دانستنی‌هایی در مورد اقامت کشاورزی در کانادا برای علاقه مندان

اقامت کشاورزی در کانادا

شرایط اقامت کشاورزی در کانادا چیست؟ دولت کانادا اهمیت حمایت از بخش کشاورزی و مواد غذایی را به رسمیت می‌شناسد، زیرا از امنیت غذایی کانادایی‌ها و موفقیت تولیدکنندگان کانادایی محافظت می‌کند. این دولت چندین تدبیر را برای کمک به کارگران خارجی موقت از جمله کارگرانی که در بخش کشاورزی کار می‌کنند، ارائه کرد. این کمک‌ها شامل اولویت‌بندی درخواست‌های مجوز کار و معافیت آنها از ارائه مشخصات بیومتریک قبل از آمدن به کانادا بود.

تسهیل انتقال کارگران موقت به اقامت دائم نیز یکی از ویژگی‌های قوی و رو به رشد سیستم مهاجرتی کانادا است. با این حال، انتقال به اقامت دائم به صورت خودکار انجام نمی‌شود و دارندگان مجوز کار می‌توانند از طریق هر برنامه‌ای که واجد شرایط هستند برای آن درخواست دهند.

در مدت اقامت کشاورزی در کانادا باید چه کارهایی انجام شود؟

کارگران خارجی موقت که اقدام به مهاجرت کاری به کانادا کرده‌اند، معمولاً موقعیت‌هایی را در صنایعی که برای اقتصاد کانادا حیاتی هستند، از جمله امنیت غذایی، پر می‌کنند. در طول فصل‌های کاشت و برداشت در کانادا – که بین ماه‌های آوریل و اکتبر انجام می‌شود – اقداماتی را برای اطمینان از وجود پروتکل‌های بهداشتی مناسب در اینجا در کانادا برای محافظت از کارگران و کانادایی‌ها انجام خواهدشد. این نکته را فراموش نکنید از آنجایی که کشاورزی جزو کسب و کار محسوب می‌شود، شما باید از نظر سنی نیز شرایط لازم را برای گرفتن اقامت داشته باشید. برای اطلاع از جزئیات دقیق شرایط سنی ویزای کار کانادا می‌توانید از کارشناسان ما کمک بگیرید.

دولت کانادا به کار در کنار استان‌ها، مناطق و صنایع ادامه می‌دهد تا اطمینان حاصل کند که پروتکل‌های مناسب برای ایمن نگه داشتن همه کارگران وجود دارد و همراه با کارفرمایان و مقامات بهداشتی محلی، به اطمینان از ایمن نگه داشتن مزارع و تأسیسات فرآوری ما برای کارمندان و کارفرمایان ادامه خواهد داد. همچنین در این صورت شما نیازی به ویزای سرمایه گذاری کانادا ندارید و مهاجرت بسیار ساده‌تر خواهدبود.

مسیرهای اخذ اقامت کشاورزی در کانادا به صورت دائم

راه‌های زیادی مانند ویزای استارتاپ کانادا برای مهاجرت کاری به این کشور وجود دارد، اما بسیاری از افراد به دلیل راحتی کار، اقامت از طریق راه‌های ساده‌تر مانند کشاورزی را انتخاب می‌کنند؛ زیرا شرایط ویزای استارتاپ کانادا برای برخی از افراد دشوار است.  تسهیل انتقال وضعیت اقامت کشاورزی در کانادا از موقت به اقامت دائم همچنان یکی از ویژگی‌های غالب سیستم مهاجرت است. سیستم مهاجرت کانادا بر انتخاب نامزدهایی با سرمایه بالا متمرکز است که می‌توانند به شکوفایی طولانی مدت کانادا کمک کنند.

در وهله اول، برنامه نامزدی استانی یکی از مؤلفه‌های کلیدی در اقتصاد کانادا است، که در آن مهاجران بر اساس توانایی آنها در یک حوزه نامزدی انتخاب می‌شوند. این برنامه استان‌ها و مناطق را قادر می‌سازد تا جریان‌هایی را برای معرفی مهاجرانی که بازار کار محلی و نیازهای اقتصادی از جمله نیازهای بخش کشاورزی را برآورده می‌کنند، ایجاد نمایند.

هم استان‌ها و هم مناطق می‌توانند مسیرهایی را برای کارگران در تمام سطوح مهارت ایجاد کنند و ممکن است این کار را برای بخش کشاورزی وغذایی انجام دهند؛ به شرطی که متقاضی یک پیشنهاد شغلی تمام وقت و غیر فصلی داشته باشد. همچنین بسیاری از آنها جریان‌های تجاری ایجاد کرده‌اند که متقاضیان را قادر می‌سازد مزارع را بخرند یا راه اندازی کرده و کسب و کار روزانه خود را مدیریت و راه اندازی می‌کنند.

برنامه دوم برای گرفتن اقامت کشاورزی در کانادا، پایلوت کشاورزی-غذایی بوده که ابتکاری جدیدتر است و با هدف جذب و حفظ کارگران با تجربه در صنایع تولید قارچ و محصولات گلخانه‌ای، فرآوری گوشت و صنایع دامپروری، از طریق ایجاد فرصتی برای اقامت کانادا به صورت دائم برای آنها انجام می‌شود.

این آزمایشی سه ساله یک رویکرد خاص صنعت را برای مهاجرت آزمایش خواهد کرد تا به کارفرمایان در این مناطق کمک کند تا نیازهای کار مداوم را برای کارکنان تمام وقت و در تمام طول سال در مشاغل خاص تکمیل کنند.

اقداماتی برای تسهیل کارگران کشاورزی

علاوه بر راه‌های مختلفی که برای سرمایه‌گذاری در کانادا وجود دارد، اقدام به اخذ اقامت دائم از طریق کشاورزی نیز بسیار پرمتقاضی است. برای کمک به تامین نیروی کار برای بخش کشاورزی کانادا، IRCC اقدامات متعددی را برای کمک به تسهیل کارگران خارجی موقت (و کارفرمایان آنها) ارائه کرد، مانند:

 • اولویت بندی درخواست‌های مجوز کار برای مشاغل کشاورزی و دامپروری.
 • معافیت اتباع خارجی از الزام به ارائه بیومتریک برای متقاضیان مجوز کار در بخش‌های کشاورزی و دامپروری.
 • تعامل با ذینفعان در کانادا و خارج از کشور برای شناسایی موانع رسیدگی به درخواست‌های مجوز کار.

یکی از اصلی‌ترین تغییرات سیاستی اخیر که IRCC نیز در پرتو همه‌گیری کرونا انجام داد، مربوط به حمایت از کارگران است و کارفرمایان را ملزم به حمایت از افراد متقاضی اقامت کشاورزی در کانادا در قرنطینه اجباری 14 روزه و دوره انزوا در هنگام ورود به کشور می‌کند. در 20 آوریل 2020، مقررات فدرال وضع شد که کارفرمایان کارگران خارجی را ملزم به حمایت از کارگران در طول قرنطینه و انزوا اجباری، از جمله با پرداخت دستمزد، می‌کند.

فرصت‌های انتقال اقامت کشاورزی در کانادا به اقامت دائم

تسهیل انتقال از اقامت کشاورزی در کانادا از موقت به اقامت دائم یکی از ویژگی‌های غالب سیستم مهاجرت کانادا است. با این حال، سیستم مهاجرت کانادا بر انتخاب کاندیداهایی با سرمایه انسانی بالا متمرکز است که می‌توانند به شکوفایی طولانی مدت کشاورزی کانادا کمک کنند. بنابراین، ممکن است برای کارگران موقت و دارای بازه‌های مهارت پایین‌تر (و کارگران فصلی) انتقال از مسیرهای اقتصادی وزارتخانه دشوار باشد؛ این موضوع شامل اکثر مشاغل مرتبط با کشاورزی، مانند کارگران مزرعه‌های عمومی، و کارگران مهد کودک و گلخانه‌ها بوده که جزو سطح مهارت C هستند.

در حالی که در سال 2018 تعداد کمتری پذیرش مقیم دائم در طبقه‌بندی‌های متوسط و با مهارت 8 درصد وجود دارد، برنامه‌های متعددی اکنون برای چنین سطوح مهارتی باز هستند، به ویژه:

برنامه استانی نامزد اجازه می‌دهد جریان در سطح C و D NOC فعالیت کنید و این تخصیص به طور قابل توجهی در سال‌های اخیر افزایش یافته است.

 • آزمایشی مهاجرت آتلانتیک، که در سال 2017 راه اندازی شد، برای NOC C باز است.
 • پایلوت مهاجرت برای NOC C و NOC D باز است.
 • آزمایشی مهاجرت کشاورزی-غذایی راه اندازی شده برای مشاغل NOC C و D باز است.

صنعت کشاورزی و مواد غذایی کانادا جزء حیاتی اقتصاد کانادا است و سالانه بیش از 110 میلیارد دلار به تولید ناخالص داخلی این کشور کمک می‌کند. پایلوت مهاجرت کشاورزی و غذایی برای گرفتن اقامت دائم کانادا برای کارگران خارجی موقت واجد شرایط در این بخش وجود دارد و هر سال تا 2750 درخواست پذیرفته می‌شود.

اقامت کشاوری در کانادا و مشاغل واجد شرایط

مشاغل و صنایع واجد شرایط برای مهاجرت کشاورزی و غذایی عبارتند از:

 • فرآوری گوشت
 • قصابی (خرده فروشی)
 • قصاب صنعتی
 • کارگر فرآوری مواد غذایی
 • کارگر برداشت برای تولید قارچ در تمام طول سال و تولید محصولات گلخانه‌ای
 • کارگر مزرعه عمومی برای تولید قارچ در تمام طول سال، تولید محصولات گلخانه‌ای یا پرورش دام
 • سرپرست مزرعه و کارگر متخصص دام برای فرآوری گوشت، تولید قارچ در تمام طول سال
 • تولید محصولات گلخانه‌ای یا پرورش دام

داوطلبانی که دارای تجربه کاری در مشاغل فوق هستند، باید شرایط زیر را نیز داشته باشند تا بتوانند برای اقامت دائم کانادا تحت پایلوت مهاجرت کشاورزی غذایی در نظر گرفته شوند.

 • 12 ماه تجربه کار تمام وقت و غیر فصلی کانادا در برنامه کار خارجی موقت در یکی از مشاغل واجد شرایط.
 • معیار زبان سطح 4 (زبان انگلیسی یا فرانسوی)
 • معادل خارجی تحصیلات متوسطه یا بالاتر
 • یک پیشنهاد شغلی مشخص برای کار تمام وقت و غیر فصلی در کانادا، خارج از کبک، یا بالاتر از دستمزد رایج.
 • آزمایشی مهاجرت کشاورزی-غذایی LMIA 2 ساله برای کارفرمایان

گام های اقدام برای برنامه مهاجرت بخش کشاورزی و غذای کانادا

اگر تمام شرایط ذکر شده در بالا را دارید، می توانید مستقیماً از اداره مهاجرت کانادا برای اقامت دائم کانادا اقدام کنید. برای این درخواست باید فرم ها و مدارک مربوطه را طبق دستورالعمل های موجود در صفحه رسمی برنامه مهاجرت کشاورزی و غذایی کانادا تکمیل کنید. با مدارک رسمی و معتبر ثابت کنید که تمام شرایط لازم برای این برنامه مهاجرتی را دارید.

در مرحله بعد باید پرونده خود را از طریق پورتال آنلاین وزارت مهاجرت ارسال کنید.

چند نکته در رابطه با کارفرمایان

کارفرمایان صنایع غذایی که قصد دارند کارگران خارجی را تحت این برنامه مهاجرتی استخدام کنند، به مدت دو سال مورد تایید LMIA خواهند بود. برای استفاده از این برنامه، کارفرمایان باید مشخص کنند که چه حمایتی از نیروی کار خارجی خود خواهند کرد تا بتوانند اقامت دائم کانادا را دریافت کنند.

تولیدکنندگان گوشت اتحادیه باید نامه حمایتی از اتحادیه خود ارائه دهند و تولیدکنندگان گوشت غیرصنفی باید مدارک دیگری ارائه نمایند که ثابت کند هیچ مشکلی برای نیروی کار مهاجر و بازار گوشت وجود نخواهد داشت. همچنین کارفرمایانی که اخیراً تحت این برنامه استخدام شده و نیروی کارشان از این طریق موفق به اخذ اقامت کانادا شده‌اند، اکنون می‌تواند حتی بیشتر از حداکثر تعداد تعیین شده، نیروی خارجی جدید استخدام کند.

سخن پایانی

هوم اند هوم یک شرکت حقوقی مهاجرتی پیشرو است که کار شما را برای مهاجرت بسیار راحت خواهدکرد. اگر می‌خواهید از طریق برنامه‌های کارگران ماهر کبک یا سایر مسیرهای کارگر ماهر به کانادا مهاجرت کنید، اولین قدم تکمیل فرم ارزیابی ویزای کانادا است. اگر واجد شرایط مهاجرت به کانادا هستید، اعضای تیم مهاجرت ما به شما کمک خواهند کرد تا به راحتی ویزای تحصیلی کانادا، ویزای کار و… را دریافت کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *