اقامت فنلاند در سریع ترین زمان با کمترین هزینه

اقامت فنلاند روشي براي راهيابي به منطقه شنگن است زيرا اين کشور جزو کشورهاي حوزه شنگن بوده و به دلايل مختلف از جمله سطح رفاه بالا، فرهنگ، طبيعت بکر و غيره طرفداران زيادي دارد. فنلاند کشوري در شمال اروپا بوده و داراي حاکميت دموکراسي پارلماني است.

اين کشور تنوع فرهنگي زيادي دارد و در خصوص تاريخچه فنلاند بايد بگوييم که اغلب طي سيطره ديگر کشورها از جمله سوئد و روسيه بوده است که در نهايت سال 1917 اعلام استقلال کرد و در حال حاضر فنلاند کشوري جدا و مستقل است.

اما به مرور وجود دو فرهنگ سوئد و روسيه باعث افزايش فرهنگ و زبان اين دو کشور در فنلاند شد و لازم به ذکر است با توجه به زبان فنلاندي زبان سوئدي نيز در اين کشور رواج پيدا کرده است.

 

جغرافیا و طبیعت بکر فنلاند یکی از دلایل اقامت در این کشور

از جمله دلايل مهمي که مردم را ترغيب به مهاجرت مي‌کند شرايط آب و هوايي و موقعيت جغرافيايي کشور مقصد است. در خصوص فنلاند بايد بگوييم که شرايط وسوسه برانگيزي وجود دارد زيرا اين کشور داراي طبيعتي بسيار بکر است. در فنلاند درياچه‌هاي پرآبي وجود دارد همچنين شب‌هاي سرد فصل زمستان و نمايان شدن شفق‌هاي قطبي در آسمان که ديدن آنها فوق‌العاده‌ است. اين کشور داراي فصول متمايزي است و در برخي نواحي آن شب‌ها طولاني‌تر خواهد بود.

اقامت در کشور فنلاند
آشنایی با کشور فنلاند
پایتختزباندینواحد پولآب و هوا
هلسینکیفنلاندی و سوئدیاکثریت مسیحی (تنوع دینی)یورومعتدل و مدیترانه ای

فنلاند - اخذ اقامت

اخد اقامت در کشور فنلاند چگونه است؟

سوالی که در ابتدا مطرح می‌شود این بوده که شرایط اقامت در کشور فنلاند به چه شکل است و چگونه می‌توان به اقامت موقت و دائم این کشور دست پیدا کرد. راه‌های مختلفی برای فنلاند در نظر گرفته شده است اما نکته مهم اینجاست که برای رسیدن به این کشور زیبا باید دلایل محکم و قابل قبولی داشته باشید که در ادامه آنها را برمی‌شماریم و هر یک را بررسی می‌کنیم.

انواع روش ها و نکات مهم اقامت فنلاند
مهاجرت تحصیلی

نیاز به یک کارفرمای فنلاندی برای پیشنهاد کاری

مهاجرت کاری

نیاز به گرفتن پذیرش از یک مرکز آموزشی معتبر در فنلاند

مهاجرت سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در فنلاند به مبلغ 35 هزار یورو (استارتاپ)

مهاجرت با ازدواج

ازدواج با فردی که شهروند فنلاند باشد

مهاجرت هنری

نیاز به داشتن ایده، خلاقیتی نوآورانه، دانش یا هنری خاص

ارزش پاسپورت فنلاند

فنلاند یکی از کشورهای حوزه شنگن است از این رو پاسپورت این کشور اعتبار زیادی دارد و جزو یکی از برترین پاسپورت‌های جهان می‌باشد. با داشتن پاسپورت فنلاند می‌توان بدون هیچگونه مشکلی به 124 کشور مختلف مهاجرت و سفر کرد و نیازی به ویزا نداشت. کسانی که پاسپورت فنلاند را دارند می‌توانند به نروژ، سوئد، استونی، دانمارک، جمهوری چک، لهستان، اسلواکی، کراواسی و دیگر کشورهای حوزه شنگن سفر کنند.

 
پاسپورت فنلاند

مراحل مهاجرت به کشور فنلاند

اخذ اقامت و مهاجرت به کشوری دیگر نیازمند سپری کردن یک سری مراحل است در خصوص کشور فنلاند بایستی این مراحل را به ترتیب طی نمایید.

نوشتن فرم درخواست

متقاضی می‌تواند با نوشتن فرم درخواست آن را به سفارت کشور فنلاند ارسال نماید البته راه دیگری نیز وجود دارد که از طریق سایت می‌توان اقدام به ارائه درخواست داد.

ارائه مدارک لازم

این بخش یکی از مهم‌ترین مراحل خواهد بود زیرا در صورت ارسال اسناد غیر اصل و یا ناقص بودن آنها بلافاصله با ریجکت شدن درخواست مواجه خواهید شد. مرحله ارسال مدارک می‌تواند به دو روش ارسال از طریق پست به سفارت کشور فنلاند باشد و یا با بارگذاری آن در وب سایت اقدام به ارائه مدارک لازم به کشور مقصد نمود.

مراجعه به اداره مهاجرت

بعد از ارسال فرم از شما خواسته می‌شود که به سفارت فنلاند رفته و به صورت حضوری فرم و درخواست‌های لازم را پر کنید. در این مراجعه حضوری نیاز به اثرانگشت شما خواهد بود همچنین داشتن کپی مدارکی که از قبل برای سفارت ارسال کرده‌اید نیز الزامی است.

انتظار برای نتیجه درخواست

بعد از طی مراحل گفته شده بایستی مدت زمان 6 الی 9 ماه سپری شود تا سفارت این کشور اجازه ورود شما را صادر نماید اما زمان به صورت تقریبی است و بسته به روش اقامتی و مدارکی که ارائه داده‌اید ممکن است متغیر باشد.

مهاجرت

در خوشبینانه‌ترین حالت و با تایید سفارت اجازه راهیابی شما به کشور فنلاند صادر خواهد شد. اما در برخی موارد ممکن است اطلاعاتی که به اداره مهاجرت داده‌اید مورد تایید واقع نشود و با ریجکتی (رد شدن) مواجه شوید که می‌توانید مجددا بعد از گذراندن مدتی اقدام به ارسال درخواست نمایید.

اقامت فنلاند از طریق تحصیل

تحصیل در فنلاند موفقیتی مهم است زیرا این کشور دانشگاه های بسیار معتبری را در درون خود جای داده است. یکی از راه‌های اخذ اقامت فنلاند از روش تحصیل است و افرادی که آموزش آنها به بیش از ۹۰ روز زمان نیاز داشته باشد اقامت دائم تعلق می‌گیرد. جدول زیر اطلاعاتی در خصوص تحصیل در این کشور را نشان می‌دهد.

 

نکته مهم در خصوص شرایط اقامت کشور فنلاند از طریق تحصیل این است که سال‌های مربوط به تحصیل هنگام احتساب مدت زمان اقامت در این کشور، تبدیل به نصف خواهد شد به عنوان مثال اگر 4 سال در فنلاند مشغول به تحصیل بوده باشید مدت اقامت شما 2 سال محسوب می‌گردد. برای تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم بایستی متقاضی بلافاصله بعد از فارغ التحصیلی به جستجو برای کار بپردازد تا اقامت موقت خود را به دائم تبدیل نماید. در ادامه لازم است به برخی از مزایا و جوانب مثبت تحصیل در فنلاند بپردازیم.

اقامت فنلاند از طریق کار

جمعیت فنلاند زیاد نبوده و در مجموع تراکم جمعیتی پایینی دارد به همین دلیل پذیرای افراد جویای کار هستند اما تنها نکته منفی فنلاند این است که بر خلاف کشورهایی مانند آلمان، اتریش و غیره ویزای جستجوی کار به متقاضیان تعلق نمی‌گیرد. (این ویزا در برخی کشورها به متقاضیان کار داده می‌شود تا سفری کوتاه به کشور مورد نظر داشته باشند و به جستجوی کار بپردازند در صورت عدم موفقیت بایستی به کشور مبدا بازگردند.)
اما در مجموع دو نوع ویزای کاری برای فنلاند وجود دارد که شامل:

این ویزا برای افراد دانشجویی است که فارغ التحصیل شده‌اند و اکنون به دنبال کار در حوزه تحصیلی خود هستند. کشور فنلاند به آنها اجازه می‌دهد تا مدتی به دنبال کار در این کشور بمانند. فنلاند به فارغ‌التحصیلان جویای کار مدت زمان ۶ الی ۱۲ ماه مهلت می‌دهد تا شغل مورد نظرشان را پیدا کنند.

در این حالت یک کارفرمای شهروند فنلاند به متقاضی کار؛ یک پیشنهاد معتبر شغلی ارائه می‌دهد تا جهت استخدام مدارک لازم را ارائه دهد و اقامت فنلاند را بگیرد.

اقامت از طریق سرمایه گذاری (استارتاپ)


انجام سرمایه‌گذاری در فنلاند یکی از بهترین گزینه‌ها خواهد بود زیرا میزان مصادره اموال در این کشور نسبت به دیگر کشورها بسیار پایین است از این رو می‌توان با خیالی آسوده اقدام به سرمایه گذاری کرد. اما نکته قابل توجه این بوده که اگر هدف شما از سرمایه گذاری کسب اقامت فنلاند است باید نوع سرمایه گذاری را در نظر داشته باشید چرا که سرمایه گذاری در این کشور انواع مختلفی دارد و هر کدام از آنها منجر به اخذ اقامت نخواهند شد.
اگر نیازی به کسب اقامت ندارید می‌توانید در بخش املاک و یا خرید انواع سهام در فنلاند فعالیت داشته باشید اما در صورت نیاز به کسب اقامت، سرمایه گذاری شما می‌تواند به صورت ثبت شرکت، کارآفرینی و استارتاپ باشد.

 

اقامت در فنلاند از طریق سرمایه گذاری

از دیگر راه‌های اقامت کشور فنلاند می‌توان به نوآوری و ایجاد یک استارتاپ اشاره داشت. برای این نوع اقامت فرد سرمایه گذار بایستی بیزنس پلن خود را به اداره ثبت تجارت ارائه دهد. این طرح بایستی جامع و کامل و در آینده قابل رشد و توسعه باشد. در صورت پذیرفته شدن طرح متقاضی؛ اقامت 2 ساله به وی تعلق می‌گیرد. این اقامت به صورت موقت بوده و برای دائمی کردن آن به گذشت 5 سال زمان نیاز است.

اقامت از طریق خرید ملک

اگر به دنبال خرید ملک در اروپا هستید باید بگوییم که فنلاند گزینه‌ بدی نخواهد بود. دولت این کشور به اتباع خارجی اجازه داده تا در قسمت مجمع جزایر آلند اقدام به خرید ملک نمایند اما نکته بسیار مهم این است که با خرید ملک نمی‌توانید اقامت در فنلاند را به صورت موقت یا دائم به دست آورد مگر اینکه یک روش اقامتی دیگر را در پیش گیرید.

 
اقامت در فنلاند از طریق خرید ملک

اقامت از طریق ازدواج

اخذ اقامت از طریق ازدواج یکی از راه‌های گرفتن اقامت فنلاند است که البته اگر متقاضی شروط زیر را داشته باشد می‌تواند اقامت موقت و سپس دائم را نیز به دست آورد.

 • یکی از زوجین بایستی شهروند فنلاند باشد
 • ازدواج آنها به صورت رسمی به ثبت رسیده باشد
 • هر دو فرد مجرد باشند
 • ارائه دادن مدارک هویتی مربوط به اشخاص
 • تکمیل فرم‌های مربوط به مهاجرت

ساده ترین راه اخذ اقامت فنلاند

برای اخذ اقامت فنلاند ابتدا بایستی شرایط خود را در نظر داشته باشید و راه‌های اقامتی مربوط به این کشور را بررسی نمایید. بهترین کار مشورت با یک تیم متخصص است که تمام جوانب را با توجه به شرایط متقاضی بسنجد و مناسب‌ترین راهکار را ارائه دهد اما در مجموع برای مهاجرت به فنلاند باید بگوییم که اقامت از راه استارتاپ در صورت وجود شرایط لازم؛ می‌تواند بهترین گزینه ممکن باشد. دیگر راه‌های اقامتی ممکن است نیاز به پرونده سازی و هزینه بیشتر داشته باشد.

مدارک و شرایط لازم برای کسب اقامت فنلاند

قبل از اینکه به معرفی مدارک برای اطلاع از شرايط اقامت فنلاند بپردازیم باید بگوییم که هر روش مهاجرتی انتخابی نیاز به ارائه مدارک خاصی دارد و این مدارک با توجه به روش اقامتی ممکن است متفاوت باشند از این رو در ادامه ما به معرفی مدارکی می‌پردازیم که وجود آنها ضروری است.

 • فرم درخواست با توجه به روش مهاجرتی
 • ارائه پاسپورت معتبر
 • عکس متقاضی
 • گواهی ازدواج و گواهی تولد فرزند (در صورت همراه بردن خانواده)
 • مدارک هویتی
 • داشتن رزومه کاری (در صورت اقامت کاری)
 • مدارک تحصیلی (در صورت اقامت تحصیلی)
 • تمکن مالی 

شرایط اخذ اقامت دائم در فنلاند

اقامت در فنلاند به دو روش موقت و دائم تقسیم خواهد شد. در نوع موقت متقاضی برای مدت زمانی خاص در این کشور حضور دارد و در صورت اتمام تاریخ انقضای اقامت بایستی به کشور مبدا بازگشته و یا درخواست اقامت دائم دهد. از جمله شرایط اقامت دائم در فنلاند می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • حداقل مدت زمان 4 سال را در فنلاند گذرانده باشید (اقامت A)
 • در طول اقامت موقت هیچ جرمی را مرتکب نشده باشید
 • شرکت در آزمون زبان فنلاندی یا سوئدی
 • داشتن درآمد کافی از راه‌های قانونی و معتبر
 • داشتن کسب و کار
 • شرکت در فعالیت‌های مدنی برای آشنایی بیشتر با فرهنگ فنلاند

مزایای اقامت در کشور فنلاند

 • داشتن سیستم آموزشی با کیفیت
 • وجود دستمزد بالا
 • پایین بودن میزان جرم و جنایت
 • اقتصاد فعال
 • دانش نسبتا خوب شهروندان فنلاندی نسبت به زبان انگلیسی

معایب اقامت در کشور فنلاند

 • یادگیری زبان فنلاندی مقداری سخت است
 • آب و هوای سرد فنلاند
 • زمستان‌های بسیار سرد با شب‌هایی طولانی و طاقت فرسا
 • وجود مالیات
معایب اقامت در کشور فنلاند
ثبت شرکت در قنلاند

سخن پایانی 

اگر به کشورهاي حوزه شنگن علاقه‌مند هستيد اقامت فنلاند مي‌تواند شما را به خواسته‌هايتان برساند چرا که هزينه اقامت در فنلاند نسبت به ديگر کشورهاي اروپايي کمتر بوده و مزاياي زيادي از جمله تحصيل ارزان‌تر، اقتصادي مناسب‌تر و غيره دارد. هوم اند هوم مجموعه‌ايي با سابقه و حرفه‌ايي در خصوص امور مهاجرتي بوده که اقامت فنلاند را با روش استاراپ براي متقاضيان به ارمغان مي‌آورد؛ کافيست با ما در ارتباط باشيد!

سوالات متداول

راه‌های مختلفی برای اخذ اقامت فنلاند وجود دارد که متقاضی باید همه آنها را بررسی نماید و با توجه به سنجش نیازها و توانمندی‌های خود اقدام نماید. در حال حاضر اخذ اقامت فنلاند از طریق استارتاپ مقدور است.

لزومی به دانش زبان فنلاندی جهت اقامت فنلاند وجود ندارد البته این موضوع بستگی به روش اقامتی خواهد داشت اما در اغلب موارد خیر الزامی وجود ندارد.

اقامت فنلاند با توجه به نوع مهاجرت ممکن است متفاوت باشد اما در اغلب موارد این اقامت در ابتدا به صورت موقت بوده و در صورت رعایت شرایط خاص می‌توان آن را به اقامت دائم تبدیل کرد.

بله … این امکان برای کشورهای حوزه شنگن وجود دارد

بله امکان کار و تحصیل متقاضی و خانواده وی در کشور فنلاند فراهم می‌شود.