اقامت والدین در کانادا برای دانش آموزان و محصلان به چه صورت است؟

اقامت والدین در کانادا

حتما می‌دانید تحصیل دانش‌آموزان در مدارس کانادا از نظر بسیاری از افراد و خانواده‌ها یک سرمایه گذاری محسوب می‌شود؟ به دلیل این‌که دانش‌آموزان پس از اتمام تحصیل در مدارس کانادا شرایط ویژه‌ای را بدست خواهند آورد، از این رو این یک نگرش منطقی خواهد بود.

زیرا دانش‌آموزان بین المللی که از مدارس کانادا فارغ التحصیل می‌شوند، این امکان را دارند که به راحتی از بورسیه‌های تحصیلات تکمیلی استفاده نمایند و وارد کالج‌های این کشور شوند، علاوه بر این افراد می‌توانند پس از طی کردن مدت، کوتاهی مشغول به کار شوند.

حتما شما هم دوست دارید فرزندتان در یکی از بهترین کشورهای جهان که دارای سیستم آموزشی با کیفیتی است تحصیل را تجربه نماید، در این مطلب به بررسی این موضوع که شرایط اقامت والدین در کانادا برای دانش‌آموزان و محصلان به چه صورت است بپردازیم و به سوالات شما درباره شرایط تحصیل در مدارس کانادا پاسخ دهیم.

برای اینکه فرزندان شما بتوانند در مدارس کانادا مشغول به تحصیل شوند، باید شرایط لازم را داشته باشند. یکی از مهم‌ترین شرایط تحصیل در مدارس کانادا دریافت اجازه تحصیل و اقامت والدین در کانادا است.

شرایط تحصیل دانش آموزان در کانادا

برای اینکه دانش‌آموزان اجازه تحصیل در کانادا را دریافت کنند، در ابتدا باید اجازه پذیرش یکی از مدارس کانادایی را دریافت نمایند. هر دانش آموزی که قصد تحصیل در مدارس این کشور را دارد  باید از سطح نسبی زبان برخوردار باشند اما بهتر است بدانید که برای دریافت پذیرش حتما نیاز به ارائه مدرک زبان نخواهد بود و موسسه‌های آموزشی پذیرای دانش‌آموزان، برای رسیدن آن‌ها به سطح قابل قبولی از زبان دوره‌های آموزشی خاصی را برگزار خواهند کرد.

دانش‌آموزانی که کمتر از 18 سال دارند نمی‌توانند برای اخذ اجازه تحصیل و پذیرش مدارس خود اقدام نمایند زیرا برای این امر باید به سن قانونی رسیده باشند. توجه داشته باشید افراد زیر قادر هستند برای اجازه تحصیل و پذیرش دانش آموزان بین المللی اقدام نمایند:

-یکی از والدین که حضانت قانونی دارد

-پدر خوانده یا مادر خوانده که حضانت قانونی داشته باشند

-قیم قانونی دانش آموز

-شخصی که حکم سرپرستی دائم دانش‌آموز را داشته باشد

-نماینده یا شخصی که مدارک حضانت دانش‌آموز را از طرف دادگاه ارائه دهد

حتما به این نکته توجه داشته باشید که ناپدری یا نامادری که به صورت قانونی حضانت دانش‌آموز را به عهده نداشته باشد نمی‌تواند برای پذیرش درخواست دهد. دولت این کشور برای صدور ویزای تحصیلی کانادا افراد کمتر از18 سال حتی از والدین بیولوژیکی هم  مدارک قانونی حضانت فرزند را می‌خواهد.

علاوه بر توضیحات فوق از جمله دیگر شرایط اقامت تحصیلی کانادا برای تحصیل در مدارس کشور این است که باید حتما یکی از والدین دانش‌آموز او را همراهی نمایند یا در نبود والدین سرپرست قانونی همراه دانش‌آموز باشد. یا در صورتی که هیچکدام از این دو حالت قابل اجرا نبود باید در کانادا یک نفر قیم قانونی دانش‌آموز شود که از سوی دولت تعیین خواهد شد. قیم قانونی باید شخصی بالغ باشد که بیشتر از 18 سال سن داشته باشد. همچنین قیم باید دارای اقامت کانادا باشد و از دانش‌آموز حمایت‌های لازم را به‌عمل آورد.

البته در جهت اقامت والدین در کانادا  برای همراهی دانشآموز اگر موارد گفته شده ممکن نبود راه دیگری هم وجود دارد و آن راه این است که فردی از بستگان یا آشنایان دانش آموز؛ که در کشور کانادا ساکن باشد این امکان را دارد، سرپرستی دانش‌آموز را به عهده داشته باشد.

 سرپرست هم باید شهروندی کانادا را داشته باشد یا دارای اقامت دائم  باشد. البته شرایطی برای همراهی والدین (یا یکی از آنها) با دانش‌آموز در کانادا وجود دارد، که مهم‌ترین آن این است، والدین باید تمکن مالی کافی برای زندگی در کانادا را داشته باشند، به‌طور کلی می‌توان گفت برای اقامت والدین در کانادا آن‌ها باید تمکن مالی خود را به دولت این کشور اثبات کنند. و بتوانند از پس هزینه اقامت کانادا برآیند.

انواع مدارس در کشور کانادا

مدارس کشور کانادا فرصتی بی‌نظیر را برای تحصیل دانش‌آموزان در این کشور ایجاد خواهند کرد. مؤسسه‌ها و مدارس دولتی، مدارس شبانه روزی و خصوصی کشور کانادا پذیرای دانش‌آموزان خارجی از نقاط مختلف سراسر دنیا هستند. این کشور در زمینه رشد و تحصیل دانش‌آموزان بهترین عملکرد را دارد و این‌که دانش آموز در کدام مدرسه مشغول به تحصیل باشد فرق چندانی ندارد زیرا سطح کیفی تمامی مدارس بالا است.

  • مدارس دولتی

بودجه آموزشی مدارس دولتی توسط دولت فدرال تامین شده. دانش آموزانی که خارجی هستند و قصد دارند در این مدارس تحصیل کنند موظف به پرداخت شهریه هستند. به‌طور معمول مدارس دولتی در گران قیمت‌ترین محله‌های استان‌های کانادا هستند.

  • مدارس خصوصی

مدارس خصوصی هم نوع دیگری از مدارس روزانه است که از نظر سیستم آموزشی با مدرسه‌های دولتی تفاوت هایی داشته اما ساختار کاملا با کیفیتی دارند. والدین دانش‌آموزانی که قصد ثبت نام فرزندان و تحصیل در دبیرستان‌های کانادا را دارند، می‌توانند در این مدارس ثبت نام نمایند.

اقامت والدین در کانادا

همان‌طور که می‌دانید اقامت والدین از طریق تحصیل فرزندان یکی از مطمئن‌ترین روش‌هایی است که بسیاری از افراد برای زندگی در این کشور از طریق آن اقدام می‌نمایند. زیرا کشور کانادا دارای یک سیستم آموزشی بسیار با کیفیت در جهان  است و این سیستم با مزایای بسیاری همراه است که ورود به مدارس آن زمینه‌ساز پیشرفت دانش آموزان و ایجاد راهی برای ورود به معتبرترین دانشگاه‌های جهان خواهد بود.

 تا در مدارج بالاتر تحصیل خود را ادامه دهند. بهتر است بدانید که برنامه‌های تحصیلی مختلفی برای دانش‌آموزان بر اساس پایه تحصیلی آن‌ها در مدارس کانادا وجود خواهد داشت. معلمان مشغول به کار در این کشور دارای تحصیلات عالیه هستند و در تلاش هستند تا با ایجاد محیطی خلاق به آموزش بپردازند.

بهتر است پیش از تصمیم به مهاجرت و اپلای مدارس کانادا، افراد متقاضی با تمام شرایط و قوانین در رابطه با اقامت والدین در کانادا آشنا باشند. چرا که دولت کانادا به خانواده اهمیت زیادی می‌دهد و می‌داند که همراهی و اقامت والدین برای دانش‌آموزان تا چه اندازه اهمیت خواهد داشت.

 همچنین قوانین این کشور از متقاضیان در برابر مشکلات احتمالی که ممکن است در پروسه اقامت داخل یک کشور جدید ایجاد شود، محافظت می‌کند. در همین راستا، دولت اقدام به ارائه ویزای توریستی و ویزای همراه برای اقامت والدین در کانادا کرده است که قصد اقامت این کشور و تحصیل فرزند خود را خواهند داشت.

لازم است به این نکته بسیار توجه داشته باشید که درخواست همزمان ویزای دانش آموزی و ویزای والدین ممکن است باعث ریجکت شدن ویزای همراه برای اقامت والدین شود و والدین نتوانند همراه فرزندان خود باشند، در نتیجه بهترین راه این است که درخواست ویزای همراهی و اقامت والدین در کانادا بعد اخذ ویزای دانش آموزی باشد.

دریافت ویزای همراه دانش آموزی

در کشور کانادا قانون به این صورت است که ویزای تحصیلی دانش‌آموزان به افرادی تعلق می گیرد که سن آنها کمتر 18 سال است. و همان‌طور که قبل‌تر توضیح دادیم این افراد باید پدر یا مادر را همراه خود داشته باشند و یا اینکه برای آن‌ها یک قیم در کشور کانادا مشخص شود. ویزای همراه دانش‌آموزی به پدر یا مادر یا قیم دانش آموز اجازه می‌دهد در طول تحصیل همراه دانش‌آموز باشند و اقامت والدین در کانادا از این طریق میسر می‌شود. پس این امکان وجود ندارد که پدر و مادر هر دو ویزای همراه دانش‌آموزی کانادا را دریافت نمایند.

بهتر است بدانید که ویزای همراه عنوان ویزای توریستی را دارد و با ویزای همراه تحصیلی کانادا در دانشگاه ها کاملا متفاوت خواهد بود، از این رو شخص همراه اجازه ندارد با خود شخص دیگری را ببرد. همچنین اگر خانواده فرزند دیگری داشته باشند، اجازه بردن آن را همراه خود به کشور کانادا ندارند.

در حالتی فقط این موضوع امکان‌پذیر است که یکی از والدین که در کشور کانادا اقامت دارد، ویزای خود را تبدیل به ویزای تحصیلی نموده یا ویزای خود را به ویزای کاری تبدیل نماید. در این حالت اجازه دارد برای همراهان خود درخواست الحاق دهد. در نهایت می‌توان گفت علت این موضوع این است که ویزاهای تحصیلی و کاری اجازه بردن همراه را خواهند داشت و این امکان وجود دارد که همراه دانش‌آموز برای همسر خود هم درخواست ویزا کند. اما تغییر ویزا یک فرآیند بسیار سخت است. مخصوصاً تغییر ویزای همراه دانش آموز به ویزای کاری دشوار تر خواهد بود.

تبدیل ویزای همراه به ویزای دیگر

اقامت والدین در کانادا با ویزای همراه دانش‌آموزی این اجازه را به آن‌ها نمی‌دهد که به کار یا تحصیل مشغول شوند. اما در صورتی که موقعیت‌های دیگری برای آن‌ها ایجاد شود و قصد داشته باشند در کانادا مشغول به کار شوند می‌توانند ویزای خود را به ویزای دیگری مانند ویزای کاری کانادا تبدیل نمایند. البته این تبدیل ویزا حتما شرایط خاصی دارد که باید رعایت شود.

 به عنوان مثال در صورتی که افراد قصد تبدیل ویزای خود به ویزای سرمایه گذاری کانادا را داشته باشند، بسته به ایالتی که مورد نظر آن‌ها است می‌توانند شرایط را بسنجند و در صورت دارا بودن شرایط برای این ویزا اقدام نمایند. البته مبلغ ویزای سرمایه‌گذاری کانادا در ایالت‌های مختلف یکی نبوده و با یکدیگر تفاوت دارند. همچنین اگر دارندگان ویزای همراه دانش‌آموزی قصد تحصیل در کانادا را دارند باید از دانشگاه موردنظر خود پذیرش تحصیلی بگیرند تا اجازه داشته باشند ویزای همراه خود را تبدیل به ویزای تحصیلی نمایند.

از آن‌جایی که سیستم آموزشی کانادا  یکی از محبوب‌ترین و با کیفیت‌ترین نظام‌های آموزشی در دنیاست، دریافت ویزای دانش‌آموزشی کانادا و ویزای همراه دانش آموزشی از ویزاهای پرطرفدار مخصوصا در میان ایرانی‌ها است. اما دریافت این ویزاها و سایر روش‌های اقامت کانادا نیازمند بررسی دقیق شرایط، مراحل و مدارک هستند.  بنابراین مشاوران مجرب شرکت مهاجرتی هوم اند هوم در کنارتان هستند تا در انتخاب مسیر درست شما را یاری دهند.

سایر روش‌های اقامت در کانادا

مهاجرت کاری

 یکی از بهترین راه‌های مهاجرت، مهاجرت کاری به کانادا است. در این روش، شرایط فرد متقاضی مانند، سابقه کار، تاهل، سن افراد و مدرک زبان از طرف دولت کانادا مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. همچنین برای اقامت والدین در کانادا از طریق دریافت ویزای کاری، باید مدارکی چون گذرنامه، مدارک تحصیلی و شغلی، گواهی عدم سوء پیشینه و سلامت پزشکی و همچنین فرم‌های مربوطه تکمیل و ارائه شود. مهاجرت کاری کانادا یکی از روش‌هایی است که فرد متقاضی پس از دریافت اقامت قادر خواهد بود برای الحاق خانواده خود اقدام نماید.

 ویزای استارت‌آپ

دریافت ویزای استارتاپ کانادا برای افرادی مناسب است که قصد مهاجرت دارند و دارای یک ایده خلاقانه‌ای برای کسب‌وکار هستند که این ایده قابلیت رقابت در بازار جهانی را خواهد داشت، اقامت والدین در کانادا از طریق اقامت استارتاپ کانادا یکی از روش‌های مهاجرت است. در این روش، فرد متقاضی باید این توانایی را داشته باشد که در کشور کانادا کسب وکاری را راه‌اندازی نماید و حمایت یک حامی کانادایی را کسب نماید.

از شرایط این روش داشتن مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه و تمکن مالی است. برای راه اندازی استارت ‌آپ کانادا، مدارک شناسایی و تحصیلی، مدارک مالی و تکمیل فرم اطلاعات فردی مورد نیاز خواهد بود. با توجه به فرآیند پیشرفت و رشد استارتاپ‌های مختلف در کانادا، شرکت‌های، فناوری اطلاعات و بیوتکنولوژی زمینه‌ساز کسب موفقیت‌های فراوانی در جهت دریافت اقامت دائم کانادا برای تمام افراد خانواده از این روش شده‌اند.

این روش شرایطی را برای اقامت والدین فراهم می‌کند و پس از مدتی می‌توانند برای الحاق دیگر اعضای خانواده خود اقدام نمایند، همچنین با ورود همسر و فرزندان به کانادا، فرزندان می‌توانند به تحصیل در مدارس و کالج‌های این کشور مشغول شوند.

جمع‌بندی

در این مطلب ما سعی کردیم به توضیحات جامعی در رابطه با اقامت والدین در کانادا بپردازیم، همان‌طور که متوجه شدید سیستم آموزشی کشور کانادا بسیار پیشرفته است و از سطح کیفیتی بالایی برخوردار است، و تحصیل فرزندان در در این کشور آرزوی بسیاری از والدین است، به دلیل این‌که آینده درخشانی را برای فرزندان آن‌ها رقم می‌زند.

اگر شما والدین گرامی به اقامت در کانادا و تحصیل فرزند خود در این کشور علاقمند هستید بهتر است با کارشناسان مجرب هوم اند هوم در ارتباط باشید تا با مشاوره درست آینده‌ای بهتری را برای فرزندان خود بسازید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *