شرایط و دریافت ویزای استارت آپ پرتغال

در قسمت ابتدایی این مطلب، شما عزیزان را بیشتر با کشور پرتغال آشنا می‌سازیم و در بخش‌های دیگر به توضیحاتی در رابطه با شرایط دریافت ویزای استارت آپ پرتغال خواهیم پرداخت.

کشور پرتغال  با آب‌وهوا و فرهنگ فوق‌العاده‌ خود تحت عنوان غربی‌ترین کشور قاره اروپا شناخته می‌شود و از بهترین کشورهای شینگن است. این کشور با داشتن طبیعتی بکر و صنعتی که همچنان‌ در حال رشد و توسعه است یک گزینه مناسب و قابل دسترس برای افرادی است که قصد مهاجرت به یک کشور مناسب را دارند. و شهروندان غیر از مناطق اتحادیه اروپا نیز قادر هستند ویزای استارتاپ پرتغال را دریافت نمایند.

جامعه‌ی کشور پرتغال با حمایت از کسب‌وکار و علاقمندی افراد در زمینه‌های مختلف و ایجاد شرایط مناسب برای مهاجرت توانسته است گام موثری در جهت جذب افراد و پذیرش مهاجر بردارد. این کشور با در اختیار داشتن یک اکوسیستم استارتاپی قوی و داشتن یک بازار گسترده اقتصادی احتمال رشد کسب‌وکار شما را بسیار افزایش می‌دهد و توانسته در سال‌های اخیر علاقمندان فراوانی را به فکر بررسی شرایط دریافت ویزای استارت آپ پرتغال بیاندازد .

ویزای استارت آپ پرتغال

پرتغال - ویزای استارت آپ

ویزای استارت آپ پرتغال چیست؟

دولت پرتغال با فراهم آوردن بستری مناسب برای کارآفرینان علاقه‌مندی که می‌خواهند توسط ایده‌های خلاقانه و جدید، کسب‌وکارهایی راه‌اندازی کنند و از این طریق باعث رشد اقتصاد این کشور شوند؛ حمایت می‌نماید. به‌طور کلی می‌توان گفت که بسیاری از افراد توسط ایده خاص و با هدف اشتغال‌زایی می‌توانند در جهت اخذ ویزای استارت آپ پرتغال اقدام نمایند و از اقامت این کشور بهره‌مند شوند. ویزای استارت آپ یک ویزای اقامتی است و به افراد کارآفرینان مبتکری که ساکن کشور‌های غیر اتحادیه اروپا هستند اجازه مهاجرت به پرتغال را می‌دهد تا با ساکن شدن در کشور پرتغال کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کنند.

در حقیقت افراد با انتقال استارت آپ  خود به کشور پرتغال این امکان را دارند که ایده خود را توسعه دهند. بهتر است این نکته را بدانید که ویزای استارت آپ علاوه بر جذب استعدادهای نوآورانه باعث ورود سرمایه‌گذاری‌های خارجی به این کشور نیز می‌شود. از این‌رو ‌ایده افرادی که قصد مهاجرت به پرتغال را دارند باید یک طرح تجاری مفید باشد و در رشد اقتصادی این کشور اثرات مثبتی ایجاد کند، همچنین زمینه‌ساز به‌کار‌گیری نیروی کار ماهر در این کشور شود. البته پس از دریافت اقامت، اعضای خانواده‌ متقاضیان نیز قادر هستند به آن‌ها بپیوندند.

در این صورت اگر جزو کارآفرینان هستید و تا به امروز شهروندی یا اقامت کشورهای اروپایی حوزه شینگن را دریافت نکرده‌اید و قصد گرفتن ویزای استارتاپ اروپا یا به‌طور واضح‌تر، ویزای استارت آپ پرتغال را دارید این ویزا مختص شما عزیزان است تا بتوانید ایده خود را محقق کنید هر چند که متخصصین HOMEANDHOME اینجا هستند تا شما را در این مسیر تنها نگذاشته و بهترین مشاوره و راهکارها را در این زمینه بدهند.

مراحل دریافت ویزای استارت آپ پرتغال

مرحله اول

در جهت دریافت  استارتاپ ویزای پرتغال در ابتدا باید اطمینان داشته باشید که مدارک شما تکمیل است و با توجه به شرایط خود بهترین راه مهاجرت را انتخاب کرده‌اید، سپس در گام اول به صورت آنلاين در ایـن برنامـه ثبت نام نمایید. در نظر داشته باشید که باید طرح تجاری (بیزنس‌پلن) شما حرفه‌ای باشد. و محتوای دقیقی از  طرح اولیه خود را به همراه گذرنامه ارسال کنید.

ویزای استارت آپ پرتغال

مرحله دوم

این مرحله شامل  حمایت یک Incubator  از استارتاپ شما است.  بهتر است شما از قبل چند مرکز رشد را برای حمایت از طرح خود بررسی کرده باشید و انتخاب‌هایتان هوشمندانه‌ باشد. اگر این انکوباتورها  به پرورش طرح اولیه شما و سرمایه‌گذاری در آن تمایل داشته باشند یا آن را رد کنند، پاسخ خود را در این پلتفرم اعلام خواهند کرد. زیرا ویزای استارت آپ و مهاجرت به این کشور حداقل نیازمند حمایت یک انکوباتور از استارتاپ شما است.

مرحله سوم

در صورت تایید طرح ارسالی شما توسط انکوباتور، در ادامه باید یک یا چند جلسۀ آنلاین با آن مرکز برگزار کنید و از جزئیات پروژه خود توضیحات لازم را ارائه دهید. و شما نیز از خدماتی که قرار است در آینده بهره‌مند باشید مطلع شوید. همچنین در طی این جلسات برای شما شرایط حمایت از طرح، هزینه‌ها و مدارک لازم دیگر اعلام می‌شود و شما باید مدارک اضافی و هزینه تعیین شده را پرداخت نمایید.

اگر همه چیز به‌درستی پیش برود یک قرارداد بین شما و شرکت حامی بسته خواهد شد که در پورتال IAPMEI   بارگذاری می‌شود.

ویزای استارت آپ پرتغال

مرحله چهارم

پس از ثبت قرارداد و تایید پروژۀ کسب‌وکار شما باید تا 15 روز آینده در سفارت پرتغال مصاحبه انجام دهید ویزا بگیرید و طی یک زمان تعیین شده که 90 روز است به پرتغال مهاجرت کنید و اجازه اقامت خود را از این کشور دریافت نمایید. در این مرحله و انجام یک‌سری مراحل اداری شما با انکوباتور حامی کسب‌وکارتان هم دیدار خواهید کرد و برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام می‌دهید. و پس از انجام مراحل تکمیلی فوق، این امکان وجود دارد که رسماً فعالیت خود را در این کشور شروع کنید. و تا مدتی باید هر سال در این کشور حضور پیدا کنید و اقامت خود را تمدید کنید.

بیزینس پلن شما باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟

برخلاف بسیاری از کشورها که ویزای استارت آپ ارائه می‌دهند، نحوه دریافت ویزای استارت آپ پرتغال خیلی سخت نبوده و افراد حتما الزام به انجام طرح اولیه نخواهند داشت، به این معنی که احتمال دارد شما برای یک طرح خاص ویزا را دریافت کرده باشید اما در مسیر انجام پروژه این امکان را دارید که آن را تغییر دهید. و پروژه جدیدی را شروع نمایید.

همچنین افرادی که علاقمند به دریافت ویزای استارتاپ پرتغال هستند نیازمند یک انگیزه‌نامه حرفه‌ای خواهند بود که توسط آن به‌طور کامل توضیحاتی در رابطه با این‌که که به دنبال چه هدفی هستند و چرا کشور پرتغال را برای تحقق این هدف انتخاب نموده‌اند را بیان کنند. ارائه توضیحات صحیح می‌تواند در دریافت ویزا تأثیر به‌سزایی داشته باشد. اما به‌طور کلی طرح پیشنهادی کسب‌وکار شما برای ویزای استارت آپ پرتغال باید مانند سایر کشورها که ویزای استارتاپ ارائه می‌دهند دارای یک سری ویژگی لازم باشد که در جدول زیر آورده‌ایم، این ویژگی‌ها عبارتند از:

ویژگی طرح پیشنهادی استارتاپ
نوآورانهبخش اعظم  پروژه در قالب کسب و کارهای نوآورانه قرار گیرد.
تکرارپذیربه راحتی قابلیت توسعه کار فراهم باشد.
مقیاس پذیری

با صرف هزینه پایین به درآمد بالا دسترسی پیدا کنید.

سودآورطرح تجاری در مدت زمان کوتاهی به سوددهی برسد.

آیا ویزای استارت آپ پرتغال اجازه همراه داشتن خانواده را می‌دهد؟

معمولا یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افراد متقاضی ویزای استارت آپ پرتغال ایجاد شرایطی است که خانواده خود را به همراه داشته باشند. این افراد پس از اخذ موفقیت‌آمیز ویزای اســـتارت آپ امکان همراهی خانواده خود را خواهند داشت، البته در چنین شرایطی بهترین اقدام این است که فرد متقاضی ابتدا از انجام مراحل استارت آپ و دریافت کارت اقامت خود مطمئن شود و بعد از اینکه شرکت خود را ثبت نمود برای الحاق خانواده خود اقدامات لازم را انجام دهد.

البته همراهی خانواده متقاضیان استارت آپ دارای شرایطی است که عبارتند از:

 • همسر و فرزندانی که سن آن‌ها کمتر از 18 سال است.
 • فرزندان ناتوان ذهنی که 18 ساله یا بالاتر از 18 سال هستند.
 • فرزندان مجرد بیشتر از 18 سال
 • والدینی خود شخص و والدین همسرش در صورتی که از لحاظ مالی به متقاضی وابستگی داشته باشند.

مزیت‌های اخذ ویزای استارت آپ پرتغال

کشور پرتغال کشوری با ریسک بسیار پایین در سرمایه‌گذاری به‌شمار می‌رود که انکوباتورهای قدرتمندی دارد. مدیریت اقتصادی این کشور از اهمیت استارتاپ‌ها و تاثیر آن در آینده اقتصادی کشورشان آگاه هستند. در حال حاضر افراد زیادی علاقمند به اخذ ویزای استارت آپ پرتغال هستند.

بهتر است بدانید این کشور دارای یک اکوسیستم مشهور و شناخته شده است. اگر  کلمه Web Summit   را جست‌وجو کنید با یکی از سه رویداد مهم  کسب وکار در اروپا که در کشور پرتغال برگزار خواهد  شد آشنا می‌شوید.  پس بهتر است با مزایای این ویزا بیشتر آشنا شوید. که شامل موارد زیر خواهد بود:

 • فرد متقاضی 2 سال اقامت موقت داشته و این امکان وجود دارد اقامت خود را برای 3 سال دیگر تمدید نماید.
 • متقاضی امکان اخذ شهروندی پرتغال بعد از 5 سال زندگی در این کشور را دارد.همچنین می‌تواند در جهت اخذ پاسپورت برای تمام اعضای خانواده اقدام نماید.
 • ارائه تسهیلات با سود بسیار پایین به افراد متقاضی ویزای استارت آپ برای تحقیق و توسعه استارتاپ خود
 • دریافت ویزای استارت آپ نیاز به ارائه مدرک زبان خاصی ندارد.
 • برخلاف سایر کشورها مانند اسپانیا و استونی افراد ایرانی بدون مشکل قادر هستند در پرتغال حساب بانکی باز کنند.
 • اجازه سفر به کشورهای دیگر عضو حوزه شینگن

شرایط اخذ ویزای استارت آپ پرتغال چیست؟

همان‌طور که قبل‌تر اشاره کردیم استارت آپ ارائه شده باید نوآورانه باشد و در زمینه علم و فناوری قابلیت ایجاد شغل و سوددهی را در مدت زمانی مشخص داشته باشد. از جمله موارد مورد توجه برای ویزای استارت آپ پرتغال می‌توان موارد زیر را نام برد:

مهم‌ترین شرایط استارت‌آپ پرتغال
سنمدرک تحصیلیارائه مدرک زبانتمکن مالیاعضای گروهعدم سوء پیشینه و تابعیت کشورهای شینگنارائه بیزینس پلناخذ حمایت انکوباتور
حداقل 18 سالحداقل لیسانسالزامی نیستالزامیحداکثر 5 نفرالزامی الزامی الزامی 

برآورد کامل هزینه ویزای استارت آپ پرتغال

در شرایط ویزای استارت آپ پرتغال، میزان هزينه‌های مورد نیاز از مهم‌ترین نکته‌هایی است که باید در نظر داشته باشید زیرا در مسیر انجام امور ویزای استارت آپ بسیار موثر است. افراد متقاضی باید دارای تمکن مالی باشند و هزینه لازم را به نسبت تعداد افراد خانواده و مدت اعتبار ویزا به حساب بانکی که از قبل در این کشور راه‌اندازی کرده‌اند واریز نمایند.

معمولاً انکوباتورها در ازای خدماتی که به شما ارائه خواهند داد هزینه‌ای را دریافت می‌کنند. البته میزان این هزینه پس از تعیین انکوباتورِ حامی شما و بسته به خدمات ارائه شده مشخص خواهد شد. همچنین در بعضی مواقع برخی از انکوباتورها به صورت  رایگان از استارتاپ‌ها حمایت لازم را انجام می‌دهند. برای شروع پس از تبادل لازم اطلاعات فرد متقاضی ویزای استارت آپ، باید یک خانه در کشور پرتغال خریداری یا اجاره نماید تا به دولت این کشور اعلام کند محلی برای زندگی در مدت اقامت خواهد داشت. به همین دلیل بسیار مهم است که هزینه‌های این بخش از انجام امور را نیز مد نظر داشته باشید.

تعداد افراد گروهقیمت برای هر نفرقیمت برای گروه
یک

84000 یورو

84000 یورو
دو55000 یورو110000 یورو
سه

44000 یورو

132000 یورو

چهار39000 یورو156000 یورو
پنج35000 یورو175000 یورو
هزینه خرید و اجاره خانهمتفاوت استمتفاوت است
ترجمۀ مدارک، امور سفارت و سفر به پرتغالمتفاوت استمتفاوت است
هزینه حمایت انکوباتوربا توجه به نوع انکوباتور متفاوت استبا توجه به نوع انکوباتور متفاوت است

بهترین حوزه‌ها برای دریافت استارتاپ پرتغال چیست؟

همان‌طور که می‌دانید شانس دریافت ویزای استارت آپ در حوزه‌های مختلف یکسان نیست امروزه با توجه به پیشرفت علم و دانش و رقابت کشورهای در حال توسعه که به اقتصاد اهمیت فراوانی می‌دهند  متقاضیان برای دریافت این ویزا و مهاجرت به پرتغال با انتخاب حوزه‌های فناوری از شانس بالاتری  برخوردار خواهند بود. این کشور با حمایت از ایده‌های نوآورانه که متفاوت هستند و مبتنی بر فناوری‌های به‌روز باشند در خلق کسب‌وکارهای جدید و رشد اقتصاد تاثیر چشمگیری دارد. به شما پیشنهاد می‌کنیم ایدۀ Start-up شما در این حوزه‌ها باشد:

قبل از هر اقدامی بهترین کار مشورت درباره ایده اولیه استارت آپ با افراد متخصص در آن حوزه و وکلای مهاجرتی پرتغال است تا با آگاهی بیشتر اقدام نمایید و بهترین نتیجه را دریافت کنید.

چگونه از طریق ویزای استارت آپ پرتغال اقامت دائم و تابعیت پرتغال را به دست آوریم؟

در صورتی که شرایط زیر در مورد شما صدق کند، به راحتی اقامت دائم را از طریق استارتاپ پرتغال به دست آورید. البته لارم به ذکر است در صورت دریافت ویزای دائم استارتاپ خود اگر تمایلی به ادامه راه نداشتید می‌توانید اقدام به حذف ویزای استارت آپ پرتغال نموده و یکی دیگر از راه‌های اقامتی پرتغال را دنبال نمایید. در ادامه با شرایط اقامت دائم بیشتر آشنا خواهید شد.

 • داشتن حداقل 5 سال اقامت قانونی و مداوم در این کشور
 • پرداخت منظم مالیات تعیین شده برای کسب و کارتان
 • داشتن نامه حمایتی یا قراردادی از طرف یکی از نهاد های عمومی پرتغال
 • عدم سابقه کیفری در زمان اقامتتان در پرتغال
 • رسیدن به سطح CEFR A2 در زبان این کشور
اقامت پرتغال

سخن پایانی

در این مطلب سعی داشتیم اطلاعات جامعی در رابطه با شرایط دریافت ویزای استارت آپ پرتغال و میزان هزینه‌های لازم در اختیار شما قرار دهیم، همان‌طور که دریافتید با استفاده از یک پلن خلاقانه به راحتی می‌توانید اقامت یکی از بهترین کشورهای حوزه شینگن را دریافت نمایید و استارت‌آپ خود را اجرا و توسعه دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص کشور پرتغال و راه‌های کسب ویزای این کشور از جمله استارتاپ، کار، تحصیل و غیره می‌توانید با مشاوران حرفه‌ایی موسسه مهاجرتی هوم اند هوم در ارتباط باشید تا قدم به قدم شما را راهنمایی نمایند.

سوالات متداول

کشور پرتغال این امکان را فراهم نموده تا به صورت گروهی نیز متقاضی دریافت ویزای استارتاپ شوید از این رو 5 نفر در قالب یک تیم می‌توانند مهاجرت داشته باشند.

خیر… این پروسه به قدری ادامه خواهد داشت تا یک انکوباتور از ایده شما استقبال نماید. در صورت در یک انکوباتور می‌توانید از انکوباتورهای دیگری درخواست نمایید.

اگر همه چیز مطلوب باشد و مشکلی وجود نداشته باشد بین 3 الی 7 ماه زمان برای اخذ ویزای استارتاپ وجود دارد.

خیر… نیازی به داشتن مدرک این زبان نیست و الزامی وجود ندارد هر چند که داشتنش نیز خالی از لطف نبوده و به شما کمک بیشتری خواهد کرد و شانس پذیرش را بالا می‌برد.

بله… بستگان نزدیک از جمله همسر، فرزند، پدر و مادر می‌توانند با شما در این مسیر هم قدم باشند.