مدت زمان گرفتن اقامت کانادا چقدر است و به چه مواردی بستگی دارد؟

مدت زمان گرفتن اقامت کانادا

یکی از بحث‌های داغ که در چند سال اخیر، توجه افراد بسیاری را به خود جلب کرده است بحث مهاجرت به کانادا است. رشد اقتصادی و شرایط فوق‌العاده کشور کانادا برای مهاجران، باعث پیدا کردن راه‌های آسان و سریع دریافت اقامت کانادا برای متقاضیان مهاجرت به این کشور شده است. اگر شما هم جز افرادی هستید که رویای مهاجرت کانادا را دارید، در ابتدا بهتر است با شرایط مهاجرت به کانادا و مدت زمان گرفتن اقامت کانادا آشنا شوید و با اطلاعات لازم در این راه قدم بردارید.

در این مطلب ما سعی داریم برای شما عزيزان به بررسی مدت زمان گرفتن اقامت کانادا و روش‌های مختلف اقامت  کانادا بپردازیم. تا شما در نهایت بهترین و سریع‌ترین راه مهاجرت به این کشور را انتخاب نمایید.

چرا بسیاری از افراد کشور کانادا را برای مهاجرت انتخاب می‌کنند؟

 کانادا، از بهترین کشورهای پیشرفته است و به دلیل داشتن شرایط نسبتا ساده‌ای که برای مهاجرت دارد و ویژگی‌های فوق‌العاده، جذابیت فراوانی برای متقاضیان مهاجرت و اقامت خواهد داشت. این کشور با در اختیار داشتن امکاناتی چون سیستم آموزشی با کیفیت بالا، فرصت‌های شغلی متنوع، و سیستم مراقبت‌های بهداشتی درمانی که به صورت همگانی فعالیت می‌کند، یک مقصد مهاجرتی ایده آل برای افراد مختلف است.

البته کانادا برنامه‌های مهاجرتی متعددی را در اختیار مهاجران با توانایی‌های مختلف قرار می‌دهد که هر‌کدام از این برنامه‌ها در مدت زمان گرفتن اقامت کانادا تاثیرگذار خواهد بود. علاوه بر این جمعیت چندفرهنگی این کشور، فضایی را برای تعامل افراد از فرهنگ و زبان‌های متفاوت ایجاد می‌کند. دولت کانادا عموما به دنبال مهاجرانی با شرایطی است که علاقه‌مند به استقرار و جستجوی فرصت‌های جدید در این کشور هستند.

کشور کانادا با آب و هوای متنوع، امنیت بالا و اقتصاد پیشرفته یک محیط پایدار و آرام را برای زندگی و کار شهروندان خود و مهاجران فراهم می‌نماید. همچنین، جاذبه‌های زیبا و دیدنی، امکانات گردشگری و تفریحی موجود در این کشور، مجموعه‌ای مناسب را گرد هم فرا آورده است. البته بهتر است بدانید در کانادا سیستم جابجایی و حمل‌ونقل بسیار  پیشرفته است که این امر ارتباط بین شهرها و مناطق مختلف را به راحتی فراهم نموده است. با وجود این امکانات، کانادا یکی از پرطرفدارترین کشورها برای مهاجرت افرادی است که جویای یک زندگی پیشرفته‌تر همراه با آسایش بیشتر هستند.

اقامت کانادا

همان‌طور که می‌دانید اقامت هر کشوری به دو صورت اقامت دائم و موقت است که اقامت کانادا هم از این قاعده مستثنی نخواهد بود. در این بخش برای آگاهی بیشتر شما به توضیحاتی در رابطه با اقامت موقت و دائم این کشور خواهیم پرداخت.

اقامت موقت کانادا

ویزای اقامت موقت کشور کانادا به فرد این امکان را می‌دهد که در این کشور مدت زمان مشخصی اقامت کند. معمولا برای تفریح، کار، تحصیل یا ملاقات خانواده از اقامت موقت کانادا استفاده می‌شود. در اقامت موقت، مدت زمان گرفتن اقامت کانادا معمولا توسط سفارت‌خانه‌ها مشخص خواهد شد و این نکته را در نظر داشته باشید که ممکن است بر اساس هدف متقاضی مدت زمان اقامت شخص متفاوت باشد.

پس از اتمام زمان مشخص شده برای  اقامت موقت، فرد موظف است مراحلی را بگذراند که عبارتند از:

برگشت به کشور مبدا

 در بیشتر موارد، فرد باید زمانی که مهلت اقامت به پایان می‌رسد، به کشور مبدا خود برگردد.

تمدید ویزا

 در برخی از موارد امکان تمدید ویزای اقامت موقت وجود خواهد داشت. در چنین شرایطی فرد موظف است در مهلت مقرر درخواست تمدید ویزا را ارائه نماید سپس از نتیجه درخواست خود مطلع می‌شود.

تغییر وضعیت اقامت

در بسیاری از موارد، فرد در شرایطی است که باید وضعیت اقامت خود را از موقت به دائم تغییر دهد. در این صورت فرد باید مراحل تغییر شرایط را دنبال نماید.

اقامت دائم کانادا

منظور از اقامت دائم دارا بودن حق قانونی برای اقامت بلند مدت به همراه کار و زندگی در کانادا خواهد بود. افرادی که دارای کارت اقامت دائم هستند، این امکان را دارند که در کانادا زندگی کنند و از حقوق و مزایای شهروندی بهره‌مند باشند.

 پیش‌نیازهای مختلفی برای شرایط اقامت در کانادا وجود دارد. که برخی از این شرایط شامل موارد زیر خواهد شد:

داشتن برنامه مهاجرتی مناسب

از جمله برنامه‌های مهاجرتی برای کشور کانادا می‌توان، برنامه کارکنان ماهر، برنامه خانواده، برنامه تجارتی، برنامه سرمایه‌گذاری و پناهندگی را نام برد. افراد برای دریافت اقامت دائم کانادا، باید حداقل در یکی از این برنامه‌ها واجد شرایط باشند. لازم به ذکر است که انتخاب هر برنامه مهاجرتی متناسب با شرایط متقاضی در مدت زمان گرفتن اقامت کانادا تاثیر مستقیم خواهد داشت.

امتیازدهی

در سیستم امتیازدهی کشور کانادا عواملی مانند، تحصیلات، سن، اشتغال، تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسه بسیار تاثیرگذار هستند. افرادی که قصد مهاجرت به این کشور را دارند باید در سیستم ارزیابی رتبه مناسب را کسب نمایند. اخذ رتبه بالا در طی کردن مراحل مختلف، مدت زمان گرفتن اقامت کانادا را سريع‌تر پیش خواهد برد.

پاسپورت و امنیت

 در پروسه‌ی دریافت اقامت دائم کانادا، فرد باید دارای پاسپورت معتبر باشد و پاسپورت قبلی خود را ارائه دهد. همچنین، باید شرایط امنیتی و جسمانی مناسبی داشته

 تمکن مالی مناسب

  برخی از برنامه‌هایی که فرد متقاضی برای مهاجرت انتخاب می‌نماید نیازمند اثبات توانایی مالی خواهد بود. در چنین برنامه‌هایی متقاضی باید ثابت کند که بدون هیچ مشکلی می‌تواند هزینه‌های اولیه در کانادا را که شامل هزینه‌های معیشتی، هزینه تحصیل برای خانواده، پرداخت مالیات و دیگر هزینه‌های مربوط به زندگی می‌شود را تامین نماید.

تا این بخش از مطلب شما عزیزان را با انواع اقامت موقت و دائم کانادا آشنا کردیم، در بخش بعدی راه‌های مختلف مهاجرت به این کشور را همراه با مدت زمان گرفتن اقامت کانادا را به شما معرفی خواهیم کرد تا با اطمینان خاطر مناسب‌ترین راه مهاجرتی را مطابق با شرایط خود انتخاب نمایید، تیم مهاجرتی هوم اند هوم با مشاورین برجسته و مجرب در کنار شماست تا بدون اتلاف کمترین زمان و هزینه مهاجرتی امن و مطمئن را تجربه کنید.

روش‌های مختلف مهاجرت به کانادا

مهاجرت کاری

 یکی از بهترین راه‌های مهاجرت و در عین حال دشوارترین روش‌ها مهاجرت کاری به کانادا است. به‌طور کلی می‌توان گفت که در این روش، شرایطی فرد متقاضی مانند، سابقه کار، تاهل، سن افراد و مدرک زبان از طرف دولت کانادا مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. همچنین برای دریافت ویزای کاری، باید مدارکی چون گذرنامه، مدارک تحصیلی و شغلی، گواهی عدم سوء پیشینه و سلامت پزشکی و همچنین فرم‌های مربوطه تکمیل و ارائه شود.

در این روش فرد متقاضی از طریق برنامه‌های مختلفی همچون جاب آفر و اکسپرس اینتری و خود اشتغالی می‌توانند اقامت کانادا را دریافت نمایند. مدت زمان بررسی پرونده و ویزا در این روش حداقل 8 ماه است، البته بازه زمانی نام برده برای هر یک از روش‌های مهاجرت به صورت حدودی خواهد بود و بسته به شرایط فرد متقاضی امکان کم یا زیاد شدن این بازه زمانی ممکن است اتفاق بیفتد. در ادامه دو روش اصلی جاب آفر و اکسپرس اینتری را توضیح خواهیم داد:

اکسپرس اینتری

 اکسپرس اینتریExpress Entry  یک برنامه امتیاز دهی است که بر اساس سیستم Comprehensive Ranking System (CRS)  عمل می‌کند. در این روش که سریع‌ترین روش است، متقاضیان بر اساس امتیازاتی که کسب می‌نمایند مطابق با عواملی چون سن، تجربه کاری، تحصیلات، زبان و سایر عوامل، انتخاب خواهند شد. برای شرکت در اکسپرس اینتری فرد متقاضی باید  در سامانه ایمیگریشن کانادا (IRCC) یک حساب کاربری ساخته و اظهارنامه علاقه‌مندی را تکمیل نماید. در این صورت اگر امتیاز فرد به حد نصاب رسید، این امکان را خواهد داشت که  برای اخذ ویزای دائمی کانادا اقدام نماید.

جاب آفر

 جاب آفر کانادا نوعی دعوت‌نامه است که از جانب کارفرمایان خارجی صادر می‌شود. و معنای آن استخدام توسط شرکت یا کارخانه و کارفرمای کانادایی است. در این روش افراد پس از استخدام  و با ارائه مدارک و طی فرآیندهای مشخص شده، در کانادا مشغول به کار خواهند شد. پس از انجام تمامی مراحل در روش جاب آفر ، متقاضی می‌تواند برای اخذ ویزای کاری کانادا اقدام کند.

مهاجرت با ویزای استارت‌آپ

اگر قصد مهاجرت دارید و ایده خلاقانه‌ای برای کسب‌وکار در دسترس خواهید داشت که امکان رقابت در بازار جهانی را دارد، از طریق ویزای استارتاپ کانادا مهاجرت کنید، مطابق با این روش طرح تجاری یا بیزینس پلن شما باید بسیار کامل باشد. در این روش، فرد متقاضی باید این توانایی را داشته باشد که در کشور کانادا کسب وکاری را راه‌اندازی کند و حداقل یک حامی کانادایی داشته باشد. از جمله دیگر شرایط این روش دارا بودن مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی و تمکن مالی است.

همچنین برای تاسیس استارت ‌آپ کانادا، مدارک شناسایی و تحصیلی، مدارک مالی و تکمیل فرم اطلاعات فردی مورد نیاز خواهد بود. با توجه به فرآیند صعودی و رشد استارتاپ‌های مختلف در کشور کانادا، شرکت‌های، تبلیغاتی و فناوری اطلاعات و بیوتکنولوژی موفقیت‌های بسیاری در این زمینه دارند دریافت اقامت دائم کانادا برای تمام افراد خانواده از مزایای این روش است. مدت زمان گرفتن اقامت کانادا در این روش حداقل 32 ماه خواهد بود.

مهاجرت از طریق تحصیل

مهاجرت تحصیلی کانادا از بهترین روش های مهاجرت به این کشور به‌شمار می‌رود. مهاجرت از این طریق یک فرصت عالی برای دانشجویانی است که رویای تحصیل در سطح بین المللی و زندگی در یک کشور مرفه را دارند. علاوه بر اقتصاد عالی و سطح زندگی بالا، این کشور دارای یک سیستم آموزشی متنوع با بهترین کالج‌ها و دانشگاه‌ها است. تمامی این موارد باعث می‌شود که مهاجرت تحصیلی به کانادا یکی از محبوب‌ترین انتخاب‌های افراد برای مهاجرت باشد. پذیرش و دریافت ویزای تحصیلی کانادا و مدت زمان گرفتن اقامت کانادا 2 تا 8 ماه خواهد بود.

مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاری یکی از روش‌های مهاجرت به کانادا است که پیچیدگی بیشتری نسبت به سایر روش‌های مهاجرت دارد. موفقیت در این روش و دریافت ویزای سرمایه‌گذاری کانادا از بهترین روش‌های مهاجرت برای کارآفرینان است. متقاضیان در این روش این امکان را دارند که از مزایا و رونق اقتصادی کانادا بهره‌مند شوند.

برنامه مهاجرت سرمایه‌گذاری به صاحبان کسب و کار این فرصت را می‌دهد که با سرمایه‌گذاری در کانادا و ایجاد یک کسب و کار موفق، نسبت به دریافت ویزای دائم کانادا اقدام نمایند. البته متقاضیان این روش باید شرایط ویزای سرمایه‌گذاری کانادا را داشته باشند زیرا سرمایه‌گذاری در کشور کانادا در هر ایالت شرایط و قوانینی دارد و هر ایالات حداقل و حداکثر سرمایه مورد نیاز و مدت زمان گرفتن اقامت کانادا را تعیین خواهد کرد و افراد مطابق با سرمایه خود می‌توانند یکی از آن‌ها را انتخاب کنند.

به‌طور معمول یک تا دو سال پس از اجرای کسب‌وکار در کشور کانادا فرد می‌تواند برای دریافت اقامت دائم اقدام کند. در ادامه مطلب سایر روش‌های مهاجرت و مدت زمان اخذ اقامت کانادا را برای شما بیان خواهیم کرد. همراه ما باشید.

مدت زمان گرفتن اقامت کانادا به چه مواردی بستگی دارد؟

همان‌طور که دریافتید و قبل‌تر توضیح دادیم مهاجرت به کانادا از راه‌های مختلفی امکان‌پذیر است، و تفاوت در این روش‌ها تاثیر مستقیمی در زمان مهاجرت و مدت زمان گرفتن اقامت کانادا خواهد داشت. البته عواملی چون پرداخت به موقع هزینه‌ها و وضعیت شخصی فرد نیز، در روند پردازش پرونده مهاجرتی و مدت زمان اخذ اقامت کانادا و صدور ویزا موثر خواهد بود. برای هر روش مهاجرتی یک بازه زمانی حدودی وجود دارد که به شرح زیر است:

  • پذیرش و ویزای تحصیلی: 2 تا 8 ماه
  • ویزای توریستی: حداقل 120 روز
  • اسپانسر زوجین: حداقل 17 ماه اسپانسرشیپ پدر و مادر – پدربزرگ و مادربزرگ: حداقل 38 ماه
  • مجوز و ویزای کاری: حداقل 8 ماه
  • مجوز و ویزای کاری (اقدام از داخل کانادا): بین 60 تا 180 روز
  • برنامه‌های استارت آپ: حداقل 32 ماه
  • بررسی و صدور ویزای خوداشتغالی: حداقل 41 ماه

اقامت از طریق پی آر

Pr (Permanent residence) به معنی اقامت دائم است. افرادی که موفق به دریافت کارت پی آر شوند این امکان را دارند که به صورت قانونی برای همیشه در کانادا به زندگی و کار مشغول باشند. اما داشتن کارت (Pr) به معنی شهروندی کانادا نیست و برای شهروند شدن باید مراحل جداگانه‌ای طی شود. برای این که افراد متقاضی بتوانند برای اخذ کارت (Pr) اقدام نمایند، باید در طی 5 سال گذشته 730 روز را در کانادا سپری کرده باشند. البته نیازی نیست این روزها پشت سر هم باشند. بهتر است بدانید از روش‌هایی مانند تحصیل و سرمایه‌گذاری می‌توانید نسبت به دریافت کارت پی آر اقدام نمایید.

جمع بندی

در این مطلب ما سعی کردیم اطلاعات جامعی در رابطه با مدت زمان گرفتن اقامت کانادا و مواردی که در این پروسه تاثیرگذار است را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. همان‌طور که متوجه شدید برنامه‌های مختلف مهاجرتی و اهداف متنوع متقاضیان مهاجرت، تاثیر مستقیمی در این روند خواهد داشت، امید است که شما عزیزان با انتخاب یک موسسه مهاجرتی مطمئن و کار بلد بهترین راه مهاجرت را همراه با حداقل میزان اتلاف وقت و هزینه در پیش بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *