اخذ ویزای تحصیلی کانادا با شرایط کاملا ویژه در 2023

یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای دنیا، کانادا است. این کشور در میان مهاجران از محبوبیت زیادی برخوردار بوده و متقاضیان زیادی مشتاق مهاجرت به این سرزمین از طرق مختلف خصوصا تحصیل در دانشگاه‌های کانادا هستند. اما از آنجایی که ایرانیان بدون داشتن ویزا نمی‌توانند وارد این کشور شوند در نتیجه گرفتن ویزا و مهاجرت تحصیلی کانادا می‌تواند گزینه‌ایی مناسب برای افراد متقاضی باشد.

در این مطلب ما تصمیم داریم شما را با شرایط دریافت ویزای تحصیلی کانادا آشنا نموده و در مورد مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیل کانادا اطلاعاتی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. اگر در این رابطه کنجکاو هستید در ادامه همراه ما باشید!

کانادا - تحصیلی

مختصری درباره ویزای تحصیلی کانادا

این موضوع که کانادا کشوری مهاجر پذیر است بر کسی پوشیده نیست به همین دلیل این کشور برنامه‌های زیادی را برای مهاجرت در نظر گرفته که یکی از آنها اخذ ویزا از طریق تحصیل در کانادا است. در سال‌های اخیر کانادا جزو کشورهایی بوده که افراد زیادی را برای تحصیلات به خاک خود راه داده است و خبر خوب اینکه در سال 2023 این کشور قصد دارد برای بیش‌تر از نیم میلیون نفر ویزای تحصیلی صادر نماید.

آشنایی با انواع ویزای تحصیلی کانادا

متقاضیان باید بدانند که انواع ویزای تحصیلی کانادا وجود دارد. ویزای تحصیلی با توجه به عوامل مختلف به دو بخش تقسیم‌بندی می‌شود، عواملی مانند مقطع تحصیلی و گروه سنی در این رابطه بسیار تاثیرگذار بوده و به‌طورکلی انواع ویزا تحصیلی کانادا را به دسته‌های زیر تقسیم ‌بندی می‌کند:

 • ویزای دانش آموزی: پایین 18 سال
 • ویزای دانشجویی: بالای 18 سال
آشنایی با انواع ویزای تحصیلی کانادا

ویزای دانش آموزی کانادا

متقاضیانی با سن زیر 18 سال می‌توانند از این ویزا استفاده نمایند. به‌ طورکلی افراد واجد شرایط برای تحصیل در یک مدرسه کانادایی باید حتما ویزای دانش آموزی دریافت کنند. در ضمن ویزای تحصیلی دارای شرایط خاص و منحصر به ‌فردی است که فرد باید از تمامی آن‌ها برخوردار باشد. 

ویزای دانشجویی کانادا

مهاجرت دانشجویی به کانادا برای متقاضیانی مناسب است که بالاتر از 18 سال سن دارند و می‌توانند در یکی از کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا پذیرش بگیرند. 

مزایای آموزش در کشور کانادا

این موضوع که کانادا یکی از بهترین کشورها برای تحصیل و آموزش است بر کسی پوشیده نیست. کانادا پذیرای هزاران دانشجو از 185 کشور مختلف در جهان بوده و سالانه افراد زیادی در رشته‌های مختلف فارغ التحصیل می‌شوند. از جمله مزایای تحصیل در این کشور شامل:

 • کیفیت بالای آموزشی
 • اخذ مدارک معتبر و مورد تایید در سراسر دنیا
 • داشتن شرایط اجتماعی و امنیت بالا
مزایای آموزش در کشور کانادا

شرایط دریافت ویزای تحصیلی کانادا

یکی از شروط اصلی قبل از هر چیز برای گرفتن اقامت تحصیلی کانادا این است که باید در یکی از دانشگاه‌ها یا کالج‌های این کشور پذیرش گرفته و سپس برای دریافت ویزا درخواست داده شود.

برای گرفتن ویزای دانش آموزی کانادا متقاضی باید شروط خاصی را داشته باشد:

 • از یک مدرسه دبستان یا دبیرستان پذیرش شده باشد.
 • اگر متقاضی کمتر از 10 سال سن داشته باشد بایستی یکی از والدین او را همراهی نمایند.
 • اگر متقاضی بیشتر از 10 سال سن دارد و والدین او را همراهی نمی‌کنند باید فردی را به عنوان کاستودین برای همراهی فرزندشان در دوران تحصیل در کانادا انتخاب نمایند.
 • تمکن مالی

شرط گرفتن ویزای دانشجویی کانادا این است که شما ثابت کنید از نظر علمی برای کشور کانادا مفید هستید و از این نظر به کشور کمک می‌کنید. علاوه ‌بر این داشتن تمکن مالی هم اهمیت زیادی دارد. متقاضیان دریافت ویزا باید تمکن مالی خود را به افسران سفارت اثبات نمایند. در صورتی که متقاضی نتواند از پس پرداخت هزینه‌های زندگی خود در کشور کانادا برآید، بدون شک درخواست دریافت ویزای او رد خواهد شد.

مسئله‌ دیگری که باید هنگام دریافت ویزای تحصیلی کشور کانادا به آن دقت کنید، داشتن رزومه‌ای قوی است. رزومه قوی به‌ شما کمک می‌کند که بتوانید نظر افسران سفارت را به خود جلب نمایید. رزومه‌ای قوی که فعالیت‌های قابل اجرا و برنامه‌ها و افق دید شما را نشان دهد می‌تواند برای جلب کردن نظر افسران سفارت بسیار مناسب باشد. 

خوشبختانه اگر بتوانید در کشور کانادا تحصیل کنید، بدون شک به‌راحتی در بازار کار کشور هم جذب شده و یک درآمد خوب به دست می‌آورید. 

شرایط دریافت ویزای تحصیلی در کاناداتوضیحات
دریافت پذیرشاز مرکز معتبر که شماره DLI داشته باشد پذیرش بگیرید
تمکن مالیاز لحاظ مالی باید بتوانید تا 1 سال مخارج خود را تامین کنید
سلامت جسمیاز لحاظ روحی و جسمی در سلامت کامل باشید
برگه سوء پیشینهارائه برگه سوء پیشینه لازم و ضروری است
قانع کردن افسرانارائه رزومه و قانع کردن افسران برای تحصیل در رشته انتخابی
داشتن تایتای دلایل قانع کننده متقاضی برای برگشت به کشور خود است.
مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا

مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا

برای دریافت ویزای تحصیلی کشور کانادا نیاز است که گام به گام اقدامات مورد نیازی که در ادامه شرح می‌دهیم را انجام دهید.

 • در قدم اول شما باید یک موسسه آموزشی معتبر را انتخاب کرده و مدارک مورد نیاز برای دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر را آماده سازید.
 • در دومین قدم، اگر دانشگاه مورد نظر شما در ایالت کبک قرار دارد، شما باید از طریق دفتر خدمات مهاجرتی ایالت کبک که در سفارت کانادا است، برگه Certificat de Selection du Quebec یا به‌ اختصار CAQ را درخواست نمایید. دریافت این برگه به این معنی است که متقاضی توسط اداره مهاجرت ایالت کبک پذیرفته شده و می‌تواند در ایالت کبک و هر کدام از دانشگاه‌های آن به تحصیل مشغول ‌گردد.
 • در قدم سوم شما باید مدارک لازم برای ویزای تحصیلی کانادا را جمع‌آوری کنید که ما در ادامه همین مطلب اطلاعاتی کامل و جامع در مورد اسناد لازم برای دریافت ویزا در اختیار شما قرار می‌دهیم.
 • قدم چهارم مراجعه به وب سایت اداره مهاجرت کانادا و آپلود مدارک جمع‌آوری شده در این وب سایت است.
 • پنجمین قدم برای دریافت ویزای تحصیلی، پرداخت هزینه ویزای تحصیلی کانادا است.
 • در قدم ششم شما باید نامه بیومتریک را دریافت کرده و به مراکز بیومتریک کانادا مراجعه نمایید.
 • هفتمین قدم مربوط به پیک آپ پاسپورت برای وکیل به ‌منظور الحاق ویزا است.

موارد بالا؛ مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا را قدم به ‌قدم مشخص کرده است، با این حال اگر به مشاوره ویزای تحصیلی کانادا و اطلاعات بیشتری نیاز دارید، ما پیشنهاد می‌کنیم که به هوم اند هوم مراجعه کرده و از مشاوره‌های رایگان بهره‌مند شوید.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا
هزینه اخذ ویزای تحصیلی کانادا

هزینه اخذ ویزای تحصیلی کانادا

وقتی تصمیم به مهاجرت دارید؛ معمولا هزینه‌ها بخش مهمی از فرآیند مهاجرت را در بر می‌گیرند. به ‌طورکلی متقاضیان دریافت ویزای تحصیلی باید بدانند که هزینه‌های مربوط به درخواست ویزای تحصیلی این کشور حدود 235 دلار کانادا است که بخشی از آن برای درخواست ویزا و بخشی دیگر برای انگشت نگاری‌ از متقاضی گرفته می‌شود.

نکته‌ای که متقاضیان باید قبل از پرداخت هزینه اخذ ویزای تحصیلی کانادا به آن توجه داشته باشند این است که تمامی‌ هزینه‌های نام ‌برده به حساب اداره مهاجرت کشور کانادا واریز می‌شوند و به ‌هیچ عنوان امکان بازگشت این هزینه‌ها وجود ندارد.

مدارک ویزای تحصیلی کانادا

توجه به چک لیست ویزای تحصیلی کانادا اهمیت زیادی برای دریافت ویزای تحصیلی توسط متقاضیان دارد. در واقع متقاضیان باید مدارک مختلفی را جمع‌آوری کرده و آنها را به سفارت کانادا تحویل دهند. جمع‌آوری این مدارک باید با دقت فراوانی انجام شده باشد؛ چرا که در صورت وجود هرگونه نقصی در مدارک امکان رد درخواست دریافت ویزای تحصیلی از سوی افسران سفارت وجود دارد. 

به‌طورکلی چک لیست مدارک ویزای تحصیلی کانادا شامل دو نوع می‌شود:

 • مدارک فردی: شامل تمامی اطلاعات فردی و شخصی است.
 • مدارک مربوط به مسائل مالی: شامل تمام رسیدهای بانکی، تمکن مالی، اسناد مالکیت و غیره خواهد بود.
 • اصل گذرنامه با حداقل 6 ماه اعتبار
 • مدارک شناسایی
 • بیمه مسافرتی
 • نامه پذیرش تحصیلی یا همان Letter of Admission
 • مجوز REFRENCE مربوط به سفارت کانادا
 • پرینت مربوط به گردش حساب 6 ماهه اخیر حساب بانکی که نشان‌دهنده تمکن مالی دانشجویان است
 • مدارک تحصیلی و ترجمه آن‌ها
 • مجوزهای قضایی مربوطه برای اثبات دارا بودن شرایط ویزای دانشجویی کانادا
 • گواهی مربوط به عدم سوء پیشینه حقوقی و قضایی
ویزای تحصیلی کانادا

نکاتی مهم برای افزایش شانس اخذ پذیرش تحصیلی کانادا

اگر می‌خواهید شانس شما برای اخذ پذیرش تحصیلی کانادا افزایش پیدا کند، بهتر است به دو موردی که ما ذکر می‌کنیم توجه بسیاری نشان دهید. یکی از این موارد سن مناسب و دیگری تای خوب است. (تای مدارکی است که نشان می‌دهد شما به کشور مبدا وابستگی دارید)

سن مناسب و گپ تحصیلی

در اصطلاح به کسانی که سن آن‌ها برای دریافت ویزای تحصیلی بالا است می‌گویند که گپ تحصیلی دارند. گپ تحصیلی به این معنا است که از آخرین مقطع تحصیلی فرد تا زمانی که او برای دریافت ویزای تحصیلی درخواست می‌دهد، حداقل 4 سال گذشته باشد؛ از همین ‌رو شما به عنوان فردی که گپ تحصیلی دارد باید سوابق کاری و پژوهشی خوبی آماده سازی کرده و بتوانید به کمک آن گپ تحصیلی خود را پوشش دهید.

سن مناسب و گپ تحصیلی

Tie

داشتن تای خوب شانس شما برای دریافت ویزا را افزایش می‌دهد. در ادامه تعریفی کامل از تای در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهیم.  گره معنای لغوی کلمه تای است. اما در زمینه مهاجرت؛ تای تمام دلایلی است که در آینده بازگشت شما از کانادا به کشور مبدا را منجر می‌شود. به ‌طورکلی اگر بخواهیم بهتر این موضوع را شفاف‌ سازی کنیم، چند مورد تای را برایتان عنوان می‌کنیم.

 • وابستگی خانوادگی: یکی از زیر مجموعه‌های تای وجود خانواده است. زمانی که اعضای درجه یک خانواده شما مانند همسر، فرزند، پدر و مادر در کشور مبدا باشد.
 • وابستگی مالی: وابستگی مالی به وجود سند زمین، ملک یا اسنادی که نشان‌دهنده درآمد شما هستند گفته می‌شود. در واقع تمامی املاک و مستغلات شما را وابستگی مالی می‌گویند.
 • وابستگی‌های شغلی: نامه جاب‌آفر، داشتن سهام یک کارخانه یا شرکت از کشور مبدا نشان می‌دهد که بازگشت شما از کشور کانادا به کشور مبدا که ایران است دلیل خوبی داشته و شما در ایران یک شغل مناسب دارید.

پذیرش در موسسه عالی و بسیار معتبر

اولین شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا این است که شما در یک موسسه آموزشی عالی پذیرش بگیرید. هرچه موسسه آموزشی مورد نظر شما معتبرتر باشد، بدون شک شما هدف راسخ‌تری برای تحصیل در کانادا خواهید داشت و این مسئله اثباتی برای افسر سفارت است. 

با این اوصاف ما پیشنهاد می‌کنیم که تا جایی که امکان دارد تمام تلاش خود را به‌ کار گرفته و از دانشگاهی که از رنکینگ جهانی بالاتری برخوردار است پذیرش بگیرید. نکته دیگری که باید ذکر کنیم این است که برخی از دانشجویانی که در پذیرش‌های تحصیلی آنان از یک سوپروایزر نام ‌‌برده شده یا در واقع پذیرش آنان بر اساس تز (Thesis Based) انجام می‌شود، شانس بیشتری برای دریافت ویزا خواهند داشت.

پذیرش در موسسه عالی و بسیار معتبر

داشتن یک استادی پلن قانع‌کننده

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید حداقل 60 درصد شانس دریافت ویزای شما به برنامه تحصیلی‌تان وابسته است. یک برنامه تحصیلی خوب به شما کمک می‌کند تا شانس بیشتری برای دریافت ویزای تحصیلی داشته باشید؛ از همین ‌رو بهتر است که به تمامی سوالاتی که به استادی پلن شما وابسته است، پاسخ‌های هوشمندانه بدهید. 

استادی پلن نامه‌ای است که شما در آن دلایلتان برای خروج از کشور و تحصیل در کانادا را توضیح داده و برنامه‌های مربوط به تحصیل‌تان را شرح می‌دهید و در نهایت مدت زمانی‌که برای اتمام تحصیل نیاز دارید را در آن ذکر می‌کنید. هرچقدر که شما بتوانید استادی پلن قانع‌کننده‌تری بنویسید، بدون شک شانس بیشتری برای دریافت ویزا تحصیلی کشور کانادا خواهید داشت.

تمکن مالی

یکی از مهم‌ترین شرایط ویزای تحصیلی کانادا داشتن تمکن مالی است. متقاضیانی که می‌خواهند ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کنند باید مدارکی مبنی بر توانایی آنان برای پرداخت شهریه یا بخشی از شهریه به صورت سالانه را به افسران سفارات ارائه دهند.

دلایلی که باعث رد شدن درخواست ویزای تحصیلی کانادا می‌شود؟

گاهی اوقات متقاضیان با رد درخواست اخذ ویزای تحصیلی کشور کانادا مواجه می‌شوند. رد شدن درخواست متقاضی برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا توسط افسران سفارت دلایل مختلفی دارد که برخی از آنها شامل موارد زیر می‌گردد:

اینکه رشته تحصیلی فعلی شما و آن رشته‌ای که تصمیم دارید در آن تحصیل کنید با یکدیگر مرتبط نباشند، کار را برای دریافت ویزای تحصیلی شما سخت خواهد کرد. این موضوع که بخواهید افسران سفارت را برای تغییر ناگهانی رشته تحصیلی و شغلی خود قانع‌ کنید، واقعا دشوار است.

زمانی‌که شما موفق به دریافت ویزای تحصیلی شده و به خاک کانادا وارد شوید، امکان تغییر رشته را دارید؛ پس تمام تلاش خود را به کار بگیرید که رشته تحصیلی فعلیتان با رشته مورد نظر برای تحصیل یکی باشد. 

اینکه بخواهید بدون داشتن مدرک زبان برای دریافت ویزا اقدام کنید، امکان رد درخواست شما بسیار بالا است و ریسک بزرگی محسوب می‌شود. در طی سال‌های اخیر رویکرد سفارت کانادا نشان داده که معمولا اکثر پرونده‌ها مربوط به پذیرش تحصیلی، مشروط به‌ مدرک زبان هستند. با این اوصاف متقاضیانی که مدرک زبان ندارند، پرونده‌های آنان ریجکت می‌شود. 

پذیرش درخواست ویزای تحصیلی کانادا تا حد زیادی به ریجکتی‌های قبلی شما وابسته است. اگر شما در گذشته برای دریافت ویزای تحصیلی یا حتی توریستی درخواست داده‌اید اما درخواست شما ریجکت شده، نباید تا زمانی‌که تمامی دلایل ریجکتی درخواستتان را برطرف نکرده‌اید برای درخواست ویزا اقدام نمایید. 

در غیر این صورت احتمالا شما به همان دلایل قبلی باز هم با ریجکت درخواست خود مواجه می‌شوید. برای این منظور بهتر است شما درخواست نوت آفیسر را در وب سایت اداره مهاجرت کانادا ثبت کنید، دریافت این درخواست به شما کمک می‌کند که نسبت به دلایل ریجکتی پرونده خود آگاهی کاملی به دست آورید.

احتمال اینکه بتوانید در سن 35 سالگی در یکی از موسسات عالی یا دانشگاه‌های کانادا در مقاطع فوق دیپلم یا کارشناسی پذیرش بگیرید، وجود دارد. اما احتمال اینکه با همین سن ویزای تحصیلی کانادا به شما داده شود، بسیار کم است. 

در واقع باید برای پذیرش در دانشگاه‌ها و دریافت ویزا سن مناسبی داشته باشید. معمولا ویزای تحصیلی برای مقطع کارشناسی به کسانی داده می‌شود که حداکثر 24 سال سن داشته و افراد با سن بیشتر احتمال کمتری برای دریافت ویزا دارند. در صورتی که شما بین 18 تا 24 ساله باشید می‌توانید برای مقطع کارشناسی درخواست ویزا دهید. اما در غیر این صورت درخواست ویزا برای مقطع کارشناسی پیشنهاد نمی‌شود.

برای مقاطع کارشناسی ارشد محدودیت سنی کمتر است، شما می‌توانید تا 29 سالگی برای دریافت ویزا تحصیلی در این مقطع درخواست دهید. البته این نکته را هم ذکر کنیم که در مواردی خاص افرادی با سن 36 سال هم موفق به دریافت ویزای تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی ارشد شده‌اند که پیشنهاد می‌شود برای دریافت جزئیات بیشتر با مشاوران هوم اند هوم در ارتباط باشید.

دریافت ویزای تحصیلی همراه

در بالا شما با نحوه گرفتن ویزای تحصیلی کانادا تقریبا آشنا شدید، حال می‌خواهیم بدانید که در صورت دریافت ویزای تحصیلی شما می‌توانید برای عزیزان خود هم ویزای همراه تحصیلی دریافت کنید. در واقع این امکان برای شما وجود دارد که با استفاده از ویزای همراه، همسر و فرزندان خود را به کانادا برده و ‌آنها را کنار خود داشته باشید. 

با توجه به این توضیحات دانشجویان بین‌المللی با یک درآمد عالی در کانادا می‌توانند اعضای خانواده خود را به همراه داشته و زندگی خوبی برای آنان رقم بزنند.

ویزای همراه برای اعضای درجه یک خانواده است و به دیگر اعضای دیگر تعلق نمی‌گیرد. البته قوانین مربوط به ویزای همراه در هر کشوری متفاوت است اما برای کشور کانادا می‌توان به صورت زیر بیان کرد که این ویزا به سه دسته تعلق خواهد گرفت.

 • همسر متقاضی
 • فرزند متقاضی
 • والدین متقاضی دارنده ویزای دانش آموزی

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا

به ‌طورکلی انجام مراحل ویزای تحصیلی کانادا مدتی طول می‌کشد و نمی‌توان زمان دقیقی برای این مسئله ارائه داد. عوامل مختلفی مانند تعداد متقاضیان در این زمان تاثیر می‌گذارند و تعریف مشخصی برای مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا وجود ندارد.

با این وجود معمولا زمان پاسخ به درخواست ویزای شما احتمالا بین 3 روز تا 3 ماه طول خواهد کشید، ولی ممکن است که پاسخ درخواست ویزای شما سریع‌تر از این تایم هم صادر شود یا حتی بیشتر طول بکشد. در واقع هرچقدر که افسران سفارت با تعداد متقاضیان کمتری رو به ‌رو باشند بدون شک پاسخ درخواست ویزای شما را سریع‌تر صادر می‌کنند.

ویزای تحصیلی کانادا چه مدت اعتبار دارد؟

مدت زمان دریافت ویزای تحصیلی با توجه به دوره تحصیلی و مقطع تحصیلی کاملا متفاوت است. برای مثال در کانادا دوره کارشناسی تقریبا 4 سال طول می‌کشد. اما دوره کارشناسی ارشد 2 سال و دوره دکتری در این کشور تقریبا 2 تا 5 سال به‌ طول می‌انجامد. اعتبار این ویزا سه ماه بعد از اتمام دوره آموزشی پایان خواهد یافت.

ویزای تحصیلی کانادا چه مدت اعتبار دارد؟

مراحل دریافت و اخذ مجوز تحصیلی کشور کانادا

مجوز تحصیلی یا Study Permit یکی از مجوزهایی است که دانشجویان بعد از اخذ پذیرش تحصیلی یا همانAcceptance Letter دریافت می‌کنند. این مجوزها هم توسط دانشگاه مورد نظر شما در کانادا برایتان صادر می‌شود و وجود آنها برای دریافت ویزا کاملا لازم و ضروری است. در واقع اگر بخواهیم شرایط و مراحل گرفتن ویزای تحصیلی کانادا را زیرو رو کنیم، اهمیت دریافت مجوز تحصیلی را به خوبی درک خواهیم کرد.

دانشجویانی که مجوز تحصیلی یا Study Permit دارند علاوه بر تحصیل در کشور کانادا می‌توانند به کار پاره ‌وقت مشغول شوند. به‌ عبارت دیگر ویزای تحصیلی تنها به دانشجویان اجازه می‌دهد که به خاک کانادا وارد شوند، اما استادی پرمیت مجوزی است که امکان اقامت و تحصیل در کانادا را برای دانشجویان و متقاضیان فراهم می‌کند.

برای دریافت استادی پرمیت هم؛ دانشجو باید مدارک شناسایی و مجوز پذیرش تحصیلی خود و تمامی مدارکی که تمکن مالی او را برای پرداخت هزینه‌های زندگی و شهریه اثبات می‌کند را ارائه دهد. 

مجوز SIN NUMBER کانادا یکی از مجوزهایی است که دانشجویان می‌توانند با داشتن استادی پرمیت آن را دریافت نمایند. این مجوز درواقع کدی 9 رقمی مانند یک شماره ‌ملی است که برای فرد تازه ‌وارد به کشور کانادا، صادر می‌شود. دریافت این مجوز تنها با داشتن Study Permit یا Work Permit امکان پذیر خواهد بود.

این کد برای شناسایی فرد در کشور کانادا به او تعلق می‌گیرد و به ‌نوعی کارت شناسایی او به ‎شمار می‌رود. شما با این کد می‌توانید از تمامی خدمات دولتی کشور کانادا بهره‌مند شوید. همسران دانشجویان و خود آنها که اجازه کار در کشور کانادا را دارند می‌توانند بعد از انجام امور اولیه مانند اجاره منزل و مشخص کردن آدرس خود با استفاده از ویزای دانشجویی یا دانش‌آموزی به یکی از دفاتر Service Canada مراجعه کرده و  SIN Number خود را دریافت کنند، البته برای این منظور پاسپورت هم مورد نیاز است.

چگونه می‌توان مجوز تحصیلی دریافت کرد؟

همانطور که اشاره کردیم یکی از شرایط اقامت تحصیلی در کانادا دریافت مجوز تحصیلی یا استادی پرمیت است. برای دریافت این مجوز شما باید به سوالاتی که پیرامون وضعیت دانشجوییتان در وب سایت اداره مهاجرت کانادا از شما پرسیده می‌شود، پاسخ دهید. این سوالات شامل موارد زیر هستند:

 • آیا شما در دسته دانشجویان تبادلی قرار می‌گیرید؟
 • آیا همراهی با خود در کشور کانادا دارید؟
 • آیا هنگام تحصیل به کار دانشجویی نیاز پیدا می‌کنید؟

در صورت پاسخ صحیح به این سوالات کدی با عنوان کد رهگیری برای شما ایجاد می‌شود. پس از آن‌ ملزم به پرداخت تقریبا 150 دلار به صورت اینترنتی خواهید بود. البته که پروسه‌ انگشت ‌نگاری هم 85 دلار هزینه روی دست شما می‌گذارد و شما باید آن را هم پرداخت کنید. 

یک معرفی ‌نامه با پرداخت هزینه‌های نام ‌برده به ‌منظور دریافت Study Permit به حساب کاربریتان ارسال می‌گردد که شما باید از نامه‌ای با عنوان POE پرینت بگیرد و آن را به مسئول مربوطه در فرودگاه ارائه دهید. اگر درخواست شما توسط مسئول مربوطه تایید گردد، یک برگه دریافت می‌کنید که به مدت 12 ماه اجازه تحصیل و اقامت در کانادا را به شما می‌دهد. 

شانس پذیرش برای ویزای تحصیلی در کانادا را چگونه افزایش دهیم؟!

با در نظر گرفتن راهکارهایی خاص می‌توانید در بالا بردن شانس پذیرش برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام نمایید. در ادامه به چند مورد مهم و قابل توجه که جزوی از شرایط گرفتن ویزای تحصیلی کانادا نیز بشمار می‌آیند اشاره خواهیم کرد.

 • مدارکی دال بر ترک کشور بعد از فارغ التحصیلی تهیه نمایید.
 • تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا را اثبات کنید.
 • به سن و مقطع تحصیلی انتخاب شده دقت نمایید.
 • رشته تحصیلی انتخاب شده با رشته قبلی هم خوانی داشته باشد و دو موضوع متفاوت نباشد.
 • هزینه مربوط به تحصیل 24 ماه خود را از قبل پرداخت نمایید البته این کار الزامی ندارد اما در تصمیم گیری آفیسر می‌تواند بسیار موثر باشد.

البته مشاوره گرفتن از افراد متخصص در زمینه مهاجرتی نیز می‌تواند بسیار تاثیر گذار باشد. تیم تخصصی هوم اند هوم با در نظر داشتن شرایط متقاضی تمام جوانب را در نظر داشته و با توجه به آنها برای اخذ ویزا اقدام می‌کند پس در مجموع همراه شدن با یک تیم حرفه‌ایی نیمی از راه را برای متقاضی هموار می‌سازد.

اقامت کانادا

سخن پایانی

ویزای تحصیلی کانادا به دو دسته ویزای دانش آموزی برای 18 سال به پایین و ویزای دانشجویی برای 18 سال به بالا تقسیم می‌شود. برای اخذ این ویزا بایستی شروط خاصی را رعایت کرد و اولین گام برای کسب آن گرفتن پذیرش از یک موسسه آموزشی معتبر است. از جمله شرایط و مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی کانادا داشتن تمکن مالی، مدرک زبان، داشتن تای، سن مناسب و غیره است.

مدارک تحصیلی مربوط به گذراندن یک دوره تحصیلی در کانادا به ‌حدی معتبر هستند که با استفاده از آن‌ها شما به‌راحتی می‌توانید وارد بازار کار شوید. اگر به اطلاعات بیشتری در این رابطه نیازمند هستید تنها کافی است به هوم اند هوم مراجعه کرده و از مشاوره رایگان بهره‌مند شوید. 

سوالات متداول

در واقع شرط و قانون خاصی برای گرفتن ویزای تحصیلی در نظر گرفته نشده اما این موضوع مهم است که در سن مناسب برای این ویزا اقدام شود به عنوان مثال با سن ۴۵ سال اقدام برای ویزای تحصیلی در مقطع کارشناسی نمی‌تواند گزینه خوبی باشد زیرا ریسک ریجکت شدن را خواهد داشت.

برای اخذ ویزای تحصیلی ارائه مدارک تای مهم است. تای همان دلایلی است که متقاضی را به کشور مبدا وابسته نشان می‌دهد و باید تا حدی قانع کننده باشد که نشان دهد فرد به کشور مبدا خود باز می‌گردد. تای می‌تواند وابستگی خانوادگی، مالی، شغلی و غیره در کشور اصلی باشد.

بله صد در صد و اگر این مدرک را ندارید باید بگوییم که ریسک بزرگی می‌کنید. با توجه به پرونده‌های ریجکتی از سوی سفارت کانادا اغلب آنها مربوط به مدرک زبان بوده است.

پاسخ بله است! با داشتن ویزای همراه تحصیلی می‌توانید خانواده اعم از همسر و فرزندان را هم تحت پوشش قرار دهید و حتی برای اقامت دائم نیز اقدام نمایید.

نمی‌توان پاسخ قطعی در این مورد داد زیرا بسته به وجود مدارک و ارزیابی متقاضی این مدت زمان می‌تواند متفاوت باشد. ممکن است ۳ روز و در عین حال ممکن است ۳ ماه و حتی بیشتر به طول بیانجامد. 

بله این موضوع امکان پذیر است. با اخذ ویزای تحصیلی و شروع به تحصیل می‌توان فرصت‌های شغلی مختلفی را هم امتحان کرد و یا شغل مرتبط با رشته تحصیلی را انجام داد.

بله … مدت اعتبار این ویزا با توجه به مقطعی که در آن هستید متفاوت است. برای هر کدام از مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری یا کلاس‌های آموزشی مدت زمان ۲ الی ۵ ساله در نظر گرفته شده است که اعتبار ویزا سه ماه بیشتر از آن خواهد بود.

اولین گام برای گرفتن این مدرک پذیرش از یک موسسه معتبر و مورد قبول است. فرقی نمی‌کند که قصد شرکت در چه مقطع و دوره‌ایی را دارید، در هر صورت نامه پذیرش از موسسه لازم است.

این ویزا برای افراد زیر ۱۸ سال خواهد بود که به عنوان دانش آموز شناخته می‌شوند.

اخذ ویزای تحصیلی ممکن است با چالش‌های زیادی همراه باشد که باعث ریجکت یا رد شدن پرونده شوند از این رو پرنده را بخوبی بررسی کنید و دلایل ریجکتی‌های قبل را برطرف نمایید.