شرایط و دریافت پاسپورت پرتغال

پاسپورت پرتغال یکی از معتبرترین پاسپورت‌های دنیا بوده که دستیابی به آن می‌تواند رویای هر شخصی باشد. پرتغال یک کشور مستقل واقع در غرب اروپا است و از بهترین کشورهای حوزه شینگن به حساب می‌آید. این کشور دارای شهرهای مهم و بزرگی مانند لیسبون و پورتو بوده و دارای یک مرز دریایی با کشور مراکش است و از همسایگان معروف این کشور می‌توان به کشور اسپانیا اشاره نمود.

پرتغال - اخذ پاسپورت

برای افرادی که قصد مهاجرت به خارج از کشور را دارند، ممکن است کشور پرتغال کاملا انتخاب درستی باشد؛ چرا که این کشور در رده سومین کشور امن جهان قرار دارد و با در اختیار داشتن مزیت‌های فراوان چون اقتصاد توسعه یافته، آب و هوا و طبیعت زیبا توجه علاقه‌مندان زیادی را به خود جلب نموده است که فکر سفر به این کشور را در سر داشته باشند.

یک مزیت و نکته مهمی که افراد باید در مورد پاسپورت کشور پرتغال در نظر داشته باشند آن است که هزینه‌های زندگی در پرتغال  بسیار کمتر از سایر کشورهای حوزه اروپای غربی خواهد بود. و این امر در میان افرادی که هدف مهاجرت به این کشور را دارند از اهمیت بالایی برخوردار است.

رتبه و ارزش پاسپورت کشور پرتغال

ارزش پاسپورت پرتغال در رتبه‌های نخست گذرنامه ارزشمند دنیا قرار دارد و در میان دیگر کشورها اعتبار پاسپورت پرتغال در جایگاه قابل قبولی است، بهتر است این نکته را در نظر داشته باشید که افراد با دریافت این پاسپورت قادر خواهند بود به 122 کشور جهان بدون ویزا سفر کنند. رتبه پاسپورت پرتغـال، امکان ورود به کشـورهایی مانند انگلسـتان، ژاپـن، امارات متحده عربی و اتحادیـه اروپـا را بدون ویزا فراهم می‌کند. شما با اخذ پاسپورت علاوه بر بهره‌مند شدن از کیفیت بالای زندگی در این کشور به عنوان یک شهروند اروپایی حق کار و زندگی در دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا را خواهید داشت.

رتبه و ارزش پاسپورت کشور پرتغال

انواع پاسپورت پرتغال

همان‌طور که قبل‌تر اشاره کردیم پاسپورت پرتغال بسیار معتبر بوده و افراد بسیاری تمایل به دریافت آن دارند، این پاسپورت شامل نمونه‌های مختلفی می‌شود که عبارتند از:

روش‌های دریافت پاسپورت کشور پرتغال

نحوه دریافت پاسپورت پرتغال شامل روش‌های مختلفی می‌شود. که هر کدام از این روش‌ها شرایط و هزینه‌های متفاوتی را در بر خواهد گرفت. از مهم‌ترین مسیرهایی که توسط آن‌ها امکان اخذ پاسپورت کشور پرتغال وجود دارد، می‌توان به کار، ازدواج، تولد، ویزای استارت آپ پرتغال، تحصیل و دریافت پاسپورت پرتغال با خرید ملک اشاره نمود. در ادامه مطلب اطلاعات جامع‌تری را در این رابطه‌ به شما عزیزان ارائه خواهیم داد.

روش‌های دریافت پاسپورت کشور پرتغال

اخذ پاسپورت پرتغال از طریق کار

از فاکتورهای بسیار مهم برای اخذ پاسپورت کشور پرتغال از طریق کار در نظر داشتن مشاغل مورد نیاز این کشور است. اقتصاد و دانش فنی در حال رشد کشور پرتغال بیشتر در مشاغل مختلفی مانند فناوری اطلاعات، بیوتکنولوژی، داروسازی و … حمایت‌های لازم را به‌عمل می‌آورد.

 البته برای دریافت پاسپورت کشور پرتغال از طریق کار تفاوت‌هايی میان شهروندان اروپا و شهروندان خارج از اتحادیه اروپا وجود دارد شهروندان اتحادیه اروپا برای کار در این کشور به ویزای کار پرتغال نیازی ندارند. اما برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا محدودیت‌هایی در نظر گرفته می‌شود. اگر کارفرمایی نیازمند نیروی کار باشد و برای کار مورد نظر سه ماه در کشور پرتغال و سه ماه هم در کل اتحادیه اروپا آگهی داده باشد و شخص واجد شرایط برای آن شغل پیدا نشود. در این صورت کارفرما می‌تواند در جهت جذب نیرو از میان شهروندان غیر اتحادیه اروپا اقدام نماید یا پیشنهاد کار (جاب آفر) را ارسال کند.

اخذ پاسپورت پرتغال از طریق تحصیل

دریافت پاسپورت پرتغال از طریق تحصیل پل ورود به این کشور است. کشور پرتغال یکی از قدیمی‌ترین کشورهای اروپا بوده و یک مکان بسیار مناسب و ایده‌آل برای تحصیل و تربیت افراد علاقمند به تحصیل در این کشور از مکان‌های مختلف دنیا است.

افرادی که از این روش استفاده می‌کنند با آموزش‌های تخصصی در دانشگاه‌های این کشور که در رتبه بالای جهانی قرار دارد، وارد بازار کار شده و با پرداخت مالیات لازم طی مدت زمانی مشخص به اقامت و تابعیت این کشور خواهند رسید. در این کشور تحصیل در سطوح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در زمینه‌های مختلفی چون، پزشکی، علوم اجتماعی، بیوتکنولوژی و هنر امکان‌پذیر است.

اخذ پاسپورت پرتغال از طریق تحصیل

اخذ پاسپورت پرتغال از طریق ویزای استارت آپ پرتغال

یکی دیگر از راه‌های اخذ پاسپورت کشور پرتغال، ارائه استارت آپ است که این روش از برترین راه‌های سرمایه گذاری و ثبت شرکت در پرتغال خواهد بود. استارتاپ ارائه شده باید یک ایده خلاقانه و نوآورانه باشد. افراد در این راستا موظف هستند یک بیزینس پلن جامع که مورد تایید این کشور باشد ارائه نمایند. با استفاده از استارت آپ پرتغال متقاضی حدودا در کمتر از 5 ماه این امکان را دارد که اقامت بلند مدت این کشور را به دست آورد.

شرایط داشتن پاسپورت پرتغال از طریق استارت آپ به این صورت است که ابتدا بیزینس پلن خود را به صورت آنلاین ثبت کرده و سپس حداقل نیازمند حمایت یک انکوباتور خواهید بود، پس از تایید انکوباتور باید مدارک، اسناد و هزینه های لازم را پرداخت کنید و مراحل تکمیلی لازم را انجام دهید که شامل مراجعه به سفارت و انجام مصاحبه می‌شود.

در صورتی که تمام مراحل به درستی انجام شود و با درخواست ویزای استارتاپ پرتغال موافقت شود، متقاضی در طی 90 روز وارد این کشور شده و برای راه اندازی بیزینس خود با انکوباتور حامی برنامه ریزی لازم را انجام می‌دهد. پس از آن امکان دریافت اجازه اقامت پرتغال را خواهد داشت. بعد از راه اندازی کسب و کار متقاضی می بایست هر سال اقامت خود را تمدید نماید و پس از گذشت مدت زمان 5 سال درخواست اقامت دائم کند. در نتیجه می‌توان گفت پاسپورت کشور پرتغال از طریق استارت آپ بعد از 5 سال در دسترس خواهد بود.

اخذ پاسپورت پرتغال از طریق تولد

در  کلیه کشورها برای دریافت پاسپورت از طریق تولد، از دو اصل خاک یا خون پیروی می‌شود. بر طبق اصل خاک، کودکانی که در خاک کشوری متولد شوند فارغ از تابعیت پدر و مادر خود، تابعیت آن کشور به آن‌ها تعلق می‌گیرد، و بالعکس، بر طبق اصل خون، کودکانی که پدر یا مادرانشان تابعیت کشوری را داشته باشند، تابعیت همان کشور را دریافت خواهند کرد. اما کشور پرتغال یک حالت استثنا دارد!

در این حالت اگر والدین کودک در کشور پرتغال اقامت داشته باشند، به فرزند آن‌ها نیز پاسپورت پرتغال داده می‌شود. اما اگر والدین توسط ویزای توریستی به این کشور وارد شده باشند، پاسپورت این کشور به فرزند آن‌ها تعلق نخواهد گرفت.

اخذ پاسپورت پرتغال از طریق تولد

اخذ پاسپورت پرتغال از طریق ازدواج

در این روش متقاضی در صورتی که با شخصی ازدواج کند که دارای اقامت پرتغال باشد این امکان را دارد که از طریق الحاق به خانواده، اقامت خود را دریافت نماید. و اگر پس از ازدواج به مدت 5 سال در این کشور زندگی کند می‌تواند برای پاسپورت کشور پرتغال درخواست بدهد. البته شرایط اخذ پاسپورت پرتغال از طریق این روش به شرح زیر است:

  • ارائه مدرک ازدواج شخص
  • پاسپورت شخص
  • اثبات اینکه در پرتغال مسکن دارند
  • اثبات درآمد کافی برای زندگی در کشور پرتغال
  • ارائه عدم سوء پیشینه در کشوری که شخص در آن مقیم بوده است

افرادی که از این روش استفاده می‌کنند باید توجه کنند که همسر شخص، دارای اقامت کاملا قانونی باشد و درآمد و شغل مناسبی داشته باشد تا از طریق قانونی به همسر خود ملحق شود. البته راه دیگری وجود دارد که ازدواج با یک شخص پرتغالی است. در این صورت بازه زمانی برای دریافت اقامت از طریق ازدواج با یک تبعه پرتغالی کوتاه‌تر از ازدواج با یک شخص مقیم پرتغال خواهد بود. بهتر است قبل از هر اقدامی با افراد متخصص در زمینه مهاجرت مشاوره داشت زیرا، این موضوع که حتی ازدواج در کدام کشور به ثبت رسیده باشد ممکن است در روند اخذ اقامت تاثیرات متفاوتی داشته باشد.

اخذ پاسپورت پرتغال با خرید ملک

 همان‌طور که متوجه شدید یکی از روش‌های اخذ پاسپورت پرتغال با خرید ملک امکان‌پذیراست. در زمان خرید ملک در کشور پرتغال در صورتی که متقاضی بیش از 280 هزار دلار هزینه کند، موفق به اخذ ویزای طلایی پرتغال خواهد شد. زمانی که شخص ویزای طلایی را دریافت کند به متقاضی اقامت 1 ساله داده می‌شود. و پس از آن متقاضی این اجازه را دارد تا اقامت خود را دو دفعه به مدت 2 سال تمدید نماید. در صورت استفاده از این روش متقاضی باید در هر سال حداقل 7 روز را در کشور پرتغال اقامت داشته باشد. و پس از 5 الی 6 سال اقامت قانونی در این کشور، شخص اجازه دارد که برای اقامت دائم پرتغال و پس از آن تابعیت اقدام نماید.

اخذ پاسپورت کشور پرتغال از طریق پناهندگی

ممکن است بسیاری از افراد برای دریافت پاسپورت این کشور فکر پناهندگی را در سر داشته باشند. اما اگر از خطرات و مضرات این روش آگاه باشند، هرگز از این طریق اقدام نخواهند کرد. بیشتر افرادی که از روش پناهندگی استفاده می‌کنند، از روش‌های قانونی برای مهاجرت به این کشور یا نقاط دیگر دنیا بی اطلاع هستند.

 شاید این افراد با داشتن میزانی از سوابق تحصیلی و کاری و سرمایه بتوانند به صورت قانونی مهاجرت نمایند. عدم اجازه بازگشت به وطن و دوری از خانواده، در افتادن با قاچاقچیان یا افراد خطرناک، وجود بیماری و… از مشکلاتی است که با استفاده از این روش برای افراد ایجاد خواهد شد.

مدارک لازم برای دریافت پاسپورت پرتغال

 ارائه مدارک زیر برای دریافت پاسپورت کشور پرتغال الزامی است:

مدارک برای اخذ پاسپورت پرتغالتوضیحات
اثبات هویتاین مورد شامل مدارک هویتی و شناسایی معتبر است
گواهی سوء پیشینهگواهی عدم داشتن سوابق جنایی
داشتن وضعیت قانونی

اقامت قانونی در پرتغال

زباننیاز به مدرک زبان پرتغالی با حداقل سطح A2
گواهی سلامتنیاز به ارائه گواهی سلامت جسمی و روحی

هزینه اخذ پاسپورت کشور پرتغال

در هنگام اخذ این پاسپورت نیاز به ارائه مدارک خاصی است و متقاضی باید تمکن مالی لازم را نیز داشته باشد، میزان تمکن مالی متناسب با تعداد اعضای خانواده، از 280 هزار یورو الی 500 هزار یورو پیش‌بینی می‌شود. هزینه اخذ پاسپورت کشور پرتغال متفاوت است و بستگی به نوع پاسپورت دارد.

گذرنامه الکترونیکی (PEP) حدود 65 یورو، پاسپورت ویژه 95 یورو، پاسپورت عادی 85 یورو، پاسپورت فوری 100 یورو و پاسپورت اتباع بیگانه 107.40 یورو هزینه لازم خواهد داشت. برای دریافت پاسپورت پرتغال از طریق هریک از روش های فوق، تسلط به قوانین و راهکارهای بین المللی بسیار تاثیرگذار است و انتخاب یک موسسه مهاجرتی کاملا قانونی مانند HOMEANDHOME اقامتی تضمینی را برای شما به ارمغان خواهد آورد و از هدر رفتن زمان و هزینه‌های اضافی جلوگیری می‌نماید.

اقامت پرتغال

سخن پایانی

در این مطلب سعی شد روش‌ها و شرایط دریافت پاسپورت پرتغال را مورد بررسی قرار دهیم. پرتغال یکی از معتبرترین پاسپورت‌های جهان را دارد و برای اخذ آن نیاز به شرایطی از جمله نداشتن سوء پیشینه، تمکن مالی، زبان و غیره است. برای دریافت اطلاعات تکمیلی می‌توانید با موسسه هوم اند هوم در تماس باشید و از خدمات مشاوره رایگان این موسسه بهره‌مند شوید. امیدواریم توانسته باشیم به سوالات شما در این مطلب به درستی پاسخ داده باشیم.

سوالات متداول

با توجه به شرایط شخص متقاضی راه های متنوعی وجود دارد، سرمایه‌گذاری، تحصیل در دانشگاه‌های این کشور، خرید ملک و ویزای استارت آپ پرتغال از بهترین راه‌های اخذ پاسپورت پرتغال است.

دریافت شهروندی و پاسپورت پرتغال نیاز به حداقل 5 سال زندگی در پرتغال و اقامت دائم دارد، همچنین خوش‌رفتاری در این زمان و داشتن گواهی عدم سوء سابقه و تسلط به زبان پرتغالی در سطح A2 یا بالاتر از شرایط اخذ پاسپورت است.

روش‌هایی راحت‌تر از کار یا تحصیل برای اخذ پاسپورت وجود دارد، به عنوان مثال دریافت شهروندی از طریق والدین، ازدواج و فرزند خواندگی از راحت‌ترین روش‌های دریافت پاسپورت پرتغال هستند.

از طریق تحصیل به طور مستقیم  پاسپورت پرتغال را نمی‌توان اخذ کرد. اما این امکان فراهم است پس از پایان تحصیل اقامت خود را به اقامت کاری تبدیل کرده و پاسپورت را دریافت نمایید.

پاسخ این سوال مثبت است زیرا کشور پرتغال داشتن تابعیت دوگانه را مجاز می‌داند و زمانی که شما پاسپورت پرتغال را دریافت نمایید پاسپورت و تابعیت قبلی خود را از دست نمی‌دهید.