بررسی چگونگی تبدیل ویزای کار به اقامت دائم کانادا

تبدیل ویزای کار به اقامت دائم کانادا

آیا تبدیل ویزای کار به اقامت دائم کانادا امکان‌پذیر است؟ اگر مجوز کار در کانادا را دارید، بسته به نوع ویزای خود، ممکن است بتوانید اقامت دائم این کشور را دریافت کنید. در واقع کسب تجربه کاری در کانادا می‌تواند به افزایش شانس شما برای اخذ اقامت کانادا کمک کند. کیفیت بالا و سبک زندگی مدرن در آنجا مشوق اصلی افرادی است که با ویزاهای مختلف موقت از جمله مجوز کار اقامت می‌کنند و قصد اخذ اقامت دائم در این کشور را دارند.

برای آشنایی بیشتر با راه‌های تبدیل ویزای کاری به اقامت دائم کانادا و شرایط لازم برای انجام این کار، لطفا تا پایان این مقاله با ما در مجموعه مهاجرتی هوم اند هوم همراه باشید.

انواع روش‌های تبدیل ویزای کار به اقامت دائم کانادا

گرفتن ویزای سرمایه گذاری کانادا امروزه متقاضیان زیادی روبه رواست. در سال‌های گذشته، روشی به نام Temporary Residency to Permanent Residency  وجود داشت که به وسیله آن اکثر افراد دارای مجوز کار برای اقامت دائم درخواست می‌کردند. اما این روش در سال 2021 متوقف شد و دیگر نمی‌توان به آن عمل کرد.

با تعلیق این برنامه محبوب، طبیعتاً متقاضیان باید برای سایر برنامه‌های مهاجرتی که منجر به اقامت دائم می‌شوند، درخواست دهند. این برنامه‌های مهاجرتی که می‌توانند به عنوان جایگزینی برای روش TR TO PR استفاده شوند عبارتند از:

 1. برنامه کارگران ماهر فدرال
 2. کلاس تجربه کانادایی
 3. برنامه‌های نامزد استانی
 4. کلاس تجربه کبک
 5. جریان کارکنان بهداشت
 6. سیستم اکسپرس اینتری

1. تبدیل ویزای کار به اقامت دائم کانادا از طریق برنامه نیروی متخصص فدرال

برنامه کارگر ماهر فدرال کانادا یکی از راه‌های برخورداری از شرایط اقامت در کانادا است که حداقل شرایط آن به شرح زیر خواهد بود:

 • داوطلب باید حداقل 2 سال تجربه حرفه ای تمام وقت در یک حرفه واجد شرایط داشته باشد.
 • تجربه حرفه‌ای آنها باید در طول 5 سال گذشته به دست آمده باشد.
 • این تجربه پس از صدور گواهی انجام فعالیت‌های تجاری در کشور مبدا داوطلب به دست آمده است.

 در صورتی که داوطلب دارای تجربه حرفه ای مورد نیاز باشد، باید یک سری شرایط اضافی را نیز ارائه دهد که به شرح زیر است:

 • باید یک پیشنهاد شغلی معتبر و رسمی تمام وقت از یک کارفرمای کانادایی داشته باشید. این استخدام باید برای حداقل 1 سال در نظر گرفته شود.
 • مدرک زبان داوطلب باید حداقل NCLC 4 به زبان فرانسوی یا انگلیسی باشد.
 • متقاضی باید نشان دهد که تمایل و قصد زندگی دائمی در کانادا (به غیر از استان کبک) را دارد.

 برنامه کارگران ماهر فدرال زیرمجموعه‌ای از سیستم اکسپرس انتری کانادا است. اکسپرس انتری یک سیستم مهاجرتی مبتنی بر امتیاز بوده که متقاضیان را بر اساس مجموعه‌ای از معیارها امتیاز می‌دهد و ارزیابی می‌کند.

متقاضیانی که بیشترین امتیاز را دریافت می‌کنند، یک دعوت نامه برای درخواستITA  دریافت خواهندکرد که با آن می‌توانند برای تبدیل ویزای کار به اقامت دائم کانادا اقدام نمایند.

2. تبدیل ویزای کار به اقامت دائم کانادا از طریق برنامه کلاس تجربه کانادا

2. تبدیل ویزای کار به اقامت دائم کانادا از طریق برنامه کلاس تجربه کانادا

برنامه کلاس تجربه کانادا برای اکثر افراد بهترین راه برای تبدیل ویزای کار به اقامت دائم برای راه‌اندازی استارت آپ کانادا است. به این ترتیب سوابق کاری و ویزای کاری شما نقش بسیار مهمی در اعطای اقامت دائم را دارد. شرایط تبدیل ویزای کار به اقامت دائم در کانادا با این روش به شرح زیر است:

 • حداقل 12 ماه سابقه کار تمام وقت در یک حرفه ماهر یا تخصصی در کانادا داشته باشید که در 3 سال گذشته به دست آمده است.
 • بر اساس شرایط و الزامات شغل مورد نظر، همانطور که در فهرست مشاغل ملی کاناداNOC مشخص شده است، حداقل مدرک زبان مورد نیاز را داشته باشید (به طور کلی، مدرک زبان CLB 5 یا بالاتر کافی است).
 • برنامه کلاس تجربه کانادایی زیرمجموعه دیگری از سیستم اکسپرس اینتری است. این بدان معناست که بر اساس سیستم رتبه‌بندی کار می‌کند.

متقاضیان می‌توانند با داشتن شرایط زیر امتیاز خود را در سیستم امتیازدهی برنامه کلاس تجربه کانادا بهبود بخشند:

 • با مهاجرت تحصیلی کانادا، در یکی از دوره‌های تحصیلات تکمیلی (لیسانس، فوق لیسانس یا دکترا) یا سایر دوره‌های آموزشی در یکی از کالج‌ها یا دانشگاه‌های کانادا مدرک دانشگاهی بگیرید.
 • دیپلم، گواهی یا مجوز معتبر در خارج از کانادا و همچنین معادل آن را دریافت کنید.

3. تبدیل کردن ویزای کاری به اقامت دائم کانادا از راه برنامه‌های استانی

برنامه‌های نامزد استانی کاناداPNP  به استان‌های کانادا این امکان را می‌دهد تا بر اساس نیازهای بازار کار خود، نامزدهایی را استخدام کنند که پتانسیل مشارکت در رشد اقتصادی استان را دارند. هر یک از استان‌های کانادا برنامه‌های نامزدی مشخص خود را برای شناسایی و دعوت از نقاط قوت مورد نیاز از بازار کار خود دارد.

سیستم متمرکز خاصی برای درخواست برنامه‌های استانی وجود ندارد و متقاضیان باید درخواست خود را برای جریان مهاجرت مورد نظر از طریق وب سایت رسمی هر استان ارسال کنند. همچنین افرادی که درخواست آنها توسط اداره مهاجرت استانی پذیرفته شود، دعوتنامه‌ای برای اخذ اقامت دائم دریافت خواهندکرد. با توجه به اینکه گرفتن ویزای استارتاپ کانادا مستلزم پرداخت هزینه است، داشتن اقامت دائم کار شما را بسیار راحتتر خواهدکرد.

4. تبدیل ویزای کار به اقامت دائم کانادا به لطف برنامه کلاس تجربه کبک

اگر قبلا مهاجرت کاری به کانادا داشته سابقه کار در استان کبک را دارید، ممکن است واجد شرایط تبدیل ویزای کاری خود به اقامت دائم در کانادا از طریق برنامه مهاجرتی کلاس تجربه کبک باشید. شرایط تبدیل ویزای کار به اقامت دائم در کانادا به این روش به شرح زیر است:

 • حداقل 18 سال سن
 • تمایل به زندگی دائم در کبک
 • سابقه تحصیل در استان کبک به مدت حداقل 2 سال یا تمایل به تحصیل در یکی از دانشگاه‌های این استان
 • برنامه تحصیلی متقاضی در کبک باید حداکثر 3 سال پس از اخذ ویزای اقامت موقت تکمیل شود.
 • بودجه و توان مالی کافی برای حمایت از خود و اعضای خانواده خود حداقل به مدت سه ماه پس از اخذ اقامت دائم داشته باشید.
 • مدرک زبان فرانسه پیشرفته
 • حداقل 12 ماه سابقه کار ماهر در سمت‌های مدیریتی، حرفه‌ای یا مهارتی در دو سال گذشته که این شغل باید در لیست مشاغل مرتبط با این برنامه ظاهر شود.
 • نامزد باید در زمان درخواست برای این برنامه کار کند و دارای وضعیت اقامت موقت قانونی در استان کبک باشد.

5. تبدیل ویزای کار به اقامت دائم کانادا از طریق جریان پرسنل پردازش

پرسنل پزشکی که در زمینه خدمات بهداشتی و درمانی و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی فعالیت می‌کنند، جزو مشاغل مورد نیاز کانادا بوده و برای اخذ اقامت دائم این کشور در اولویت هستند. انتظار می‌رود این افراد بتوانند شکاف‌های موجود در بازار کار کانادا را در این زمینه پر کنند.

6. تبدیل ویزای کار به اقامت دائم کانادا از طریق سیستم اکسپرس اینتری

پیش از این، دو زیر مجموعه از سیستم اکسپرس اینتری (برنامه کارگران ماهر فدرال کانادا و کلاس تجربه کانادا) معرفی شده بود که امکان تبدیل ویزای کار به اقامت دائم کانادا را فراهم می‌کرد. اما سیستم اکسپرس اینتری نیاز به توضیحات و جزئیات بیشتری دارد که در این قسمت به آن پرداخته شده است.

سیستم رتبه بندی جامع اکسپرس انتریCRS  داوطلبان را بر اساس چندین معیار امتیاز می‌دهد. داشتن سابقه کار در کانادا به داوطلبان کمک می‌کند تا 170 امتیاز در این سیستم کسب کنند. علاوه بر این، با داشتن یک پیشنهاد شغلی معتبر می‌توانند تا 200 امتیاز اضافی کسب نمایند.

به عبارت دیگر، داوطلبانی که دارای سابقه کار به اندازه کافی معتبر و معتبر هستند و دارای پیشنهاد شغلی بیشتری خواهند بود، می‌توانند امتیاز خود را در سیستم اکسپرس انتری به میزان قابل توجهی بهبود بخشند و نسبت به سایر داوطلبان برتری پیدا کنند.

از ویزای کار موقت تا اقامت دائم در کانادا

از ویزای کار موقت تا اقامت دائم در کانادا

صرفا داشتن ویزای کار تضمینی برای اقامت دائم کانادا از طریق سیستم اکسپرس اینتری نیست. اولین عاملی که باید در نظر گرفت واجد شرایط بودن برای اکسپرس اینتری است. در واقع داوطلب باید واجد شرایط یکی از زیرمجموعه‌ها باشد و اکسپرس اینتری که شامل موارد زیر است:

 • مشاغل ماهر فدرال
 • کارگر واجد شرایط فدرال
 • کلاس تجربه کانادایی

اگر یک کارگر موقت که با ویزای کار در کانادا به سر می‌برد، بخواهد به جای استفاده از سیستم اکسپرس اینتری به استان کبک مهاجرت کند، باید واجد شرایط یکی از دو برنامه مهاجرتی زیر باشد:

 • برنامه کارگران ماهر کبک
 • برنامه کلاس‌های تجربه کبک

قبلا برنامه کلاس تجربه کبک و الزامات آن را معرفی کردیم. برنامه نیروی کار ماهر کبک کمابیش شرایطی مشابه برنامه مهاجرت دسته تجربه کبک را دارد. با این تفاوت که داوطلبان نیروی کار ماهر کبک نیازی به مدرک زبان فرانسه ندارند و تجربه کاری آنها باید در یکی از مشاغل تخصصی کسب شود. یکی دیگر از راه‌های مهاجرت کاری به این کشور، اقدام از طریق جاب آفر کانادا است که برای اطلاع از شرایط دقیق آن، می‌توانید از کارشناسان ما کمک بگیرید.

شرایط تجربه کاری برای تبدیل ویزای کار به اقامت دائم در کانادا

شرایط ویزای سرمایه گذاری کانادا ممکن است کمی سخت باشد که به همین دلیل، می‌توان از راه‌های دیگر نیز اقدام کرد. در این میان، تجربه کاری که از طریق آن، متقاضیان می‌توانند برای مهاجرت از طریق نیروی کار ماهر فدرال و کلاس تجربه کانادایی برای اخذ اقامت دائم کانادا درخواست دهند، باید با شرایط زیر مطابقت داشته باشد:

_ سابقه کار باید حقوق بگیر، به طور مداوم و تمام وقت (حداقل 30 ساعت در هفته در طول 52 هفته) یا معادل آن (حداقل 15 ساعت در هفته در طول 104 هفته) باشد. این تجربه حرفه‌ای را می‌توان در یک یا چند شغل به دست آورد.

_ شغلی که داوطلب قصد ارائه تجربه کاری برای آن را دارد باید به یکی از مشاغل نوع مهارت 0 یا A یا B در فهرست مشاغل ملی کاناداNOC  تعلق داشته باشد. این شغل باید با کد شغل اصلی متقاضی در فهرست مشاغل ملی کانادا مطابقت داشته باشد.

الزامات برنامه مهاجرت برای تجربه کاری

 • داوطلبان کارگر ماهر فدرال باید حداقل 1 سال سابقه کار در کانادا در 10 سال گذشته داشته باشند.
 • دسته تجربه کانادایی داوطلب باید حداقل 1 سال سابقه کار در کانادا در 3 سال گذشته داشته باشد.
 • مشاغل فنی فدرال در خصوص تجربه کاری باید در یکی از گروه‌های اصلی 72، 73، 82، 92 یا زیر گروه‌های 632 یا 633 در مشاغل سطح مهارت یا مهارت نوع B فهرست ملی مشاغل کاناداNOC را کسب نماید.

مزایای تبدیل ویزای کار به اقامت دائم در کانادا

با تبدیل ویزای کاری خود به اقامت دائم می‌توانید از مزایای زیر بهره مند شوید:

 • توانایی دریافت بیشتر مزایای اجتماعی در دسترس شهروندان کانادایی و مقیمان دائمی، از جمله پوشش مراقبت‌های بهداشتی و بیمه
 • توانایی تحصیل، زندگی و کار در هر نقطه از کانادا که ترجیح می‌دهید و نیازی به گرفتن ویزای تحصیلی کانادا نخواهیدداشت
 • امکان اخذ تابعیت کانادا پس از 3 سال زندگی در این کشور با اقامت دائم
 • زندگی در کشوری مدرن و پیشرفته با تنوع فرهنگی زیاد
 • زندگی آرام و باکیفیت با قابلیت دسترسی به امکانات سطح بالا را داشته باشید
 • ثبات سیاسی و اقتصادی با تورم و بیکاری کم
 • زندگی در کشوری سرسبز با مناظر طبیعی بکر
 • امکان اخذ اقامت دائم برای همسر و فرزند

سخن پایانی

مزایایی مانند فرصت زندگی در یک کشور مدرن و پیشرفته با کیفیت زندگی بالا، اخذ اقامت دائم برای همسر و فرزندان و سایر مزایایی که ذکر کردیم، دلایل قانع کننده و محکمی برای تبدیل ویزای کار به اقامت دائم کانادا هستند. افرادی که قصد دارند ویزای کاری خود را به اقامت دائم کانادا تبدیل کنند، می‌توانند از طریق روش‌ها و برنامه‌های مهاجرتی مختلفی که در این مطلب توضیح داده شده است، این کار را انجام دهند.

اگر شما نیز قصد دارید ویزای کاری خود را به اقامت دائم کانادا تبدیل کنید، می‌توانید با کارشناسان موسسه مهاجرتی هوم اند هوم تماس بگیرید تا شما را در این زمینه بیشتر راهنمایی کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *