مهاجرت کاری به کانادا با شرایط کاملا ویژه در 2023

مهاجرت کاری به کانادا از جمله اقداماتی بوده که در سال‌های اخیر افزایش بسیار زیادی یافته است به این دلیل که کانادا تصمیم بر این داشته تا بخش بیشتری از مهاجران تازه وارد را به ویزای کار اختصاص دهد. ویزای کار کانادا یک مجوز رسمی است که به شما اجازه می‌دهد در کانادا کار و فعالیت داشته باشید. کانادا به عنوان یکی از کشورهای مهاجرپذیر جهان شناخته می‌شود و از افراد و خانواده‌هایی که می‌خواهند در این کشور کار و زندگی کنند، استقبال می‌کند.

برای درخواست ویزای کار، باید شرایط مهاجرت به کانادا از طریق کار را طی کنید که ما در این مطلب قصد داریم به بررسی تمام موارد در خصوص مهاجرت کاری می‌پردازیم.

کانادا - ویزای کاری

اوضاع بازار کار در کانادا

قبل از تصمیم به مهاجرت و اقدامات دیگر ابتدا بایستی تمامی جوانب مربوط به کشور مورد نظر را بررسی نمایید. در سال‌های گذشته، بازار کار در کانادا نسبت به دیگر کشورها موفق عمل کرده است. اقتصاد کانادا از رکود اقتصادی کوتاهی که در دهه گذشته رخ داده بود، بیرون آمده و بیشتر صنایع اقتصادی مانند فناوری اطلاعات، خدمات مالی، مهندسی و بهداشت در حال رشد و توسعه هستند.

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد بازار کار در کانادا، سیاست‌های مهاجرتی گسترده است. کانادا از مهاجران به عنوان یک راه برای توسعه اقتصادی و افزایش جمعیت استفاده می‌کند و این موضوع می‌تواند فرصت‌های شغلی زیادی برای متقاضیان مهاجرت به این کشور  ایجاد نماید. برنامه‌های مهاجرتی مانند Express Entry و Provincial Nominee Program (PNP) به افراد مهاجر فرصت می‌دهند تا به کانادا بیایند و در آنجا مشغول کار شوند.

همچنین، کانادا به دلیل سیستم آموزش عالی و مؤسسات تحقیقاتی معتبر نیز معروف است. این مسئله باعث می‌شود که فارغ‌التحصیلان با تحصیلات عالی از دانشگاه‌های کانادا در بازار کار به راحتی جا بیفتند.

همچنین، در کانادا حقوق کارگران محفوظ است و همه چیز طبق قوانین پیش می‌رود و شیوه‌نامه‌های کاری برای محافظت از کارگران و ایجاد محیط کاری سالم تنظیم شده‌اند. در ادامه به بررسی‌های بیشتر در خصوص مهاجرت کاری به کانادا می‌پردازیم.

شرایط مهاجرت کاری به کانادا

شرایط ویزای کاری کانادا با توجه به وضعیتی که متقاضی دارد می‌تواند متفاوت باشد به همین دلیل شرایط مهاجرت کاری به کانادا برای تمامی افراد با یکدیگر یکی نیست. در ادامه چند نمونه از معیارهای عمومی برای درخواست ویزای کار در کانادا آمده است:

شرایط مهاجرت کاری به کانادا

پیشنهاد کاری

باید اولین گام را با داشتن یک پیشنهاد کار یا جاب آفر کانادا از یک کارفرمای کانادایی داشته باشید. کارفرما درخواست اجازه کار برای شما ارائه می‌دهد اما نکته مهم اینکه این درخواست باید کاملا معتبر باشد زیرا در صورت معتبر نبودن ویزای کار ارائه نخواهد شد.

مهاجرت کاری به کانادا

درخواست مجوز کار

کارفرما پس از ارائه پیشنهاد کار، باید درخواست مجوز کار برای متقاضی ارسال کند. این مجوز تایید از سوی دولت کانادا برای انجام کار مشخصی در این کشور است.

تایید تجربه حرفه‌ای

برخی از برنامه‌های ویزای کار نیاز به تایید تجربه حرفه‌ای دارند. این به معنای ارائه اطلاعات در مورد تجربه‌های شما در حوزه کاری مرتبط با پیشنهاد کار است.

شرایط مهاجرت
کاری به کانادا

بررسی امنیتی و پزشکی

متقاضی ممکن است نیاز به داشتن مدرک سلامتی داشته باشد. این مدرک نشان دهنده سلامت جسمی و روحی فرد است. مدارک سلامتی به این دلیل است که دولت برای سلامت و امنیت عمومی ارزش قائل است و می‌خواهد از سلامت مهاجرین اطمینان حاصل نماید.

مدارک و اسناد

شما باید اسنادی نظیر گذرنامه، مدارک تحصیلی، تاییدیه‌های حرفه‌ای و دیگر اسناد مرتبط را به همراه درخواست خود ارائه دهید. این اسناد بایستی کاملا معتبر باشند.

مهاجرت کاری به کانادا

پرداخت هزینه‌های مرتبط

هزینه‌های مرتبط با درخواست ویزا و مجوز کار باید پرداخت شود. این هزینه‌ها ممکن است بر اساس نوع ویزا و نوع کاری که انجام می‌دهید، متغیر باشند.

توجه داشته باشید که متقاضیان باید به دقت شرایط اقامت کاری در کانادا و الزامات مربوط به اپلای کاری را مورد مطالعه قرار دهند و از سایت رسمی دولت کانادا یا سفارت کانادا در کشور محل اقامت خود برای اطلاعات دقیق و به‌روز استفاده کنند. در صورت ناقص بودن مدارک به احتمال قوی پرونده ریجکت خواهد شد.

شرایط لازم برای کار در کاناداتوضیحات
سن متقاضیبالای 18 سال
تحصیلاتدارای تحصیلات دیپلم به بالا با توجه به حوزه کاری
سابقه کار

مابین 1 تا 3 سال

زبان انگلیسیبستگی به روش مهاجرتی ممکن است الزامی نباشد اما در صورت نیاز داشتن آیلتس و نمره 5 به بالا
تمکن مالیبسته به نوع روش مهاجرتی دارد   
گواهی سوء پیشنهاین گواهی برای تمامی روش‌ها لازم است
مداراک شناسایی متقاضیاین مدارک شامل تمامی اسنادی است که هویت فرد را مشخص می‌کند

ویزای کاری کانادا و انواع آن

با توجه به تمامی شرایط و رونق اقتصادی و همچنین نیاز کشور کانادا به نیروی کار و توسعه در تمامی حوزه‌های کاری، باید بگوییم که شرایط مختلفی برای کار کردن و اخذ ویزای کاری کانادا در این کشور مد نظر قرار گرفته است. متقاضی کار در کانادا می‌تواند با توجه به شرایطی که دارد روش مهاجرت به کانادا از طریق کار را در پیش گیرد.

در ادامه مطلب به توضیح درباره اقامت در کانادا از طریق کار توسط این روش‌ها و بررسی آنها می‌پردازیم.  هر کدام از روش‌های مهاجرت کاری به کانادا باعث می‌شود که بتوانید در کانادا به همراه خانواده کار و اقامت داشته باشید.

1-ویزای کار پس از تحصیل

افراد دانشجویی که در کشور کانادا تحصیل کرده‌اند می‌توانند بعد از اتمام تحصیل خود اقدام به کار کردن  نمایند. فارغ التحصیلان می‌توانند به مدت 6 ماه به دنبال پیدا کردن شغل مورد نظر باشند. ویزای PGWP که مخفف POST GRAGUATE WORK PERMIT است اجازه کار پس از تحصیل را برای دانشجویان فراهم می‌آورد.

این ویزا به مدت سه سال قابل تمدید است و فرد متقاضی می‌تواند در طول این سه سال؛ تجربه کاری جمع آوری نماید و توسط آن از طریق ویزای تجربه کاری کانادا اقدام به گرفتن اقامت دائم کانادا از طریق کار نماید.

2-ویزای کار از طریق روش استانی

هر کدام از استان‌های کانادا به مجوز دولت؛ اجازه دارند تا با توجه به نیازهای خود اقدام به جذب سرمایه گذار نمایند. البته این مجوز برای تمامی حوزه‌ها از جمله ویزای تحصیلی، سرمایه گذاری، کاری و غیره وجود دارد. بریتیش کلمبیا، ساسکاچوان، نیوبرانزویک از جمله استان‌های پررونقی هستند که طرفداران بیشتری در میان ایرانیان برای مهاجرت کاری به کانادا دارند.

2-ویزای کار از طریق روش استانی

3-اسکیل ورکر

برنامه اسکیل ورکر یکی از راه‌های مهاجرت کاری به کانادا است که مختص نیروهای متخصص و کاردان است. اگر از مهارتی خاص بهره‌ می‌برید می‌توانید از این روش استفاده کنید. این روش یکی از زیر مجموعه‌های برنامه اکسپرس اینتری است. افراد متقاضی کار می‌توانند از طریق برنامه اکسپرس اینتری که یک برنامه فدرال بوده اسکیل ورکر را به عنوان نیروی متخصص و ساده انتخاب کرده و ویزای کار کانادا را دریافت نمایند. مهاجرت از طریق کار به کانادا با روش اسکیل ورکر شامل امتیاز بندی است البته به دلیل برنامه اکسپرس اینتری اخذ این ویزا ساده‌تر از دیگر ویزاها است که باید به صورت جزئی اطلاعات متقاضی بررسی شود.

از جمله شرایط ویزای کار در کانادا مربوط به اسکیل ورکر می‌توان به سه مورد مهم تجربه کاری، توانایی زبان، شرط تحصیلی اشاره داشت. هر کدام از این سه مورد خود دارای شروطی دیگر هستند به عنوان مثال برای شرط تحصیلی می‌بایست در مراکز همین کشور تحصیل کرده باشید و البته جزئیاتی دیگر که در صورت متقاضی شدن برای این روش می‌توانید با متخصصان حرفه‌ایی در این زمینه مشورت داشته باشید.

اسکیل ورکر مانند دیگر روش‌های اکسپرس اینتری دارای سیستم امتیاز دهی است که متقاضی می‌تواند با گرفتن 67 امتیاز از 100 امتیاز موفق به کسب این ویزا شود.

4- اسکیل ترید

با توجه به اینکه اسکیل ترید یکی از روش‌های خوب و مورد علاقه برای مهاجرت به کانادا از طریق کار است، اگر تخصص کافی در حوزه‌ شغلی خاصی را دارید قطعاً این روش را پیشنهاد می‌کنیم.

روش اسکیل ترید (Skill-Trade) یکی از روش‌های اقامت دائم در کشور کانادا است و برای افرادی که دارای تخصص شغلی هستند، مناسب است.

برای مهاجرت با این روش، ابتدا باید دارای سابقه کاری تخصصی حداقل دو سال با سطح زبان انگلیسی یا فرانسوی مورد نیاز معمولاً CLB 5  یا بالاتر باشید. علاوه بر این، باید یکی از حرفه‌های واجد شرایط ذکر شده در لیست شغل‌های کانادا را به صورت تخصصی بلد باشید.

4- اسکیل ترید
شرایط اسکیل تریدکبکبریتیش کلمبیا

ساسکا چوان

منیتوبا

توضیحات200 هزار دلار100 هزار دلار150 هزار دلار150 هزار دلار

برای اقدام با این روش، ابتدا باید یک پروفایل از طریق پرتال برنامه‌های مهاجرتی کانادا (IRCC) ایجاد کنید. در این مرحله، اطلاعات مهمی از قبیل نام، سن، سابقه کاری، نوع شغل، میزان تحصیلات و سطح زبانی شما خواسته می‌شود که باید تکمیل شوند. (توجه داشته باشید برای ساخت و تکمیل پروفایل خود به مدت 60 روز مهلت خواهید داشت تا مدارک خواسته شده را تکمیل نمایید در غیر اینصورت دوباره به پله اول باز خواهید گشت).

در مرحله بعد، براساس امتیازات شما، یک نامه (Invitation to Apply) برای اقدام به مرحله اقامت دائم دریافت خواهید کرد. سپس می‌بایست درخواست خود را برای اقامت به همراه اطلاعات مورد نیاز، از جمله شواهد تحصیلی و سابقه کاری خود، ارسال نمایید.

بعد از بررسی مدارک و تصاویر ارسال شده توسط شما، و چک کردن اعتبار و واقعی بودن مدارک، در صورتی که درخواست شما تایید شود، ویزای اقامت برای شما صادر می‌شود.

از جمله مشاغل مورد نیاز برای روش اسکیل ترید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آشپزی و حوزه‌های مربوط به آن مانند رستوران و غیره
  • صنعت برق
  • مکانیک
  • دکوراسیون
  • جوشکاری

هزینه مهاجرت به کانادا از طریق کار با ویزای اسکیل ترید شامل مواردی از جمله هزینه‌های مربوط به بررسی پرونده متقاضی و همسر و فرزندان است.

5- اکسپرس اینتری

اگر به دنبال راهی کم هزینه و سریع هستید که شروط زیادی برای آن قرار داده نشده است ویزای اکسپرس اینتری می‌تواند گزینه مناسبی برایتان باشد. در واقع این روش یکی از ساده‌ترین راه‌های مهاجرت شغلی به کانادا است که طرفداران زیادی نیز دارد زیرا این سیستم یک برنامه مهاجرتی کلی و فدرال برای مهاجرت کاری کانادا است.

 مهاجرت کاری به کانادا به دلیل فراوانی فرصت‌های شغلی و پردرآمد، جذابیت بالایی برای افرادی دارد که به دنبال یک زندگی بهتر هستند. روش Express Entry یکی از راه‌هایی است که برای مهاجرت به کانادا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 این روش از طریق یک سیستم امتیازدهی برای مهاجران است که اگر بتوانند به لحاظ توانمندی، تجربه کاری، تحصیلی و دیگر قابلیت‌ها بالاترین امتیاز را کسب کنند، انتخاب می‌شوند.

به همین دلیل، کسانی که بر اساس این سیستم بیشترین امتیاز را کسب کرده باشند؛ بهترین شانس برای مهاجرت به کانادا را خواهند داشت. برای درخواست از طریق این روش ابتدا باید یک حساب کاربری در سایت مهاجرت کشور کانادا ایجاد کنید و پس از آن، فرم درخواست ویزای اکسپرس اینتری را تکمیل کنید. پس از ارسال اطلاعات، شما باید برای اینکه ویزای مهاجرتی خود را پس بگیرید، یک امتیازی برای خود کسب کنید و با امتیازی که در این روش به دست آوردید، شما می‌توانید یک جایگاه داشته باشید.

این امتیازات، بر اساس معیارهایی مانند شرایط سنی ویزای کار کانادا، سوابق تحصیلی و تجربی، زبانی و حرفه‌ای که شما دارید محاسبه می‌شود و می‌تواند تاثیر گذار باشد به عنوان مثال داشتن اقوام نزدیک در این کشور نیز برای متقاضی به نوعی امتیاز محسوب می‌شود.

مهم‌ترین موارد مورد بررسی در ویزای اکسپرس اینتری

سننمره آیلتسسابقه کارمدارک تحصیلی
زیر 30 سالبهتر از 7 به بالا باشدحداقل دو سال سابقه کارینیاز به مدرک فوق لیسانس یا بالاتر

البته موارد ذکر شده در جدول می‌تواند با توجه به شرایط شغلی و روش مهاجرتی شما متغیر باشد بنابراین برای اطلاع دقیق‌تر از این مدارک بهتر است با تیم تخصصی هوم اند هوم مشورت داشته باشید.

هزینه مربوط به اکسپرس اینتری شامل هزینه ویزا، هزینه بیومتریک و همچنین تمکن مالی است. هزینه مربوط به تمکن مالی با توجه به تعداد اعضای خانواده متغیر خواهد بود و افزایش پیدا می‌کند. اما این هزینه برای یک نفر 1325 دلار خواهد بود.

در این روش نیز با توجه به قانون اکسپرس اینتری بایستی از 100 امتیاز در نظر گرفته شده برای دریافت ویزای کار کانادا 67 امتیاز را کسب نمایید.

6- جاب آفر

ویزا جاب آفر کانادا (Job Offer) از دیگر راه‌های مهاجرت به کانادا است، که برای کسب ویزای کار بسیار مهم است. جاب آفر به معنی پیشنهاد شغلی از سوی کارفرما به متقاضی کار است. در ادامه به شرح مراحل گرفتن جاب آفر از کانادا می‌پردازیم:

6- جاب آفر

با این روش بایستی به دنبال راهی برای پیدا کردن فرصت شغلی باشید. برای دریافت جاب آفر از کانادا می‌توانید از طریق سایت‌هایی مانند لینکدین یا Indeed  و غیره فرصت‌های شغلی مختلف را جستجو کنید. همچنین می‌توانید با دوستان، آشنایان و همکاران خود که در کانادا زندگی می‌کنند، تماس بگیرید تا اگر شرکتی یا مجموعه‌ایی در حال استخدام است بی‌بهره نمانید.

در ابتدا، باید الزامات شرکت را برای شغل مورد نظر بررسی کنید. اگر شرایط لازم برای شغل مورد نظر را دارید بایستی مدارک و آزمون‌های لازم را ارائه دهید. البته از اصلی‌ترین این شرایط مربوط به زبان است که پیش نیاز بوده و برای کار باید زبان را بلد باشید. در برخی موارد باید تا حدی مهارت داشته باشید که افسران را قانع کنید تا بتوانید تاییدیه را کسب کنید.   

بعد از بررسی مدارک و پروفایل شما، کارفرما ممکن است شما را به مصاحبه فراخوانی کند. طبیعتاً در این مرحله می‌توانید به جزئیاتی در مورد شغل و شرایط کارفرما بپردازید.

شرایط جاب آفر کانادا شامل جزئیات زیادی هستند به همین دلیل برای دریافت یک جاب آفر معتبر کارفرما باید یکسری قوانین و ملزومات را در نظر داشته باشد به عنوان مثال کارفرما باید ابتدا به دنبال نیروی کار در کشور خود باشد و اولویت را برای شهروندان و کسانی که اقامت دائم دارند در نظر داشته باشد در صورتی که شخصی با ویژگی‌های مد نظر یافت نشد می‌تواند نیروی کار خارجی استخدام نماید همچنین آگهی کارفرما باید مدت زمان 4 هفته برای شهروندان مقیم کشور درج شود.

یکی دیگر از قوانین وضع شده این است که برای شغل‌هایی با درآمد بالا؛ کارفرما باید آگهی را در سه روزنامه پر طرفدار شغلی درج نماید که در معرض دید باشد و البته برای شغل‌هایی با درآمد پایین این موضوع به 5 روزنامه افزایش می‌یابد.

در صورت رعایت کردن شروط فوق اگر نیروی کار کانادایی اتخاذ نشد؛ کارفرما باید اقدام به گرفتن مجوز LMIA  نماید و اجازه اخذ نیروی خارجی را از دولت کانادا بگیرد.

در خصوص میزان تمکن مالی برای ویزای کاری کانادا از نوع جاب آفر باید بگوییم که نیاز است برای 12 ماه مقدار موجودی به عنوان تمکن مالی در حساب متقاضی برای اداره زندگی خود و خانواده وجود داشته باشد. این موجودی بسته به تعداد خانواده می‌تواند متغیر باشد.

هزینه جاب آفر کانادا نیز اهمیت ویژه‌ایی دارد که می‌تواند شامل هزینه‌های مربوط به بررسی پرونده، انگشت نگاری، هزینه ترجمه مدارک و غیره است.

7-برنامه‌های مهاجرتی آتلانتیک

از جمله روش‌های محبوب و پر طرفدار مهاجرت کاری به کانادا مربوط به روش مهاجرتی آتلانتیک است. این روش به کسانی که تحصیل کرده‌اند و تجربه کاری دارند فرصت می‌دهد به صورت مستقیم در یکی از استان نواحی آتلانتیک کار کنند. در واقع این روش برای استان‌های ناحیه آتلانتیک این امکان را به وجود آورده تا نیروی کاری مد نظر خود را داشته باشند. در ادامه به شرح مراحل این روش مهاجرتی می‌پردازیم:

به استان مورد نظر خود فکر کنید و ان را انتخاب کنید البته به این سادگی‌ها هم نبوده و ابتدا باید تصمیم بگیرید که استان انتخاب شده چه شرایطی دارد و آیا شما با این شرایط می‌توانید هماهنگ شوید یا خیر!

اگر می‌خواهید به صورت مستقیم اقامت استان مورد نظر را بگیرید یکی از اولین اقدامات تحصیلات و تجربه کافی شما در حوزه کاری است که باید تمامی مدارک و مجوزهای مرتبط با حوزه کاری خود را برای وزارت کار کانادا ارسال نمایید. این مدارک بایستی ترجمه شده و کاملا صحیح و معتبر باشند.

مهمترین قسمت مهاجرت کاری به کانادا، مهارت‌های زبانی متقاضی است. البته این موضوع در اغلب روش‌های مهاجرتی دیده می‌شود که باید دارای نمره‌ی زبان خوب باشید که بتوانید وارد بازار کار کانادا شوید ولی گاها در برخی از روش‌ها مشاهده می‌شود که نیاز اجباری برای داشتن مدرک وجود ندارد و این قانون بیشتر مختص روش جاب آفر است که با توجه به نیاز کارفرما از متقاضی درخواست می‌شود.

بعد از داشتن تمامی مدارک و آماده بودن برای مهاجرت، می توانید ثبت نام خود را در سیستم اکسپرس اینتری انجام دهید. اگر برای مهاجرت از روش برنامه مهاجرتی آتلانتیک استفاده می‌کنید، می‌توانید الزامات لازم را در وب سایت خود استان بررسی کنید.

پس از تسویه و پرداخت هزینه‌ها، ممکن است مصاحبه مستقیم با کنسولگری کانادا در خصوص اطلاعات بیشتر در مورد متقاضی حاصل شود. در نهایت و در خوشبینانه‌ترین حالت، صدور ویزا برای متقاضی انجام می‌شود و دسترسی به برنامه مهاجرتی آتلانتیک را خواهید داشت.

در مجموع روش مهاجرتی آتلانتیک؛ از طریق وزارت کار کانادا و استان‌های نواحی آتلانتیک انجام می‌شود و به کمک این روش می‌توانید به صورت مستقیم وارد استان مورد نظر خود برای شروعی جدید، اقامت و کار شوید.

ترتیب پرونده‌ها و همچنین هزینه ویزای کاری کانادا با یکدیگر متفاوت است و نمی‌تواند مدت زمان و هزینه هر کدام از روش‌ها را با یکدیگر مقایسه کرد. اما در مجموع کامل و حرفه‌ای بودن پرونده، ارائه اطلاعات مطمئن و درست می‌تواند فرآیند مهاجرت را تسریع داده و روند را آسان‌تر نماید.

شرایط و معیارهای لازم برای روش مهاجرتی آتلانتیک

روش مهاجرتی آتلانتیک یا API یک سری معیارهای خاصی را برای متقاضیان مهاجرت کاری به کانادا در نظر گذاشته است که در ادامه مطلب به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

-داشتن تجربه کاری کافی و یا اتمام دوران تحصیلی در یکی از مراکز آموزشی معتبر کانادا

  • مهارت زبان
  • تمکن مالی برای خود و خانواده
  • ارائه مدارک تحصیلی
شرایط و معیارهای لازم برای روش مهاجرتی آتلانتیک

چه افرادی شرایط کار در کانادا را خواهند داشت؟!

سوالی که ممکن است برای شخصی که تصمیم به مهاجرت دارد پیش بیاید این است که آیا شرایط لازم برای مهاجرت کاری به کانادا را دارم یا خیر!؟ چه چیزهایی می‌تواند در این زمینه اولویت داشته باشد؟! در پاسخ به این سوالات ابتدا بایتسی شرایط مورد نیاز اداره مهاجرت را بسنجید اگر شروطی همچون سن، مدارک لازم (سوء پیشینه، تحصیلات، تجربه کاری و …) را دارید شما گزینه مناسبی برای مهاجرت هستید.

دریافت اقامت کاری در کانادا به منزله اجازه کار، زندگی و فعالیت در این کشور است که برای کسب آن بایستی تمامی شروط دکر شده را داشته باشید و امتیازات لازم رابرای پذیرفته شدن کسب نمایید.

وضعیت بازار کار کانادا

در کانادا، بسیاری از رشته‌ها و جایگاه‌های شغلی با کمبود نیروی کار ماهر و متخصص مواجه هستند. از این رو، برای متقاضیان مهاجرت به این کشور، فرصت استثنایی برای دریافت ویزا و مهاجرت کاری به کانادا به وجود آمده است. همچنین، نباید این مسئله را فراموش کرد که برای فارغ التحصیلانی که در کانادا تحصیلاتشان به پایان رسیده است نیز این کشور برنامه‌هایی را در نظر گرفته که بتوانند به کار و فعالیت در زمینه تحصیلی خود بپردازند.

یکی از جوانب مثبت کار در کانادا؛ قوانین استخدام است که مبتنی بر رعایت حقوق کارگران در این کشور بوده و اهمیت بسیار بالایی دارد. کارفرماهایی که با کارگران خود رفتار نامناسب دارند، با برخورد متقابل مواجه می‌شوند و کارمندان می‌توانند در برابر هرگونه رفتار ناپسند، اعتراض نمایند.

وضعیت بازار کار کانادا برای ایرانیان

در حال حاضر ایرانیان زیادی تجربه مهاجرت کاری به کانادا را داشته‌اند و در کانادا ساکن هستند زیرا امکانات و شرایط مطلوبی برای مهاجرین در این کشور وجود دارد و این مساله باعث شده تا ایرانیان علاقه خاصی به کشور کانادا داشته باشند. 68 درصد از ایرانیان ساکن ونکوور و تورنتو هستند که این میزان از مردم وضعیت اقتصادی مطلوبی دارند و اغلب کارآفرین هستند و بیزنس خود را دارند و یا در صورت نداشتن مدارک دانشگاهی مشغول به فعالیت رستوران‌داری، رانندگی و یا مشاغل فنی هستند.

در مورد ناک (NOC) بیشتر بدانید

در کانادا مشاغل موجود را با عنوان طبقه بندی مشاغل ملی کانادا یا به اختصار NOC که مخفف معادل انگلیسی آن است می‌نامند. این مشاغل با توجه به مواردی همچون مهاجرت و غیره دسته بندی خواهند شد به عنوان مثال برای مهاجرت به کانادا از طریق کار فنی می‌توان به دسته بندی مهارت‌های نوع B ناک مراجعه کرد. در خصوص این دسته بندی باید بگوییم که در مجموع مشاغل به 5 دسته تقسیم می‌شوند که در جدول زیر مختصری در مورد آنها شرح می‌دهیم.

دسته بندی مشاغل ناک (NOC)توضیحات
توانایی‌های نوع 0مشاغلی که در حیطه مدیریت و مربوط به کسب و کارهای بزرگ و کوچک که نیاز به مدیریت دارند شامل این دسته بندی می‌شوند.
توانایی‌های نوع Aمشاغل نوع A نیاز به مدرک تحصیلی و دانشگاهی دارند که شامل معلم، دکتر، مهندس با گرایش‌های مختلف از جمله IT و غیره است.
توانایی‌های نوع B

مشاغل نوع B به مدرک دیپلم به بالا و یا گذراندن دوره‌های آموزشی نیاز دارند و می‌توانند شامل آرایشگر، آشپز، برقکار، تاسیسات، جوشکار، مکانیک و غیره باشد.

توانایی‌های نوع Cاین دسته بندی شامل تخصص‌هایی می‌شود که نیاز به مدرک آموزشی خاص دارند مانند قصابی، رانندگی ماشین‌های سنگین، گارسون
توانایی‌های گروه Dاین دسته نیاز به مدرک و سند خاصی ندارند که می‌تواند شامل خدمات نظافتی، کارگری و امثال آن باشد.

نکته‌ مهم در خصوص دسته بندی ناک‌ها این است که در انتخاب روش مهاجرتی باید به مشاغل ناک و کد آن هم توجه داشته باشید که با روش مهاجرتی سازگار باشد برای این کار می‌توانید به وب سایت مهاجرت کانادا مراجعه کنید و مشاغل و ناک‌های شغلی کانادا را بررسی نمایید.

بررسی مزایا و معایب مهاجرت کاری به کانادا

با توجه به اینکه هر نوع عملی می‌تواند مزایا و معایبی را به همراه داشته باشد بنابراین مبحث مهاجرت کردن به کشور دیگر نیز می‌تواند شامل نکات مثبت و منفی باشد. در ادامه به بررسی بیشتر در مورد مزیت‌های مهاجرت کاری به کانادا می‌پردازیم و موارد ذکر شده را تحلیل می‌کنیم.

کانادا از فرصت‌های شغلی بی‌نظیری برخوردار است و با اقتصاد پایدار، پویا و رشد طولانی‌مدت، مزیت مهاجرت به کانادا برای کسب‌وکار و پیشرفت شغلی بسیار بالا است. بعضی از موقعیت‌های شغلی در کانادا شامل فناوری، مهندسی، بهداشت، آموزش و غیره است. در واقع تنوع شغلی زیادی در این کشور وجود دارد و اگر بخواهیم به بیانی ساده‌تر توضیح دهیم این کانادا است که به شما، مهارت و حرفه‌ایی که دارید نیاز دارد!

 طبق گزارشات، کانادا در بین کشورهای دنیا پرداخت بهترین حقوق و دستمزدی به کارمندان را دارد. این یعنی در صورت مهاجرت کاری به کانادا درآمد شما برای زندگی بهتری و بالاتر در کانادا تامین خواهد شد. واحد پول کانادا دلار است و دستمزدی که در این کشور دریافت می‌شود به راحتی از پس مخارج بر می‌آید. برای فردی که به تازگی مهاجرت کرده است نیز امکان پس انداز وجود دارد.

سیستم بهداشت و درمان در کانادا بسیار فراتر از بسیاری از کشورهای دنیا است. بیمه‌های خدمات درمانی به مهاجران تعلق می‌گیرد و این افراد می‌توانند به محض ورود درخواست بیمه دهند و با گذشت مدتی از خدمات دولت بهره‌مند شوند.

برخورداری از دسترسی به آموزش در مراکز برتر کانادا برای مهاجران و خانواده‌هایشان وجود دارد. افرادی که قصد تحصیل را دارند می‌توانند با استفاده از روش‌های مختلف اقدام به تحصیل و همچنین کار نمایند. در کانادا مراکز آموزشی بسیار معتبری وجود دارد که اخذ مدرک از آنها در سراسر جهان قابل قبول است.

کانادا یکی از کشورهای بسیار امن و پایدار دنیا است. میزان جرم و جنایت نسبت به دیگر کشورها بسیار کم بوده و همچنین برخورد قوی دولت با دلایل عدم امنیتی در این کشور از ویژگی‌های مثبت آن است.

کانادا یک کشور چند فرهنگی است و فرهنگ‌ها و جامعه‌های مختلفی را در برمی‌گیرد. سالانه افراد زیادی با فرهنگ‌های مختلف وارد خاک این کشور می‌شوند که این چندفرهنگی و تنوع باعث بهبود زندگی و تجربه جدیدی خواهد شد.

در نهایت، مهاجرت به کانادا می‌تواند حرکت مهم و گام بسیار مؤثر و ارزشمندی در زندگی و حرفه شما باشد. با این حال، قبل از شروع روند مهاجرت، تحقیقات لازم را انجام دهید البته پیشنهاد ما به افراد خواهان مهاجرت؛ ملحق شده به تیمی تخصصی در زمینه مهاجرت است.  هوم اند هوم یکی از حرفه‌ایی‌ترین‌ها در این زمینه بوده و با صبر و شکیبایی پاسخگوی تمامی سوالات ذهن شما در رابطه با اقامت کاری در کانادا و موضوعات مرتبط با آن خواهد بود.

همانطور که در بالاتر گفته شد، مهاجرت کاری به کانادا می‌تواند مزایا و فرصت‌‌های بالایی داشته باشد. با این حال، وقتی شخصی به دنبال زندگی در این کشور است باید تمامی جوانب را به خوبی بسنجد همیشه در کنار مزیت‌ها و نکات مثبت معایبی نیز وجود دارند که باید در نظر گرفته شوند. در ادامه به برخی از این معایب اشاره می‌کنیم.

فرآیند مهاجرت به کانادا بسیار پیچیده و طولانی است. برای این که بتوانید به شغلی مناسب در کانادا دست پیدا کنید، باید تحصیلات و مهارت‌ها و گاها، سابقه‌ی کاری خود را به‌روزرسانی کنید. این برای برخی از مهاجران پیچیده و وقت‌گیر است.

هزینه مهاجرت کاری به کانادا شامل هزینه‌های مربوط به ویزای کاری، هزینه‌های مربوط به مهاجرت و هزینه‌های زندگی و پرداخت‌های مختلف هستند. در واقع برای هر نوع مهاجرتی نیاز به هزینه‌هایی است که بدون پرداخت آنها کاری از پیش نخواهد رفت. در این میان تمکن مالی نیز می‌تواند مانعی برای متقاضیان باشد.

نکته بسیار مهم که یکی از معایب این کشور است مربوط به آب و هوای آن می‌شود. کانادا با شرایط آب و هوایی خودش شهرت دارد. در برخی از مناطق، فصل سرد طولانی و کندی وجود دارد. برای بعضی از مهاجران، این امر می‌تواند سخت و نامطلوب باشد خصوصا ایرانیان که معمولا با آب و هوای مطلوب و چهار فصل ایران عادت دارند، کنار آمدن با چنین هوایی در ماه‌های اول مهاجرت ممکن است دشوار باشد.

همانطور که در قسمت مزایای مهاجرت به کانادا ذکر شد وجود تنوع فرهنگی جالب است اما خب از سویی دیگر این مورد می‌تواند مشکل ساز شود. به دلیل اینکه کانادا یک کشور چند فرهنگی است، بعضی از مهاجران ممکن است با برخی از اختلافات فرهنگی روبرو شوند. در این مورد، شما باید سعی کنید به همبستگی و تفهیم فرهنگی مردم کانادا علاقه‌مند شوید.

در نهایت، باید توجه داشت که مهاجرت به کانادا ممکن است چالش‌هایی را برای شما به همراه داشته باشد، با این حال، با داشتن شرایط به‌روز و پرداخت هزینه‌های مربوطه، این مشکلات قابل حل است و نگرانی از بابت آنها نداشته باشید.

بررسی دلایل ریجکتی ویزای کار کانادا

این روزها، افراد زیادی به دنبال درخواست اپلای کاری کانادا هستند. با این حال، گاهی اوقات درخواست‌ها به دلیل عدم استعداد، تجربه و مدارک، نادرست بودن نحوه مهاجرت کاری به کانادا توسط متقاضی و یا دلایل دیگری موفق نخواهند بود و ریجکت می‌شوند. در ادامه عواملی را بررسی خواهیم کرد که باعث عدم موفقیت متقاضی برای اقامت کانادا از طریق کار خواهد بود.

عدم تجربه کاری

اگر شما دارای تجربه کاری کافی در حوزه منتخب نیستید، احتمالاً گرفتن ویزای کاری کانادا برای شما بسیار سخت باشد. کانادا به‌طور کلی به دنبال مهاجران با تجربه و مهارت است با این حال، برخی از مشاغل آموزشی (مانند معلمان)، نیاز به تجربه کاری نخواهند داشت اما به طور کلی اگر تصمیم به کار در کشوری را دارید ابتدا توانایی‌ و مهارت‌ها خود را بسنجید و بعد اقدام نمایید.

نداشتن مدارک آموزشی معتبر

نداشتن مدارک آموزشی معتبر

مهاجرت کنندگان باید مدارک آموزشی معتبر داشته باشند این یک اصل و قانون برای مهاجرت کاری است تا بتوانند درخواست ویزای کاری خود را به‌طور موفقیت‌آمیز ثبت کنند. عدم داشتن مدرک معتبر احتمال موفقیت را کاهش می‌دهد.

عدم تجربه کاری

رسیدگی وقت‌گیر به درخواست ویزا

درخواست ویزای کاری برای کانادا زمان و دقت بالایی را می‌طلبد. معمولاً رسیدگی به درخواست حداقل چند هفته زمان می‌برد و اگر نیاز به موارد اضافی باشد پروسه و مراحل مهاجرت کاری به کانادا به مدت زمان بیشتری نیاز خواهد داشت.

رسیدگی وقت‌گیر به درخواست ویزا

کامل نبودن پرونده

پرونده ويزا و مهاجرت کاری به کانادا نیاز به داشتن مدارکی خاص دارد که در صورت کامل نبودن این مدارک درخواست متقاضی رد خواهد شد. قبل از ارائه پرونده خود به سازمان مهاجرتی تمامی شروط لازم را بررسی نمایید تا دچار مشکلات بعدی نشوید البته متقاضی قادر است با گذشت مدت زمانی خاص اقدام به درخواست مجدد نماید.

عدم تطابق و نادرست بودن اطلاعات

عدم تطابق و نادرست بودن اطلاعات

عنصر دیگری که اهمیت زیادی برای دولت کانادا دارد حقیقی بودن اسناد و مدارک و در مجموع اطلاعات متقاضی است. این داده‌ها به خوبی بررسی می‌شوند و در صورت کوچکترین مشکلی موجب می‌شود تا درخواست با موفقیت به پایان نرسد.

در کل، موفقیت در به دست آوردن ویزای کاری به کانادا بستگی به بسیاری از عوامل مختلف دارد. با این حال، اگر شما تجربه کاری کافی، مدارک معتبر و شرایط لازم را داشته باشید، شانس موفقیتتان بسیار بالا خواهد بود.

مهاجرت کاری به کانادا همراه با خانواده ممکن است؟

خوشبختانه برای مهاجرت کاری همراه با خانواده؛ کانادا تسهیلات و امکانات ویژه‌ایی قرار داده است از این رو می‌توان گفت که در صورت ورک پرمیت کانادا نه تنها هیچ گونه ممانعتی برای زندگی همراه با خانواده در این کشور وجود ندارد بلکه شامل مزایا و امکاناتی هم می‌شوند. شرایط دریافت ویزای کاری کانادا همراه با خانواده شامل مواردی به شرح زیر است:

ویزای همسر با ارائه مدارک معتبر تاهل بدون مشکل و مانعی قابل اخذ خواهد بود اما برای فرزندان باید بگوییم که شرطی مبنی بر فرزندان زیر 22 سال و مجرد وجود دارد که حتی بدون ستادی پرمیت یا مجوز تحصیلی بتوانند همراه خانواده اقامت بگیرند البته شرط سنی فرزند در صورت وجود شرایط خاص و یا وضعیت جسمانی خاص می‌تواند افزایش داشته باشد. این قانون برای فرزند خوانده نیز در صورت ارائه مدارک سرپرستی صدق خواهد کرد و البته برای خواهرزاده و برادرزاده هم به همین صورت است که در صورت یتیمی و سرپرستی توسط متقاضی و همچنین سن پایین‌تر از 18 سال می‌تواند درخواست ویزا و اقامت را داشته باشند.   

اقامت کانادا

سخن پایانی

مهاجرت کاری به کانادا امروزه طرفداران زیادی دارد زیرا اغلب افراد دوست دارند با توجه به مزایایی که کشور کانادا دارد در این کشور زندگی و اقامت داشته باشند. مهاجرت به کانادا از طریق ویزای کار خود دارای راه‌های مختلفی است که در مطلب بالا در مورد هر کدام از آنها به صورت جداگانه صحبت شده است و البته محبوب‌ترینشان استفاده از سیستم اکسپرس اینتری است. اگر تمایل به اخذ اطلاعات بیشتری در این زمینه هستید می‌توانید با مشاورین هوم اند هوم ارتباط برقرار نمایید و مسیری هموارتر را تجربه کنید.

سوالات متداول

-برنامه اسکیل ورکر یکی از برنامه‌های مهاجرتی برای افرادی است که مهارت لازم در حرفه‌ایی خاص را دارند. شرایط استفاده از این روش داشتن مدرک زبان، سن، تحصیلات است. این روش نیاز به حداقل کسب امتیاز 67 از 100 امتیاز لازم برای پذیرش را دارد.

-هر دو یکی از راه‌های کسب اقامت کاری کانادا هستند با این تفاوت که اسکیل ورکر یکی از برنامه‌های اکسپرس اینتری است که معمولا ایرانیان آنها را یکی می‌داند اما اشتباه است. اقدام از طریق روش اکسپرس اینتری سریع‌تر خواهد بود.

-خیر … شرایط سنی جاب آفر بسته به کارفرما و شغلی که نیاز دارد ممکن است هر سن و سالی باشد در نتیجه نمی‌توان شرط سنی خاصی را عنوان کرد.

-در مجموع دو نوع جاب آفر وجود دارد که شامل موقتی و جاب آفر دائمی است. نوع موقتی شامل 6 ماه الی یکسال است و نوع دائمی به صورت همیشگی خواهد بود.

-در خصوص ناک باید بگوییم که بازار کار کانادا لیستی از نیازمندی‌های شغلی خود را تحت عنوان ناک دسته بندی کرده است که اگر شغل و تخصص متقاضی در میان این لیست باشد به این معنی است که اجازه مهاجرت به کانادا را خواهد داشت.

بله این امکان برای متقاضیان وجود دارد. در واقع کانادا قصد دارد که مهاجرین در آرامش و در کنار خانواده به اقامت در این کشور بپردازند که البته شامل همسر و فرزندان خواهد شد.

پاسخ خیر است! همانطور که از نام این ویزا مشخص است برای توریستی بوده و کاملا جهت بازدید و گردشگری کاربرد دارد به همین دلیل نمی‌توان با چنین ویزای در این کشور ماندگار شد و اقدام به کار کردن نمود. مهاجرت کاری با مهاجرت توریستی متفاوت است و دو معقوله جدا از یکدیگر هستند.

اخذ ویزای کاری کانادا با توجه به روش مهاجرتی که در پیش گرفته شده است و کامل بودن مدارک و همچنین مواردی دیگر ممکن است متغیر باشد اما در مجموع برای بازه زمانی یک ماه الی 4 ماه وقت لازم دارد اما نمی‌توان گفت که این مدت زمان قطعی است.

این موضوع بستگی به موارد زیادی دارد و می‌توان گفت که در برخی روش‌ها اولویت نبوده اما در برخی دیگر یکی از شروط اصلی مهاجرت خواهد بود. معمولا بازه سنی 20 الی 35 سال برای روش‌های اسکیل ورکر و اکسپرس اینتری بیشترین امتیازات را خواهند داشت. البته تا سن 44 سالگی نیز امتیازات می‌تواند قابل قبول باشد اما از این رده سنی به بعد شانس گرفتن امتیاز بالا؛ پایین خواهد آمد.

بله … داشتن مدرک زبان اهمیت زیادی در اخذ ویزای کاری دارد البته در روش جاب آفر با توجه به نیاز کارفرما؛ فرد متقاضی می‌تواند مدرک زبان نداشته باشد اما باید توانایی دانستن زبان را تا حدی داشته باشد تا افسران را قانع کند که برای شغل مورد نظر صلاحیت کافی را دارد.