بررسی مهم‌ترین دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

کشور توسعه یافته کانادا هر ساله افراد زیادی را با دادن روادیدهایی مختلفی مانند ویزای سرمایه‌گذاری کانادا به خود می‌پذیرد. کانادا کشور آرزوهای دور و دراز است که دانشجویان زیادی را به سمت خود می‌کشاند. ممکن است دانشجویی که اقدام به گرفتن ویزای تحصیلی می‌کند، تمام مدارک خود را به درستی تحویل داده باشد، اما به دلایل دیگری مانند سهل‌انگاری افسر پرونده درخواست ویزای تحصیلی ریجکت شود.

ممکن است ریجکت شدن پرونده قدری نگران کننده باشد، اما با گذر زمان و رفع نواقص پرونده امکان دریافت ویزای تحصیلی کانادا برای متقاضیان میسر شده و دانشجو بتواند اقامت کانادا را دریافت کند. دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا ممکن است چندین مورد باشد که پس از اطلاع رسانی به دانشجو مرتفع گردد.

ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا متعدد است و همیشه متقاضی و دانشجو مقصر نیست. بلکه این احتمال هم وجود دارد که افسر پرونده  در بررسی پرونده اشتباه کرده باشد. پس از مدت‌ها زحمت و انتظار، دریافت ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا واقعا می‌تواند موجب ناامیدی مهاجر شود.

قدم اول از پرونده ارسالی متقاضی شروع می‌شود و معمولا یک پرونده بی نقص و کامل از احتمال کمتری برای ریجکتی برخوردار است. داشتن اطلاعات کامل  با دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا کمک می‌کند از اشتباهات احتمالی جلوگیری شود، پس بررسی مجدد و دقیق پرونده و مدارک مورد نیاز اولین قدم در رفع ریجکتی است.

مهاجر‌ خارجی برای تحصیل در دوره‌های آموزشی کانادا که مدت زمان بیشتر از 6 ماه دارند، باید ویزای تحصیلی دریافت کنند. اما افرادی که برای دوره‌های کمتر از 6 ماه وارد کشور کانادا می‌شوند، نیاز به اخذ استادی پرمیت یا ویزای تحصیلی ندارند.

برای گرفتن ویزای تحصیلی باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • معرفی نامه قوی از ۲ استاد یا بیشتر که سطح دانش شما را قبول داشته باشند.‌
 • ارائه برنامه تحصیلی (Study Plan) دقیق و قانع کننده به دانشگاه
 • عدم سوء پیشینه
 • مدرک زبان، تافل یا آیلتس ضروری است.
 • ارائه مدارکی که ثابت کند پس از پایان تحصیل قصد بازگشت به کشور خود را دارید
 • نداشتن وقفه تحصیلی طولانی مدت
 • سن مناسب برای مقطع درخواست شد
 • انگیزه نامه تحصیلی( شرح دلیل ادامه تحصیل)
 • پذیرش از یکی از موسسات آموزشی کانادا (مورد تایید اداره مهاجرت کانادا)
 • تمکن مالی، دادن مدارکی که نشان دهد توان پرداخت هزینه‌های خود را دارید.

علاوه بر شرایط یاد شده  هر دانشگاه  ممکن است قوانین و دستورات خاصی برای صدور نامه پذیرش تعیین ‌کند که داوطلبان باید بتوانند آن را برآورده کنند. اگر داوطلب اخذ ویزای تحصیلی کانادا تنها یکی از شرایط لازم را نداشته باشد، درخواست او ریجکت خواهد شد. البته ریجکتی همیشه به این معنا نیست که مهاجر یا داوطلب شرایط لازم و کافی را ندارد. گاهی نقص در مدارک داده شده از  دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا  محسوب می‌شود.

 مهم‌ترین دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

 درخواست برای ویزای تحصیلی کانادا می‌تواند به دلایل مختلف رد شود. این دلایل می‌تواند از سمت متقاضی باشد که به مرور زمان رفع خواهد شد.‌ در  مراحل ویزای تحصیلی کانادا یک فرد ممکن مواردی بسیار ناچیز که در نظر داوطلب کم اهمیت است، موجب عدم پذیرش درخواست گردد.

 1. نداشتن مهارت زبانی مناسب

به عنوان یک داوطلب باید حداقل نمره مهارت زبان انگلیسی یا فرانسه را داشته باشید تا در برنامه‌های تحصیلی پذیرفته شوید. دریافت برگه پذیرش از یک دانشگاه کانادایی یکی از مهم‌ترین بندها برای  گرفتن ویزای تحصیلی کانادا محسوب می‌شود.

در مهارت‌‌های خواندن و نوشتن  فرد داوطلب باید نمره لازم را که حداقل ۶/۵ است را، کسب کند. یکی از دلایل ریجکتی ویزای کانادا نداشتن مدرک زبان است که فرد باید آن را سپری کرده و مدرک آن را ارائه کند.‌ یکی از مهم‌ترین شروط برای اخذ پذیرش داشتن مهارت زبان آیلتس (یا سایر مدرک‌ها مانند دولینگو، تافل، PTE) است. برای گرفتن اقامت کانادا از طریق سرمایه‌گذاری  و یا ویزای استارتاپ کانادا، نداشتن این مهارت مانع صدور ویزا می‌شود.

 1. کمبود بودجه یا عدم تمکن مالی

برای تحصیل در کشور بزرگ کانادا ، باید ثابت کنید که پول کافی برای تامین هزینه‌های خود را دارید و این شامل هزینه‌های تحصیل و هزینه زندگی می‌شود. بنابراین، اگر افسر مهاجرت فکر کند دانشجو قادر به پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی در کانادا نیست، درخواست او را رد می‌‌شود.

دولت کانادا تمایلی به پرداخت هزینه‌های دانشجویان خارجی ندارد. به طور مثال برای اخذ ویزای استارتاپ کانادا هم فرد داوطلب باید هزینه‌ جاب آفر کانادا را خودش و بدون کمک دولت کانادا پرداخت کند.

 1. قصد مراجعه به وطن خود را ندارید

یکی از دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا این است که افسر پرونده شک کند که متقاضی قصد بازگشت به وطن خود را ندارد.‌ چرا که مسئولان اداره مهاجرت می‌خواهند متقاضی پس از اتمام تحصیلات به کشور خود بازگردد. با این حال، کانادا به برخی از دانشجویان بین المللی اجازه می‌دهد مجوز تحصیل خود را تمدید کنند یا برای اقامت دائم کانادا درخواست بدهند.‌

اما در مرحله اولیه که برای درخواست ویزا اقدام می‌کنید باید با ارائه مدارکی وابستگی خود به کشورتان ثابت کنید که قصد ماندگاری و اقامت دائمی در این کشور مدرن را ندارید. داوطلبان بهتر است بدانند حتی اگر قصدشان از تحصیل در کانادا اقامت دائم آن است، باید به صورت زیرکانه و نامحسوس  این هدف را مخفی کرده و دنبال کنند.

گرفتن اقامت کانادا ممکن است کمی دشوار باشد، اما استمرار در کار و پیگیری و داشتن مستندات کافی می‌تواند کمک زیادی به متقاضی کند.

 1. استادی پلن نامناسب و بی ربط

استادی پلن مدرکی است که هدف داوطلب از تحصیل در کانادا و نیاز کشور شما به آن برنامه تحصیلی را شرح می‌دهد. به عنوان یک داوطلب باید ثابت کنید که تحصیل در کانادا باعث پیشرفت کاری شما در کشور مبدا می‌شود و بنابراین پس از پایان دوره تحصیلی به کشور خود باز خواهید گشت. باید هدف برنامه مشخص باشد و از طرفی حاوی ایده‌ای باشد که نشانگر نیاز کشورتان به این ایده و فکر باشد.‌

 1. انتخاب برنامه تحصیلی نامناسب

 انتخاب یک برنامه تحصیلی دقیق و جامع نکته بسیار مهم درخواست ویزای تحصیلی کانادا است. افسران ویزا سوابق تحصیلی گذشته یا اهداف آینده شما را با دوره انتخاب شده،  مطابقت می‌دهند. اگر ببینند که به طور ناگهانی گرایش یا رشته مورد علاقه خود را تغییر داده و برنامه‌ای انتخاب کردید که کاملا با سوابق تحصیلی یا اهداف آینده شما تفاوت دارد، درخواست ویزای متقاضی را رد می‌کنند.

اگر رشته یا گرایش تحصیلی را تغییر می‌دهید، باید یک دلیل محکم برای آن داشته باشید. عدم انتخاب برنامه هدفمند از دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا محسوب می‌شود.

 1. عدم اعتبار نامه پذیرش دانشگاه

عدم صلاحیت متقاضی برای تحصیل در آن موسسه و مرکز، نامه پذیرش از یک موسسه آموزشی تعیین شده کانادایی برای تقاضای مجوز تحصیل کانادا ضروری است. اما اگر افسران ویزا موسسه‌ای را که نامه را صادر کرده، معتبر تشخیص ندهند، درخواست شما را ریجکت خواهند کرد.

گاهی هم ممکن است موسسه هیچ موردی از بابت اعتبار نداشته باشد و حتی از درجه اعتبار بسیار بالایی هم برخوردار باشد اما افسران احتمال دهند که داوطلب توانایی برآورده کردن انتظارات موسسه مورد نظر را ندارد.

حقیقت این است که اگر قرار باشد این کشور با تمام درخواست‌های اخذ ویزا موافقت کند دیگر جایی برای بومیان نخواهد بود. پس کاملا روشن است که بخواهد برخی از درخواست‌ها را رد کند.

 1. مدارک نادرست یا جعلی

اگر مدارکی که تحویل می‌دهید نادرست بوده و با هدف شما مطابقت نداشته باشد، از نظر افسر پرونده درخواست شما غیرقانونی است و قصد کلاهبرداری دارید.  از دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا تحویل مدارک دست‌کاری شده و یا مخدوش است.

 1. سوابق مسافرت قبلی به کشورهای خارجی

نداشتن سابقه سفر به کشور خارجی الزاما باعث رد شدن درخواست نیست اما داشتن آن می‌تواند پرونده متقاضی را به هدف نزدیک‌تر کند.

 1. گپ تحصیلی

از دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا گپ تحصیلی است. اگر مدت زمان زیادی از درس و تحصیل فاصله گرفته باشید، یک امتیاز منفی حساب خواهد شد. وقفه تحصیلی به داوطلب لطمه خواهد زد.‌

 1. نقص در پرونده ارسال شده

حتی اگر یک نقص بسیار ناچیز مانند نداشتن امضا در یک بخش از مدارک وجود داشته باشد، پرونده رد خواهد شد.

 1. عدم برخورداری از سلامت جسمی و روحی

از دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا ابتلا به برخی بیماریها و یا نداشتن سلامت روحی و جسمی است. فرد بیمار و یا افسرده توان ادامه تحصیل نداشته و فقط هزینه‌های اضافی برای خود و دولت کانادا به همراه دارد.

 1. داشتن سابقه کیفری

داشتن هرگونه سوء پیشینه مانند دعوا، کودک آزاری، سوء خلق، سابقه جنایی، سابقه کیفری مانند دزدی می‌تواند از دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا باشد.

دلایل رایج امتناع از صدور ویزای تحصیلی کانادا

 • مدارک کافی مبنی بر اینکه پول کافی برای حمایت از خود در حین تحصیل در کانادا دارید، ارائه نداده‌اید.
 • ناتوانی در قانع کردن افسر ویزا مبنی بر اینکه هدف اصلی فرد از سفر به کانادا تحصیل است.
 • ناتوانی در متقاعد کردن افسر پرونده مبنی به اینکه در پایان دوره تحصیلی، به کشور خود باز می‌گردید.‌

اما برگشت روادید نشان می‌دهد که بخش‌هایی از درخواست یا مدارک پشتیبانی شما ناقص است. به عنوان مثال باید در یک قسمت امضا می‌زدید، اما نزده‌اید. اما توجه داشته باشید که دلیل ریجکتی هر چه که باشد، شما نمی‌توانید وارد کانادا شوید و باید منتظر دریافت مجوز قانونی باشید.

دانستن تفاوت بین امتناع و بازگرداندن پرونده به شما کمک می‌کند اقدامات درست برای رفع ریجکتی انجام دهید. اگر پرونده شما ریجکت شد مؤسسه هوم اند هوم می‌تواند شما را راهنمایی کند تا بتوانید نسبت به رفع نقص پرونده خود تلاش کرده و آن را برطرف کنید.

سخن پایانی

کشور جذاب و زیبای کانادا سرزمین امنیت، آرامش و آسایش است  که هر ساله مردمان بسیاری را از روش‌هایی مانند؛ مهاجرت کاری به کانادا، مهاجرت سرمایه‌‌گذاری کانادا و ویزای تحصیلی کانادا به کشور خود جذب می‌کند. افرادی که تقاضای ویزای تحصیلی داده‌اند، گاهی با شکست روبرو شده و ویزای آنها ریجکت می‌شود.

از دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا مواردی چون نقص مدارک، گپ یا وقفه تحصیلی، قصد عدم مراجعه به وطن، عدم تمکن مالی می‌توان نام برد. در ریجکت شدن ویزا همواره متقاضی مقصر نبوده و یا کم کاری نکرده و ممکن است افسر پرونده دچار اشتباه شده باشد. با برگشت پرونده فرد متقاضی می‌تواند، با رفع نواقص و تکمیل پرونده نسبت به ارسال مجدد تقاضا اقدام کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *