افتتاح حساب در امارات در سریع ترین زمان

امارات از جمله کشورهایی است که در طی سالیان اخیر پیشرفت‌های چشمگیر زیادی داشته و توانسته اقتصادی پویا را برای شهروندان مهیا نماید. موضوع افتتاح حساب در امارات یکی از مواردی است که اهمیت زیادی برای مردم و مهاجرین این کشور دارد. در مجموع باز کردن حساب در دبی و در کل کشور امارات برای کسانی که در آنجا اقامت دارند می‌تواند فوق‌العاده کاربردی باشد زیرا بهرحال فرد مشغول به هر فعالیتی که باشد نیازمند خدمات بانکی خواهد بود.

البته بازگشایی و افتتاح یک حساب بانکی می‌تواند با دستورالعمل‌هایی روبرو باشد خصوصا برای افرادی که غیر بومی هستند در این مطلب قصد داریم شما را با قوانین و نکات مهم افتتاح حساب بانکی در دبی و سایر شهرهای شیخ نشین امارات آشنا کنیم.

امارات - افتتاح حساب

آشنایی مختصر با کشور امارات 

UAE یا امارت متحده عربی، کشوری عرب زبان و مسلمان با تلفیقی از فرهنگ و تمدن کهن و مدرنیته که طی 40 سال اخیر پیشرفت‌های زیادی در این کشور به وجود آمد. امروزه امارات به یکی از قطب‌های گردشگری و تجاری جهان معروف است و افراد زیادی از جمله سرمایه گذاران و کارآفرینان در این منطقه مشغول به فعالیت هستند.

اخذ اقامت امارات به دلیل وجود زیرساخت‌های اقتصادی که در این کشور وجود دارد می‌تواند مفید واقع شود به همین دلیل است که افراد زیادی به دنبال گرفتن اقامت در این کشور هستند.امارات تشکیل شده از 7 شهر شیخ نشین که هر کدام از آنها را امیری اداره می‌کند. معروف‌ترین این شهرها دبی بوده که اکنون یکی از مهم‌ترین مناطق برای انجام فعالیت‌هایی همچون خرید ملک، ثبت شرکت و غیره است.

در این کشور می‌توان افرادی با ملیت و هویت‌های مربوط به کشورهای دیگر یافت و همین موضوع باعث شده تا 70 درصد از جمعیت حاضر در دبی را افراد غیر بومی و مهاجر تشکیل دهد که بیشتر آنها برای کار و تجارت به این شهر و کشور سفر کرده‌اند. دولت امارات نیز حمایت‌های قابل توجهی نسبت به این افراد دارد و کاملا مهاجر پذیر است هر چند که گرفتن پاسپورت دائم این کشور با قوانین سختگیرانه‌ایی مواجه است اما داشتن اقامت و یا ویزای طلایی میسر و امکان پذیر است.

واحد پول کشور امارات درهم است و باید بگوییم که رتبه 31 کشور برتر در اقتصاد را دارد. مهم‌ترین منبع درآمد امارات نفت این کشور است اما در طی سال‌های اخیر نباید درآمد حاصل از صنعت گردشگری و توریستی امارات را نادیده بگیریم. یکی از موضوعات مهمی که برای افراد مهاجر اهمیت ویژه‌ایی دارد بهره بردن از خدمات بانکی و چگونگی افتتاح حساب در امارات است که قصد داریم در این مطلب به آن بپردازیم.

آشنایی مختصر با کشور امارات 

مزیت‌های افتتاح حساب در امارات

با توجه به اینکه کشور امارات یکی از کشورهای توسعه یافته در اقتصاد و همچنین مناسب برای کسب و کار و تجارت است باید بگوییم که افتتاح حساب ارزی در دبی با مزایای زیادی روبرو است.تمامی بانک‌ها و موسسات معتبر در این کشور خصوصا در دبی شعبه دارند. از جمله مزایایی که افتتاح حساب می‌تواند برای افراد مقیم داشته باشد شامل:

 • بهره بردن از خدماتی که بانک به افراد ارائه می‌دهد.
 • امکان سپرده گذاری ایمن در بانک منتخب
 • داشتن دسته چک
 • امکان افتتاح حساب ارزی
 • امکان استفاده از کارت ATM
 • امکان داشتن هر گونه مبادله و تجارت ارزی
 • تسهیلاتی که بانک‌ها در اختیار کاربران قرار می‌دهند مانند وام‌ها و مواردی از این قبیل
 • امکان افتتاح حساب بین المللی در دبی و بهره بردن از سیستم swift
افتتاح حساب در امارات

ویژگی‌های بانک مناسب برای افتتاح حساب در امارات

با توجه به این موضوع که در کشور امارات افراد زیادی مشغول به کسب و کار و فعالیت اقتصادی هستند؛ بانک‌ها و موسسات بسیار زیادی در این کشور خصوصا در شهر دبی به وجود آمده است و این موضوع می‌تواند فرد را دچار سردرگمی در انتخاب بهترین گزینه نماید. قبل از افتتاح حساب بانکی در دبی بایستی به نکاتی مهم در خصوص موسسه مورد نظر توجه نمایید که برخی از آنها شامل:

قبل از انتخاب بانک حتما به این موضوع توجه داشته باشید که دارای شهرت باشد. داشتن نام و نشانی معتبر از موسسه انتخابی می‌تواند این اطمینان را به شما بدهد که در مکانی مناسب حساب بانکی دارید.

بانکی را انتخاب نمایید که شعبات زیادی داشته باشد تا در صورت مراجعه هر بار مجبور به طی کردن مسافت زیادی نشوید البته این امر شامل خودپرداز نیز می‌شود. بانک منتخب بایستی دسترسی کاربران خود به خودپرداز را تسهیل نماید.

بانک انتخابی شما بایستی دارای اپلیکیشن و پلتفرم کاربردی باشد تا دیگر کمتر نیازی به مراجعه حضوری وجود داشته باشد و در هر زمان و مکان بتوان از خدمات بانک استفاده کرد.

این مورد نیز اهمیت شایانی می‌تواند داشته باشد زیرا نرخ بهره مناسب می‌تواند بازده حساب شما را مشخص نماید. سعی کنید نرخ بهره را ارزیابی کنید.

انواع مختلف حساب بانکی در امارات

برای افتتاح حساب در امارات انواع مختلفی از حساب‌ها وجود دارد که متقاضیان بایستی با توجه به نیازی که دارند اقدام به انتخاب نوع حساب کنند.

حساب جاری: حساب‌‌های جاری بسیار مناسب برای تراکنش و فعالیت‌های روزمره شما خواهند بود. این نوع حساب دسته چک نیز دارد اما اگر بخواهید به عنوان سپرده از آن استفاده نمایید، گزینه مناسبی نخواهد بود.

حساب پس انداز: همانطور که از نام آن مشخص است این نوع حساب به صورت پس انداز بوده و بانک به دلیل پس انداز کردن شما مقداری سود را به شما تعلق می‌دهد.

حساب اشتراکی: این نوع حساب به دو یا چند فرد به صورت شراکتی اجازه می‌دهد تا بر روی حسابشان مدیریت داشته باشند.

حساب حقوقی: این نوع حساب مختص شرکت‌ها در دبی است. حساب حقوقی در واقع متعلق به حقوق کارمند است. شرکت از بانک می‌خواهد برای حقوق کارمندان خود یک حساب در نظر بگیرد.   (لازم به ذکر است که فرد باید اقامت داشته باشد)

آشنایی با مراحل افتتاح حساب در امارات

همانطور که واضح است قبل از اقدام به انجام کاری ابتدا بایستی از هر لحاظ آن را بررسی و کاوش نمایید در خصوص افتتاح حساب نیز بدون داشتن اطلاعات در این زمینه هرگز وارد عمل نشوید موسسه مهاجرتی هوم اند هوم اینجا است تا شما را در هر زمینه‌ایی از قبیل افتتاح حساب بانکی در امارات و سایر کشورها راهنمایی نماید.

قبل از هر اقدامی ابتدا با شرایط افتتاح حساب بانکی در دبی آشنا شوید و در مرحله بعدی سعی کنید نسبت به بانکی که انتخاب می‌کنید تحقیقات لازم را انجام دهید زیرا همانطور که گفته شد در امارات خصوصا در شهر دبی به دلیل جمعیت زیادی از افراد تجار و سرمایه گذار و همچنین رونق تجاری این شهر بانک‌های زیادی با خدمات نوین و متفاوت وجود دارد که شما باید به دنبال بهترین آنها باشید.

در گام بعدی بایستی با توجه به شرایط بانک مورد نظر، مدارک خود را آماده نمایید این مدارک می‌تواند شامل پاسپورت، شناسنامه، مدارک مربوط به اقامت و غیره باشد که با حضور در شعبه مرکزی بانک انتخابی باید آنها را تحویل دهید. مراحل بعدی کار نیز با راهنمایی بانک انجام داده خواهد شد و سیستم پیجیده‌ایی نخواهد داشت.

مواردنکات مهم افتتاح حساب در امارات
گام اولانتخاب بانک مورد نظر و ارائه مدارک مورد نیاز
گام دومتعیین وقت قبلی با بانک و انجام کارهای لازم (تکمیل فرم افتتاح حساب)
گام سومتایید بانک و دریافت شماره حساب، کارت بانکی و غیره

افتتاح حساب برای ایرانیان

شرایط افتتاح حساب در امارات به موارد زیادی بستگی دارد که البته یکی از آنها برای ایرانیان است. افتتاح حساب بانکی برای ایرانیان در دبی میسر و امکان پذیر است اما این کار برای افراد غیر مقیم ممکن است به دلیل تحریمات وارد شده برای کشور ایران با موانع و یا محدودیت‌هایی همراه باشد که بایستی حتما قبل از هر اقدامی اطلاعات کامل در خصوص نحوه افتتاح حساب بانکی در امارات برای ایرانیان غیر مقیم را داشته باشید و بی‌گدار به آب نزنید. در ادامه قصد داریم به معرفی چند بانک که می‌توانند به ایرانیان خدمات ارائه دهند بپردازیم.

 • بانک ملی امارات – Emirates NBD 
 • بانک اسلامی شارجه –Sharjah Islamic Bank  (SIB)
 • ام بانک امارات –  Al Maryah Community Bank (Mbank)
 • بانک مشرق – Mashreq Bank

 البته در دبی نیز شعبات مختلفی از بانک‌های ایرانی برای ایرانیان مقیم دبی وجود دارد که هدف از وجود آنها کمک به تجارت و مبادلات ارزی بوده است امکان افتتاح حساب در بانک ملی دبی میسر است اما متاسفانه به دلیل وجود تحریمات علیه ایران فعالیت بانک‌های ایرانی بسیار کاهش یافته است و مانند گذشته نیست اما در کل دو بانک ملی و صادرات در این کشور برای ایرانیان فعال و آماده ارائه خدمات هستند.

نکات لازم در مورد افتتاح حساب در امارات

همواره افراد زیادی هستند که تمایل به داشتن حساب در کشور امارات را دارند. در خصوص باز كردن حساب بانكي در دبي می‌توان با استفاده از فعالیت‌هایی خاص از جمله خرید ملک، ثبت شرکت و غیره اقدام نمود.

برای افتتاح حساب در امارات از طریق خرید ملک؛ ابتدا نیاز است که ملک خود را خریداری نموده و آیدی کارت امارات را بدست آورید. داشتن آیدی کارت اهمیت ویژه‌ایی در افتتاح حساب دارد و بدون آن امکان پذیر نخواهد بود.

ثبت شرکت یکی از بهترین راه‌ها برای دریافت آیدی کارت است. با ثبت شرکت؛ دولت امارات به عنوان یک سرمایه گذار اجازه باز كردن حساب بانكي در دبي و دیگر شهرهای امارات را به شما می‌دهد.

متقاضیان کار می‌توانند در شرکت‌های معتبر اماراتی مشغول به کار شوند و از همین طریق اقامت کاری را کسب نمایند. به واسط پرداخت حقوق افتتاح حساب در امارات برای کارمندان شرکت شکل می‌گیرد و از خدمات بانکی بهره‌مند خواهند شد. (لازم به ذکر است که این مورد برای ایرانیان قابل انجام نیست)

سخن پایانی

افتتاح حساب در امارات با مزایایی همراه خواهد بود خصوصا اگر در این کشور اقامت داشته باشید و یا ثبت شرکت انجام داده باشید. بانک‌ها در دبی و امارات تسهیلات ویژه‌ایی برای سرمایه گذاران و صاحبان کسب و کار در نظر می‌گیرد. نکاتی که در خصوص افتتاح حساب لازم است بدانید ابتدا تحقیق در مورد موسسه انتخابی و شرایط مربوط به باز کردن حساب بانکی در دبی خواهد بود.

حساب‌ها انواع مختلفی دارند اما توجه داشته باشید باید با توجه به نیاز خود اقدام به افتتاح حساب نمایید البته افتتاح حساب بانکی در دبی برای ایرانیان ممکن است به دلیل تحریمات با محدودیت‌هایی مواجه باشد که بهتر است قبل از هر اقدامی ابتدا با متخصصین هوم اند هوم مشورت‌های لازم را انجام دهید.

سوالات متداول

یک فرد خارجی در صورت داشتم امارات ایدی امکان افتتاح حساب برای شخص خود و  شرکت خود را دارد

با توجه به نوع بانک درخواستی هزینه افتتاح حساب از 500 درهم تا 4000 درهم برای شخص و برای افتتاح حساب بانکی شرکتی از 3000 درهم تا 12000 درهم

بله – معمولا این مدارک شامل پاسپورت و مدارک هویتی، کارت اقامت و غیره است.

بستگی به نوع بانک می تواند به صورت حضوری و یا انلاین باشد

بله با افتتاح حساب از نوع جاری در بانک‌های امارات می‌توان از داشتن دسته چک بهره‌مند شد.

باید بگوییم که حساب بانکی امارات دارای مدت اعتبار خاصی نیست اما کارت بانکی دارای اعتبار 4 الی 5 ساله است که بستگی به بانک خواهد داشت

انجام این کار به دلیل جمع آوری یکسری از مدارک و یا ترجمه و ارسال آنها ممکن است به 2 الی 4 هفته زمان نیاز داشته باشد البته بسته به شرایط ممکن است کمتر یا بیشتر طول بکشد.

بله یکی از مزیت‌های گشایش حساب در کشور امارات بهره بردن از سوئیفت است. سوئیفت راه ارتباطی تمامی بانک‌های بین المللی است.

موارد زیادی می‌تواند سهیم باشد که یکی از مهمترین آنها داشتن آیدی کارت امارات است. آیدی کارت را می‌توان از طرق مختلف مثلا با ثبت شرکت، اقامت از طریق سرمایه گذاری و کارآفرینی و غیره کسب نمود.

برای این کار با کارشناسان هوم اند هوم در ارتباط باشید تا شما را از شرایط مطلع نمایند و مدارک لازم برای افتتاح حساب را به شما اطلاع دهند و مراحل کار انجام داده شود.