ثبت شرکت در ترکیه در سریع ترین زمان با کمترین هزینه

ثبت شرکت در ترکیه گزینه‌ایی مناسب بوده که مورد نظر برخی از افراد واقع می‌شود اما سوال اصلی اینجاست که چرا باید ثبت شرکت ترکیه را انتخاب کنیم؟! در پاسخ به این سوال باید بگوییم که ترکیه طی سال‌های اخیر توانسته موفقیت‌های چشمگیری در زمینه رشد اقتصادی داشته باشد و همچنین موضوعی که ممکن است مورد توجه باشد ثبت شرکت در ترکیه برای ایرانیان است که قوانین آن مشابه با ایران بوده و تنها در جزئیات کوچکی اختلاف خواهند داشت. در این مطلب می‌خواهیم به اطلاعاتی در خصوص ثبت شرکت در کشور ترکیه بپردازیم.

ترکیه - ثبت شرکت

ثبت شرکت در ترکیه

نگاهی مختصر به اقتصاد در کشور ترکیه

مسئله‌ایی که در خصوص متقاضیان ثبت شرکت و یا مهاجرانی که می‌خواهند فعالیت خاصی را در کشوری دیگر آغاز کنند وجود دارد؛ بررسی اقتصاد کشور مقصد خواهد بود. کشور ترکیه اقتصادی مبنی بر صنایع دست ساز و صنعتی دارد به گونه‌ایی که در جهان جزو 20 کشور برتر از نظر تولیدات صنعتی است و این موضوع توسط سازمان اطلاعاتی آمریکا به تایید و ثبت رسیده است.

از جمله صنایعی که ترکیه در آن با موفقیت‌های زیادی روبرو بوده می‌توان به حوزه گردشگری، ارتباطات، خدمات بانکی، کشاورزی و غیره اشاره داشت. البته در چند سال اخیر به خاطر تحولاتی که در ترکیه روی داد، اقتصاد این کشور افت زیادی پیدا کرد اما در مجموع باید گفت که نگرانی در این بابت وجود نداشته و دولت ترکیه تدابیری خاص برای رفع آن اندیشیده است.

ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه چگونه است؟

اگر قصد راه‌اندازي يک کسب و کار در کشور ترکيه را داريد يکي از بهترين گزينه‌ها مي‌تواند تاسيس شرکت باشد. در مجموع قانون کار در ترکيه به اين صورت است که براي تاسيس و شروع به کار در هر زمينه‌ايي در کشور ترکيه نياز به ثبت شرکت خواهيد داشت به بياني ديگر در اين کشور حتي براي راه‌اندازي يک رستوران هم نياز به ثبت شرکت و اخذ مجوز کار خواهيد داشت.

ثبت شرکت مي‌تواند يکي از ارزان‌ترين راه‌ها براي کسب اقامت ترکيه باشد هر چند که طي سال‌هاي اخير قوانين جديد ثبت شرکت در ترکيه باعث سخت شدن اين کار شده است اما همچنان انتخاب خوبي براي کارآفرينان خواهد بود.

شرایط ثبت شرکت در ترکیه

براي اطلاع از شرايط ثبت شرکت در ترکيه بايستي يکسري موارد و نکات را مد نظر داشته باشيد که با توجه به آنها اقدام به ادامه راه نماييد. اين شرايط توسط دولت ترکيه به ثبت رسيده و حتما قبل از هر گونه اقدام خاصي به آنها توجه کنيد. کمک گرفتن از افراد متخصص در اين زمينه مي‌تواند بسيار کاربردي باشد در ادامه به برخي از شرايط اشاره‌ايي مختصر خواهيم داشت.

 • زمینه‌های مجاز برای ثبت شرکت در ترکیه شامل تولید و صنعت، تجارتی و خدماتی است.
 • مدت اقامت با ثبت شرکت ابتدا به صورت کوتاه مدت و بعد به صورت دائم خواهد بود.
 • برای ثبت شرکت نیازی به داشتن شرکای ترک نخواهید داشت و به تنهایی می‌توانید موسس شرکت باشید.
 • برای ثبت شرکت نیاز به اجاره و یا خرید مکانی جهت فعالیت کسب و کار خواهد بود.
 • متقاضیان ثبت شرکت در هر سنی که بالاتر از 18 سال باشد می‌توانند اقدام کنند و محدودیتی از این بابت وجود ندارد.

مزایا و معایب ثبت شرکت در ترکیه

با توجه به اينکه هر موضوعي مي‌تواند مزايا و معايب مختص به خود را داشته باشد در خصوص ثبت شرکت نيز اين قانون وجود دارد. براي افرادي که تصميم به گرفتن چنين کاري دارند بايد بگوييم که مزاياي آن بيشتر از معايب است البته اين موضوع کاملا بستگي به شرايط متقاضي خواهد داشت در نتيجه ابتدا بايستي شرايط خود را بسنحيد و بعد اقدام به تصميم گيري نماييد. در ادامه به بررسي مزاياي اقامت ترکيه از طريق ثبت شرکت مي‌پردازيم.

مزایای ثبت شرکتمعایب ثبت شرکت

فرد خارجی قادر است بدون مشارکت با اشخاص ترک و به تنهایی اقدام به ثبت شرکت نماید.

وجود مالیات برای شرکت‌ها در صورتی که در کشوری مانند دبی مالیات آن صفر است. (مالیات به ازای درآمد شرکت 20 درصد خواهد بود)

فرآید سریع ثبت شرکت یکی از مزایای مثبت این کار است. که معمولا طی چند روز و کمتر از یکماه زمان می‌برد.

کسب اقامت ترکیه با ثبت شرکت بسیار دشوار شده است. (ثبت شرکت شامل اقامت دائم نخواهد بود)

با ثبت شرکت ابتدا اقامت کوتاه را دریافتید خواهید کرد و بعد از آن اقامت دائم را خواهید داشت.

کسب اقامت ترکیه با ثبت شرکت بسیار دشوار شده است. (ثبت شرکت شامل اقامت دائم نخواهد بود)

امکان افتتاح حساب برای متقاضی جهت حساب‌های ارزی در آمریکا و سایر کشورها وجود دارد.

در صورت بروز مشکل، پیگیری از طریق سیستم قضایی بسیار پیچیده خواهد بود.

 

امکان اخذ وام از بانک‌های ترکیه (دولت ترکیه تسهیلات متنوعی را برای افرادی که شرکت ثبت می‌کنند در نظر می‌گیرد)

 

دریافت نرخ مالیات کمتر در ترکیه به نسبت دیگر مناطق از جمله کشورهای اروپایی

 

نیازی به داشتن دفتر کار و محیط رسمی نیست و می‌توان با محیط خانگی نیز ثبت شرکت را انجام داد.

 

مدت زمان لازم برای ثبت شرکت در ترکیه

براي اقامت از طريق ثبت شرکت در ترکيه در صورت تکميل بودن مدارک نياز به زمان زيادي نخواهد بود هر چند که بسته به روزهاي شروع به کار اداره دارايي اين زمان ممکن است 4 الي 8 روز زمان نياز داشته باشد. انجام مراحل ثبت شرکت در استانبول نياز به مهارت دارد و homeandhome اين کار را براي متقاضيان به راحتي انجام مي‌دهد اما براي اطلاعات بيشتر در ادامه به مراحل ثبت شرکت در ترکيه به صورت گام به گام مي‌پردازيم.

مدت زمان ثبت شرکت در ترکیه

مراحل ثبت شرکت در کشور ترکیه

 • ارائه مدارک مورد نیاز و ترجمه آنها به زبان ترکی
 • پر کردن فرم های مخصوص ثبت شرکت و همینطور تنظیم اساسنامه
 • ارائه آدرس محل شرکت (برای این مورد سند و یا اجاره نامه دفتر برای شرکت الزامی است اما به تجاری بودن مکان نیست و می توان از دفاتر خانگی نیز استفاده کرد )
 • مراجعه حضوری به اداره دارایی
 • مراجعه به دفتر خانه رسمی برای تایید اساسنامه (نیاز به تایید امضا و وکالت نامه نیز در دفترخانه وجود دارد)
 • رجوع به اتاق بازرگانی برای ثبت 
 • یکی دیگر از الزامات چاپ روزنامه رسمی برای ثبت شرکت
 • بازدید بازرسان از محل شرکت
 • گرفتن کارت بازرگانی
 • افتتاح حساب برای شرکت
 • معرفی فردی به عنوان حسابدار برای شرکت (حسابدار بایستی شهروند ترک زبان باشد و افراد خارجی برای این کار قابل قبول نخواهند بود . با توجه به قوانین ترکیه وجود حسابدار برای شرکت الزامی است)

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت

مدارک لازم براي ثبت شرکت در ترکيه شامل مدارک هويتي و يک سري اسناد و اطلاعات مربوط به شرکت خواهد بود. در جدول زير اين مدارک براي متقاضيان آورده شده است.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت
1- پاسپورت

ارائه اصل پاسپورت برای هر کدام از شرکا که اعتبار آن بیشتر از 6 ماه باشد

2- شماره مالیاتی

ارائه شماره مالیاتی که از اداره ورگی نرکیه دریافت کرده‌اید

3- عکس

دو قطعه عکس 4*3

4- نام شرکت

انتخاب چند نام برای شرکت

5- اساسنامه شرکت

اساسنامه حاوی زمینه فعالیت شرکت است  

6- ارائه آدرس شرکت

این آدرس می‌توان مربوط به یک مکان تجاری یا خانگی باشد

7- تعیین مدیر و سهام

مدیر شرکت و همینطور سهام مربوط به شرکا بایستی تفکیک و معرفی شوند

هزینه و اطلاعات مالی مربوط به ثبت شرکت در کشور ترکیه

ثبت شرکت با توجه به نوع آن مي‌تواند متفاوت و متغير باشد از اين رو نمي‌شود مبلغ ثابتي را براي آن اعلام کرد اما بايد بگوييم که هزينه تاسيس شرکت در ترکيه 600 الي 800 دلار است.

از ديگر موارد مربوط به هزينه ثبت شرکت در ترکيه مي‌توان به نگه‌داري شرکت اشاره داشت. يکي از مهم‌ترين اين هزينه‌ها مربوط به مبلغي است که براي فعال ماندن شرکت بايد پرداخت شود. از ديگر موارد مربوط به هزينه هاي ثبت شرکت در ترکيه مربوط به حسابدار شرکت است. از آنجا که حسابدار نقش مهمي دارد و طبق قوانين بايستي تابع ترکيه باشد؛ ماهانه هزينه متغير بين 1000 الي 4000 را دريافت خواهد کرد.

اخذ اقامت با ثبت شرکت به چه صورت است؟!

همانطور که گفته شد اخذ اقامت ترکيه از طريق ثبت شرکت ميسر است اما متاسفانه قوانين جديد اين کشور که از سال 2017 به بعد حاکم شده‌اند باعث به وجود آمدن برخي مشکلات مي‌شود که گذر از آنها غير ممکن نخواهد بود اما تا حد زيادي راه را دشوار مي‌سازد. براي اخذ اقامت از طريق ثبت شرکت در ترکيه بايد شرايط لازم را داشت بنابراين اگر سمت مدير عامل شرکتي را داريد در ادامه با شرايطي که بايد داشته باشيد تا اقامت ترکيه شامل حال شما شود را آورده‌ايم.

موارد فوق شامل تمديد اقامت شما نيز خواهد شد از اين رو اگر تصميم به تمديد اقامت داريد موارد فوق را مورد توجه قرار دهيد در مجموع ثبت شرکت در اين کشور براي افراد کارآفرين، خلاق و سرمايه گذار کاربرد دارد و ترکيه مکاني مناسب براي ثبت شرکت خواهد بود.

انواع شرکت ها در ترکیه

ثبت شرکت در ترکيه و اخذ اقامت انواع مختلفي دارد و اصولا براي افرادي که مي‌خواهند کسب و کار جديدي را در اين کشور راه‌اندازي کنند اين سوال پيش مي‌آيد که چگونه اقدام نمايند؟! براي نحوه ثبت شرکت در ترکيه مي‌توان به موارد مختلفي اشاره کرد و انتخاب نوع شرکت کاملا بسته به کسب و کار متقاضي خواهد داشت.
بعضي از شرکت‌ها مسئوليت محدودي دارند و حتي براي تعداد مدير و کارمندان نيز محدوديت‌هايي وجود دارد. اما مناسب‌ترين و معمول‌ترين نوع شرکت‌ها مربوط به سهامي عام است که اغلب متقاضيان ثبت شرکت اقدام به تاسيس آن مي‌کنند. در جدول زير انواع ثبت شرکت در ترکيه آورده شده است که آنها را از لحاظ هزينه و شرايط با يکديگر مقايسه کرده‌ايم.

نوع شرکت تعداد سهامدارها هزینه تقریبی (لیر)

مسئولیت محدود

از 1 نفر الی 50 نفر متغییر است 10 هزار

سهامی

تا 500 نفر مجاز است 5 هزار

مشارکتی

از 1 الی چند نفر متغییر است 18 الی 30 هزار نفر

تضامنی

تا 2 نفر مجاز است 10 هزار نفر

جمعی

از 7 الی 5 هزار نفر مجاز است

18 الی 30 هزار نفر

معرفی انواع شرکت در ترکیه

اين نوع شرکت مي‌تواند توسط يک و يا در نهايت 50 سهامدار تاسيس شود. لازم به ذکر است لزومي براي خارجي و يا ترک بودن سهامداران وجود ندارد. براي چنين شرکتي نياز به 10 هزار لير ترکيه است.

در کشور ترکيه شرکت سهامي به دو دسته تقسيم بندي مي‌شود: شرکت‌هايي با داشتن 250 و يا کمتر از 250 دلار سرمايه و شرکت‌هايي با داشتن بيشتر از 250 دلار سرمايه که سهامدار مي‌تواند در هر مقداري سهام داشته باشد. مقدار سود و ضرر سهام سهامدار به مقدار سهام وي بستگي دارد.

در شرکت‌هاي مشارکتي تنها يک يا چند شخص سهامدار ضامن و مسئوليت بدهي‌هاي شرکت را برعهده دارند مابقي سهامداران به اندازه سهام خود مسئوليت خواهند داشت.

در کشور ترکيه شرکت تضامني به دو دسته تقسيم بندي مي‌شود يکي از آنها شرکت تضامني عادي و ديگري شرکت تضامني تقسيم شده است که سهام آن تقسيم بندي مي‌شود. شاخص‌ترين ويژگي مربوط به شرکت‌هاي تضامني اين است که برخي اعضا مسئوليت نامحدود و برخي مسئوليت محدود دارند. اين نوع شرکت‌ها مي‌تواند توسط 2 نفر نيز اداره شود که يکي از آنها فعال و نامحدود و ديگري غيرفعال و مسئوليت محدود داشته باشد.

شرکت‌هاي جمعي نوعي شرکت تعاوني هستند که با ديگر شرکت‌ها تعامل دارند و اين کار را براي حفظ منافع اقتصادي ‌شريک‌ها انجام مي‌دهند. براي ثبت چنين شرکتي نياز به 7 نفر شريک است که هر کدام مي‌توانند 1 يا 5 هزار سهم داشته باشند. شرکت‌هاي جمعي داراي 3 هيئت مديره هستند که بايستي شهروند ترک باشند و براي مدت زمان 4 سال مي‌توانند در اين سمت بمانند.

ثبت دو شرکت شخصی و مناطق آزاد در کشور ترکیه

شرکت‌هاي شخصي اين قابليت را دارند که توسط يک نفر اداره شوند، همچنين ثبت شرکت شخصي در ترکيه براي کسب و کارهاي کوچک بسيار کاربردي خواهند بود اما براي انجام فعاليت‌هاي بزرگ نمي‌توان از اين نوع شرکت‌ها استفاده کرد.
نکته‌ايي که در مورد اين شرکت‌ها حائز اهميت است اين بوده که با چنين شرکت‌هايي نمي‌توانيد اقامت ترکيه را داشته باشيد از اين رو شرکت‌هاي شخصي بيشتر مناسب شهروندان ترک هستند.
در خصوص مناطق آزاد ترکيه بايد بگوييم که ثبت شرکت در اين مناطق مزيت‌هاي زيادي دارد. کشور ترکيه داراي 21 منطقه آزاد تجاري است. شرکت‌هايي که در اين مناطق به ثبت مي‌رسند از پرداخت کردن ماليات، حق گمرک و غيره معاف خواهند بود. شرکت‌هايي که در اين مناطق هستند اغلب توليد کننده کالايي خواهند بود و به اين صورت است که متقاضي از دولت ترکيه زميني آزاد را با قيمتي در خور خريداري مي‌کند و در آن به انجام فعاليت‌هاي صنعتي مي‌پردازد. دولت نيز در قبال انجام اين فعاليت‌ها به متقاضي در استخدام کارمند و معاف شدن از برخي ماليات‌ها، بيمه و غيره کمک مي‌کند.

ثبت شرکت های وارداتی و صادراتی در ترکیه

ترکيه جزو کشورهاي اتحاديه اروپا نيست اما ارتباط خوبي با اين کشورها دارد و اين خود يکي از مزيت‌هاي بارز ثبت شرکت در ترکيه خواهد بود. ترکيه يکي از صدر نشينان در واردات و صادرات را دارد اين کشور داراي رتبه هفتم در بخش واردات و رتبه هشتم در صادرات را دارد. همين موضوع باعث شده تا ايرانيان به داشتن شرکت‌هاي واردات و صادرات در ترکيه ترغيب شوند. از جمله کالاهاي صادراتي مربوط است به:

 

از آنجايي که آسان‌ترين راه براي ثبت شرکت، نوع مسئوليت محدود آن است بايد بگوييم که گزينه مناسبي خواهد بود البته ثبت شرکت خصوصي نيز مي‌تواند کاربردي باشد تفاوت اين دو شرکت در سرمايه و نوع سهام آنها است.

مناسب ترین شهرهای ترکیه برای ثبت شرکت

مناسب‌ترين شهر براي تاسيس شرکت در ترکيه کاملا بستگي به نوع شرکت و کسب و کار متقاضي خواهد داشت اما با وجود اين موضوع برخي از شهرها به دليل داشتن زيرساخت‌، مناسب ثبت شرکت خواهند بود.

استانبول

ثبت شرکت در استانبول گزينه بسيار خوبي است. استانبول يکي از بزرگترين شهرهاي ترکيه است و به همين دليل يکي از قطب‌هاي گردشگري به شمار مي‌رود. استانبول به علت موقعيتي که دارد اروپا و آسيا را به يکديگر متصل مي‌کند و مکاني ارزشمند براي تجارت و بازرگاني است. اين نقطه از ترکيه سيستم اقتصادي پويايي دارد به همين جهت هزينه ثبت شرکت در استانبول هر چقدر هم باشد ارزشش را خواهد داشت هر چند که اين هزينه‌ها نسبت به ساير کشورها بسيار کمتر است.

ثبت شرکت در آنکارا

آنکارا

آنکارا پايتخت ترکيه است و اين به معني مرکز سياسي و همچنين اداراي ترکيه خواهد بود به همين جهت نقطه‌ايي پويا محسوب مي‌شود. موارد بسياري از جمله تجمع متخصصان در اين شهر، فضاي رقابتي، وجود کسب و کارهاي توسعه يافته و غيره سبب جذب کارآفرينان و سرمايه گذاران شده است تا ثبت شرکت را در اين شهر به انجام برسانند.

ازمیر

ازمير سومين شهر پرجمعيت ترکيه است. اين شهر در مجاورت درياي اژه است و شهري بندري و مهم محسوب مي‌شود. اين شهر فضايي مناسب براي بازرگانان و افراد تجار دارد از اين رو مي‌توان گفت گزينه‌ايي مناسب براي کارآفرينان و سرمايه داران خواهد بود.

ثبت شرکت در بورسا

بورسا

بورسا از جمله شهرهاي فعال ترکيه از نظر توليدات و صنايع است. صنعت‌هايي از جمله خودرو، پوشاک، مواد غذايي و غيره در اين شهر به توليد مي‌رسند به همين دليل بورسا موقعيتي قوي براي چنين شرکت‌هايي از نظر نيروي کار، زيرساخت مناسب، موقعيت کاري دارد و مناسب ثبت شرکت خواهد بود.

آنتالیا

برخي ترکيه را با نام شهر زيباي آنتاليا مي‌شناسند. اين شهر يکي از قطب‌هاي جذاب گردشگري با طبيعتي بکر و ساختمان‌هايي ديدني است و بستر مناسبي براي خريد و فروش املاک، ساخت و ساز و غيره است. از اين رو اگر در زمينه کاري مشاوره املاک، پروژه‌هاي ساختماني مختلف، گردشگري و غيره تصميم به راه‌اندازي شرکت داريد، آنتاليا مناسب‌ترين گزينه خواهد بود.

ثبت شرکت در آنتالیا
ثبت شرکت در ترکیه

جمع بندی
ثبت شرکت در ترکيه يکي از اقدامات جهت کسب اقامت اين کشور است اما با توجه به قوانين ثبت شرکت در ترکيه امکان داشتن اقامت دائم توسط ثبت شرکت وجود ندارد. اگر متقاضي مهاجرت به ترکيه از طريق ثبت شرکت هستيد بايد بگوييم که مزايايي از جمله هزينه کمتر، توسعه ارتباطات، پيشرفت اقتصادي و غيره را تجربه خواهيد کرد. امکان ورود به ترکيه از طريق ثبت شرکت با موسسه مهاجرتي هوم اند هوم ميسر بوده و با وجود اين تيم راه پيشرفت ساده‌تر و هموارتر شده است.

سوالات متداول

-این تصمیم به موارد زیادی بستگی دارد اما در مجموع اگر متقاضی ثبت شرکت در این کشور شدید باید بگوییم که مزایای زیادی دارد که یکی از آنها بودجه کم خواهد بود. ثبت شرکت در کشور ترکیه نیاز به بودجه بسیار کمتری نسبت به دیگر کشورهای اروپایی خواهد داشت.

ایرانیان قادر به ثبت هر نوع شرکتی هستند و محدودیتی از این بابت وجود نخواهد داشت. ایرانیان می‌توانند خود به تنهایی و یا همراه با شرکای ایرانی خود و همچنین شهروندان ترک همکاری کرده و اقدام به ثبت شرکت کنند.

خیر…. طبق قوانین جدید ترکیه تنها با ثبت شرکت نمی‌توان تابعیت این کشور را به دست آورد و اما می‌توان اقامت ترکیه را به داشت و هر سال آن را تمدید نمود.

در صورت تکمیل بودن مدارک فرآیند ثبت شرکت حداکثر طی 10 روز میسر خواهد بود. البته این مدت زمان بسته به شرایط متقاضی خواهد داشت اما در بهترین حالت معمولا بین 5 الی 10 روز متغیر خواهد بود.

هزینه ثبت شرکت در کشور ترکیه برای ایرانیان در حدود 700 الی 800 دلار خواهد بود و این هزینه می‌تواند با توجه به نوع شرکت متفاوت باشد و در خصوص مالیات پرداختی این شرکت‌ها باید بگوییم که نسبت به درآمد خالص شرکت بایستی 20 درصد مالیات پرداخت شود که البته در خصوص ثبت شرکت در مناطق آزاد این مقدار کمتر و یا حذف خواهد شد.