را این کشور دارد و بلند‌ترین خط ساحلی دنیا مربوط به کانادا است. در کل هر چه از طبیعت کانادا بگوییم کم است.

شما در کانادا عشق و انگیزه برای ادامه زندگی را پیدا خواهید کرد و باید بگوییم که این کشور مقصد خوبی برایتان خواهد بود اما مسئله اینجاست که هیچ چیزی در این دنیا کامل نیست و ممکن است معایبی نیز داشته باشد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

معایب زندگی در کانادا

یکی از مواردی که هنگام اقامت کانادا و یا هر کشور دیگری اهمیت زیادی دارد معایب زندگی در آن منطقه است. ن منآن هتزهتهزدر نگاهی عمیق‌تر در خصوص کانادا باید بگوییم که برای مناطق دور افتاده این کشور از جمله روستاهای بسیار دور امکانات بهداشتی و پزشکی زیادی وجود ندارد و برای رسیدگی به این خدمات بایستی به شهرها سر زد.

برخی قوانین و مقررات در این کشور باعث شده تا مردم احساس رضایت کافی در مورد دولت کانادا را نداشته باشند به عنوان مثال مقدار چربی موجود در غذاها در رستوران‌ها توسط دولت سنجیده می‌شود و این موضوع آزادی مردم را در خصوص انتخاب گرفته است البته این یک نمونه کوچک بود. از دیگر معایب اقامت کانادا باید به زندگی مرفه و قیمت بالای این کشور اشاره داشت. در کانادا اجاره خانه و یا لباس مقداری هزینه‌بر است و این موضوع ممکن است در اوایل مهاجرت شما را آزار دهد.

مورد دیگر در خصوص آب و هوای کانادا است. زمستان در این کشور طولانی است و ممکن است برای ماه‌های زیادی مهمان باشد. اگر تمایل به زندگی در این کشور را دارید با آب و هوای سرد؛ خود را وفق دهید تا دچار مشکلات بعدی نشوید. اما با وجود این مشکلات رویای رفتن به کانادا آرزوی هر شخصی می‌تواند باشد زیرا مزایای اقامت دائم کانادا بسیار بیشتر از معایب آن بوده است.

معایب زندگی در کانادا

نگران گرفتن اقامت دائم در کانادا نباشید!

با شنیدن نام مهاجرت خصوصا به کشوری همچون کانادا نگرانی‎ها در خصوص گرفتن اقامت و استرس‌های آن زیاد می‌شود و باید بگوییم که این نگرانی‌ها در صورت عمل کردن درست و اصولی کاملا بی‌جا خواهد بود. نحوه گرفتن اقامت کانادا از راه‌های زیادی میسر است و خبر خوب اینکه متقاضی از هر روشی که بخواهد به این کشور مهاجرت نماید بعد از سپری کردن دو سال به راحتی قابلیت گرفتن اقامت دائم کانادا را خواهد داشت.

دولت کانادا برای افراد مهاجر ارزش بسیاری قائل است و این اطمینان را به آنها می‌دهد که در صورت نقض نکردن قوانین و عمل به تعهدات خود بعد از مدت 2 سال اقامت کانادا را به آنها خواهد داد. با کسب اقامت دائم می‌توانید از هر کارفرمایی کار دریافت نمایید اما این اتفاق بعد از سپری کردن دو سال اتفاق می‌افتد در واقع بعد از اخذ اقامت دائم شما می‌توانید از شرکت‌های بزرگ کار دریافت کنید و مشمول خدمات بیشتری از طرف دولت کانادا خواهید شد.

راه‌های که برای مهاجرت به کانادا در نظر گرفته شده است از طریق روش‌های زیر خواهد بود که سالانه افراد زیادی توسط آنها به این کشور سفر می‌کنند.

اخذ اقامت از طریق کار

اخذ اقامت از طریق کار

این نوع اقامت خود شامل زیر مجموعه‌های زیادی است به عنوان مثال اکسیل ورکر که مختص افرادی است که از تخصصی خاص بهره‌مند هستند و یک روش مهاجرتی سریع محسوب می‌شود همچنین جاب آفر که از طریق درخواست کار کارفرما خواهد بود و البته اسکیل ترید و غیره که همگی منجر به اخذ اقامت کاری خواهند شد.

اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری

 بهترین روش اقامت کانادا از طریق سرمایه گذاری است. اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری، راه‌های زیادی را شامل می‌شود که یکی از آنها کارآفرینی و همچنین ثبت شرکت است. سازمان OCDE یا همان سازمان توسعه اقتصادی کانادا را یکی از بهترین کشورها برای کارآفرینان اعلام کرده است. اگر دارای سرمایه کافی هستید و تمایل به مهاجرت از طریق راه‌های دیگری ندارید می‌توانید از طریق سرمایه گذاری این کار را انجام دهید.

اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری
اخذ اقامت از طریق تحصیلی

اخذ اقامت از طریق تحصیلی

از دیگر راه‌های گرفتن اقامت کانادا می‌توان به تحصیل در این کشور اشاره داشت. داشتن بهترین مدرک از معتبرترین دانشگاه‌های دنیا آرزوی هر فردی به حساب می‌آید. امروزه افراد زیادی برای ادامه تحصیلات خود، اخذ اقامت کانادا از طریق تحصیل را برمی‌گزینند. ویزای تحصیلی نیز مدل‌های مختلفی اعم از دانش‌آموزی، دانشجویی، کوآپ (توانایی تحصیل و کار) و غیره دارد.

اخذ اقامت از طریق ازدواج

این نوع اقامت ساده‌تر از دیگر روش‌ها است اما اگر فکر می‌کنید می‌شود با ازدواج صوری تابعیت کانادا را به دست آورد، اشتباه می‌کنید. این مورد توسط سازمان مهاجرتی کانادا به شدت مورد بررسی قرار می‌گیرد و یکی از قوانین آن این است که متقاضی توسط اسپانسرشیپ همسر وارد کانادا می‌شود و بعد از مدت سه سال زندگی اقامت کانادا را دریافت می‌کند. از دیگر شرایط این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 1- بالای 18 سال بودن            2- فردی که با او ازدواج می‌کنید بایستی پی آر کانادا یا اقامت دائم را داشته باشد 3- تاییدیه سلامت پزشکی

اخذ اقامت از طریق ازدواج
راه‌های مهاجرت به کانادا
مهاجرت از طریق کار به کانادامهاجرت از طریق تحصیل به کانادامهاجرت از طریق سرمایه گذاریمهاجرت از طریق ازدواج
اکسیل ورکر، اکسیل ترید، جاب آفر و غیرهدانش آموزی، دانشجویی، (co-op)کارآفرینی، استارتاپ، ثبت شرکت، سرمایه گذاریازدواج با فرد دارای PR کانادا

چرا مردم به اقامت کانادا علاقه دارند؟!

سوالی که شاید برای هر کسی پیش بیاید این است که چرا مردم اغلب به مهاجرت کانادا روی آورده‌اند در واقع انتخاب کانادا به عنوان مقصدی مناسب و مطمئن برای آینده خواهد بود و دلایل زیادی می‌توان برای آن آورد. در سال‌های گذشته به دلیل شیوع کرونا کانادا کشوری بود که همچنان نیروی لازم برای کار و زندگی را می‌طلبید و محبوبیت این کشور در میان مردم بیشتر از پیش شد. در ادامه به دیگر دلایل انتخاب این کشور جذاب می‌پردازیم.

 • کانادا قابلیت پذیرش مهاجران زیادی را دارد و مهاجر پذیر است
 • اقتصاد پویا و در حال توسعه کانادا
 • سیستم اموزشی از جمله مدارس، دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی و غیره بسیار معتبر
 • سیستم سلامتی و مراقبتی فعال کانادا
 • وجود برنامه مهاجرتی استانی یا PNP
 • طبیعت فوق العاده بکر
 • امنیت کشور در مقایسه با دیگر کشورها
چرا مردم به اقامت کانادا علاقه دارند؟!

برای مهاجرت از کجا می‌توان شروع کرد؟!

برای مهاجرت کانادا راه‌های زیادی وجود دارد که شامل مواردی است که در بالا به برخی از آنها اشاره شده است اما واقعا اگر تصمیم قطعی برای مهاجرت به کانادا را دارید نباید به صورت خودسرانه عمل کرد و در صورت نیاز به کمک می‌توانید با موسسات مهاجرتی همراه باشید. کمپانی homeandhome یک شرکت مهاجرتی فعال و قابل اطمینان در مورد مسائل مهاجرتی است که با در اختیار داشتن افراد کاربلد و با تجربه می‌تواند پاسخگوی تمامی سوالات و مشکلات شما باشد همچنین با هوم اند هوم می‌توانید سختی راه مهاجرت را از دوش خود برداشته و با خیالی آسوده قدم در راه سفر به کانادا بگذارید.

هزینه‌های زندگی در کانادا به چه صورت است؟!

این سوال می‌تواند برای هر کسی که قصد اقامت کانادا را داشته باشد پیش بیاید و البته که بسیار مهم است و بایستی اطلاعات کاملی در این خصوص داشته باشید. نکته قابل توجه در خصوص هزینه گرفتن اقامت کانادا این است که شما چه راهی را برای مهاجرت خود برگزیده‌اید اما پرهزینه‌ترین نوع مهاجرت مربوط به روش سرمایه گذاری است. طبق جدول زیر هزینه‌های مربوط به زندگی یک نفر در کانادا را برای شما آورده‌ایم اما ممکن است این مقدار هزینه‌ها بعد از مدت زمانی تغییر پیدا کند و ثابت نماند.

اقلام مورد نظر(برای 1 ماه)اجاره مسکن

هزینه‌های مربوط به (آب، برق، گاز)

مواد خوراکی

تفریحات

بیمه برای ماشین و درمان

قیمت طبق دلار کانادا (هزینه‌ها حدودی است)1700100 الی 250450100100 الی 300

هزینه اقامت دائم کانادا و زندگی در این کشور بسته به شهری که در آن زندگی می‌کنید دارد. این هزینه‌ها ممکن است متفاوت باشد و نمی‌توان گفت که کاملا ثابت خواهد بود. به جز هزینه‌های موجود در جدول ممکن است موارد دیگری از جمله هزینه بنزین، هزینه اینترنت، هزینه‌های مربوط به کودک و غیره نیز داشته باشید که همه بستگی به شرایط شما خواهد داشت.

اقدامات بعد از مهاجرت !

رفتن به کشوری دیگر بدون اینکه هیچ شناختی از فرهنگ، زندگی و مردم آنها نداشته باشید می‌تواند استرس‌هایی را به دنبال داشته باشد. آخرین مرحله از اقداماتی که باید برای اقامت کانادا انجام دهید شامل یکسری فعالیت‌های خاص است که بعد پا گذاشتن بر روی این سرزمین می‌توانید اقدام نمایید. بعد از به اتمام رسیدن تمامی مراحل مربوط به اقامتتان و کسب ویزای کانادا بایستی:

با انواع ویزا کانادا آشنا شوید

مهاجرت و شرایط اخذ اقامت کانادا ممکن است با قوانین مختلفی همراه باشد اما اگر از این قوانین با خبر باشید می‌توانید انتظار اقامتی آسوده‌تر را داشته باشید. از این رو بهتر است در ادامه شما را با انواع ویزاهای کانادا آشنا نماییم. در مجموع دو نوع ویزا برای افراد متقاضی وجود دارد: 1- ویزای موقت کانادا 2- ویزای دائم کانادا

هر کدام از این نوع ویزاها شرایط و زیر مجموعه‌های بخصوص خود را دارند از این رو مختصری به بررسی و توضیح درباره آنها می‌پردازیم.

با انواع ویزا کانادا آشنا شوید

ویزای موقت کانادا

این نوع ویزا همانطور که از نامش مشخص است به صورت موقت بوده و اجازه اقامت دائمی کانادا را به فرد نمی‌دهد. معمولا بعد از گذراندن مدت تعیین شده بایستی خاک کشور را ترک کرده  یا آن را تمدید نموده و یا جهت ویزای دائم درخواست دهید. ویزا شامل سه زیر مجموعه ویزای توریستی، تحصیلی و ویزای کاری می‌شود. نحوه اقامت در کانادا با ویزای توریستی نیز شامل دو زیرمجموعه فوق است:

 • سینگل
 • مولتی

ویزای ویزیتور یا توریستی یکی از انواع ویزاهای موقت است که هر کسی علاقمند به سفر کانادا باشد بایستی این ویزا را درخواست بدهد البته استثناهایی برای برخی‌ها وجود دارد که بدون ویزای توریستی وارد خاک کانادا شوند.

ویزای توریستی سینگل را تنها می‌توان یکبار استفاده کرد و بعد از آن اگر بخواهید مجددا وارد خاک کانادا شوید بایستی اقدام به درخواستی دوباره دهید. ویزای مولتی اعتبار بیشتری دارد و برای افرادی است که تمایل دارند زمان بیشتری را در کانادا باشند این نوع ویزا بسته به پاسپورت ممکن است مدت زمان خاصی داشته باشد به عنوان مثال پاسپورت ایرانیان 5 ساله است از این رو ویزای مولتی نیز به صورت 5 ساله خواهد بود.

ویزای تحصیلی

برای داشتن ویزای تحصیلی بایستی study primit یا همان اجازه تحصیل را از آموزشگاه یا مرکز آموزشی مورد نظر دریافت نمایید. این ویزا به متقاضی اجازه می‌دهد که اقامت کانادا داشته باشد و تحصیل نماید که البته به دو دسته تقسیم خواهد شد:

 • ویزای دانش آموزی (مخصوص افراد زیر 18 سال)
 • ویزای دانشجویی (مخصوص افراد بالای 18 سال)

ویزای نوع دانش آموزی برای تحصیل در مدارس کانادا خواهد بود و ویزای دانشجویی مربوط به آموزش در کالج‌ها و دانشگاه‌های این کشور است. شرایط دریافت اقامت کانادا با ویزای تحصیلی دانش آموزی یا دانشجویی تفاوت چندانی ندارد و تنها فرق آنها ممکن است در نوع مدارک ارسالی و همچنین گرفتن قیم برای دانش آموزان باشد که البته دانشجویان به آن نیازی ندارند.

ویزای دائم کانادا

ویزای دائم کانادا

همانطور که گفته شد درخواست اقامت کانادا به دو روش موقت و دائم وجود دارد. ویزای دائم کانادا همانطور که از نامش مشخص است به صورت دائمی بوده و نیازی به تمدید مجدد نخواهد داشت. این نوع ویزای برای افرادی است که می‌خواهند به صورت همیشگی در کانادا اقامت و زندگی کنند. نحوه گرفتن اقامت دائم کانادا با روش‌های مختلفی همراه است که منجر به اقامت کانادا خواهد شد البته این روش‌ها ممکن است از طریق استان‌هایی خاص باشد که در ادامه به بررسی برخی از آنها می‌پردازیم.

ویزای کاری

ویزای کاری نیاز به ورک پرمیت دارد. ورک پرمیت اجازه کار کردن در کانادا را به متقاضی می‌دهد. ورک پرمیت برای مدت معینی صادر می‌شود و به صورت موقت است. ویزای کار به این صورت بوده که شما از یک کارفرمای کانادایی جاب آفر یا پیشنهاد شغلی دریافت خواهید کرد. بعد از ویزای کاری موقت اگر تمایل به اقامت کانادا برای مدت زمان بیشتری را داشته باشید می‌توانید اقدام به اخذ ویزای دائم کانادا نمایید.

ویزای کاری

مهاجرت از راه برنامه استانی به کانادا

این روش از مهاجرت، از سوی دولت کانادا وضع شده تا استان‌ها با توجه به نیازمندی‌های خود اقدام به جذب نیرو نمایند. این نیازها می‌تواند کاری‌، تحصیلی، سرمایه گذاری و غیره باشد که بعد از تایید استان منجر به اقامت کانادا خواهد شد. این روش را اصطلاحا  PNP می‌نامند. که تمامی استان‌ها شرایط و قوانین مختص به خود را در مورد پی ان پی خواهند داشت که البته استان کبک از این قائله مستثنی است.

مهاجرت به کانادا با تجربه کاری در کبک

PEQ برنامه کاری برای مهاجرت به استان کبک در کانادا است که افراد متقاضی بایستی دست کم سابقه 6 ماه کار و یا تحصیل در مراکز آموزشی کبک را داشته باشند این برنامه برای چنین افرادی است و به آنها اقامت دائم کبک تعلق می‌گیرد. مهاجرت به کبک از این طریق طی شرایط خاصی انجام می‌شود که شامل:

 • ادامه اقامت کانادا و زندگی در این استان (کبک) باشد
 • سابقه کار و یا تحصیل در کبک داشته باشید
 • مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه داشته باشید
 • تمکن مالی داشته باشید
 • سابقه کیفری نداشته باشید
مهاجرت به کانادا با تجربه کاری در کبک

مهاجرت به کانادا از طریق ساسکاچوان

SINP یک پلن مهاجرتی برای استان ساسکاچوان است که می‌تواند از طریق آن افراد متقاضی به اقامت در این ناحیه را جذب نماید. روش‌های مهاجرت به ساسکاچوان تنوع زیادی دارد که شامل جاب آفر، اکسپرس انتری، مزرعه داری به دلیل شرایط خوب آب و هوایی این منطقه، کارآفرینی و غیره است.

مهاجرت به کانادا از طریق نوا اسکوشیا

NSNP یا پلن استانی نوا اسکوشیا از دیگر روش‌هایی است که متقاضی می‌تواند اقامت کانادا در شهر زیبای نوا اسکوشیا را کسب نماید. این استان یکی از زیباترین و همچنین مرکز فرهنگ و هنر کانادا محسوب می‌شود. انواع برنامه‌های مهاجرت کاری به نوااسکوشیا شامل اکسپرس اینتری، اسکیل ورک، پزشکی، کارآفرینی و غیره است.

شرایط اقامت در این استان گذراندن حداقل 1 سال کار، شرایط سنی 21 الی 55 سال، وجود مهارت زبان، داشتن پروفایل اکسپرس اینتری و یکسری موارد دیگر است.

مهاجرت به کانادا از طریق بریتیش کلمبیا

بریتیش کلمبیا از جمله استان‌هایی است که ایرانیان زیادی به زندگی در آنجا علاقه دارند زیرا مکان مناسبی برای پیاده سازی و حمایت از استارآپ‌ها و کارآفرینان است. انواع روش‌های متداول برای برنامه استانی بریتیش کلمبیا شامل:

 • سیستم اکسپرس اینتری
 • مهارت ویژه و تخصص
 • پلن کارآفرینی
مهاجرت به کانادا از طریق بریتیش کلمبیا

مهاجرت توسط سرمایه گذاری به کانادا

اگر به اندازه کافی سرمایه لازم را دارید دیگر نیازی به طی کردن دیگر راه‌های اقامت کانادا نخواهد بود. می‌توانید به راحتی جهت اخذ اقامت کانادا از طریق روش سرمایه گذاری در این کشور اقدام نمایید البته این روش نیز خود شامل زیر مجموعه‌های زیادی است که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

در حال حاضر کشور کانادا یکی از بهترین کشورها جهت سرمایه گذاری طبق گزارشات سازمان OECD است که انجام این کار در کانادا مزیت‌های زیادی را به همراه دارد.

 • دریافت اقامت دائم کانادا برای متقاضی و خانواده از جمله همسر و فرزندان
 • بدون نیاز به مدرک زبان و یا مدارک تحصیلی دیگر
 • به وجود آمدن فرصت‌های تجاری مختلف
 • بهره بردن از یک زندگی در حد کاملا مطلوب و با کیفیت

حال که با مزیت‌های سرمایه گذاری در کانادا آشنایی پیدا کردید بهتر است به روش‌های زیر مجموعه مهاجرت از طریق سرمایه گذاری بپردازیم.

مهاجرت توسط سرمایه گذاری به کانادا

یکی از سریع‌ترین روش‌ها برای اخذ اقامت کانادا مربوط به سرمایه گذاری استانی خواهد بود زیرا در این روش سرمایه‌ایی وارد استان خواهد شد و به رشد اقتصادی منطقه کمک می‌کند از این رو استان مورد نظر افراد متقاضی را طبق شرایط وضع شده سنجیده و پذیرش می‌نماید.

روش دوم: کارآفرینی استانی

از دیگر روش‌های سرمایه گذاری که منجر به اقامت کانادا می‌شود مربوط به کارآفرینی خواهد بود. برنامه کارآفرینی استانی سالانه افراد زیادی را به صورت مهاجر جذب استان خود می‌کند. نرخ مالیاتی که شرکت‌های کانادایی دارند بسیار پایین‌تر از دیگر کشورها است به همین دلیل سرمایه گذاران و کارآفرینان کانادا را به عنوان مقصدی مناسب برمی‌گزینند.

روش سوم: ثبت شرکت در کانادا

اگر تصمیم به ثبت شرکت دارید می‌توانید با توجه به برنامه استانی هر منطقه اقدام به درخواست بدهید زیرا برنامه‌های استانی با یکدیگر متفاوت هستند اما به طور کلی انواع ثبت شرکت به صورت زیر است که یکی از شروط اصلی ثبت شرکت داشتن و ارائه پلن کسب و کاری قوی است.

ویزای دائم اکسپرس اینتری

یکی از راه‌های محبوب مهاجرت و اقامت کانادا در اغلب مواقع استفاده از روش اکسپرس اینتری است. این روش در واقع به معنی ورود سریع و بی وقفه است و برای متقاضیانی است که از طریق کار می‌خواهند اقامت کسب کنند. این روش نوعی امتیاز دهی دارد که فرد بعد از کسب امتیازات کافی حق دریافت ویزا را خواهد داشت.

برای استفاده از روش اکسپرس اینتری نیز راه‌ها و شرایط مختلفی وجود دارد که بایستی قبل از آن با افرادی متخصص در این رابطه مشاوره نمایید. معمولا افرادی در سن 20 الی 29 سال توانسته‌اند امتیاز بیشتری کسب نمایند. این نوع ویزا به دلیل کاری بودن نیاز به سابقه کاری دارد و در صورت داشتن یکسال سابقه کاری می‌توانید اقدام به ارسال درخواست کنید. از دیگر راه‌های گرفتن اقامت دائم کانادا توسط روش اکسپرس اینتری داشتن تمکن مالی است.

انواع روش‌های مهاجرت و اخذ اقامت کانادا

همانطور که پیش‌تر به این موضوع پرداختیم روش‌های بسیاری برای اخذ اقامت کانادا وجود دارد که به صورت کلی به آنها پرداختیم اما در ادامه قصد داریم به صورت جزئی تری با این روش‌ها آشنا شوید.

این نوع مهاجرت خود شامل چندین زیر مجموعه است که در نهایت اقامت کانادا را برایتان به ارمغان می‌آورد اما ابتدا بایستی بررسی کرد که آیا متقاضی شرایط اقامت کاری در کانادا را دارد یا خیر!‌ هدف اصلی هوم اند هوم نیز انتخاب بهترین گزینه با توجه به شرایط شما خواهد بود پس حتما از مشاور موسسه استفاده نمایید.

جاب آفر همانطور که از نامش مشخص است یک درخواست کاری از طرف کارفرما است که به نیروی متخصص و ماهری داده می‌شود.

این درخواست توسط کارفرمای کمپانی به اداره مهاجرت کانادا ارسال می‌شود و کارفرما بایستی اثبات نماید چنین جایگاه شغلی در کانادا یافت نمی‌شود بعد از تایید متقاضی کار می‌تواند اقامت را کسب نماید. 

برخی از مراکز آموزشی در کانادا این اعتبار را به فرد می‌دهند تا بعد از اتمام دوره آموزشی به صورت عملی کار کنند که به آنها به مدت سه سال ویزای بعد از اتمام تحصیل داده می‌شود. هدف از این کار فرصتی است که دولت کانادا در اختیار مهاجران تحصیلی قرار می‌دهد تا تجربه کار در کانادا را داشته باشند.

آی سی تی روشی مهاجرتی برای شرکت‌ها است که برای به استخدام درآوردن افراد خواهد بود. این روش برای زمانی کاربردی است که یک کمپانی ایرانی وجود دارد و قصد دارد کارمندان ایرانی داشته باشد.

دولت کانادا برای جبران کمبود نیروهای متخصص در کشور اقدام به پذیرش مهاجر از طریق اسکیل ورکر کرده است. جمعیت کشور کانادا نسبت به وسعت آن کم است و این کشور نیازمند نیروهایی متخصص خواهد بود. اسکیل ورک یک نوع پلن مهاجرتی دولت فدرال کانادا است که نیروهای متخصص و ویژه را به کار می‌گیرد و به آنها اقامت دائم کانادا را می‌دهد اما متقاضیان بایستی شرایط خاصی از جمله موارد زیر را داشته باشند:

 • سن ۱۸ الی ۴۷ البته اگر سن غیر از این باشد امتیاز مرتبط به سن را از دست خواهید داد
 • داشتن حداقل مدرک لیسانس
 • یکسال تجربه کاری
 • اگر متقاضی جاب آفر داشته باشد امتیاز بیشتری خواهد داشت
 • داشتن آیلتس و کسب حداقل نمره ۶
 • تمکن مالی (تمکن مالی برای افراد مجرد و زوج متفاوت است)

اسکیل ترید برنامه‌ایی مهاجرتی برای افرادی است که در صنایع مختلف فنی و حرفه‌ایی مدرک و حرفه دارند. این روش از مهاجرت نیز همانند اسکیل ورکر خواهد بود با این تفاوت که اسکیل ترید مربوط به مشاغل فنی حرفه‌ایی از جمله جوشکاری، کارهای صنعتی، نجاری، تعمیرکاری و غیره است منتها اسکیل ورکر برای مشاغلی با مدرک دانشگاهی خواهد بود که شامل رشته‌های مهندسی برق، کامپیوتر، مهندسی مکانیک و امثال آن است.

 • شرایط لازم برای اسکیل ترید شامل:
 • داشتن تجربه کاری ۲ سال مرتبط با رشته مورد نظر
 • داشتن آیلتس با کسب نمره ۴ به بالا
 • وجود جاب آفر می‌تواند تاثیر زیادی داشته باشد 
 • نداشتن سوء پیشینه و سلامت پزشکی

مهاجرت تحصیلی به کانادا یکی از آرزوهای شیرین برای هر فردی محسوب می‌شود که بسیاری از مردم موفق به کسب آن شده‌اند. یکی از بهترین سطوح آموزشی در این کشور قرار دارد و سالانه اتباع خارجی بسیار زیادی اقدام به اخذ ویزای تحصیلی و اقامت کانادا می‌کنند که البته روش‌های زیادی برای این نوع مهاجرت وجود دارد اما اگر تمایل به تحصیل و کار همزمان با هم را دارید می‌توانید از شرایط کوآپ (coap) استفاده نمایید که هم بتوانید کار کنید و مخارج خود را پرداخت نمایید و هم ادامه تحصیل دهید هر چند که هزینه اقامت کانادا بسیار کمتر از دیگر کشورهای آمریکایی، انگلیسی و استرالیایی است.

شرایط مهاجرت تحصیلی به کاناداتوضیحات
سن مناسببهتر است سن متقاضی کمتر از 45 سال باشد
دریافت نامه از کالجوجود این نامه از کالج مورد نظر الزامی است
تمکن مالیاین عدد می‌تواند متغیر باشد اما در مجموع 10 هزار دلار در سال
مدرک زبان انگلیسیوجود مدرک زبان الزامی است اما سطح آن را دانشگاه تعیین می‌کند.

یکی از مزیت‌های تحصیل در کانادا و دانشجو بودن در این کشور دریافت وام‌های از دولت است که بلند مدت و با بهره‌ایی بسیار کم ارائه داده می‌شود. این وام‌ها به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که اقامت کانادا و یا تابعیت آن را دارند.

هزینه‌های مهاجرت به کشور کانادا

اولین موضوعی که در خصوص مهاجرت به کشور کانادا ممکن است پیش بیاید بحث هزینه‌ها و اقامت کانادا با کمترین هزینه خواهد بود. قطعا این موضوع مهم است که متقاضی تمکن مالی و هزینه‌های لازم برای مهاجرت را داشته باشد. هزینه اقامت دائم در کانادا به موارد زیادی از جمله نوع مهاجرت بستگی دارد و برای همه افراد یکسان نخواهد بود. از این رو اگر تصمیم به مهاجرت دارید و این علاقه و جدیت را در خود می‌بینید حتما اقدامات لازم را برای این کار انجام دهید زیرا با کار کردن در این کشور و مقداری پس انداز و صرفه‌جویی می‌توانید زندگی با سطح کیفیت بهتری برای خود رقم بزنید.

تمام هزینه‌هایی که در خصوص مهاجرت به کانادا انجام داده می‌شود شامل دو دسته کلی خواهد شد. دسته اول مربوط به هزینه‌های دولتی از جمله انگشت نگاری، انجام آزمایشات و دسته دوم هزینه‌های جانبی هستند که شامل گرفتن وکیل، مشاوره، ترجمه کردن مدارک مهاجرتی و غیره است.

پاسخی که می‌توانیم در مورد سوال هزینه‌های مربوط به مهاجرت کانادا چقدر می‌تواند باشد؟؛ بدهیم این است که؛ هزینه ممکن است متفاوت باشد اما این مقدار هزینه به صورت تقریبی برای یک فرد مجرد ممکن است بیشتر 15000 دلار باشد و این عدد برای برای زوج‌ها بیشتر خواهد بود البته در صورت داشتن فرزند نیز باید به هزینه‌ها افزود که باز هم نمی‌توان به صورت قطعی اعلام کرد. برای با خبر شدن از قیمت ویزای دائم کانادا و دیگر هزینه‌های قطعی بهتر است با موسسه‌ هوم اند هوم در ارتباط مستقیم باشید. قطعا با توجه به شرایطی که دارید ممکن است هزینه‌ها برای شما متفاوت باشند.

PR CARD یا کارت اقامت دائم کانادا

پی آر کانادا به افرادی تعلق می‌گیرد که موفق به اخذ اقامت دائم کانادا شده‌اند اما هنوز به عنوان شهروند شناخته نشده‌اند. این کارت 5 سال اعتبار دارد و از اهمیت زیادی برخوردار است. مسئولیت اتمام تاریخ اعتبار کارت بر عهده فرد است در نتیجه هنگام منقضی شدن آن بایستی اقدامات لازم را برای تمدید ادامه داد. از جمله شرایطی که برای تمدید این کارت تصویب شده است این بوده که بعد از داشتن کارت آر پی بایستی دو سال یا 730 روز گذشته باشد تا اجازه تمید برای 5 سال آینده را داشته باشید و این قانون یکی از شروط لازم برای تمدید بعد از 5 سال است.

 افراد دارای اقامت دائم بر روی ویزای خود اقامت کانادا را به صورت دائم دارند و افرادی که ویزای توریستی، تحصیلی و یا کاری کانادا را کسب کرده‌اند به عنوان مقیم دائم محسوب نخواهند شد در نتیجه آر پی کارت هم دریافت نخواهند کرد.

کارت اقامت دائم کانادا مزایای زیادی به همراه دارد و از جمله مزیت‌های آرپی کانادا این است که به عنوان شهروند این کشور شناخته شده و فرد تحت پوشش و ساپورت دولت کانادا خواهد بود.

شهروندی یا سیتی زن کانادا به چه صورت است؟!

همانطور که می‌دانید کشور کانادا مقصدی همه چیز تمام است و رقابت زیادی بین طرفداران اقامت در این کشور وجود دارد از این رو دریافت شهروندی آن می‌تواند دشوار باشد. شهروندی یا سیتی زن کانادا زمانی صورت می‌گیرد که شخص اقامت دائم کانادا را کسب کرده باشد و بعد از آن تمایل به داشتن شهروندی نماید. شهروند شدن در کشوری به این معنی است که آن کشور شما را حمایت خواهد کرد و به شما حق و حقوقی ارائه می‌دهد و در مقابل از شما انتظاراتی در خصوص رعایت کردن قوانینی خاص خواهد داشت.

سیتی زن شیپ دارای دو دسته اصلی شامل:

 • تابعیتی که با متولد شدن در این کشور به دست آمده است که به آن born citizenship می‌گویند.
 • تابعیتی که با طی کردن یکسری مراحل قانونی به دست می‌آید و به آن naturalized citizen گفته می‌شود.

با دریافت سیتی زن کانادا یکسری از مزیت‌ها اقامت کانادا برای متقاضی فعال می‌شود. مواردی که برای مقیمان دائمی نیز غیرفعال است. این موارد شامل حق رای، حق کار کردن در برخی سمت‌های شغلی رسمی و دولتی و فعالیت‌های حساس دیگر است.

نکات مهم بعد از اقامت کانادا

بعد از سپری کردن تمامی مراحل قانونی و طی کردن پله‌های مربوط به مهاجرت، به مرحله دیگری از زندگی وارد می‌شوید مرحله‌ایی که سبب اقامت و زندگی شما در یک کشور بیگانه خواهد بود و ممکن است با فرهنگ، آداب و رسوم و بسیاری مسائل دیگر آشنایی نداشته باشید. این مسئله که شما به عنوان فردی مهاجر بتوانید با شرایط اولیه این کشور وفق پیدا کنید بسیار مهم است. چه بسیار افرادی که موفق به کسب مهارت شده‌اند اما به دلایل مختلف از جمله افسردگی بعد از مهاجرت، حس غربت و تنهایی، وفق نبودن با جامعه و مردم و غیره دچار تضاد شده‌اند و اقدام به برگشت نموده‌اند. این کشور آداب و رسوم مربوط به خود را دارد و حتما قبل از مهاجرت به همه اتفاقات پیش رو فکر کنید و مصرانه تصمیم خود را بگیرید.

آب و هوا: این کشور آب و هوای سرد سیری دارد از این رو اگر با هوای مدام بارانی و سرد مشکل دارید بهتر است کمی بیشتر در خصوص مهاجرت به کانادا فکر کنید زیرا هوای این نقطه از جهان ممکن است با روحیات شما سازگار نباشد.

انعام: گرفتن انعام در کشور ما ایران امری طبیعی بوده اما به حد زیادی رواج پیدا نکرده است. این در حالی است که دادن انعام در تمامی مراکز تفریحی، رستوران‌ها، کافه، هتل‌ها و غیره متفاوت است و باید پرداخت شود. معمولا شرط دادن انعام 15 درصد الی 20 درصد از صورتحساب شما خواهد بود.

تنوع زیاد: در کانادا افراد زیادی به عنوان مهاجر، توریست و غیره وجود دارد و این موضوع همراه است با زبان‌های مختلف، فرهنگ‌های متفاوت و آداب و رسومی از دیگر ممالک به همین دلیل شما بایستی این تنوع را بپذیرید و هماهنگ با جامعه باشید.

احترام: مردم کانادا جزو مودب‌ترین افراد جهان هستند. واژه متاسفم در این کشور بیشترین کاربرد را دارد. آنها برای هر چیزی معذرت خواهی می‌کنند و این ادب و احترام نکته بسیار مثبتی است که فرد مهاجر نیز ناخودآگاه بعد از مدتی زندگی به همین منوال رفتار خواهد کرد.

بیمه و درمان: کشور کانادا از لحاظ درمانی بسیار قوی عمل کرده و اقدامات زیادی را به صورت رایگان در اختیار مردم قرار داده است. نکته قابل توجه اینجا است که اگر به صورت ویزیتور یا توریست و همچنین برای کار در این کشور ساکن شدید تمامی خدمات درمانی توسط شخص خودتان بایستی پرداخت شود.

سیگاری بودن: اگر سیگاری هستید و اعتیاد شما به آن شدید است بهتر است به این موضوع توجه داشته باشید که در کانادا نمی‌توان هر جایی را برای استعمال دخانیات انتخاب کرد. سیگار کشیدن در بیشتر مراکز عمومی کاملا ممنوع است و شخص تنها می‌تواند در منزل شخصی و یا مکان بازی که در آنجا کودک خردسال وجود ندارد اقدام به کشیدن هر نوع دخانیات نماید.

اقامت کانادا

سخن پایانی

اقامت کانادا مبحثی گسترده دارد و مهاجرت به این کشور با راه و روش‌های مختلفی همراه است به این منظور که فرد متقاضی می‌تواند از طریق راه‌های مهاجرتی مختلف اعم از توریستی، تحصیلی، کار کردن، سرمایه گذاری و غیره وارد خاک این کشور شود و اقامت موقت یا دائم کسب نماید.

 هر کدام از روش‌های اقامت کانادا شرایط مختص به خود را دارند که با کمک تیم مجرب و حرفه‌ایی هوم اند هوم می‌توانید با انواع اقامت کانادا آشنا شده و موفق به زندگی در این کشور فوق العاده شوید. فراموش نکنید هر مسیری می‌تواند سختی‌های خود را داشته باشد اما این شما هستید که با انتخاب بهترین‌ها مسیر را هموار می‌سازید!

سوالات متداول

ظاهرا این دو کارت مانند یکدیگر هستند و فرد با داشتن آن به حق و حقوقی دست پیدا می‌کنند. اما در خصوص آرپی کارت باید بگوییم که قدرت و مزیت بیشتری نسبت به گرین کارت دارد.

بله این دو با یکدیگر تفاوت‌های زیادی دارند و یکی نیستند. با داشتن سیتی زن کانادا شما به عنوان شهروند این کشور محسوب می‌شوید و می‌توانید فعالیت‌هایی زیادی را که در صورت اقامت دائم بودن؛ قادر به انجام آن نبودید انجام دهید.

این پروفایل را در صورت استفاده از روش اخذ ویزای دائم اکسپرس اینتری می‌توان استفاده کرد و بایستی وارد سایت ثبت نام اکسپرس اینتری شوید و اطلاعات خود را در فرم پر کرده و برای اداره مهاجرت کانادا ارسال نمایید. توجه داشته باشید در صورت مشکوک و نادرست بودن اطلاعات از درخواست اقامت به کانادا در 5 سال آینده محروم خواهید شد.

کانادا کشوری انگلیسی زبان است که زبان فرانسوی نیز برای مهاجرت به این کشور کاربرد دارد اما موضوع مورد اهمیت این است که متقاضی بایستی مدرک آیلتس را در اغلب روش‌های گرفتن اقامت کانادا داشته باشد.

روش‌های مهاجرت به کانادا بسیار زیاد است و برای هر کدام از این روش‌ها مدارک خاصی وجود خواهد داشت و به صورت ثابت نیستند در مجموع یکسری مدارک به صورت مشترک خواهند بود که شامل مدرک زبان آیلتس، پاسپورت، تمکن مالی، گواهی عدم سوء پیشینه، انگشت نگاری و غیره است.

با توجه به شرایط شما هر کدام از روش‌های مهاجرتی سنجیده و انتخاب می‌شود به همین دلیل نمی‌توان روش خاصی را به عنوان بهترین انتخاب کرد اما در روش ویزای استارتاپی می‌توان گفت که نیازی به نمره زبان زیادی نیست همچنین تمکن مالی زیادی نیاز نخواهد بود. و البته نیازی به تجربه کاری بالایی نخواهید داشت.

فاند به معنی گرفتن بورسیه تحصیلی است. گرفتن فاند معمولا برای مقاطع ارشد و دکتری است که نیازمند به رتبه بالا، نمرات بالا و همچنین مقالات موفق چاپ شده در مجله‌های بین المللی دارد. اگر تمامی این موارد را داشته باشید می‌توانید جهت فاند اقدام نمایید.

روش‌های زیادی برای مهاجرت به کانادا وجود دارد و به جرات می‌توان گفت که این روش‌ها بیش از 80 نوع هستند. انواع مهاجرت‌ها از قبیل کاری، سرمایه گذاری، کارآفرینی، ثبت شرکت و غیره که هر کدام از آنها نیز خود دارای دسته بندی‌های دیگری هستند. متقاضیان مهاجرت به کانادا بایستی تمامی این روش‌ها را با توجه به شرایط خود بسنجند و با کمک مشاوران متخصص اقدام به پا گذاشتن در ادامه راه نمایند.

برای گرفتن وکیل هیچ قانون و الزامی وجود ندارد اما با توجه به اینکه این افراد به تمامی راه و چاه‌ها آشنایی کامل دارند می‌توان گفت که بهتر از افراد متخصص در این زمینه مشاوره و همکاری نمایید تا پرونده مهاجرتی شما دچار اختلال و تاخیر نشود.

خیر، این روش به تنهایی منجر به کسب اقامت نخواهد شد. خرید ملک ممکن است در کشورهای دیگر باعث اخذ اقامت سرمایه گذاری شود اما در کانادا ممکن است کارتان را تسهیل سازد اما نقشی در اخذ صد در صدی اقامت نخواهد داشت.