هزینه اقامت تحصیلی در کانادا به چه مواردی بستگی دارد؟

هزینه اقامت تحصیلی در کانادا

کانادا از جمله کشورهایی است که ایرانی‌ها برای دلایل مختلف به مهاجرت به آن فکر می‌کنند. از جمله این دلایل می‌توان به تحصیل در دانشگاه‌های بین‌المللی این کشور اشاره کرد. متقاضیان زیادی در مقاطع متنوع به دنبال مهیا کردن شرایط خود برای حضور در این کشور هستند؛ اما بسیاری از آن‌ها در نهایت موفق نخواهند شد.

پیش از شروع آماده‌سازی مدارک و طی کردن مراحل اپلای و حضور در مدارس و دانشگاه‌های این کشور شما نیازمند بررسی‌های دقیق مقدار هزینه اقامت تحصیلی در کانادا و موارد دیگر هستید. این بررسی به دلیل هزینه‌های بالای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور شاید در نگاه اول ساده به نظر نرسد؛ اما در این مطلب ما همه چیز را به‌طور واضح و شفافی برای شما توضیح می‌دهیم و شما خواهید دید که دریافت ویزای تحصیلی در این کشور چندان سخت نیست.

خلاصه‌ای در مورد اپلای دانشگاه‌های کانادا

با دریافت ویزای تحصیلی شما می‌توانید اقامت کانادا را به دست آورید. در کل هم ما تصمیم داریم با ارائه این مطالب به شما کمک کنیم که بتوانید روند دریافت ویزای تحصیلی را به‌سادگی طی کنید. به صورت خلاصه اگر بخواهیم بگوییم، اکثر متقاضیان ایرانی برای تحصیل در کالج و دانشگاه‌های این کشور مشتاق هستند.

قبل از حضور در این کشور، شما باید مراحلی را برای اپلای در یکی از دانشگاه‌های کانادا بگذارنید. این که دقیقا چه زمانی باید برای اپلای اقدام کنید، به آن دانشگاه و قوانینش مربوط می‌شود؛ بنابراین بررسی مقررات یک دانشگاه از طریق سایتش یا افراد مرتبط با این حوزه می‌تواند شما را بهتر راهنمایی کند. درصد بالایی از دانشگاه‌ها بر سر شروع اپلای دانشجوهای مهاجر در ماه ژانویه توافق دارند که معمولا هم اواسط ژانویه است. در ادامه با مراحل اپلای بیشتر آشنا می‌شوید.

تحقیق در مورد دانشگاه

ابتدا تحقیقات لازم برای دانشگاه مقصد باید به خوبی انجام شود تا بعدها پشیمانی به بار نیاید. خوشبختانه کانادا و شهرهای آن مملو از دانشگاه‌های معتبر و برجسته‌ای هستند که ایرانی‌های زیادی به آن‌ها فکر می‌کنند. هر دانشگاهی پذیرش مهاجران را انجام نمی‌دهد و باید با بررسی دقیق‌تری پیشروی کنید؛  پس در قدم اول متناسب با نیاز و خواسته خود برنامه‌ریزی نمایید.

بررسی شرایط پذیرش دانشجویان

جدا از متفاوت بودن زمان اپلای برخی دانشگاه‌های کانادا، شرایط و مقررا‌‌تشان در خصوص اپلای کردن دانشجویان هم می‌تواند فرق داشته باشد. همچنین الزامات زبان، مدل نامه درخواست برای دانشگاه و نمرات مورد نیاز برای هر دوره باید به درستی در سایت آن دانشگاه بررسی شود. پیدا کردن این اطلاعات با توجه به نبود اینترنت در گذشته کار راحتی نبود، اما اکنون با چند کلیک می‌توانید به سایت دانشگاه‌های مختلف دسترسی داشته باشید.

ارسال مدارک مورد نیاز

بعد از اتمام تحقیقات و به نتیجه رسیدن، نیازمند ارسال مدارک هستید. معمولا از دانشجویان خواسته می‌شود مدارکی همچون کپی آخرین مدرک تحصیلی، رزومه، نامه درخواست، مدارک مربوط به زبان انگلیسی یا فرانسوی، ارائه نامه‌های مرجع دانشگاهی، ارائه ارزیابی مدرک تحصیلی، اثبات داشتن تمکن مالی و سایر گزینه‌ها را در اختیار افسران سفارت قرار دهند. برخی از این مدارک برای دریافت ویزای استارت‌اپ کانادا هم ضروری هستند.

البته مدارک مورد نیاز باتوجه به دانشگاه‌ مورد نظر شما ممکن است که متفاوت باشد. در کل ساز و کارهای دانشگاه‌ها در هر سال به روز می‌شود و باید به مقررات و قوانین جدید آن‌ها دسترسی پیدا کنید. ضمن این که شما باید ترجمه تمام مدارک ذکر شده به زبان‌های فرانسوی یا انگلیسی و همچنین اصل آن‌ها در پرونده خود ضمیمه کنید.

دریافت دعوتنامه

مرحله بعدی دریافت دعوتنامه از سوی دانشگاه مقصد در کانادا است. البته این تنها در صورتی رخ می‌دهد که با مدارک و شرایط شما موافقت شود.

مراجعه به سفارت به عنوان گام آخر

در پایان برای تحصیل یا مهاجرت کاری به کانادا باید به سفارت یا کنسولگری کانادا بروید و درخواست ویزای تحصیلی دهید. آن‌ها برخی شرایط و مدارک شما را جویا می‌شوند تا این مرحله به خوبی به اتمام برسد. داشتن سرمایه کافی، ارائه مدارک برای خروج، نامه سوء پیشینه از مراجع قضایی، اثبات حضور در کانادا صرفا برای اهداف تحصیلی و دادن گواهی پزشکی تایید شده نباید فراموش شود.

تمکن مالی برای اقامت تحصیلی کانادا

خیلی از کاربران در مورد شرایط اقامت در کانادا برای ایرانیان همچون تمکن مالی سوال دارند. نامه مرتبط با تمکن مالی در بازه‌ای حدود 4 الی 6 ماه بررسی شده و نتایج نهایی به شما اعلام خواهد شد. سپس در شرایط کنونی از شما خواسته می‌شود حداقل 10 تا 17 هزار دلار داشته باشید تا مشکلی در کشور مقصد برایتان رخ ندهد. در غیر این صورت با سایر شرایط شما هم موافقت نمی‌شود. این مبلغ برای این است که بدانند از هزینه‌های زندگی به مدت یک سال برخواهید آمد.

بررسی هزینه اقامت تحصیلی در کانادا

نمی‌توان پاسخ دقیقی به مقدار هزینه اقامت تحصیلی در کانادا داد؛ چرا که به عوامل مختلفی بستگی دارد. جدا از این‌ها شرایط با توجه به تورم در ایران سال به سال در حال تغییر هستند، عوامل دیگری هم وجود دارند که باید به تمام آن‌ها توجه نشان دهید.

دوره تحصیلی، رشته تحصیلی و دانشگاه‌های فراوانی در کانادا وجود دارند که هر یک از آن‌ها دارای تعرفه‌های متنوعی برای هر ترم هستند. علاوه‌بر آن باید به دولتی یا خصوصی بودن این مراکز آموزشی هم دقت داشته باشید. با این وجود اگر نمی‌خواهید به‌وسیله تحصیل به کانادا مراجعه نمایید، می‌توانید از طریق مهاجرت استارتاپ کانادا اقدام نمایید.

البته از مزایای جذاب تحصیل در کانادا می‌توان کم هزینه بودن آن نسبت به برخی دیگر از کشورهای دیگر اشاره کرد. همانطور که گفته شد، رشته‌های تحصیلی درست مانند ایران شهریه‌های متفاوتی دارند. برای نمونه طبیعی است که شهریه رشته‌های مهندسی و پزشکی در این کشور از سایر رشته‌ها بالاتر باشد. اکنون هزینه تحصیل در این رشته‌ها در هر سال حدود 28 هزار دلار بوده که پرداخت آن تا حدی برای دانشجویان دشوار است.

هزینه اقامت تحصیلی به تفکیک مقاطع

بعد از دریافت ویزای تحصیلی کانادا، باید بدانید مقاطع تحصیلی دانشگاه‌های کانادا درست مانند ایران است و از کارشناسی تا دکتری را شاهد هستیم. شهریه هر ترم مقطع کارشناسی از 15 تا 35 هزار دلار است که این بازه به نوع دانشگاه، خدمات و نوع رشته آن مربوط می‌شود. برای تحصیل در کارشناسی ارشد هم باید 13 تا 30 هزار دلار در هر ترم پرداخت کنید.

مقطع دکتری از تمام موارد گفته شده کمتر و بین 15 تا 25 هزار دلار است که البته رشته‌های کمتری را شامل می‌شود؛ البته نباید فراموش کنید که  استثنا برای تمام این گزینه‌ها به خاطر تنوع در دانشگاه‌های کانادا وجود دارد. برای نمونه یک سری از دانشگاه‌های سطح بالا تعرفه‌ای حدود 45 هزار دلار را برای رشته‌‌های تحصیلی خود در نظر می‌گیرند که از آن‌ها می‌توان تورنتو، اتاوا، بریتیش کلمبیا، مک مستر و وسترن اشاره کرد.

صرفه‌جویی در هزینه اقامت تحصیلی در کانادا

شاید فکر کنید که هزینه اقامت تحصیلی در کانادا زیاد بوده و شما نمی‌توانید از عهده آن برآید؛ اما راه‌های زیادی برای صرفه‌جویی هم در  هزینه‌های مربوط به تحصیل وجود دارد. دانشجویان بعد از دانستن شرایط ویزای تحصیلی کانادا برای کم کردن هزینه‌های شهریه خود می‌توانند برای اخذ بورسیه اقدام نمایند. به این ترتیب بخش نسبتا قابل توجهی از شهریه هر ترم توسط شما پرداخت نمی‌شود و می‌توانید با هزینه‌های کمتر هم قدم به این کشور بگذارید.

جدا از آن امکان حضور در دانشگاه‌های ارزان قیمت‌ را هم برای شما فراهم شده است. با توجه به آمار و ارقام منتشر شده، ارزان‌ترین دانشگاه‌های این کشور که امکانات و ویژگی‌های به مراتب کمتری دارند، هزینه‎‌ای در حدود 7200 دلار در هر ترم از دانشجویان می‌گیرند. البته اکثر رشته‌های این دانشگاه‌ها به صورت عمومی هستند و طبیعتا رشته‌های تخصصی فضا، امکانات و شهریه بیشتری را نیاز دارند. در ادامه لیستی از این دانشگاه‌ها را در اختیار شما قرار خواهیم داد:

  • منونایت
  • برندون
  • نیوفانلند
  • بونیفیس

رشته‌های گران قیمت و ارزان قیمت در کانادا

در کنار ویزای سرمایه گذاری کانادا، بررسی هزینه اقامت تحصیلی در کانادا با رشته‌های گران و ارزان هم مهم است. رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، مهندسی، داروسازی، دامپزشکی، علوم کامپیوتر، MBA، وکالت و حقوق و ریاضیات معمولا از دیگر رشته‌های گران‌تر هستند؛ مگر این که استثناهایی در برخی مراکز آموزشی پیدا کنید. سایر رشته‌های دانشگاهی باقی‌مانده عمدتا در دسته عمومی قرار دارند و شهریه آن‌ها کمتر از رشته‌های نامبرده است.

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا

تمام هزینه‌های اقامت در کانادا برای دانشگاه‌ نیست و باید برنامه‌ریزی‌هایی برای زندگی خود هم داشته باشید. مطمئنا زندگی دانشجویی و تک یا چند نفره با هزینه‌های کمتری نسبت به سایر اقامت‌های این کشور همراه است؛ البته به شرطی که اهداف خود برای این زندگی را از پیش تعیین نمایید. از دانشجویان و کاربران که سوال کردیم، متوجه شدیم زندگی دانشجویی و هزینه‌ها دغدغه بزرگی برای آن‌ها است.

دلیل آن را هم باید کار نکردن و تمرکز روی دروس توسط دانشجویان عنوان کرد؛ مگر این که در پی اخذ ویزای سرمایه گذاری کانادا باشید. اولین چیزی که شاید دانشجویان زیادی به آن فکر کنند، اجاره مسکن برای مدتی است. حدود 60 درصد از مبلغی که در بالا برای حضور یک ساله در کانادا گفته شد، معمولا صرف اجاره مسکن می‌شود. از هزینه‌های دیگر یک زندگی دانشجویی بد نیست خورد و خوراک، رفت و آمد و خریدهایی مانند پوشاک را هم نام ببریم. البته سبک زندگی و شهر مقصد هم تاثیراتی روی این تعرفه‌ها خواهند گذاشت.

مسکن در شهرهای اصلی این کشور با هزینه‌های بیشتری همراه است، در حالی که خانه‌های اقتصادی در بسیاری از شهرهای دیگر یافت می‌شوند. این هزینه در چنین بخش‌هایی حدود 1000 تا 1500 دلار در ماه است و برای شهرهای بزرگ‌تر به 1500 تا 2500 دلار هم می‌رسد. یک راه آسان و اقتصادی‌تر، خوابگاه‌های دانشجویی است که سالانه 3500 تا 8000 دلار از دانشجویان می‌گیرند.

این مبلغ به محل قرارگیری خوابگاه، نزدیک بودنش به دانشگاه و مراکز اصلی و خدمات آن مربوط می‌شود. بهتر است سر وقت خوابگاه‌هایی بروید که تا حدی زیادی نزدیک به دانشگاه باشد تا در عبور و مرور خود صرفه‌جویی کرده باشید. البته این نکته را فراموش نکنید که شما در نهایت می‌توانید ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل نمایید؛ پس اطلاع از شرایط ویزای کاری کانادا هم می‌تواند برای شما مثمر ثمر واقع شود.

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم در رابطه با هزینه اقامت تحصیلی در کانادا با شما عزیزان صحبت کنیم، امیدواریم شما بتوانید از این مطلب برای اپلای به کانادا کمک بگیرید. همان‌طور که مطالعه کردید، این هزینه‌ها می‌توانند بسیار اقتصادی هم باشند و با کمی تلاش قادر به حضور در یکی از دانشگاه‌های بین‌المللی این کشور باشید. اگر فکر می‌کنید به اطلاعات بیشتری در این زمینه نیاز دارید، می‌توانید به مجموعه هوم اند هوم مراجعه نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *