آیا اقامت کانادا از طریق تولد فرزند ممکن است؟

اقامت کانادا از طریق تولد فرزند

آیا اقامت کانادا از طریق تولد فرزند امکان‌پذیر است؟ کانادا یکی از کشورهایی به شمار می‌آید که بسیاری از ایرانیان به مهاجرت به آن فکر می‌کنند. راه‌های مختلفی برای مهاجرت به کانادا وجود دارد که یکی از این روش‌ها اخذ اقامت کانادا از طریق تولد فرزند است. کانادا یکی از معدود کشورهایی محسوب می‌شود که به لطف اصل jus soli می‌توانید شهروند آن کشور محسوب شوید.

 کلمه لاتین Jus soli به معنای حق زمین است و یکی از راه‌هایی به شمار می‌آید که فرد می‌تواند به وسیله آن شهروند کانادا شود. بر این اساس فرزند متولد شده در کانادا شهروند این کشور بوده و از تمامی حقوق و مزایای یک کانادایی برخوردار خواهد بود. در ادامه شرایط و ضوابط اخذ تابعیت از طریق تولد فرزند در کانادا توسط هوم اند هوم مورد بررسی قرار می‌گیرد.

اخذ اقامت کانادا در بدو تولد فرزند

طبق قوانین کانادا، هرکسی که در خاک کانادا متولد شود، از بدو تولد شهروند کانادا خواهد بود. این قانون تنها شامل خاک کانادا نمی‌شود و کودکانی که در آسمان کانادا و در حال پرواز یا سوار بر کشتی و در آب‌های کانادا متولد می‌شوند نیز شهروند این کشور محسوب می‌شوند. این قانون برای کودکانی که والدین آنها شهروند کانادا نیستند نیز اعمال خواهد شد. البته لازم به ذکر است که با این روش تنها فرزند تابعیت این کشور را می‌گیرد و والدین او باید از روش‌های دیگری مانند گرفتن ویزای کاری کانادا، تحصیلی و… تابعیت کانادا را دریافت کنند.

تولد فرزند در کانادا تحت چه شرایطی تابعیت این کشور را به همراه ندارد؟

همانطور که گفته شد، نوزادانی که در کانادا به دنیا بیاید، حتی اگر والدین آنها شهروند کانادا نباشند، اقامت دائم این کشور را دریافت خواهند کرد. بنابراین، برای کار، اقامت، تحصیل و… نیازی به ویزا ندارند. همچنین نیازی به پرداخت هزینه ویزای سرمایه گذاری کانادا نداشته و شرایط سرمایه‌گذاری برای آنها دقیقا همانند شهروندان این کشور است. اما در این قاعده استثنائاتی وجود دارد و در صورتی که والدین هر یک از شرایط زیر را داشته باشند، به فرزند متولد شده تابعیت داده نمی‌شود.

 • والدین کودک سفیران و دیپلمات‌های کشورهای دیگر در کانادا هستند.
 • والدین کودک کارمند یک کشور خارجی در کانادا هستند.

اگر والدین توسط وزارت امور خارجه کانادا به عنوان سفیر یا دیپلمات شناخته شوند یا جزو کارمندان یک کشور خارجی باشند که به طور موقت در کانادا اقامت دارند، نوزاد شهروند کانادا نخواهد شد. بنابراین، این افراد برای ورود به حوزه کسب و کار نیز نیاز به ویزای استارتاپ کانادا خواهند داشت و برای تحصیل و اقامت کوتاه‌ مدت هم باید ویزا بگیرند.

قوانین و شرایط اقامت کانادا از طریق تولد فرزند

پس از به دنیا آمدن کودک، تولد آن باید ثبت شود و هر بخش و استان کانادا قانون خاص خود را در این زمینه دارد. به عنوان مثال، در انتاریو، والدین باید تولد فرزند خود را ظرف سی روز پس از تولد ثبت کنند. توصیه می‌کنیم از یک متخصص در هوم اند هوم در این زمینه مشاوره بگیرید تا دچار مشکل نشوید.

پس از ثبت تولد فرزند خود در کانادا و دریافت شناسنامه به عنوان مدرک شهروندی در آن کشور، می‌توانید برای فرزند خود پاسپورت کانادایی دریافت کنید. برای این کار باید فرم تکمیل شده را به همراه شناسنامه، دو قطعه عکس، و فیش‌های پرداختی به اداره مهاجرت کانادا ارسال کنید. البته باز هم قابل ذکر است که اگر فرزند شما در کانادا متولد شده باشد، به عنوان والدین شهروند آنجا محسوب نمی‌شوید و نیاز به اخذ اقامت دائم یا موقت این کشور از راه‌های دیگر مانند مهاجرت کاری به کانادا خواهید داشت.

مدارک و مستندات لازم برای تولد فرزند در کانادا

هنگامی که برای بچه دار شدن در کانادا به بیمارستان می‌روید، باید از مدارک زیر کپی کرده و ارائه دهید:

 • برنامه تولد نوزاد
 • سابقه سلامتی و پزشکی (در صورت وجود)
 • کارت‌های بیمه سلامت
 • پاسپورت و ویزا
 • شماره تامین اجتماعی

 اقامت کانادا از طریق تولد فرزند و هزینه‌های بچه دار شدن در کانادا

 اقامت کانادا از طریق تولد فرزند و هزینه‌های بچه دار شدن در کانادا

شهروندان و افراد دارای اقامت دائم کانادا می‌توانند از خدمات بهداشتی رایگان استفاده کنند. برای این افراد تمامی هزینه‌های مربوط به تولد فرزند رایگان خواهد بود و یا در صورت استفاده از خدمات بخش خصوصی هزینه کمتری پرداخت خواهندکرد. اما برای کسانی که شهروند این کشور نیستند، وضعیت متفاوت است.

گردشگران و افرادی که شهروند کانادا نیستند، در صورت نداشتن بیمه درمانی بین‌المللی، باید تمام هزینه‌های پزشکی را بپردازند.

اقامت کانادا از طریق تولد فرزند و تولد از طریق IVF

در سال 1978 اولین نوزاد با لقاح مصنوعی خارج از بدن متولد شد. از آن زمان تاکنون شاهد پیشرفت‌های زیادی در این زمینه بوده‌ایم، از جمله درمان IVF که به زوج‌هایی که مشکل باردار شدن دارند کمک می‌کند. اما هزینه این روش خاص برای بچه‌دار شدن در کانادا چقدر است؟!

اگر فردی که مقیم کانادا نیست، به عنوان توریست وارد این کشور شده و یا ویزای خاصی دارد، می‌تواند از روش‌های پردازش استفاده کند. با این حال، برای درمان‌های تخصصی خاص مانند لقاح مصنوعی، نمی‌توانید از هیچ گونه کاهش یا کمک هزینه‌ای بهره‌مند شوید. مگر اینکه از بیمه درمانی بین‌المللی استفاده کنید.

سیستم‌های بهداشت عمومی و درمان در برخی از مناطق کانادا و استان‌های آن کمک‌های مالی ویژه‌ای را به افرادی که به دنبال درمان IVF هستند ارائه می‌دهند. به عنوان مثال، انتاریو چرخه کامل لقاح مصنوعی را یک بار در طول زندگی یک زن به طور کامل پوشش می‌دهد و کبک نیز کمک‌های مالی در قالب اعتبارات مالیاتی برای زوج‌های بدون فرزند ارائه می‌کند.

اما وقتی صحبت از واجد شرایط بودن این مزایا می‌شود، محدودیت‌های خاصی وجود دارد و بسته به مناطق و استان‌های کانادا نیز متفاوت است. برخی از کلینیک‌های خصوصی IVF نیز تا حدودی به زوج‌ها کمک می‌کنند.

حقوق و امتیازات تولد در کانادا

اگر کودکی در کانادا متولد شود، از تمام حقوق و مزایایی که برای یک شهروند کانادایی در نظر گرفته شده است، بهره‌مند خواهد شد. به عنوان مثال می‌توان به حق اقامت در کانادا و همچنین حق خروج و ورود به این کشور بدون نیاز به ویزا اشاره کرد و راه‌اندازی استارتاپ کانادا بدون نیاز به ویزا برای آنها ممکن خواهدبود. علاوه بر این، بهره‌مندی از تحصیل رایگان و خدمات پزشکی دولتی رایگان از دیگر مزایایی است که اخذ اقامت کانادا از طریق تولد فرزند به همراه خواهد داشت که این مزایا فقط شامل خود فرزند می‌شود.

باید تاکید کرد که حتی اگر کودک کانادا را ترک کند، چون در خاک این کشور به دنیا آمده است، کانادایی محسوب خواهد شد و می‌تواند بدون ویزای تحصیل کانادا یا هر ویزای دیکری وارد این کشور شود و هر زمان که بخواهد و در هر زمانی که بخواهد در آنجا زندگی کند.

طبق قانون مهاجرت کانادا، صرفاً به این دلیل که متقاضی قصد زایمان در کانادا را دارد، نمی‌توان درخواست وی برای ورود به این کشور را رد کرد. به دنیا آوردن فرزند در خاک کانادا توسط مقیم موقت هیچ قانون این کشور را نقض نمی‌کند و بنابراین منعی برای ورود زن باردار وجود ندارد.

بنابراین اگر باردار هستید می‌توانید وارد کانادا شوید. درخواست ورود یک خانم باردار مانند سایر درخواست‌ها بررسی می‌شود و همین روند را طی می‌کند. قصد متقاضی برای خروج در پایان اقامت بدون ممنوعیت ورود به کانادا و وضعیت مالی وی از جمله مواردی است که در بررسی درخواست ویزا مورد توجه قرار می‌گیرد.

اقامت کانادا از طریق تولد فرزند و شرایط و قوانین آن

تولد فرزند در کانادا به والدین آنها اجازه می‌دهد از مرخصی زایمان بهره مند شوند. یک مرخصی 18 ماهه وجود دارد که به آنها اجازه می‌دهد 33 درصد از حقوق هفتگی خود را دریافت کنند. نوع دیگر 12 ماهه است و 55 درصد از درآمد عادی هفتگی به آنها پرداخت می‌شود.

پس از بررسی هزینه‌های بچه‌دار شدن در کانادا، اکنون به مراقبت‌های پس از زایمان و مرخصی مادر و پدر پس از تولد فرزند می‌پردازیم. از مراقبت‌های قبل از زایمان تا دوره پس از زایمان، اکثر مادران در کانادا فقط هزینه را پرداخت می‌کنند. آنها برای مدت کوتاهی در بیمارستان بستری خواهند شد و در مورد زایمان طبیعی، میانگین طول مدت بستری مادران بین 2 تا 3 روز است. اما اگر زایمان به روش سزارین باشد، مدت بستری شدن در بیمارستان به 4 روز افزایش می‌یابد. همراه داشتن مدارک و گزارشات پزشکی قبل از زایمان و همچنین لوازم رفاهی، بهداشتی و پوشاک مادر و نوزاد توصیه می‌شود.

مراحل اخذ پاسپورت برای اقامت کانادا از طریق تولد فرزند

پس از ثبت تولد کودک، باید گواهی تولد طولانی مدت را به عنوان مدرک شهروندی کانادا دریافت کنید. این مرحله برای مهاجرت به کانادا پس از تولد فرزند ضروری است. برای دریافت پاسپورت کانادایی، کودک باید:

 • فرم درخواست را پر کنید
 • مدارک مورد نیاز برای شهروندی را مستند کنید
 • دو عکس پرسنلی داشته باشید
 • ارائه مدارک قانونی سرپرستی
 • ارائه ضامن
 • هزینه‌های لازم را پرداخت کنید

غیر از کانادا، کدام کشورها تابع خاک هستند؟

در کشورهای تابع خاک، اگر فردی در خاک آنها متولد شود، می‌تواند تابعیت آنجا را بگیرد. اما در کشورهای تابع خون، این قانون وجود ندارد و باید حداقل یکی از والدین اهل آن کشور باشند تا فرزند نیز بتواند تابعیت بگیرد. کانادا تنها کشوری نیست که تابع خاک بوده و به کودکان متولد شده در خاک خود تابعیت می‌دهد.

چندین کشور دیگر، به ویژه در قاره آمریکا، این قانون را اعمال می‌کنند. ایالات متحده آمریکا، آرژانتین، باربادوس، برزیل، شیلی، کوبا، اکوادور، فیجی، گرانادا، گواتمالا، گویان، هندوراس، جامائیکا، لسوتو، مکزیک، نیکاراگوئه، پاراگوئه، پاناما، پرو، سنت لوسیا، سنت وینسنت و گرنادین‌ها، ترینیداد و توباگو، تووالو و اروگوئه از جمله کشورهایی هستند که مانند کانادا می‌توانید از طریق حق تولد، شهروندی آنها را دریافت کنید.

غیر از کانادا، کدام کشورها تابع خاک هستند؟

اقامت کانادا از طریق تولد فرزند با توجه به نحوه تولد فرزند

اگر کودکی در کانادا متولد شود، فرزند متولد شده شهروند آن کشور محسوب می‌شود، اما این امر در مورد والدین آنها صدق نمی‌کند. در صورتی که والدین اقامت دائم کانادا را نداشته باشند، می‌توانند از روش‌های اقامت موقت مانند گرفتن ویزای تحصیلی کانادا و ویزای کاری استفاده کنند و برای مدت محدودی در کانادا بمانند. در این صورت باید پس از مدتی که بستگی به نوع ویزای آنها دارد به کشور خود بازگردند. حتی اگر کودک کانادا را ترک کند، شهروند کانادا محسوب می‌شود و با رسیدن به سن 18 سالگی، می‌تواند از والدین خود برای اقامت دائم در این کشور حمایت مالی کند.

منظور از حمایت والدین برای اقامت کانادا از طریق تولد فرزند چیست؟

وقتی فرزند شهروند کانادایی شما 18 ساله شد، می‌تواند از پدر، مادر، پدربزرگ و مادربزرگ خود حمایت کند. به این ترتیب والدین اقامت دائم کانادا را دریافت می‌کنند و می‌توانند در این کشور زندگی و کار کنند. برای حمایت مالی، کودک باید ثابت کند که والدین به او وابسته هستند و درآمد کافی برای حمایت مالی از آنها در کانادا دارد. درست است که احتمالاً نوجوان 18 ساله شما در آن سن نمی‌تواند از نظر مالی از شما حمایت کند، اما این امکان در قانون کانادا وجود دارد و می‌توانید در اسرع وقت از آن استفاده کنید.

پروسه اخذ اقامت دائم از طریق اسپانسرشیپ تقریباً یک سال به طول خواهد انجامید. این زمان ثابت نیست و به دلایل مختلف از جمله مصاحبه یا تکمیل مدارک قابل کاهش یا افزایش است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این رابطه و زمینه‌های دیگر مانند ویزای سرمایه گذاری کانادا با کارشناسان ما ارتباط بگیرید.

سخن پایانی

امروز در رابطه با اقامت کانادا از طریق تولد فرزند صحبت کردیم؛ اگر فرزند شما در کانادا متولد شود، طبق اصل حقوق زمین، شهروند کانادا به شمار می‌آید. به همین دلیل تولد فرزند در کانادا راهی مطمئن برای اخذ تابعیت این کشور برای فرزند شما است. با این روش فرزند شما در هر کجای دنیا که باشد کانادایی محسوب می‌شود و از تمامی مزایا و امکانات یک شهروند کانادایی بهره‌مند خواهد شد. علاوه بر این، به لطف این روش، فرزند شما هر زمان که تصمیم بگیرد می‌تواند وارد کانادا شود و زندگی خود را در این کشور بسازد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *