بررسی معایب استارت آپ کانادا

معایب استارت آپ کانادا

معایب استارت آپ کانادا چیست؟ تقریباً در هر صنعتی، کانادا بازاری پذیرا، شفاف و پردرآمد را ارائه می‌دهد. کانادایی‌ها بیش از 60 درصد از درآمد قابل تصرف خود را صرف محصولات و خدمات آمریکایی می‌کنند که همین امر کانادا را به بزرگترین بازار صادراتی برای شرکت‌های آمریکایی تبدیل کرده است.

تجارت بین دو کشور تقریباً 1.8 میلیارد دلار در روز تولید می‌کند که مجموع تجارت دوجانبه در سال 2018 به 714 میلیارد دلار رسید. علاوه بر تجارت، ایالات متحده و کانادا روابط سرمایه گذاری عمیقی دارند و ایالات متحده به عنوان بزرگترین سرمایه گذار خارجی کانادا عمل می‌کند و بالعکس. اما آیا استارت آپ در کانادا معایب نیز دارد؟ در ادامه برای پاسخ به این سوال با هوم اند هوم همراه باشید.

راه اندازی استارت آپ کانادا

کانادا به دلیل شرایط سخت بانکی نظارتی خود، بهتر از بسیاری از بانک‌های بین المللی از بحران مالی جهانی عبور کرده است. در واقع، کانادا یکی از سالم ترین سیستم‌های بانکی در جهان را دارد. این مزیت همراه با نیروی کار تحصیلکرده، منابع طبیعی فراوان، و ترتیبات سودمند تجارت آزاد، کانادا را به بهترین گزینه برای سرمایه گذاری‌های تجاری تبدیل کرده است.

در همین راستا، بسیاری از افراد اقدام به دریافت ویزای دانش آموزی کانادا یا ویزای تحصیلی کانادا می‌کنند تا در آینده بتوانند به کمک قوانین کار بعد از تحصیل، یک بیزینس در کانادا تشکیل دهند.

برای کسب و کارهای کوچک تا متوسط که به دنبال دستیابی به بازارهای جهانی و در عین حال صرفه جویی در هزینه مالیات هستند، کانادا یک کاندید خوب برای توسعه است.

مزایای کسب و کار در کانادا

کاهش نرخ مالیات شرکت‌ها

علاوه بر معایب استارت آپ کانادا، مزایای بیشماری برای شرکت‌ها وجود دارد که کمترین آنها شامل نرخ‌های مالیات شرکتی پایین‌تر است. در تلاش برای تشویق رشد اقتصادی و جذب تجارت بین‌المللی، کانادا به تدریج نرخ مالیات خود را طی 9 سال گذشته از 18 درصد به نرخ فعلی 15 درصد کاهش داد که یکی از رقابتی‌ترین نرخ‌های مالیات شرکتی در جهان است.

قراردادهای تجاری کانادا

صاحبان مشاغلی که در حال سرمايه گذاري در كانادا هستند از شبکه تجاری گسترده آن نیز بهره مند خواهند شد که مزیتی را برای سازمان‌های کانادایی با دسترسی ترجیحی به بازارهای جهانی و متنوع فراهم می‌کند. پیمان‌های تجاری کانادا شامل موافقتنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی NAFTA، توافقنامه جامع اقتصادی و تجاری اتحادیه اروپا CETA  و توافقنامه جامع و پیشرو برای مشارکت ترانس پاسیفیک CPTPP  است.

انجام تفتیش و تشکیل پرونده

کسب‌وکارهایی که به کانادا گسترش می‌یابند می‌توانند از سطح بالایی از اطمینان در جست‌وجوها و پرونده‌های حق بهره ببرند، زیرا کانادا یکی از معدود کشورهایی است که به نظر می‌رسد الزامات ماده 9 UCC را برآورده می‌کند. به همین دلیل گرفتن ویزای استارتاپ کانادا بسیار متقاضی دارد. با این حال، علیرغم هم ارزی نزدیک سیستم‌های ایالات متحده و کانادا، برخی از دام‌های بالقوه وجود دارد که باید از آنها اجتناب کرد. به عنوان مثال، کانادا اجازه ارسال کپی از پرونده‌ها را نخواهدداد و فقط اجازه تشکیل پرونده الکترونیکی را می‌دهد.

بررسی معایب استارت آپ کانادا

پیمایش قوانین استانی

در حالی که مهاجرت کاری به کانادا مزایای زیادی دارد، صاحبان مشاغل باهوش باید چالش‌های بالقوه را نیز در نظر بگیرند. یکی از معایب استارت آپ کانادا این است که باید قوانین ده استان کانادا را کامل بلد باشید. استان‌ها بسیار شبیه ایالت‌های ایالات متحده هستند و دولت‌های خود را دارند. به این ترتیب، شرکت‌های در حال توسعه باید نه تنها قوانین، مقررات و مالیات‌های فدرال، بلکه قوانین و مالیات‌هایی را که توسط استان‌ها تصویب و اجرا می‌شوند، در نظر بگیرند.

قوانین کار برای اخذ اقامت کانادا نیز بر اساس استان متفاوت است و بر ماهیت قراردادهای کارمندان تأثیر می‌گذارد. اساسی‌ترین تمایز مربوط به کبک خواهدبود که به جای سیستم قانون کامن لا، دارای سیستم قانون مدنی است. هنگام فعالیت در کبک، تمام فرم‌ها و پرونده‌ها باید به زبان فرانسوی تکمیل شوند و همه کارگران محلی باید به این زبان مسلط باشند. علاوه بر این، مالیات بر فروش کبک باید توسط شرکت‌های مستقر در کبک علاوه بر مالیات استاندارد کالاها و خدمات کانادا GST  پرداخت شود.

آشنایی با الزامات صدور مجوز کسب و کار

الزامات صدور مجوز شامل مقررات اساسی برای صنایعی مانند معماری یا مهندسی خواهدبود. صدور مجوز حرفه‌ای در کانادا مستلزم مقدار قابل توجهی آموزش و امتحانات دقیق بوده و علاوه بر این، مجوزها در سطوح مختلف دولتی صادر می‌شوند و کسب‌وکارهای در حال توسعه باید اطمینان حاصل کنند که همه الزامات مربوطه برآورده خواهندشد.

این فرآیند به درخواست برای مجوزهای کسب و کار اساسی گسترش می‌یابد. این نکته را نیز بدانید که پروسه صدور مجوز در برخی از صنایع کانادا زمان بیشتری می‌برد. به عنوان مثال، در بخش ساخت و ساز، اغلب تا 9 ماه طول می‌کشد تا یک مجوز دریافت شود؛ فرآیندی که در کبک، جایی که مجوزهای ساخت و ساز ویژه الزامی است، حتی بیشتر طول می‌کشد. فراموش نکنید که برای اخذ مجوز باید در بازه سنی مناسب باشید و برای اطلاع از شرایط سنی ویزای کار کانادا می‌توانید با کارشناسان هوم اند هوم تماس بگیرید.

چالش‌های اجرای قرارداد

یکی دیگر از معایب استارت آپ کانادا را می‌توان در اجرای قرارداد یافت که شرایط ویزای استارتاپ کانادا را کمی سخت می‌کند. در حالی که کانادا دارای یک سیستم حقوقی قوی و شفاف است، اجرای به موقع قراردادها می‌تواند چالش برانگیز باشد. طبق گزارش بانک جهانی، ممکن است تا 910 روز طول بکشد که یک قرارداد معوق در کانادا حل شود.

محدودیت‌های صنعت کانادا

صادرکنندگان دسترسی نامحدود به بازارهای کانادا ندارند. در واقع، برخی از بخش‌ها برای واردات محدود یا غیرقابل دسترسی هستند، که همین موضوع بررسی دقیق را از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌کند. این امر شامل ارزیابی کانال‌های فروش موجود، قوانین استانی مختلف، مقررات و فرصت‌های بازار است.

کسانی که به دنبال راه اندازی کسب و کار در کانادا هستند باید از رعایت قوانین گمرکی و الزامات بسته بندی و برچسب گذاری دوزبانه اطمینان حاصل کنند تا با قانون بسته بندی و برچسب گذاری مصرف کننده کانادا مطابقت داشته باشند که به برچسب محصولات انگلیسی و فرانسوی نیاز دارد.

با این حال، این رویه‌ها کمی متفاوت از ایالات متحده است، زیرا مناقصه‌گران خارجی باید در کانادا ثبت نام کرده و تمام الزامات اجباری را برای برنده شدن در قراردادها انجام دهند. در برخی موارد، مناقصه گران ملزم به دریافت گواهی امنیتی قبل از ارائه پیشنهاد هستند.

احراز هویت صحیح سند

مانند همه دولت‌ها، کانادا نیز قبل از استفاده قانونی از اسناد، نیاز به تأیید مبدأ خواهد داشت. برای تکمیل این فرآیند، شرکت‌های در حال توسعه باید احراز هویت را از دفاتر نمایندگی کشوری که سند در آن صادر شده و کشور یا سفارت/کنسولگری که در آن مورد استفاده قرار می‌گیرد، دریافت کنند.

نکته تخصصی: کانادا عضو کنوانسیون لاهه نیست، به این معنی که مکانیسم‌های آپوستیل اعمال نمی‌شوند و کسب‌وکارهای در حال گسترش باید درخواست احراز هویت کنند. شما باید یک سند جدید ایجاد کنید تا به کنسول یا سفارت مربوطه ارسال شود.

نکاتی در رابطه با مزایا و معایب استارت آپ کانادا

کانادا علاوه بر داشتن فرهنگ خوب، دومین کشور بزرگ جهان از نظر مساحت است و دهمین اقتصاد بزرگ را دارد. نیروی کار تحصیلکرده، ثروت منابع طبیعی و ترتیبات تجارت آزاد با بسیاری از اقتصادهای بزرگ جهان، این مکان را به بهترین گزینه برای کارهای تجاری و اخذ ویزای سرمایه گذاری کانادا تبدیل کرده است.

اما هنگام مهاجرت کاری به کانادا چه خطراتی را باید در نظر بگیرم؟ کانادا معمولاً به عنوان یک کشور بسیار محبوب تجارت رتبه‌بندی می‌شود، بنابراین خطر بیکاری در اینجا بسیار کم است و درامد می‌تواند عالی باشد. همچنین مقررات، قوانین و بارهای اداری بسیار شبیه به سایر کشورهای همسایه خود است.

شاید این سوال نیز براتان پیش آمده باشد که انواع موجودیت در کانادا چیست و چگونه می‌توانم مورد مناسب را انتخاب کنم؟ انواع اصلی این نهاد عبارتند از: مالکیت انفرادی، مشارکت محدود، شرکتی و تعاونی. فراموش نکنید که انتخاب مناسب به نیازهای کسب و کار، اندازه، اهداف مالیاتی و غیره بستگی دارد.

نرخ مالیات محلی در کانادا چقدر است؟

برای شرکت با مسئولیت محدود، هر شریک شخصاً بر اساس سهم خود مشمول مالیات می‌شود و شرکت‌ها پس از کاهش مالیات عمومی 15٪ مالیات فدرال دریافت می‌کنند.

هر نهادی که در یک استان کانادا فعالیت تجاری انجام می‌دهد به مجوزی مشابه آنچه در بسیاری از شهرها، شهرستان‌ها یا ایالت‌های ایالات متحده پیدا می‌کنید نیاز دارد. فعالیت‌های حرفه‌ای مانند مهندسی یا معماری مقررات بیشتری دارند و برای دریافت مجوز نیاز به آزمایش و آموزش اضافی خواهندداشت.

سخن پایانی

راه اندازی کسب و کار برای گرفتن اقامت کانادا خود می‌تواند یک انتخاب شغلی هیجان انگیز و با ارزش باشد. زیرا به شما این شانس را می‌دهد که رئیس خود باشید و در عین حال چیزی با ارزش ماندگار برای خود، خانواده و جامعه خود بسازید. اما راه‌اندازی یک کسب و کار آسان نیست و نزدیک به 40 درصد از کسب و کارهای جدید با یک تا چهار کارمند به پنج سالگی خود نمی‌رسند. در واقع راه اندازی و هدایت یک استارت آپ خوب از شما می‌خواهد که سخت کوش، آماده و دائما خلاق باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *