شرایط گرفتن تابعیت امارات در سال 2023

گرفتن تابعیت امارات

امارات متحده عربی یکی از بهترین کشورهای خاورمیانه به‌شمار می‌رود و سالانه ایرانیان زیادی برای زندگی به این کشور مهاجرت می‌کنند. وضعیت اقتصادی پویا و رفاه اجتماعی بالا یکی از مواردی است که بسیاری از افراد را به این کشور می‌کشاند.

تابعیت و اقامت امارات متحده عربی آرزوی هرکسی است که امروز در جهان سوم زندگی می‌کند، این کشور پیشرفته عربی با فراهم کردن شرایط فوق‌العاده‌ای برای شهروندانش توانسته توجه جوامع بین‌المللی را به‌ خود جلب کند؛ اگر شما هم برای گرفتن تابعیت امارات مشتاق هستید و تصمیم دارید به هر طریقی که شده اقامت این کشور را به‌دست آورید، می‌توانید لحظاتی از وقت خود را در اختیار ما قرار دهید. در این مطلب تصمیم گرفته‌ایم هر‌انچه که باید در مورد نحوه دریافت و اخذ اقامت امارات متحده عربی نیاز است بدانید را در اختیار شما عزیزان بگذاریم. همراه ما باشید.

روش‌های دریافت اقامت امارات متحده عربی

راه‌های گرفتن تابعیت امارات

به‌منظور دریافت اقامت امارات شما می‌توانید از روش‌هایی که در زیر بیان می‌کنیم استفاده نمایید.

تولد در خاک امارات

گرفتن تابعیت امارات با تولد در خاک این کشور امکان‌پذیر است؛ اما به‌شرط آنکه یکی از والدین فرزند متولد شده اماراتی باشند. با این حال بازهم تولد در خاک امارات اجازه اقامت در این کشور را می‌دهد؛ اما اقامت دائمی نیست و باید بعد از دو سال تمدید شود.

لازم به ذکر است که امکان تمدید اقامت به این روش به‌صورت نامحدود وجود دارد و اگر فردی بتواند به‌مدت ۳۰ سال در این کشور اقامت داشته باشد و تمامی قوانین دولت امارات را بپذیرد؛ اخذ تابعیت امارات متحده عربی برای آن فرد امکان‌پذیر است.

اصل خون

با توجه به قانون مربوط به اصل خون، هر نوزادی که از والدین اماراتی متولد شود، تابعه امارات محسوب می‌گردد. مهم نیست نوزاد در داخل امارات یا هر کشور دیگری به‌دنیا آید، همینکه پدر و مادر آن نوازد یا یکی از آن‌ها اماراتی باشد برای این منظور کفایت می‌کند.

ازدواج

زن‌های خارجی از طریق ازدواج با یک مرد اماراتی می‌توانند موفق به اخذ اقامت دبی و امارات متحده عربی شوند. البته تنها ازدواج با یک مرد اماراتی کفایت نمی‌کند، برای این منظور آن خانم باید سه‌ سال در امارات یا دبی اقامت کرده و ضمنا تابعیت قبلیش را هم ترک نماید. ارائه مدرکی دال بر اینکه آن فرد تابعیت کشورش را ترک کرده، این قضیه را اثبات می‌کند.

بد نیست که بدانید گرفتن تابعیت امارات برای یک مرد خارجی که با یک زن اماراتی ازدواج کرده، امکان پذیر نیست.

از طریق تقاضا

برخی از افراد می‌توانند از این طریق هم اقامت امارات متحده عربی را به‌دست آورند، این افراد شامل موارد زیر هستند:

  • شهروندان عمانی، قطری و بحرینی که بیشتر از سه سال در امارات اقامت داشته‌اند
  • شهروندان دیگر کشورهای عربی که بیشتر از هفت سال در امارات اقامت داشته‌اند
  • افرادی که به طریقی توانسته‌اند سی سال در امارات اقامت کنند؛ البته که امکان سی سال اقامت در امارات وجود دارد، همانطور که در بالا هم اشاره کردیم با شرایطی مانند تولد در خاک امارات، دریافت اقامت این کشور و تمدید آن به‌صورت نامحدود وجود دارد. شما با روش‌های دیگری هم می‌توانید در کشور امارات متحده عربی اقامت گرفته و در نهایت موفق به گرفتن تابعیت امارات شوید. در ادامه تمامی این روش‌ها را برای شما شرح خواهیم داد؛ پس ادامه مطلب را از دست ندهید، شاید شما هم توانستید بدین طریق تابعیت امارات متحده عربی را به‌دست آورید.

روش‌های دریافت اقامت امارات متحده عربی

مانند هر کشور دیگری روش‌های متعددی برای دریافت اقامت امارات وجود دارد که احتمالا یکی از آن‌ها بهترین راه‌حل شما برای گرفتن تابعیت امارات هستند. این راه‌حل‌ها و روش‌ها شامل موارد زیر‌ می‌شوند:

گرفتن اقامت امارات برای افراد متخصص

طی مصوبات انجام شده در سال ۲۰۱۸ دولت امارات تصمیم گرفت ویزای بلندمدت برای افراد واجد شرایط صادر کند. افراد واجد شرایط برای دریافت ویزای بلند مدت شامل دانشمندان، دانشجویان نخبه، کارآفرینان و سرمایه‌گذاران می‌شوند.

صدور اقامت برای افراد نامبرده در اولویت قرار گرفته و دولت امارات تصمیم دارد که افراد متخصص و دانشمندان بیشتری برای رشد بیشتر کشور به امارات جذب نماید؛ از همین‌رو کسانی که مدرک دکتری دارند، مهندسان، پزشکان و دانشجویان بین‌المللی مشغول به‌ تحصیل در دانشگاه‌های امارات که معدل بالایی دارند، می‌توانند اقامت بلند مدت دریافت نمایند.

با توجه به اینکه ویزای کاری امارات به‌صورت کوتاه مدت صادر می‌شود، اقامت ده ساله می‌تواند بسیار وسوسه‌انگیز باشد و همین موضوع هم به جذب نیروی کار ماهر کمک می کند. از این طریق امکان افتتاح حساب در امارات هم وجود دارد و شما می‌توانید به سیستم بانکی بین‌المللی وارد شوید.

اقامت امارات از طریق تحصیل

به دلیل وجود چندین دانشگاه بین‌المللی بسیار معتبر در امارات، دانشجویان زیادی مایلند که در اقامت تحصیلی این کشور را دریافت نمایند. برخی از دانشگاه‌های بین‌المللی این کشور پردیس دانشگاه‌هایی از کشورهای آمریکا، کانادا و فرانسه هستند؛ از همین‌رو دانشجو با تحصیل در این دانشگاه‌ها می‌تواند مدرکی بسیار معتبر دریافت نماید که مدرک او با مدرک گرفته شده از کشورهای نامبرده کاملا برابری می‌کند.

مدرکی که از دانشگاه‌های بین‌المللی گرفته می‌شود به دانشجویان اجازه می‌دهد که برای ادامه تحصیلشان از امارات مهاجرت کرده و به کشوری که می‌خواهند بروند؛ البته دانشجویان می‌توانند بعد از اتمام تحصیل خود در امارت وارد بازار کار این کشور شده یا حتی استارتاپ خود را راه‌اندازی نمایند و ویزای تحصیلی‌شان را به ویزای کاری تغییر دهند. ضمنا آن‌ها می‌توانند با افتتاح حساب در دبی و امارات به سیستم بانکی بین‌المللی هم وارد شوند. لازم به‌ذکر است که با تمدید اقامت به مدت ۳۰ سال امکان گرفتن تابعیت امارات هم برای فرد وجود دارد.

اقامت از طریق سرمایه‌گذاری

یکی از روش‌های مهاجرتی بسیار ساده، سرمایه‌گذاری است. برای مثال شما با ثبت شرکت در دبی می‌توانید به راحتی در این کشور اقامت داشته باشید. با توجه به میزان سرمایه‌گذاری شما در شرکت، اعتبار ویزای سرمایه‌گذاری متفاوت خواهد بود. در واقع برخی‌ها ممکن است از همین راه اقامت ۱۰ ساله بگیرند و برخی دیگر اقامت ۲ ساله؛ اما به‌هرحال امکان تمدید مدت زمان اقامت برای فرد وجود دارد.

ضمن اینکه از طریق خرید خانه در دبی هم امکان دریافت ویزای سرمایه‌گذاری وجود خواهد داشت. البته که در این روش هم شما می‌توانید ویزای خود را تا زمانی که ملک در اختیارتان است، تمدید نمایید.  به یاد داشته باشید به محض فروش ملک ویزای شما باطل شده و به کشور خود دیپورت می‌شوید. در کل از طریق سرمایه‌گذاری امکان گرفتن تابعیت امارات برای شما فراهم شده و دستیابی به تابعیت این کشور ساده‌تر خواهد بود.

اقامت در امارات برای هنرمندان

کسانی‌که در زمینه‌های مختلفی مانند هنر، موسیقی و تئاتر استعداد داشته و در این زمینه‌ها تحصیلات مرتبط دارند می‌توانند اقامت بلند مدت دریافت نمایید. اقامت ۱۰ ساله برای این افراد صادر می‌شود. آن‌ها با توجه به نبوغ و خلاقیتشان در زمینه‌هایی مانند ادبیات، طراحی، هنرهای نمایشی، مطالعات فرهنگی و تاریخی می‌توانند اقامت بگیرند. با تمدید اقامت بدین طریق باز هم امکان گرفتن تابعیت امارات وجود دارد.

سلب تابعیت امارات چگونه رخ می‌دهد؟

سلب تابعیت امارات چگونه رخ می‌دهد؟

همانطورکه در بالا توضیح دادیم با ثبت شرکت دبی شما می‌توانید تابعیت امارات را به دست آورید؛ اما ممکن است بخواهید زمانی تابعیت خود را ترک کنید یا با مواردی که موجب به سلب تابعیت شما می‌شوند آشنا باشید. در کل ترک اقامت و تابعیت امارات متحده عربی امکان پذیر است، این مسئله هم به‌صورت اجباری و هم به‌صورت اختیاری رخ می‌دهد. با این اوصاف فرد می‌تواند با اختیار خود تابعیتش را ترک کند و قانون امارات متحده عربی هم این اجازه را به او داده است.

با این اوصاف گاهی اوقات تابعیت امارات از فرد سلب می‌شود و این می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد که از جمله آن‌ها می‌توان به‌موارد زیر اشاره کرد:

  • در صورتی که شخص برای گرفتن تابعیت کشور دیگری اقدام نماید
  • زمانی که فرد بدون اجازه دولت امارات به استخدام نیروهای مسلح کشور دیگری درآمده باشد
  • اگر فرد با نیرنگ و خدعه برای گرفتن تابعیت امارات اقدام کرده باشد
  • زمانی که فرد در امارات مرتکب یک جنایت مهم شود
  • اگر تبعه امارات در خارج از کشور بیشتر از ۴ سال به‌صورت مداوم اقامت داشته باشد، احتمال سلب شدن تابعیت امارات آن‌ها وجود دارد
  • اگر تبعه امارات بر علیه امنیت کشور شورش کرده باشد

در نهایت این نکته را فراموش نکنید که طبق قوانین مربوط به تابعیت امارات، تابعیت مضاعف به هیچ عنوان به رسمیت شناخته نمی‌شود. به‌عبارتی هیچ فردی نمی‌تواند به‌شکل قانونی و با رعایت تمام شرایط مربوط به تابعیت دوگانه یا تابعیت مضاف، شهروند امارات باشد؛ حتی اگر فردی بخواهد با روش هایی مانند تولد فرزند در کشورهایی که از سیستم خاک تبعیت می‌کنند یا ازدواج با اتباع دیگر و حتی سرمایه‌گذاری به‌جز امارات تبعه کشور دیگری را هم به‌دست آورد، امکان‌پذیر نخواهد بود.

هیچ فردی نمی‌تواند هم از حقوق شهروندی امارات بهره‌مند شود، هم از حقوق شهروندی کشور دیگری و از پاسپورت هر دو کشور بهره‌مند باشد. قانون تابعیت امارات چنین اجازه‌ای به شهروندانش نمی‌دهد.

نتیجه‌گیری

در این مطلب ما سعی داشتیم شما را با چگونگی گرفتن تابعیت امارات آشنا سازیم، همانطور که مستحضر هستید روش‌های بسیار زیادی برای دریافت تابعیت امارات وجود دارد که شما می‌توانید با توجه به توانایی‌ها و شرایط خود مناسب‌ترین را برای مهاجرت به‌ این کشور انتخاب کنید. ضمن اینکه شما می‌توانید برای به‌دست آوردن اطلاعات بیشتری در مورد نحوه مهاجرت و دریافت اقامت در امارات به هوم اند هوم مراجعه نمایید. مشاورین این مجموعه برای دریافت بهترین روش‌های مهاجرتی به شما کمک خواهند کرد، ضمن اینکه شما حتی به کمک مشاورین مجموعه می‌توانید از قیمت ملک در دبی هم آگاه شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *