همه آن چیزی که پیرامون اقامت دانشجویی کانادا باید بدانید

اقامت دانشجویی کانادا

کانادا به دلیل آب و هوا، اقتصاد و شرایط مناسب برای زندگی به عنوان یکی از مقاصد ایرانی‌ها جهت تحصیل شناخته می‌شود. تقریبا تمام دانشجویانی که همه یا یکی از مقاطع تحصیلی خود را در این کشور گذرانده‌اند، خاطرات خوبی از امکانات آموزشی آن دارند. پس شاید نوبت به شما رسیده باشد تا از این ویژگی‌ها بهره ببرید.

شاید تصور کنید اقامت دانشجویی کانادا بسیار دشوار و چالش‌برانگیز است؛ اما اینگونه نیست. در واقع شما با کمی تلاش‌ و در نظر گرفتن شرایط و مقررات می‌توانید چند سالی را برای تحصیل به این کشور مهاجرت کنید. در این مطلب هر آن چیزی که در مورد اقامت دانشجویی کانادا نیاز دارید را در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهیم.

نحوه اخذ ویزای تحصیلی کانادا

نخستین گام برای مهاجرت اخذ ویزای تحصیلی کانادا از یکی از مراکز آموزشی این کشور است. این مسئله برای همه دانش‌آموزان از دبستان تا مقطع دکتری صدق می‌کند و همه باید آن را دریافت نمایند. سپس می‌توانید برای اقامت دانشجویی کانادا درخواست داده و وارد این کشور شوید.

ویزای تحصیلی برای کانادا معمولا در دو مدل دانش آموزی و دانشجویی اخذ می‌شود. مورد نخست برای افراد زیر 18 سال است که با هدف تحصیل در مدارس این کشور می‌خواهند به آن وارد شوند. طبیعتا دومین گزینه هم برای افراد بالای 18 سال و مناسب برای تحصیل در کالج‌ها یا دانشگاه‌های کانادا است. ضمن اینکه کاربران می‌توانند به ویزای سرمایه گذاری کانادا هم فکر کنند.

شرایط ویزای تحصیلی کانادا

متقاضیان برای دریافت ویزا جهت اقامت دانشجویی کانادا باید مراحل خاصی را طی کنند. بسیاری از این مراحل به صورت مشابه است، در ادامه برای راهنمایی بیشتر شما شرایط ویزای تحصیلی کانادا را بررسی خواهیم کرد:

 • دریافت و نشان دادن نامه پذیرش از دانشگاه مقصد که قصد تحصیل از آن را دارید، مهم است. این مرکز آموزشی باید کاملا معتبر و شناخته شده باشد.
 • گواهی تای که همان وابستگی در کشور خودتان است، به عنوان قدم بعدی شناخته می‌شود. مدارک سایر افراد خانواده، کسب و کار، املاک و مستغلات هم به نوبه خود حائز اهمیت هستند.
 • شما باید افسر را برای این که چرا و با چه اهدافی قصد تحصیل در آن رشته یا مرکز آموزشی دارید را متقاعد کنید. در غیر این صورت، صلاحیت شما برای اقامت دانشجویی کانادا رد خواهد شد.
 • نداشتن سو پیشینه از دید مسئولان این حوزه بسیار مهم است. بردن مدارک مربوط به آن هم نباید فراموش شود. از آن جایی که دریافت این نامه ممکن است زمان‌بر باشد، باید زودتر نسبت به دریافت آن اقدام کنید.
 • ارائه مدارکی مبنی بر تمکن مالی، یکی دیگر از گام‌هایی است که در خصوص اخذ ویزای تحصیلی باید طی کنید. شهریه مدارس و دانشگاه‌ها تقریبا در هر ترم به اندازه 20 تا 25 هزار دلار است. از طرفی هزینه‌های مربوط به زندگی دانشجویی که شامل خورد و خوراک، پوشاک، اجاره مسکن و سایر مایحتاج در سال چیزی در حدود 15 هزار دلار می‌شود. این مبلغ بسته به شرایط داخل ایران و نوسانات ارز می‌تواند در هر سال متغیر باشد. پس در مجموع مقدار تمکن باید تقریبا 30 الی 40 هزار دلار باشد.

برخی از این شرایط برای اخذ ویزای سرمایه گذاری کانادا هم حائز اهمیت هستند.

قانون مهم ویزای تحصیلی دانش آموزان

اخذ ویزای تحصیلی برای دانش آموزان باید مطابق با برخی قوانین پیش برود. جدا از زیر سن قانونی بودن که پیش تر به آن اشاره شد، پدر و مادر نیز به عنوان قیم قانونی می‌توانند فرزند خود را در طول زندگی دانش‌آموزی و دانشجویی او همراهی کنند. اگر این شرایط برایشان مهیا نباشد، فرد دیگری باید مسئولیت این همراهی را به عهده بگیرد که البته آن هم شرایط خود را دارد. دانش آموزان ایرانی که قصد زندگی و تحصیل در کانادا را دارند، معمولا شامل گزینه نخست می‌شوند. پدر و مادرها هم در کنار همراهی فرزندان خود می‌توانند از  شرایط ویزای کاری کانادا آگاه شده و نسبت به دریافت آن اقدام کنند.

مدارک اصلی ویزای تحصیلی در کانادا

به غیر از موارد گفته شده در بالا، مدارک دیگری برای اخذ ویزای تحصیلی در کانادا نیاز است تا بتوان از این مسیر هم عبور کرد.

 • در صورت وجود به نامه فاند یا همان کمک هزینه‌های تحصیلی احتیاج دارید. در غیر این صورت در روند دریافت ویزا مشکلات زیادی برای شما به وجود خواهد آمد.
 • تمام دانش نامه‌ها و مقاطع تحصیلی قبلی از دبستان تا دورانی که خوانده‌اید، باید ارائه شود. انواع رزومه‌های کاری و تحصیلی شما باید به دقت درج گردند.
 • همه صفحات پاسپورت شما باید به صورت مهردار باشد. ضمنا شناسنامه و کارت ملی الزامی است.
 • از آن جایی که مهاجران ایرانی باید به زبان انگلیسی مسلط باشند، نمره آیلتس یا تافل از آن‌ها خواسته می‌شود. پس پیش از سفر باید در کلاس‌های آیلتس و سپس آزمون آن شرکت کرده و نمره قبولی بگیرید.

مدارک مالی لازم برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

مدارک مالی برای اقامت کانادا خود به چند دسته تقسیم می‌شوند که چند یا همه آن‌ها بسته به نیاز مسئولان این حوزه باید ارائه گردند. در ادامه ضروری‌ترین آن‌ها را به شما عزیزان معرفی خواهیم کرد:

 • ارائه اسناد مختلفی مانند سند خانه، ماشین و مغازه و…
 • ارائه گردش‌ حساب چهار ماهه اخیر به علاوه موجودی فعلی حساب بانکی
 • اگر تحت تکلف خانواده خود هستید، بردن تعهد نامه دفتری هرگز فراموش نشود. در صورت متاهل بودن باید عقدنامه خود را هم نشان دهید.
 • هر گونه مدارک شغلی مبنی بر این که تا به حال به کسب درآمد پرداخته‌اید، از مراحل دیگر به شمار می‌رود.
 • اگر کارآفرین هستید و تا این جا بیزنس‌هایی را به وجود آورده‌اید، نیازمند ارائه جواز کسب آن‌ها خواهید بود. البته در این صورت باید اطلاعاتی در مورد ویزای استارت‌آپ کانادا هم داشته باشید.

مزایای اقامت دانشجویی کانادا

اقامت دانشجویی کانادا با مزایای فراوانی نسبت به کشورهای سطح اول دیگر همراه است. برای نمونه می‌توان بورسیه‌های تحصیلی متنوع آن را نام برد که دست ایرانی‌ها را برای انتخاب هر یک از آن‌ها با توجه به شرایطشان کاملا باز است. در حین تحصیل فرصت‌های  تحقیقاتی لازم هم به شما داده می‌شود تا بتوانید تمرکز خود را روی این موضوع بگذارید.

مراکز آموزشی زیادی اجازه کار در زمان تحصیل را به شما می‌دهند تا از عهده هزینه‌های تحصیل برآیید. این در حالی است که بسیاری از کشورها چنین ویژگی و فرصت فوق‌العاده‌ای را به مهاجران خود ارائه نمی‌دهند. البته برای بررسی شرایط بیشتر باید با ساز و کارهای هر یک از دانشگاه‌های مقصد آشنا شوید. در نهایت از دیگر مزایای اقامت دانشجویی در کانادا می‌توان به اجازه اقامت بعد از تحصیل اشاره کرد که هدف بسیاری از دانشجویان هم همین مورد است. شما می‌توانید ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنید، ضمن اینکه مهاجرت کاری به کانادا هم مزایای زیادی دارد.

اقامت دانشجویی کانادا برای مقطع کارشناسی

افرادی که می‌خواهند در مقطع کارشناسی در کشور کانادا تحصیل کنند، باید مدارک تحصیلی گذشته خود که معمولا شامل دیپلم و مدارک زبان هستند را ارائه دهند. خوشبختانه تعداد دانشگاه‎‌هایی که از مقطع کارشناسی پشتیبانی دارند، بسیار زیاد است و در هر ایالت می‌توان چند تا از آن‌ها را یافت. این دانشگاه‌ها همچنین رتبه‌های بسیار بالایی در سطح جهان دارند و مزیت دیگر آن‌ها این است که محدودیت سنی برای تحصیل در آن‌ها به چشم نمی‌خورد.

اقامت دانشجویی کانادا برای مقطع کارشناسی ارشد

در ادامه بررسی شرایط اقامت در کانادا برای ایرانیان نوبت به کارشناسی ارشد می‌رسد. ابتدا باید مدارک کارشناسی خود را تحویل دهید. زمان لازم برای تحصیل در این مقطع در دانشگاه‌های کانادا تقریبا یک الی دو سال است که با توجه به شرایط خاص می‌تواند متغیر هم باشد. از جمله رشته‌های فوق‌العاده برای تحصیل در کارشناسی ارشد می‌توان روانشناسی، علوم کامپیوتر، مدیریت و علوم زیست محیطی را نام برد.

اقامت دانشجویی کانادا برای مقطع دکتری

در نهایت از سلسله مقاطع دانشگاهی کانادا به دکتری می‌رسیم که در این مقطع هم کشور کانادا پذیرای مهاجران ایرانی است. به دلیل بالا بودن سطح علم و دانش در کانادا متقاضیان از انواع امکانات پیشرفته بهره خواهند شد. مدارک زبان مربوط به انگلیسی و فرانسوی برای دکتری، نخستین چیزی است که از شما می‌خواهند. تحصیل در این دوره به طور کلی 3 الی 6 سال زمان خواهد برد. پذیرش در این دانشگاه‌ها بیشتر حالت رقابتی دارد و قطعا نسبت به مقاطع دیگر دشوارتر است.

بنابراین تنها زمانی که فکر می‌کنید توانایی تحصیل و پذیرش را دارید، به سراغ آن بروید. رزومه درخواست شده از دانشجویان در دکتری باید کامل و جامع باشد. پس از بررسی رزومه و مدارک، از دانشجویان برای مصاحبه حضوری دعوت می‌شود. این دانشجویان برای تحصیل قادر به استفاده از امکاناتی همچون بورس یا فاند هستند تا تمام یا اکثر هزینه‌های زندگی و تحصیل‌شان توسط نهادها پرداخت شود.

بهترین دانشگاه‌های کانادا برای تحصیل

همان‌طور که ذکر شد، دانشگاه‌های بسیار زیادی برای تحصیل در کشور کانادا رویت می‌شوند، اما برخی از آن‌ها به لحاظ رتبه جهانی، امکانات و مقدار پذیرش دانشجویان به نسبت بقیه بهتر هستند. در ادامه با لیستی از برجسته‌ترین دانشگاه‌ها مواجه می‌شوید:

 • تورنتو
 • مک گیل
 • مونترال
 • کلگری
 • واترلو
 • مک مستر
 • آلبرتا
 • بریتیش کلمبیا

توجه داشته باشید این دانشگاه  و سایر دانشگاه‌های کانادا، شرایط و قوانین خود را برای پذیرش دانشجویان دارند و شما می‌توانید با توجه به شرایط خود در یکی از آن‌ها پذیرش بگیرید. در صورت داشتن سرمایه مهاجرت استارتاپ کانادا هم می‌تواند یکی از بهترین راه‌حل‌های شما برای دریافت اقامت دائم کانادا باشد.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی کانادا

با اخذ بورسیه تحصیلی برای اقامت دانشجویی کانادا در هزینه‌های زیادی صرفه جویی خواهید کرد. البته اخذ آن شرایط خودش را دارد که از آن‌ها باید به سابقه کارهای تحقیقاتی و انتشار مقالات، ارائه مدارک زبان، گذراندن دوره‌های کارآموزی متناسب با رشته تحصیلی و معدل بالا را نام برد. با در اختیار داشتن تمام این‌ها شما می‌توانید زندگی بهتر و راحت‌تری در کانادا داشته باشید.

سخن پایانی

در این مطلب ما سعی داشتیم در مورد اقامت دانشجویی کانادا و نحوه دریافت اقامت دانشجویی اطلاعاتی کامل و جامع در اختیار شما قرار دهیم. اگر به اطلاعات بیشتری در این رابطه نیاز دارید ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که به مجموعه هوم اند هوم مراجعه نمایید. هرگونه سوالی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اقامت دانشجویی کانادا این مجموعه پاسخ داده می‌شود. در نهایت امیدواریم این مطالب برای شما مفید واقع شده باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *