شرایط تابعیت کانادا و صلاحیت شهروندی در این کشور

شرایط تابعیت کانادا

کشور کانادا سرزمین رویاهای جوانان، مهاجران و دانشجویان بسیاری است. کشور مدرن کانادا راه‌های متعددی برای دادن تابعیت به متقاضیان گشوده است. شرایط اخذ تابعیت و شهروندی کانادا برای کسانی که مدت ۳ تا ۵ سال به صورت قانونی در این کشور مقیم بوده‌اند، امکان‌پذیر است. برای دریافت تابعیت و شهروندی کانادا مهاجران، باید در سه سال اخیر اقامت در کانادا مالیات خود را طبق تعرفه دولت کانادا پرداخته کرده باشند.‌

داشتن هرگونه سابقه پرونده قضایی و کیفری سبب رد شدن تقاضای تابعیت و شهروندی کانادا خواهد شد. شرایط تابعیت کانادا و شهروندی این کشور از راههای مختلفی مانند؛ شهروندی کانادا با ویزای سرمایه‌گذاری کانادا، ویزای تحصیلی کانادا و گذراندن امتحان سیتیزن شیپ کانادا به راحتی امکان‌پذیز است.

فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا

زمانی که سخن از تابعیت یا شهروندی به میان می‌آید، هدف، وجود یک پیوند سیاسی، معنوی و حقوقی، هر شخص حقیقی و حقوقی با یک دولت است.

 تابعیت یک پیوند سیاسی است زیرا دولت‌ها فرد تبعه را متعلق به خود می‌دانند، تابعیت یک رابطه معنوی است زیرا محدود به مکان نیست، بدین معنی که یک تبعه ایرانی چه در ایران ساکن باشد چه در کشور دیگری، خود را تبعه ایرانی می‌داند و یک رابطه حقوقی است زیرا در نظام داخلی و بین المللی آثار حقوقی دارد.

 اما در خصوص با تفاوت اقامت دائم با تابعیت یا شهروندی باید، گفته‌ شود؛ شخصی که تبعه کشوری است می‌تواند اقامت دائم آن کشور را هم داشته باشد، در صورتی که کسی که اقامت دائم کشوری را دارد، ممکن است نتواند به تابعیت یا شهروندی کشوری برسد، این موضوع به قبولی در آزمون شهروندی و رعایت شروط حضور یا سایر قوانین برای حفظ اقامت دائم وابسته است.

 در مورد فرق اقامت دائم و شهروندی کانادا باید به چند نکته اشاره شود، مهاجرانی که مقیم دائم کانادا هستند، مانند شهروندان کانادایی می‌توانند از سیستم آموزشی، رفاهی و درمانی با هزینه‌ی ناچیز استفاده کنند، برخلاف شهروندان کانادایی افرادی که اقامت دائم کانادا بایستی حداقل 6 ماه در سال در کشور کانادا حضور داشته باشند و در پست‌های مهم‌ و حساس دولتی سطح بالا نمی‌توانند مشغول به کار شوند. اگر فردی شرایط تابعیت کانادا را هم کسب کند، تا مدت‌ها ممکن است تحت نظر باشد و با کوچک‌ترین اشتباه تابعیت او لغو خواهد شد.

شرایط تابعیت کانادا و گرفتن شهروندی

برای گرفتن تابعیت و شهروندی کشور جذاب کانادا ویژگی های خاص و متفاوتی، مدنظر  مسئولان کشور کانادا است که مهاجر قبل از ارسال درخواست خود باید به آنها توجه کند:

یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین این ویژگی ها اینکه مهاجر باید سابقه زندگی در کشور کانادا را داشته باشد. داوطلبان باید به مدت ۳ سال در این کشور زندگی کرده باشند.

 • دانستن و داشتن مهارت و توان کافی در زبان انگلیسی و یا فرانسوی برای ارتباط برقرار کردن با افراد
 • تکمیل کردن فرم های مربوطه
 • نداشتن سابقه کیفری و جنایی و هر گونه پرونده قضایی
 • پرداخت مالیات ۳ سال اخیر اقامت خود در کانادا

داوطلبین حتما باید یک آزمون برای آگاهی نسبت به سیستم اداری، سیاسی، تاریخی، جغرافیایی، حقوق و مسئولیت شهروندی درباره کشور کانادا بدهند و در صورت پذیرش شرایط تابعیت کانادا آسان‌تر خواهد شد. تمامی افرادی که قصد گرفتن اقامت کانادا به شیوه‌های مختلف را دارند، می‌توانند با مشورت موسسه هوم اند هوم  به مقصد مهاجرتی خود دست یابند. شرایط تابعیت کانادا و اخذ شهروندی کانادا دارای مراحلی است که باید به دقت و مرحله به مرحله انجام شود:

مرحله 1:

بررسی اینکه مهاجر واجد شرایط است یا خیر؟!

شخصی که درخواست شهروندی کانادا را دارد باید مقیم دائم کشور کانادا باشد و در 5 سال گذشته حداقل 1095 روز در این کشور حضور داشته باشد. تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی برای افراد بین ۱۸ تا ۵۴ سال از دیگر موارد مورد نیاز است. عدم سوء پیشینه کیفری از دیگر نیازمندی ‌ها و شرایط تابعیت کانادا و شهروندی کشور کانادا است.

مرحله 2: مدت زمان حضور در کشور کانادا

مدت زمان دقیق حضور در کشور کانادا را باید محاسبه کرده و به مدارک اضافه نمایید.

مرحله 3: جمع آوری تمامی مدارک مورد نیاز

در این مرحله مدارک مورد نیاز همچون کارت PR، گذرنامه، گواهینامه رانندگی، کارت سلامت پزشکی، عکس استاندارد، مدرک زبان فرانسوی یا انگلیسی، کارت بیمه درمانی، فیش پرداخت هزینه‌های پرداختی درخواست شهروندی را بایا آماده کرده و بدون نقص تحویل داده شود.

مرحله 4: تکمیل فرم‌های درخواست

در این مرحله باید فرم‌های درخواست شهروندی کانادا تکمیل شود و به سوالات به صورت دقیق پاسخ داده شود.

مرحله 5: پرداخت هزینه‌های مربوط به رسیدگی به پرونده‌ی شهروندی کانادا

هزینه های پردازش درخواست شهروندی بایستی پرداخت گردد، این هزینه‌ها برای افراد بالای 18 سال 630 دلار کانادا و افراد زیر 18 سال 100 دلار می‌باشد.

مرحله 6: ارسال درخواست

در این مرحله درخواست متقاضی و خانواده وی  بایستی ارسال شود. ارسال همه  مدارک به صورت مرتب و ریز بسیار مهم است.

مرحله 7: آمادگی برای آزمون

مهاجرانی که سن آنها بین 18 تا 54 سال باشد، باید در آزمون شهروندی کشور کانادا شرکت نمایند. در صورت پذیرش در این آزمون شرایط تابعیت کانادا برای فرد تسهیل خواهد شد.

مرحله 9: انتظار برای اعلام نتایج

معمولا 4 – 8 هفته پس از شرکت در آزمون نتیجه قطعی اعلام می‌شود.

مرحله 10: مراجعه به مراسم شهروندی و قسم خوردن طبق ضوابط کشور کانادا پس از قبولی در آزمون شهروندی برای ادای مراسم سوگند و قسم مراجعه کند. مهاجران پس از گذر از مراحل‌ یاد شده شرایط تابعیت کانادا را به دست خواهند آورد.

مدارک لازم برای شهروندی کانادا

یکی از مهم‌ترین مراحل تقاضای تابعیت و شهروندی کانادا تهیه مدارک ضروری است. اصلی‌ترین مدارک مورد نیاز برای درخواست تابعیت کانادا مدرک PR کانادا، گذرنامه، عکس استاندارد، گواهینامه رانندگی، کارت بیمه درمانی، کارت سلامت پزشکی، مدرک زبان فرانسوی یا انگلیسی برای افراد 18 تا 54 سال، فیش های پرداخت هزینه های پردازش درخواست شهروندی است.

مدرک PR کانادا

 • گذرنامه
 • عکس استاندارد
 • گواهینامه رانندگی
 • کارت بیمه درمانی
 • کارت سلامت پزشکی
 • مدرک زبان فرانسوی یا انگلیسی
 • فیش‌های پرداخت هزینه‌های پردازش درخواست شهروندی
 • مدرک زبان برای شهروندی کانادا

یکی از مدارک مورد نیاز برای گرفتن تابعیت و شهروندی کانادا مدرک زبان است. مدرک زبان برای تابعیت و شهروندی کانادا باید مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی در حد عالی است. تحویل مدرک زبان برای افراد 18 تا 54 سال متقاضی تابعیت کانادا ضروری است.

 در صورتی که شخص دوره آموزشی را به زبان انگلیسی یا فرانسوی در کانادا یا خارج از خاک کانادا سپری کرده باشد، باید اصل مدارک به همراه ترجمه آنها را به زبان انگلیسی یا فرانسوی تحویل دهد. افرادی که دارای اقامت تحصیلی کانادا هستند و یا دوره مهاجرت کاری کانادا را سپری کرده‌اند، مدرک زبان را گرفته‌اند و این موضوع به تسهیل در شهروندی کمک خوبی می‌کند. داشتن تسلط به زبان یکی از اصلی‌ترین شرایط تابعیت کانادا محسوب می‌شود.

میزان حقوق شهروندی کانادا

به دلیل چند ملیتی بودن کانادا و وجود قومیت‌های مختلف از سرتاسر دنیا، کشور کانادا به یک کشور چند فرهنگی و چند ملیتی معروف است. افرادی که شرایط تابعیت کانادا را دارند، از حقوق شهروندی کانادا که شامل موارد زیر است، برخوردار می‌شوند.

 • حق دادن رای و انتخاب شدن در انتخابات
 • حق حفظ هویت فرهنگی و زبانی
 • حق آزادی بیان، مذهب، تجمع و تشکل‌های مختلف
 • حق داشتن به خدمات عمومی و رفاه اجتماعی
 • حق مسافرت به خارج از کشور و بازگشت به آن

در ادامه به بیان برخی از مسئولیت‌های تابعیت و شهروندی کانادا اشاره خواهد شد.

-مشارکت در فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی

-حفظ زبان‌های رسمی و تاریخ مشترک کشور

-احترام به حقوق و آزادی های دیگران

-رعایت تمامی قوانین کشور

-پرداخت مالیات طبق تعرفه دولت کانادا

حفظ محیط زیست و منابع طبیعی و دوست‌دار طبیعت بودن و موضوع مهمی که باید‌ به آن اهمیت بیشتری داده شود، توان پرداخت هزینه اقامت کانادا را داشته باشد. هر فردی که اقدام به مهاجرت به هر روش می‌کند، ابتدا باید مبلغ ویزا و هزینه‌های لازم را پرداخت کند. ممکن است برخی از هزینه‌ها بالا باشد، مانند مبلغ ویزای سرمایه‌گذاری کانادا که حدود ۸۰ هزار دلار شود، اما متقاضی باید توان تامین آن را داشته باشد.

آزمون شهروندی کانادا

افرادی که به طرق مختلف مانند مهاجرت کاری به کانادا و یا ویزای استارتاپ کانادا وارد این کشور شوند و قصد گرفتن شهروندی را دارند، باید در آزمون تابعیت شرکت کنند.

از مهم‌ترین مراحل تقاضای تابعیت و شهروندی کانادا شرکت در آزمون شهروندی این کشور است. آزمون شهروندی کانادا به صورت حضوری یا آنلاین و به شکل آزمون کتبی یا مصاحبه شفاهی اجرا می‌شود. در شرایط بیماری کرونا آزمون‌های شهروندی کشور کانادا به صورت آنلاین برگزار می‌شد. نحوه برگزاری آزمون برای مهاجر به شرایط شخص و سن او بستگی دارد.

در آزمون تابعیت و شهروندی کانادا 20 سوال در رابطه با حقوق و مقررات کانادایی و کشور کانادا از مهاجران پرسیده می‌شود. این سوالات در زمینه‌های مختلفی مانند جغرافیا، تاریخ، اقتصاد، دولت، قوانین و مقررات شهروندی است. تاریخ آزمون یا مصاحبه چند هفته بعد از دریافت نامه تاییدیه برای شخص مهاجر فرستاده می‌شود.

معمولا 1 یا 2 هفته قبل از امتحان یا مصاحبه به شخص زمان و محل دقیق آزمون اطلاع رسانی می‌گردد. برخی موارد باعث رد صلاحیت در دریافت شهروندی این کشور می‌شود؛ این موارد عبارتند از:

 • فرد مهاجر در کشور کانادا یا هر جای دیگر مرتکب جرمی هر چند اندک شده است.
 • فرد برای مدتی موقت حکم آزادی از زندان دریافت کرده باشد و نیاز باشد پس از اتمام دوره به زندان مراجعه کند.
 • فرد تحت مراقبت‌های خاص پلیس باشد. ( یعنی فرد از زندان آزاد شده باشد اما همچنان پلیس وی را تحت نظر داشته و در صورت مشاهده هرگونه خطا حکم وی تغییر می‌کند).
 • فرد مجبور به گذراندن یک دوره محکومیت و زندان در خارج از کشور کانادا است.
 • فرد در خارج از کانادا جرمی مرتکب شده که این مورد به اندازه یک جرم مهم و قابل بررسی در کانادا است و می‌تواند در پرونده فرد متقاضی خللی وارد کند.
 • مقامات کانادایی از فرد خواسته‌اند این کشور را ترک کند.
 • فرد یک جنایت علیه بشریت انجام داده باشد. در هر نقطه از جهان، تفاوتی ندارد.‌
 • فرد در چند سال گذشته درخواست تابعیت را به صورت نادرست ارائه کرده است و یا درخواست وی به هر دلیلی در این مدت رد شده است.
 • فرد در 5 سال گذشته به صورت غیرقانونی قصد ورود به کانادا و گرفتن اقامت این کشور را کرده باشد.
 • فرد پرونده‌ایی در زمینه جرایم تروریسم، جاسوسی و خیانت به کشور کانادا را در پرونده خود داشته باشد.
 • فرد متقاضی در 10 سال گذشته مواردی مانند کلاهبرداری، دزدی را در پرونده خود داشته باشد.

سخن پایانی

کانادا کشوری ناب برای زندگی است. افرادی که از طریق مختلف مانند اقامت استارتاپ  کانادا در این کشور مقیم می‌شوند، می‌توانند برای گرفتن تابعیت اقدام کنند. شرایط تابعیت کانادا کمی دشوار است و افراد باید بتوانند به صورت مرحله به مرحله انجام دهند. افرادی که متقاضی تابعیت‌ هستند، علاوه بر تسلط.به زبان باید تمکن مالی هم داشته باشند.

افرادی که تابعیت کانادا را دریافت می‌کنند، از حقوق و مزایایی بسیار خوبی برخوردار می‌شوند. گروهی از افراد هم با توجه عملکرد و پیشینه خود موفق به اخذ شهروندی کانادا نخواهند شد. مجرم بودن، کلاه‌برداری، سوابق تروریستی و اقدام علیه بشریت از جمله بندهایی است که صلاحیت شهروندی را از افراد سلب می‌کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *