PR کانادا چیست و چگونه می‌توان آن را بدست آورد؟

pr کانادا چیست

PR کانادا چیست؟ PR مخفف permanent residence یا همان کارت اقامت کانادا به صورت دائم است. اخذ اقامت دائم فرآیندی بوده که اصولاً طولانی‌تر از مهاجرت موقت است، اما درجه قابل توجهی از حقوق و آزادی‌ها را ارائه می‌دهد. این مجوز به دارنده آن اجازه خواهدداد تا در هر نقطه از کانادا مستقر شود، دوره آموزشی یا برنامه تحصیلی را دنبال کرده یا برای کارفرمای مورد نظر خود کار کند.

برای افرادی که مایل به اقامت در این کشور بنا به دلایلی مانند دریافت ویزای استارتاپ کانادا هستند، این کشور قدرت خود را برای انتخاب اتباع خارجی بر اساس معیارهایی که خود بر اساس اهداف مهاجرتی خود تعیین کرده است، اعمال می‌کند.

چگونه PR کانادا را دریافت کنیم؟

قوانین دریافت PR کانادا چیست؟

کسانی که از کشور خود برای زندگی و کار در کشور دیگری مهاجرت می‌کنند باید برای مهاجرت کاری به کانادا و اقامت دائم در کشور مقصد اقدام نمایند. کانادا نیز از این قاعده مستثنی نیست و افرادی که به این کشور مهاجرت کرده و قصد اقامت دائم در آنجا را دارند باید اقامت دائم کانادا یا PR کانادا را دریافت کنند.

PR کانادا برای مهاجران غیر کانادایی که دارای اقامت دائم در این کشور هستند در نظر گرفته شده است. کانادایی‌ها و کسانی که به طور موقت در کانادا اقامت دارند واجد شرایط دریافت کارت PR کانادا نیستند. به عنوان مثال، افرادی که با ویزای تحصیلی، ویزای کاری یا ویزای توریستی به کانادا سفر کرده‌اند، نمی‌توانند PR کانادا را دریافت کنند و باید پس از اتمام تحصیل یا کار، کانادا را ترک کرده و به کشور خود بازگردند.

البته از طریق روش‌های دیگر می‌توانند برای اقامت دائم کانادا که در زیر ذکر شده است اقدام کنند، اما برای اطلاع دقیق از این روش‌ها می‌توانید به سایت هوم اند هوم مراجعه کنید. در این مقاله نگاهی دقیق به نحوه دریافت PR در کانادا خواهیم داشت.

PR کانادا چیست؟

PR کانادا چیست؟

Canadian PR (Permanent Residents) مجوزی بوده که از جانب دولت کانادا برای افراد مهاجر غیر کانادایی صادر خواهد شد و بر طبق این مجوز، آنها اجازه زندگی و اقامت دائم را دارند. در واقع، دارنده کارت PR کانادا به عنوان مقیم دائم کانادا محسوب می‌شود، اما شهروند کانادا نیست.

افرادی که مایل به دریافت ویزای تحصیل کانادا یا کار در کانادا هستند، به طور موقت در کانادا زندگی می‌کنند و نمی‌توانند PR کانادا را دریافت کنند، زیرا شرایط لازم برای اخذ PR کانادا را ندارند و پس از اتمام کار یا تحصیل خود باید کشور را ترک کنند. کسانی که از طریق پناهندگی به کانادا مهاجرت کرده و در کانادا زندگی می‌کنند، واجد شرایط دریافت PR کانادا هستند، اما قبل از آن، باید وضعیت پناهندگی خود را در دفتر پناهندگی تایید کرده و سپس برای PR کانادا اقدام کنند تا بتوانند امتیاز RP کانادا را دریافت نمایند.

شرایط اخذ PR کانادا چیست؟

در پاسخ به این سوال که شرایط PR کانادا چیست باید این نکته را خدمت شما یادآور شویم که برای دریافت کارت PR باید اقامت دائم کانادا را داشته باشید. راه‌های متعددی برای اخذ اقامت کانادا وجود دارد. در ادامه به روش‌هایی می‌پردازیم که منجر به اخذ اقامت دائم کانادا و سپس صدور PR کارت کانادا می‌شود.

برای شروع فرآیند دریافت PR کانادا، باید اطلاعات را در نزدیکترین کنسولگری یا سفارت کانادا ثبت و ثبت کنید. به دلیل عدم وجود روابط دیپلماتیک، کانادا در ایران سفارت یا کنسولگری ندارد و متقاضیان باید برای پیگیری درخواست خود به سفارت یکی از کشورهای همسایه مراجعه کنند.

بهترین و نزدیکترین سفارتخانه‌هایی که ایرانیان می‌توانند به آنها مراجعه کنند سفارت کانادا در آنکارا و استانبول ترکیه، ایروان در ارمنستان و ابوظبی در امارات متحده عربی است.

با دریافت نامزدی فوری از سفارت کانادا در استانبول و ترکیه، مؤسسه حمایت از مهاجران این فرصت را به نامزدها ارائه می‌دهد تا از روند سریع‌تری برای پیشبرد پرونده خود بهره‌مند شوند.

اما اولین اقدام لازم برای PR کانادا چیست؟ برای تشکیل پرونده در سفارت و درخواست PR کانادا باید مدارک زیر را به سفارت ارسال کنید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ PR کانادا چیست؟

برای درخواست اقامت دائم در کانادا، باید تمامی مدارک زیر را به سفارت ارائه دهید:

 • ارائه گواهی سلامت پزشکی
 • ارائه گواهی عدم سوء سابقه
 • تکمیل و ارسال درخواست ویزای اقامت دائم
 • هزینه‌های درخواست را بپردازید
 • انجام مصاحبه با نمایندگان مهاجرت

علاوه بر این، بسته به نوع درخواست شما، ممکن است مدارک زیر مورد نیاز باشد:

اصل، کپی و ترجمه رسمی مدارک پشتیبان درخواست، که شامل گواهی‌های تحصیلی، گواهینامه‌های مهارتی، مدارک هویتی، نامه‌های حمایت و اطلاعات نزدیکان است.

مزایای PR کانادا چیست؟

افرادی که موفق به اخذ ویزای سرمایه گذاری کانادا می‌شوند، از مزایای متعددی برخوردار می‌شوند. اما مزایای PR کانادا چیست؟

_شما می‌توانید از اکثر حقوق شهروندی، از جمله پوشش خدمات پزشکی و بهداشتی استفاده کنید.

_شما می‌توانید هر بخشی از کانادا را برای زندگی، کار یا تحصیل انتخاب کرده و برای راه‌اندازی استارتاپ کانادا اقدام کنید.

_شما می‌توانید برای شهروندی کانادا اقدام کنید.

_شما توسط قوانین کانادا و منشور حقوق و آزادی‌های این کشور محافظت می‌شوید. بدین ترتیب شما موظف به پرداخت مالیات و رعایت قوانین کانادا در تمامی موارد هستید.

*نکته: علاوه بر امتیازات اقامت دائم کانادا، مواردی وجود دارد که می‌تواند دارندگان کارت PR نمی‌توانند انجام دهند، از جمله رای دادن، نامزدی برای مناصب سیاسی و کار در مشاغل دارای امنیت بالا.

چگونه PR کانادا را دریافت کنیم؟

بسته به شرایط شما، راه‌های مختلفی برای  اخذ ویزای کاری کانادا و اقامت دائم کانادا وجود دارد. چند راه برای به دست آوردن PR در کانادا عبارتند از:

اکسپرس اینتری

اکسپرس انتری یکی از سریع ترین راه‌ها برای دریافت اقامت دائم کانادا است که شامل چندین زیرمجموعه خواهد بود و برای اطلاع از آنها پیشنهاد می‌شود از کارشناسان ما کمک بگیرید.

 مهاجرت تجاری

این برنامه برای افراد علاقه‌مند به سرمایه گذاری یا ایجاد شغل در کانادا طراحی شده است. برای این منظور، داوطلب باید دارای سرمایه کافی و تجربه مدیریت باشد. بسیاری از سرمایه گذاران برای اقامت و مهاجرت به کانادا از این طریق اقدام می‌کنند. برای این نوع مهاجرت، دولت افراد را به 3 گروه سرمایه گذار، کارآفرین و افراد خوداشتغال تقسیم کرده است. برای اطلاع از هزینه ویزای سرمایه گذاری کانادا با کارشناسان هوم اند هوم در ارتباط باشید.

 

مهاجرت خانوادگی

افرادی که مقیم دائم یا شهروند کانادا هستند می‌توانند از بستگان درجه 1 خود برای دریافت PR کانادا حمایت کنند. این بدان معناست که آنها باید از امتیازات اقامت دائم کانادا برای مهاجرت عزیزان خود و اخذ اقامت دائم آنها استفاده کنند. این افراد شامل همسر، فرزندان، فرزندان تحت تکفل یا فرزندخوانده، والدین، پدربزرگ و مادربزرگ هستند.

 مهاجرت با کلاس تجربه کانادا

این برنامه برای کارمندان و دانشجویان خارجی که به طور موقت در کانادا اقامت دارند و مایلند در پایان اقامت موقت خود برای اقامت دائم درخواست دهند، طراحی شده است. برای این برنامه، متقاضیان باید شرایط لازم برای درخواست ویزای دائم کانادا را داشته باشند.

اما با توجه به این بند، حداقل شرایط دریافت PR کانادا چیست؟ شرایطی که از این طریق باید داشته باشید به شرح زیر است:

 • 1 سال تجربه حرفه‌‌ای (پاره وقت یا تمام وقت) طی 3 سال گذشته
 • دارای سابقه کار قانونی و تایید شده
 • شما باید به زبان مسلط باشید.

طرح گزینش استانی کانادا

کانادا نزدیک به 80 برنامه استانی یا PNP ارائه می‌دهد که به استان‌های کانادا اجازه می‌دهد تا نیازهای مهاجرتی خود را برای رفع کمبود نیروی کار یا ایجاد شغل برآورده کنند و سالانه تعداد معینی از نامزدها را برای مهاجرت حرفه‌‌ای یا اقتصادی برای اقامت دائم انتخاب کنند.

در نوامبر 2020، برنامه‌های مهاجرت استانی کانادا، مهاجران بالقوه را حتی بیشتر از این پیش برد. برنامه مهاجرت استانی یا PNP که در سال 1998 با هدف جذب 200 نفر به کانادا آغاز شد، اکنون سالانه 80000 مهاجر جدید به کانادا جذب می‌کند. حداقل 3744 مهاجر بالقوه تحت برنامه مهاجرت استانی در ماه نوامبر دعوتنامه دریافت کردند.

زمان پردازش برای دریافت PR کانادا

زمان پردازش بستگی به نوع درخواست یا برنامه مهاجرتی شما دارد. زمان پردازش بسته به درخواست‌های دریافتی برای هر برنامه مهاجرت متفاوت بوده و میانگین زمان بسته به نوع درخواست بین 6 تا 12 ماه است.

عوامل خاصی بر زمان رسیدگی به پرونده تأثیر می‌گذارد که این عوامل به شرح زیر است:

 • رسیدگی به درخواست شما توسط اداره مهاجرت به زمان نیاز دارد
 • زمان مجاز برای تأیید اطلاعات ارسال شده توسط شما
 • زمان پاسخگویی زمانی است که تمام اطلاعات درخواستی شما ثبت شده باشد.

عوامل موثر بر تعداد دریافت‌کنندگان PR کانادا چیست؟

عوامل موثر بر تعداد دریافت‌کنندگان PR کانادا چیست؟

دولت کانادا به تعداد معینی از مهاجرانی که هر ساله به این کشور سفر می‌کنند، اقامت دائم کانادا را اعطا می‌کند و این تعداد هر سال متفاوت است. در سال‌های اخیر دولت کانادا تعداد زیادی مهاجر را با اهداف مختلف و با هدف توسعه این کشور جذب کرده است.

انصراف از PR کانادا یا لغو آن توسط دولت

یک مقیم دائم کانادا زمانی که کارت PR آنها منقضی می‌شود به طور خودکار وضعیت خود را از دست نمی‌دهد. وضعیت اقامت دائم فقط از طریق یک فرآیند رسمی از بین می‌رود و اگر شخصی بخواهد از وضعیت اقامت دائم خود صرف نظر کند، می‌تواند درخواستی ارائه دهد.

دولت کانادا مختار خواهد بود به یکی از دلایل زیر وضعیت اقامت دائم فرد را باطل کند:

 • جنایت جدی
 • اگر فردی از طریق ارائه نادرست به وضعیت اقامت دائم دست یافته باشد.
 • فرد قادر به انجام تعهدات اقامت خود نباشد

همچنین یک مقیم دائم می‌تواند در هر زمانی کانادا را ترک کند اما باید به تعهدات حضور فیزیکی خود ادامه دهد.

سخن پایانی

در این مقاله به این سوالات پاسخ دادیم که PR کانادا چیست و شامل چه شرایطی خواهد بود. هر ساله افراد زیادی با اهداف متفاوتی مانند اخذ ویزای تحصیلی کانادا و کار به کشورهای مختلف مهاجرت می‌کنند. کانادا یکی از محبوب ترین مقاصد برای کسانی است که قصد مهاجرت دائمی دارند. با توجه به‌‌ای شرایط، افرادی که واجد شرایط مهاجرت به این کشور هستند می‌توانند در مدت زمان کوتاهی ویزای اقامت دائم کانادا را دریافت کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *