اخذ اقامت ترکیه در سریع ترین زمان

اقامت ترکیه از جمله اقداماتی بوده که فرآیند به دست آوردن آن نسبت به دیگر کشورها ساده و بدون دغدغه است. در واقع مهاجرت به ترکیه یکی از کم ریسک‌ترین مهاجرت‌ها خصوصا برای ایرانیان است که دلایل آن در ادامه گفته خواهد شد اما قبل از پرداختن به این موضوع بهتر است با این کشور مدرن و در عین حال تاریخی بیشتر آشنا شویم.

ترکیه - اخذ اقامت

ترکیه کشوری واقع شده در خاورمیانه است و بخشی از آن در اروپا قرار دارد که جزو یکی از توسعه یافته‌ترین کشورها شناخته می‌شود. ترکیه خود را با هشت کشور دیگر از جمله یونان، بلغارستان، عراق و ایران همسایه می‌داند.

این کشور یک جمهوری پارلمانی دارد که پایتخت آن آنکارا است. در خصوص اقتصاد آن باید بگوییم که ترکیه یکی از پیشرفته‌ترین و قوی‌ترین اقتصادهای منطقه را دارد و بر اساس قدرت خرید؛ از 17 کشور برتر دنیا است.

آشنایی با کشور ترکیه
پایتختزبان

واحد پول

آب و هوادین
آنکاراترکیلیرمدینترانه‌ایی98% مسلمان

راه‌های اخذ اقامت ترکیه

اگر تصمیم بر مهاجرت و اقامت در یک کشور خارجی را دارید، ترکیه می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. برای اقامت ترکیه می‌توانید از طرق مختلف اقدام نمایید و در مجموع باید بگوییم که گرفتن اقامت در این کشور با توجه به دیگر کشورها نسبتا ساده است اما قبل از هر گونه اقدامی با افراد متخصص و کاربلد مشورت داشته باشید. روش های مهاجرت به ترکیه متنوع است که در ادامه به آنها پرداخته خواهد شد.

 • اقامت ترکیه با خرید خانه
 • اقامت با تحصیل
 • اقامت از طریق کار
 • اقامت از طریق ازدواج

اقامت ترکیه با خرید خانه

در گذشته با اجاره خانه می‌شد اقامت این کشور را بدست آورد اما اکنون استفاده از این روش قدیمی بوده و قوانین بسیار زیادی برای آن در نظر گرفته شده که واقعا راضی کردن صاحب خانه برای همکاری در امور اقامتی مشکل ساز شده است بنابراین اگر تصمیم به مهاجرت در زمانی کوتاه را دارید؛ این روش چندان مناسب و کاربردی نخواهد بود.

اما از جمله روش‌های بسیار رایج و پرطرفدار برای کسب اقامت در ترکیه می‌توان به خرید ملک اشاره داشت. استفاده از این روش بسیار محبوب است زیرا می‌توان به عنوان یک سرمایه گذاری نیز به آن نگاه کرد. در ترکیه این امکان وجود دارد که با خرید ملک و اجاره آن بتوان منبع درآمدی به وجود آورد و حتی بعد از فوت صاحب ملک این قانون وجود دارد که املاک فرد فوت شده به ورثه تعلق گیرد. طبق قوانین و شرایط جدید اقامت ترکیه در خصوص خرید ملک و اخذ اقامت یکسری موارد بایستی توسط متقاضی رعایت شود:

 • قیمت ملک خریداری شده در شهرهای بزرگ مانند استانبول، ازمیر و غیره نباید کمتر از 200 هزار دلار باشد.
 • قیمت ملک خریداری شده در شهرهای کوچک می‌تواند از 200 هزار دلار شروع شود.
 • امکان خرید خانه از فردی ایرانی یا غیر ایرانی وجود دارد و مشکلی از این بابت که فروشنده حتما شهروند ترکیه باشد نیست.
 • با خرید ملک می‌توان خانواده (فرزندان تا 21 سال) را نیز با خود به همراه داشت و امکان اخذ اقامت آنها نیز وجود دارد.
 • هرگونه اقدام برای خرید خانه باید از سیستم تاپوتاکس انجام شود و در آخر تاپو یا همان سند خانه برای متقاضی ارسال خواهد شد.

نکته مهم: اگرفردی بخواهد روی ملک 200 هزار دلارى نیز برای گرفتن اقامت اقدام کند، باید تمامی موارد ذکر شده را دارا باشد. به عبارتی نیاز به سند ملک است که در آن قید شده باشد ارزش ملک معادل 200هزار دلار است. برگـــه دوویز آلیم بلگسی که نشـــان دهد 200 هزار دلار پول از حســـاب خریدار به حســـاب فروشـــنده واریز شـــده اســـت .ضمنـــا از این به بعد فقـــط مبلغ قید شـــده در ســـند کافیســـت و نیازی به ارائه گزارش كارشناسى اکســـپرتیز نخواهد بود. در گرفتن اقامت روی ملک 200 هزار دلارى، فرزندان زیر 21 سال هم به شرطی که سهمی از سند برده باشند میتوانند اقامت دریافت کنند.

نکته مهم در خصوص خرید ملک این است که امروزه شرکت‌های بسیار زیادی اقدام به جذب متقاضیان برای خرید ملک نموده‌اند و باید در انتخاب این کمپانی‌ها بسیار هوشمندانه عمل کرد. HOMEANDHOME یکی از معتبرترین موسسات مهاجرتی است که می‌تواند به بهترین نحو اطلاعات مفیدی را در اختیار متقاضیان قرار دهد و در این مسیر همراه متقاضیان باشد.

اقامت ترکیه

اقامت ترکیه با تحصیل

تحصیل در ترکیه یکی از بهترین گزینه‌ها برای متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور است خصوصا اینکه در سال‌های اخیر اقامت ترکیه برای ایرانیان از طریق اخذ اقامت تحصیلی افزایش چشمگیری داشته اما آیا دلیل این محبوبیت را دانسته‌اید؟! مهم‌ترین دلیل آن مزیت‌هایی است که با تحصیل در این کشور شامل حال متقاضی می‌شود.

مزایای تحصیل در کشور ترکیهتوضیحات
اخذ پذیرش آسان در رشته‌های پر تقاضااغلب رشته‌های پزشکی، داروسازی و غیره نیازی به آزمون‌های سخت نداشته و گاها بدون آزمون نیز امکان تحصیل وجود دارد.
شهریه ارزانهزینه تحصیل در ترکیه نسبت به دیگر کشورهای اروپایی بسیار کمتر است.
معتبر بودن مدرک

اکثر دانشگاه‌های اروپایی مدارک دانشگاه‌های ترکیه را قبول دارند. با این مدارک کار و تحصیل در ترکیه و سایر کشورها امکان پذیر است.

بدون نیاز به داشتن شرایط و محدودیت سنیوجود گپ تحصیلی یا محدودیت سنی برای تحصیل در اغلب کشورها مشکل ساز است که در ترکیه این شرایط وجود ندارد.
امکان کار کردنامکان کار کردن تا 20 ساعت در هفته همزمان با تحصیل در ترکیه وجود دارد.
بورس تحصیلیاگر دانشجوی فعال و موفقی باشید؛ امکان گرفتن بورس تحصیلی در ترکیه وجود دارد.

اقامت ترکیه با ثبت شرکت

یکی از راه‌های اخذ اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت است. طبق قوانین اخیر کشور ترکیه همه  افراد قادر به ثبت شرکت هستند اما برای گرفتن اقامت از طریق ثبت شرکت به ازای هر فرد خارجی باید 5 کارمند ترک با بیمه داشته باشند. در ادامه به مزایای ثبت شرکت در ترکیه اشاره می‌کنیم.

متقاضی ثبت شرکت قبل از هر اقدامی بایستی به نوع شرکتی که تمایل به ثبت دارد توجه کند این موضوع شامل: شرکت با داشتن مسئولیت محدود، شرکت از نوع سهامی عام، شرکت خصوصی و یا تعاونی است. مدارکی که برای ثبت شرکت در ترکیه لازم است عبارتند از:

 • پاسپورت هر کدام از شریک‌ها که البته اعتبار بیشتر از 6 ماه داشته باشد
 • عکس
 • انتخاب چند اسم برای شرکت
 • انتخاب مدیر شرکت
 • اساسنامه شرکت

پروسه ثبت شرکت در کشور ترکیه بسیار آسان و سریع است که در حدود یک هفته الی ده روز کاری به طول می‌انجامد.

اقامت ترکیه از طریق کار

یکی دیگر از راه های مهاجرت به ترکیه کار کردن در این کشور است. برای کار کردن در کشور ترکیه بایستی مجوز کار داشته باشید؛ به این مجوز چالیشما ایزین می‌گویند که گرفتن آن یکی از ملزومات کار خواهد بود زیرا کار کردن بدون داشتن این مجوز در ترکیه کاملا غیر قانونی است. اما در مجموع طبق قوانین ترکیه برخی از مشاغل برای افراد غیر بومی و مهاجرین ممنوع اعلام شده است. این مشاغل شامل: پزشکی، دریانوردی، پرستاری، مشاغل مربوط به داروخانه، دامپزشکی و دیگر مشاغل مشابه است.

یکی از شرایط اقامت دائم در ترکیه این است که متقاضی به مدت 8 سال در این کشور کار کند تا بتواند واجد شرایط برای اخذ اقامت دائم ترکیه شود.

اخذ و تمدید مجوز کار در کشور ترکیه به چه صورت است؟

در مرحله نخست بعد از انتخاب شغل مورد نظر و اخذ آن بایستی برای مجوز کار اقدام کرد در واقع این مجوز به مدت یک سال اجازه فعالیت را به متقاضی می‌دهد و برای تمدید آن بایستی تقریبا سه ماه قبل از پایان اعتبار اقدام نمود. در مرحله بعد این مجوز برای دو سال تمدید خواهد شد و در فاز سوم سه ساله خواهد بود.

اخذ و تمدید مجوز کار در کشور ترکیه به چه صورت است؟

اقامت ترکیه از طریق ازدواج

روشی که برای مهاجرت و کسب اقامت هر کشوری وجود دارد و ثابت است؛ قانون ازدواج با شهروند آن کشور است. ترکیه نیز از این قانون پیروی می‌کند و امکان اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج با شهروند ترک امکان پذیر است. اما ترکیه یک سری قوانین و شروطی را برای این کار در نظر گرفته است که شامل:

 • زندگی به مدت 5 سال با همسر که با گذشت 3 سال از 5 سال؛ فرد قادر خواهد بود اقامت دائم را کسب نماید.
 • کشور ترکیه در مدت سه سال اول اجازه اقامت موقت را به همسر نداده و در طول این مدت فرد باید از طریق اخذ اقامت کار یا تحصیل اقدام به اقامت نماید.
 • قانون قبلی ترکیه این بود که ازدواج فردی خارجی با خانم ترک باعث اخذ اقامت مرد نخواهد شد اما در حال حاضر این قانون برداشته شده و جنسیت اشخاص ارتباطی با اخذ اقامت نخواهد داشت.

انواع اقامت ترکیه

افرادی که متقاضی گرفتن اقامت ترکیه هستند به چندین روش این امکان برای آنان به وجود آمده است یعنی به بیانی دیگر انواع اقامت ترکیه وجود دارد. اما با توجه به مدت زمان اقامت می‌توانیم آن را به دو دسته کلی اقامت بلند مدت و اقامت کوتاه تقسیم کنیم.

طبق قوانین جدید اداره مهاجرت ترکیه اگر برای مدت زمان 8 سال متوالی در این کشور حضور داشته باشید؛ قادر هستید تا برای اقامت دائم اقدام نمایید. اقامت دائم موجب می‌شود تا بصورت نامحدود بتوان در کشور ترکیه زندگی کرد. اما یکسری شروط برای اخذ اقامت دائم وجود دارد. در ادامه درباره شرایط اقامت ترکیه به صورت دائمی مطلع خواهید شد.

 • اگر در ترکیه اقدام به تحصیل کرده باشید، سال‌های تحصیل نصف خواهد شد (به عنوان مثال برای 4 سال تحصیل 2 سال آن محسوب می‌شود).
 • برای اخذ اقامت دائم به مدت زمان 5 الی 8 سال به صورت پشت سر هم و بدون وقفه نیاز است. (در کل این 5 سال تنها 1 سال اجازه خورج از این کشور را خواهید داشت)
 • اقامت دائم برای افرادی که بصورت پناهنده در ترکیه اقامت دارند؛ میسر نیست.
 • داشتن بیمه درمانی برای افراد بزرگسال

اقامت کوتاه مدت به این معنی است که متقاضی برای مدت زمان محدودی در کشور اقامت داشته باشد. در مجموع تمامی اقامت‌های ترکیه در ابتدای کار به صورت کوتاه مدت هستند و بعد از گذشت زمان خاصی بایستی اقدام به تمدید آن کرد. انواع اقامت‌های مدت‌دار شامل: اقامت توریستی، اقامت با خرید خانه، اقامت از راه ثبت انواع شرکت، سرمایه گذاری، اقامت از راه ازدواج و غیره است. تمامی این اقامت‌ها در ابتدا به صورت چند ماه و یکساله هستند و با پایان اعتبار نیاز به تمدید دارند.

مدارک لازم برای اقامت ترکیه

برای گرفتن اقامت ترکیه نیاز به ارائه مدارکی خاص است که اداره مهاجرت ترکیه آن را برای متقاضیان در نظر گرفته به همین دلیل اگر در ارائه آنها نقص و یا جعل و اشتباهی روی دهد ممکن است با ریجکت شدن از سوی ترکیه مواجه شوید. مدارک لازم برای اقامت ترکیه شامل جدول زیر است.

مدارک اقامت کوتاه مدت ترکیه
فرم مجوز اقامتفرمی مبنی بر اجازه اقامت توسط متقاضی است که باید پر شود.
پاسپورتارائه اصل و کپی پاسپورت توسط متقاضی
عکسارائه عکس بیومتریک الزامی است
بیمه شخصوجود بیمه برای بالای 18 سال الزامی است
تمکن مالیوجود تمکن مالی برای مدت زمان اقامت (معمولا یک ساله)

مزایا و معایب اخذ اقامت ترکیه برای افراد مهاجر

ترکیه همواره جزو کشورهایی بوده که سالانه افرادی زیادی را به خود جذب می‌کند خصوصا اینکه این کشور توریست پذیر است و مکان‌های جذاب و تاریخی زیادی دارد. بهرحال اگر تمایل به اقامت ترکیه دارید بایستی با مزایا و معایب زندگی در این کشور آشنا شوید و این موضوع را در اولویت قرار دهید تا پروسه سفر و مهاجرت خود را با تصمیم گیری بهتری به انجام برسانید.

مزایای زندگی در ترکیه بسیار بیشتر از معایب آن است به همین دلیل ابتدا به برخی از مزیت‌های این کشور خصوصا برای ایرانیان مهاجر می‌پردازیم.

هزینه زندگی در ترکیه بسیار کمتر از دیگر کشورهای اروپایی و آمریکایی است به همین دلیل فرد مهاجر نیاز به تمکن مالی کمتری نیز خواهد داشت.

مزایای اقامت
کشور ترکیه

شرایط اقامت در ترکیه برای ایرانیان بسیار آسان‌تر از دیگر کشورها است و به دلیل نزدیک بودن از نظر جغرافیایی می‌تواند مزیت‌هایی نیز اعم از: نزدیکی به خانواده و دوستان، احساس دوری کمتر، دسترسی سریع‌تر به کشور مبدا و غیره داشته باشد.

قابلیت افتتاح حساب برای متقاضیان وجود دارد. کشور ترکیه دارای بانک‌های بین المللی مختلف و معتبری است که با استفاده از اقامت خود حال هر نوع اقامتی باشد و حتی پاسپورت می‌توانید افتتاح حساب خود را انجام دهید و از خدمات بانکداری نوین و بین المللی بهره‌مند شوید. با اخذ اقامت سریعا می‌توانید برای افتتاح حساب اقدام نمایید.

مزایا و معایب اخذ اقامت ترکیه برای افراد مهاجر

حمل و نقل سریع در ترکیه نیز از دیگر مزایای زندگی در این کشور است. انواع مترو، کشتی، تاکسی، فرودگاه و غیره برای حمل و نقل وجود دارد که ساکنان هرگز دچار مشکل برای جابجایی را نخواهند داشت.

وجود مواد غذایی و خوراکی‌های متنوع بخشی دیگر از فرهنگ دلپذیر ترکیه است. در این کشور مواد غذایی تازه و خوشمزه به وفور یافت می‌شود که از قیمت بالایی نیز برخوردار نیستند.

با اخذ اقامت تحصیلی ترکیه؛ متقاضی امکان تحصیل و کار کردن در ترکیه را دارد.

شرایط جوی کشور ترکیه به نحوی است که هر کسی را مجذوب خود می‌کند. این کشور هوایی معتدل و مطلوبی دارد همچنین به دلیل وجود دریای مرمره که کامل در این کشور واقع شده است، امکان تفریحات زیادی برای گردشگران و افراد مقیم ترکیه به وجود آورده است.

این موضوع کاملا واضح است که هر چیزی می‌تواند معایبی نیز داشته باشد و در خصوص اقامت ترکیه نیز باید بگوییم که این قانون وجود دارد. در ادامه به برخی از معایب زندگی در ترکیه اشاره می‌کنیم.

زبان یکی از عمده مشکلات افراد مهاجر است. در کشور ترکیه استفاده از زبان ترکی رایج است و مردم تمایل دارند بیشتر به این زبان صحبت کنند لذا برای اقامت در این کشور بهتر است زبان ترکی را یاد بگیرید زیرا زبان انگلیسی کاربرد چندانی نمی‌تواند داشته باشد.

معایب اقامت
کشور ترکیه

مقدار بهایی که بابت بنزین باید بپردازید نسبتا بالا است.

تقریبا بخش زیادی از مردم ترکیه مذهبی هستند و رفتار مذهبی آنان در برخورد با افراد مهاجر ممکن است آزار دهنده باشد.

معایب اقامت کشور ترکیه

خیابان‌های ترکیه شلوغ و پر ترافیک است.

تفاوت اخذ اقامت و شهروندی ترکیه

همانطور که ممکن است بدانید بین اقامت و شهروند بودن تفاوت‌هایی وجود دارد. شهروند همان‌گونه که از نامش مشخص است به منظور وجه قانونی شما در کشوری که زندگی می‌کنید است اما اقامت و داشتن کارت اقامتی تنها برای زندگی در خاک کشور مورد نظر است. البته در خصوص اقامت انسانی باید بگوییم که ترکیه حامی حمایت انسانی است و امکانات ویژه‌ایی از جمله مجوز کار، حق اشتراک آب و برق و گاز و غیره را به افرادی که اقامت انسانی ترکیه دارند ارائه می‌دهد.

شهروند بودن در ترکیه با داشتن پاسپورت این کشور میسر است و به این معنی خواهد بود که هر زمان تمایل داشتید می‌توانید به راحتی به ترکیه رفت و آمد داشته باشید و حتی در این کشور کار کنید. اجازه کار کردن برای افرادی که دارای پاسپورت ترکیه هستند به صورت نامحدود است و این افراد قادر هستند حتی مشاغلی را که در مطلب بالا به عنوان مشاغل ممنوعه برای اتباع خارجی اعلام کردیم؛ داشته باشند. از دیگر امکاناتی که افراد دارای پاسپورت ترکیه می‌توانند داشته باشند مواردی شامل:

هزینه‌های مربوط به اقامت کشور ترکیه

همانطور که پیش‌تر اشاره مختصری به هزینه اقامت ترکیه کردیم یکی از مزیت‌های زندگی در کشور هزینه نسبتا پایین نسبت به دیگر کشورهای اروپایی است. اما نکته قابل توجه اینجاست که هزینه اقامت در ترکیه در شهرهای پرجمعیت و توریستی مانند استانبول، آنتالیا و امثال آن کمی بیشتر از دیگر شهرها مانند آنکارا خواهد بود.

در خصوص هزینه اقامت دائم در ترکیه باید بگوییم که این مورد بستگی به نوع اقامت و تعداد متقاضیان خواهد داشت اما در کل جدول زیر اطلاعاتی را به شما خواهد داد اگر تمایل به اخذ اطلاعات بیشتری در خصوص هزینه‌ها دارید می‌توانید با مشاوران موسسه مهاجرتی هوم اند هوم در ارتباط باشید تا شما را به بهترین شکل در خصوص هزینه‌ها و حداقل سرمایه برای مهاجرت به ترکیه راهنمایی کنند.

هزینه‌های مربوط به اقامت در کشور ترکیهتوضیحات
بیمه فرد یا افراد خانوادهوجود بیمه برای افراد بالای 18 سال ضروری است.
اجاره یا خرید مسکناین گزینه با توجه به پارامترهای مختلفی می‌تواند متغییر باشد.
هزینه خاک

برای متقاضیان زیر پایین‌تر از 18 سال 40 دلار و برای متقاضیان بالای 18 سال 80 دلار است.

تمکن مالیوجود تمکن مالی برای افراد الزامی است.
هزینه کارت اقامت کارت اقامت شامل: توریستی، تحصیلی و …. 3000 لیر

زمان مورد نیاز برای کارت اقامت ترکیه

در خصوص مدت زمان برای درخواست اقامت باید بگوییم که این موضوع بستگی به متقاضی و مدارک ارائه شده دارد. در بهترین حالت فرد متقاضی به 30 روز زمان نیاز خواهد داشت تا کارت اقامت وی صادر شود. چنانچه به هر دلیلی درخواست متقاضی ریجکت (رد) شود، فرد اگر در خاک ترکیه حضور داشته باشد ظرف 10 روز ملزم به ترک کشور ترکیه خواهد بود و جریمه اضافه اقامت را باید بپردازد همچنین ممکن است تا یک سال آینده اجازه درخواست اقامت را نداشته باشد.

اقامت ترکیه

سخن پایانی

اقامت ترکیه با توجه به موقعیت این کشور یک دستاورد مثبت محسوب خواهد شد زیرا از جنبه‌های مختلف جغرافیایی، اقتصادی، تفریحی و غیره این کشور پتانسیل خوبی دارد. ترکیه اقتصاد رو به رشدی دارد و از لحاظ جغرافیایی در موقعیت مناسبی است همچنین از لحاظ توریستی باید بگوییم که ترکیه یکی از مناطق شناخته شده است.

ورود به این کشور برای مهاجرین مزیت‌های زیادی دارد که نیاز به هزینه چندانی نیز نخواهد داشت و همین موضوع ریسک مهاجرت را کاهش می‌دهد. در هر حال مشاورین هوم اند هوم اینجا هستند که شما را در انتخاب مسیری مطمئن و هموار همراهی نمایند. با ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول

اقامت در کشور ترکیه می‌تواند از طرق مختلف باشد اما متداول‌ترین آنها اقامت از طریق خرید ملک و اقامت از طریق تحصیل است. سرمایه گذاری، اقامت خود حمایتی، اقامت از طریق ازدواج، اقامت کاری و غیره نیز از دیگر راه‌های ورود به ترکیه است.

معمولا این هزینه‌ها شامل: ترجمه مدارک، هزینه تاپو یا اجاره ملک، هزینه‌های اداری، هزینه اولین سفر و غیره است که هیچکدام ثابت نخواهند بود از این رو باید بگوییم که برای اطلاعات بیشتر حتما باید با افراد متخصص مشورت نمایید.

بله این امکان برای خانواده وجود دارد. در صورت تاهل فرد، همسر و فرزندان نیز می‌توانند در ترکیه حضور داشته باشند.

این امکان با توجه به قوانین جدید کشور ترکیه در حال حاضر بسیار دشوار و ناکارآمد شده است بنابراین روش مناسبی برای اخذ اقامت نخواهد بود.

برای اخذ اقامت دائم بایستی 5 الی 8 سال را به صورت اقامت کوتاه مدت در این کشور گذرانده باشید. همچنین این مدت زمان باید به صورت متوالی باشد.